Gönderen Konu: Civic mi yoksa Accord mu?  (Okunma sayısı 15431 defa)

haluk 23

Civic mi yoksa Accord mu?
« : Mart 04, 2011, 10:21:53 ÖS »
Arkadaşlar selam,

Son zamlarla birlikte bundan sonra artık 2 araç sahibi olmak yerine tek bir araca binmeyi planlıyorum. Eşimle (artık) yakın yerde çalışıyoruz ve de tek araba bize yetecek gibi görünüyor. En kötü ben gerektiğinde kullanmalık bir Honda innova motor da alabilirim kendime.  Bu sebeple, mevcut Jazz ve Bravoyu satıp 2010 - 2011 model makyajlı kasa Civic elegance otomatik, 2006 - 2007 makyajlı kasa Accord, ya da 2008 yeni kasa Accord almayı planlıyorum yaza doğru.

Aslında Bravodan da dizel olması ve de aracı daha 3 ay önce almış olmam dolayısıyla memnunum ama kışın dizel motor benzinli Jazz'a göre çok geç ısınıyor ve bu yüzden biz işe varıncaya kadar kalorifer doğru dürüst ısıtmıyor bile. O yüzden tek araç olarak özellikle kışları kullanışsız.

Sunroof olsa hiç düşünmez 2007-2008 yeni kasa CR-V bakardım ama iki aracımdan da sunroof olayına çok alıştık.

Özellikle yeni Civic elegance (5-10 bin km de) ve de 2006-7 Accord (50-60 bin km de) arasından hangisini seçerdiniz? Neden?

Teşekkürler.

Haluk

mehmet1971

Ynt: Civic mi yoksa Accord mu?
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2011, 12:04:00 ÖÖ »
Paran varsa accord

adyobatik

« Yanıtla #2 : Mart 05, 2011, 11:52:58 ÖÖ »
şimdi tabiki yakıtı ve vergiyi dert etmiyorsan accord, ediyorsan civic

luke skywalker

« Yanıtla #3 : Mart 05, 2011, 11:28:49 ÖS »
Konuya tasarruf temasıyla girdiğiniz için Civic almalı.
Ön plana tasarruf temasını girdiğiniz için Civic dedim.
Yakıt,vergi,bakım,yedek parça,kasko,her türlü Civic daha az cüzdan yorar.
Aslında şu andaki araçlarınızın 2'si,almayı istediğiniz Accord kadar masraf çıkarıyordur diyebilmek için Accord kullanan Honda sahiplerinin görüşleri gerek.
Bence bu iki araç Accord'tan daha masraflıdır.

pcvirus

« Yanıtla #4 : Mart 05, 2011, 11:32:59 ÖS »
accord sınıf olarak civic ten farklı
daha iyi bir honda istiyorsanız accord  derim
sizin önceliğiniz nedir buna gore seçmek gerek
bu arada yeni kasa civic ler yakıt konusunda pekte tutumlu değil

avans

« Yanıtla #5 : Mart 06, 2011, 12:25:40 ÖÖ »
4 yıllık nıhayetınde kullanılmıs araba yerıne benım fıkrım..cıvıc olurdu..eskı accordlar fazla yakıyo ama yenı accord olsaydı cıvıcle aynı yakar ozaman accord derdım..vergısı sunu bunu pek onemsemezdım...

serkanbilgin

« Yanıtla #6 : Mart 06, 2011, 01:02:35 ÖS »
accord tavsiye ederim

ferad

« Yanıtla #7 : Mart 06, 2011, 01:09:26 ÖS »
civic ile accord arasindaki fark broadway ile renault 21 arasindaki fark gibidir(yanlis anlasilmasin civic broadway gibidir demiyorum) deneyin gorun

pcvirus

« Yanıtla #8 : Mart 06, 2011, 01:38:45 ÖS »
accord çok çok çook farklı benim gözümde

accord55

« Yanıtla #9 : Mart 06, 2011, 04:25:19 ÖS »
bizim TR de millet vergiyi çok dert ettiği için konfordan üst sınıf arabadan mahrum kalıyorlar bence...

accord kullanın görün derim.

HondaCivic10

« Yanıtla #10 : Mart 06, 2011, 04:46:19 ÖS »
ben 1 ay önce 2010 civic aldım gayet memnunum tavsiye ederim.

cengizhan66

« Yanıtla #11 : Mart 20, 2011, 07:31:00 ÖS »
Hocam 1 ay boyunca Honda Civic Elegance araştırdım , 1 kez de bir aracını kullandım , sonradan bir accord gördüm 2005 2.0 ex , onu da kullanınca anında Civic ten soğudum. Ve 1 hafta araştırıp 2008 Model Accord 2.0 executive aldım. Ve şunun farkına vardım , Accord Türkiye de hak ettiği değeri görememiş bir otomobil. Konfor , kalite ve güvenlik bir arada emsallerinden çok daha ucuza sunuluyor. Güvenlik diyorum çünkü aldığımın 2. günü VSA sistemi sayesinde büyük bir kaza atlattım. Eğer almayı düşünüyorsanız size sigorta muayene kaskosu hakkında bilgileri de vereyim.

Kasko en uygun fiyatı Ak Sigorta veriyor 1.980 TL (3.200 TL ye kadar fiyat verenler var)
6 aylık vergisi 780 TL (tam rakamı hatırlamıyorum ama buydu galiba)
Muayenesi egzoz dahil 210 TL

Yakıt durumuna da gelince , aracı yeni aldığım ve çok keyifli olduğu için motoru biraz zorluyorum , ve spor viteste kullanıyorum ilk hesabıma göre 58 kuruş yaktı. :)

accord55

« Yanıtla #12 : Mart 22, 2011, 01:53:55 ÖS »
Hocam hayılı olsun accordunuz, mahsuru yoksa kaça aldığınızı yazarsanız memnun olurum. yazdıklarınıza aynen katılıyorum, yakıtı lpg taktırarak yarı yarıya düşürebilirsiniz.

Ouzhan_

« Yanıtla #13 : Mart 22, 2011, 02:28:14 ÖS »
vergi benzin bakım vs den zarar ziyan olmazsa accord :)

kayaci26

« Yanıtla #14 : Mart 22, 2011, 03:07:06 ÖS »
Arkadaşlar... soruyu soran arkadaşımız ekonomik olması için iki aracı teke düşürecek, tamam ama accord la civic nasıl kıyaslanacak....

vergi yakıt ve diğer masraflar önemli değilse diyorsunuz ama...

lütfen öenmli olmayan rakamları paylaşayım birlikte yorumlayalım....

5 - 6 yıllık accord un yıllık MTV si 1.490 TL (aylık yaklaşık 125 TL )
1 - 2 yıllık civic in yıllk MTV si 697 TL (aylık 58 TL )

yani aylık 67 TL, yıllık 793 TL MTV den farkeder...

Gelelim yakıt olayına . . . Benzin li Accord şehir içi kullanımda 12 kuruş fazla yakar civic den (bir arkadaş 58 kuruş dan bahsetmiş, ama üst limit sanırım bu) bu da yılda 10.000 km çeviren adam için 1,200 TL eder... LPG düşünülürse (ki tabii ki düşünülebilir___ LPG de de km tüketimi 10 kuruş farkeder)

Ne yaptı sadece benzin tüketimi ve MTV den yıllık 2.000 TL fark eder.... aynı accord civic e oranla yıllık 500 TL veya daha falza değer kaybına uğrar... Bir de accordun tamamen ithal bir otomobil olması ve buna bağlı oalrak yedek parça ve bakım giderlerinin yüksek olması eklenince hiç de cazip gelen bir tarafı yok

B E N C E . . . 5 -10 km deki bir civic le 50 -60 bin km görmüş accordu kıyaslamayın bile... yılda 2.000 - 3.000 TL tutarlı  sermaye kaybı ve gider artışı toplamına katlanılmaz...

ACCORD tabbi ki güzel araba, konforlu araba, güvenli araba ama parası olana... MALİYET li araba çünkü . . .

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #15 : Mart 22, 2011, 06:56:15 ÖS »
Arkadaşlar... soruyu soran arkadaşımız ekonomik olması için iki aracı teke düşürecek, tamam ama accord la civic nasıl kıyaslanacak....

Gelelim yakıt olayına . . . Benzin li Accord şehir içi kullanımda 12 kuruş fazla yakar civic den (bir arkadaş 58 kuruş dan bahsetmiş, ama üst limit sanırım bu) bu da yılda 10.000 km çeviren adam için 1,200 TL eder... LPG düşünülürse (ki tabii ki düşünülebilir___ LPG de de km tüketimi 10 kuruş farkeder)

Ne yaptı sadece benzin tüketimi ve MTV den yıllık 2.000 TL fark eder.... aynı accord civic e oranla yıllık 500 TL veya daha falza değer kaybına uğrar... Bir de accordun tamamen ithal bir otomobil olması ve buna bağlı oalrak yedek parça ve bakım giderlerinin yüksek olması eklenince hiç de cazip gelen bir tarafı yok

B E N C E . . . 5 -10 km deki bir civic le 50 -60 bin km görmüş accordu kıyaslamayın bile... yılda 2.000 - 3.000 TL tutarlı  sermaye kaybı ve gider artışı toplamına katlanılmaz...

ACCORD tabbi ki güzel araba, konforlu araba, güvenli araba ama parası olana... MALİYET li araba çünkü . . .

Çok qüzeL yorumLanmış . Konuya nokta konmuştuR bence ...

orchun

« Yanıtla #16 : Mart 22, 2011, 07:01:04 ÖS »

Çok qüzeL yorumLanmış . Konuya nokta konmuştuR bence ...

+1

haluk 23

« Yanıtla #17 : Mart 23, 2011, 03:21:50 ÖS »

Teşekkür ederim arkadaşım güzel açıklamışsın.

Konuyu açan bendim ve de gerek senin yazdıkların gerekse de gelen diğer cevaplar bir fikir oluşturdu.

Son durum şu.

Araca lpg takacağım o kesin. Hatta Vialle marka lpfi sistemi olacak.

0 km Civic elegance 43.500 - 44.000 TL civarı alınabiliyor.

2009-10 model Civiclere 39-40 bin TL istiyorlar ilanlarda.

2006 model majyajlı kasa bir Accord da 40.000 TL ye alınabiliyor herhalde. (Bugün bir tanesiyle görüştüm ve bu fiyat telaffuz edildi.)

Civic'in Accord'a göre eksikleri:
1. Otomatik kararan iç ayna,
2. Elektrikli katlanabilen yan aynalar,
3. Önler ısıtmalı deri koltuklar,
4. Mercekli xenon far,
5. Elektrikli ayarlanabilen ön koltuklar.
6. 8 hoparlör (Civic'te 6 hoparlör var)
7. Otomatik yanan farlar.
8. Yağmur sensörlü farlar.
9. Daha büyük bagaj (459lt - 389 lt)

Civic lehine olanlar ise:
1. Mp3 çalabilen müzik sistemi.
2. 1.6 olduğundan daha hesaplı yakıt tüketimi ve de yıllık mtv.
3. Arka kısım daha geniş + tamamen düz arka zemin.
4. Daha büyük lpg tankı sığabilen tam boy stepne. Lpg ile menzil daha uzun.
5. İkinci el değeri daha iyi gibi.
6. Yeni araç olacağı için ok daha hesaplı kasko bedeli olacaktırk.

Şimdi gelelim maddi konulara.

Aslında 2006 model bir Accord sahibi bu yıl son kez yüksek oranlı bir mtv ödeyecek.

2005 model 2.0 bir aracın yıllık mtv si 876 TL ye düştü zira.

2006 modellerin ilk taksiti ödendiğinden geriye ikinci taksit üzerinden yaklaşık 400 TL fazla mtv kalıyor.

Önümüzdeki yıldan itibaren ise yıllık mtv farkı 100 X 2 = 200 TL civarında.

Yakıt tüketimi olarak Accord ortalamada 1.5 lt gibi fazla yakacakıtır.

Maddi olarak Civic avantajlı

Uzun süre kullanım için Accord daha keyifli olacaktır.

Önce benim araçları elden çıkartayım.

En azından birisini.

Zahmet edip birşeyler yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

Haluk

« Son Düzenleme: Mart 23, 2011, 03:23:26 ÖS Gönderen: haluk 23 »

accord55

« Yanıtla #18 : Mart 23, 2011, 05:41:24 ÖS »
Gerçekten süper özetlemişsiniz. yalnız benim bazı eklemelerim olacak;

1. Mp3 çalabilen müzik sistemi.-ok ama accordda 6'lı cd changer var, civicde var mı bilmiyorum.
2. 1.6 olduğundan daha hesaplı yakıt tüketimi ve de yıllık mtv.-mtv tamam, yakıt tüketimi konusunda forumdan takip ediyorum oto.civicle benim 2.4 accord aynı yakıyor, alacağınız civic manulse lafım yok.
3. Arka kısım daha geniş + tamamen düz arka zemin.-arka kısım çok geniş 7.nesil accordlarda civicin daha geniş olduğunu sanmam.

Accordun daha yakışıklı olduğunu belirterek ve tekrar tavsiye ederek bitiriyorum.

haluk 23

« Yanıtla #19 : Mart 23, 2011, 06:28:22 ÖS »
Ben de birkaç yere eklemede bulunayım.

Gerçekten süper özetlemişsiniz. yalnız benim bazı eklemelerim olacak;

1. Mp3 çalabilen müzik sistemi.-ok ama accordda 6'lı cd changer var, civicde var mı bilmiyorum. Civic te de son makyajdan itibaren var 6 lı CD olayı.
2. 1.6 olduğundan daha hesaplı yakıt tüketimi ve de yıllık mtv.-mtv tamam, yakıt tüketimi konusunda forumdan takip ediyorum oto.civicle benim 2.4 accord aynı yakıyor, alacağınız civic manulse lafım yok. Civic te otomatik olacak. Fabrika verileri üzerinden yazmıştım ben.
3. Arka kısım daha geniş + tamamen düz arka zemin.-arka kısım çok geniş 7.nesil accordlarda civicin daha geniş olduğunu sanmam.

7. nesil dediğiniz 2003-2008 arası satılanlar herhalde. Civicin özellikle arka zemin kısmı birazcık daha geniş gibi. Ama kayda değer bir fark ta yok.

Accordun daha yakışıklı olduğunu belirterek ve tekrar tavsiye ederek bitiriyorum.

Gönlüm benim de Accorddan yana ama hayırlısı diyelim.

Zaten araçlar satılacak önce.

Teşekkürler.

Haluk