Gönderen Konu: Dizel motorlu araçlar benzinli motorlu araçlardan neden daha pahalı?  (Okunma sayısı 8355 defa)

Loss Minute

Başka bir konuda yazdığım yazımı yeni bir konu oluşturmak istediğimden buraya kopyalıyorum.

Şu andaki maliyetleri satış fiyatlarını ve vergi oranlarını bilemem ama Honda CR-V nin tam donanımlı 2.0 benzinlisinin satış fiyatı %60 ÖTV, %18 KDV ve 895 TL lik bandrol ücreti ile fiyatı 87.000 TL iken; 2.2 executive dizelin satış fiyatı ise %84 ÖTV, %18 KDV ve 1345 TL lik bandrol ücreti ile 100.900 TL olmaktadır. Ama buradaki en önemli nokta dizelin fabrika çıkış fiyatının yani vergilerden önceki fiyatının benzinliden sadece 300 TL fazla olmasıdır ki fiyatlar aynıdır diyebiliriz.

Ayrıca Civic 1.6 Premium OV in ÖTV si %37, Civic 1.8 Premium OV in ÖTV si ise %60. Fabrika çıkış fiyatı 1.8 in 1.200 TL daha fazla 1.6 dan ama satış fiyatı vergilerden dolayı 1.6 dan 10.000 TL daha fazla.

Bir varsayım ile acaba Civic 2.2 dizelin satış fiyatı ne olabilir diye bir hesap yaparsak (iki aracın da fabrika fiyatının aynı olduğunu düşünelim):
%84 ÖTV + %18 KDV + 1345 TL Bandrol = 65.207 TL

Dikkat 2.2 dizelden bahsediyoruz. Özel tüketim vergisi oranları ile alakalı Gelirler İdaresi Başkanlığına ait web sayfasından (http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/otv_oranlari_tum/1_12_2009_II_sayili_liste.htm) benim anladığım binek otomobillerin ÖTV oranlarını değiştiren tek unsur motor hacmi. Web sayfasında:
1600 cc ye kadar %37
1600 cc 2000 cc arası %60
2000 cc ve üstü %84
oranlar var benzinli veya dizel ayrımı yok. Yani 1.6 dizel ve 1.6 benzinli motorlu araçların ÖTV oranları aynı. Burada da araç üreticilerinin dizel ve benzini araçlar arasındaki maliyet farkı ortaya çıkıyor. Mantık olarak dizel araçla benzinli araç arasındaki satış fiyatındaki farklılık kadar maliyet farkı var demektir (hesaplama sonucunda farklılık gösterebilir ama en fazla satış fiyatları arasındaki fark kadar bir fark oluşur).

Bir örnek deneyelim:
Toyota Corolla Dizelin fiyatı 51.700 TL ve maliyet de 31.900 TL çıkıyor. Benzinli ise 44.000 TL ve maliyet ise 27.200 çıkıyor.

Şimdi asıl kafama takılan soruya gelelim: Dizel motor ile benzinli motor arasındaki yaklaşık 5.000 TL lik maliyet farkı nasıl oluşuyor?

NOT: Hesapladığım veriler ile gerçek veriler arasında farklılık olabilir. Ve hiçbir şekilde adı geçen markaları bağlayıcı nitelikte değildir.

BGR19

Ynt: Dizel motorlu araçlar benzinli motorlu araçlardan neden daha pahalı?
« Yanıtla #1 : Şubat 24, 2011, 11:22:28 ÖS »
ben bu vergi işini anlamıyorum motor büyüklüğüyle ne alakası var? bence çevreyi kirletme oranına fln bakılmalı çünkü dizeller baya az kirletio ama bi ton vergi... sanırım avrupada emisyonlara göre vergilendirilio inşallah tr de de böyle olur

alp55

« Yanıtla #2 : Şubat 26, 2011, 04:22:53 ÖS »
dizel motor işletim sisteminden kaynaklı maliyet farkı var, şöyleki
dizelin püskürtülebilmesi için pompaya ihtiyaç var ve ortalama pompa fiyatı 1500-2000 euro
turbo faktörünüde eklerseniz bir pompa fiyatı ortalamasıda turbo için koyduğunuzda maliyet oldukça artıyor
bu benim kişisel hesabım
daha ayrıntılı bilgilere sahip olanlar var ise onların yorumlarınıda görmek yararlı olur kanaatindeyim

kayaci26

« Yanıtla #3 : Şubat 26, 2011, 06:08:48 ÖS »
ben bu vergi işini anlamıyorum motor büyüklüğüyle ne alakası var? bence çevreyi kirletme oranına fln bakılmalı çünkü dizeller baya az kirletio ama bi ton vergi... sanırım avrupada emisyonlara göre vergilendirilio inşallah tr de de böyle olur

bu konu biraz araştırılmalı... net bilgis olan arkadaşlar yazsın lütfen ama benim bildiğim kadarı ile dizel araçlarda kurşun ve kükürt salınımı kat be kat fazla...

ayrıca AB normlarında ve bir çok Avrupa ülkesinde araçlarda vergilendirme silindir hacmi veya model dışında Ekzost Emisyon değerine göre tespit ediliyor.. .Euro I ... Euro II . ..  en son Euro V normu falan var... ve ayrıca ağır araçlarda ad-blue kullanılyor sırf bu yüzden...

ozN

« Yanıtla #4 : Şubat 26, 2011, 10:21:40 ÖS »
dizel araca her zamn daha fazla kirletir

BGR19

« Yanıtla #5 : Şubat 27, 2011, 04:21:39 ÖS »
dizel araca her zamn daha fazla kirletir
hmm bilmiodum, teknik özellikte sadece karbon salınımını yazıolar dizellerde hep az oluo ben de ona bakıodum hep

Loss Minute

« Yanıtla #6 : Şubat 27, 2011, 06:51:28 ÖS »
Vergi olarak benzinli araçlara göre aynı oranda vergi alınıyor. Ve vergi oranı motor hacmine göre Türkiyede. Maliyet olarak bir fark olabilir ama bu kadar fark olması da kuşkulandırıyor beni. Araba üreticilerinin tüketicilere attığı bir kazık mı yoksa bu diye de düşünmeden edemiyorum?

poseidon999

« Yanıtla #7 : Şubat 28, 2011, 12:30:05 ÖÖ »
Mazot ucuz o yüzden dizel motorlu arabalar benzinlilere daha pahalı bu kadar basit.
Fazla deşmek gerekmez.
Hatta bakınız Elektrik takviyeli Hybrid'ler daha da pahalı neden çünkü araba kendi kendini şarj ediyor
ve şehir içi tıkalı trafikte bile 100 km de 5 litre yakıyor.

hakangunister

• www.osgun.com.tr
« Yanıtla #8 : Şubat 28, 2011, 11:18:58 ÖÖ »
Ben sadece Türkiye'de dizel ucuz diye dizel araçların pahalı olduğunu zannetmiyorum.

Dizel motor teknolojisi benzinli motora göre daha karmaşık ve biraz daha maliyetli bir olay. Bazı avrupa ülkelerinde dizel benzinden pahalı.

Az yakıyor diye adamlar daha pahalı yapmıyorlar ama çevreyi daha fazla kirletiyor diye dizel daha pahalı.

Elektrikli arabalara gelince o akülerin elektrik motorlarının fiyatları cidden çok pahalı. Yeni bir teknoloji. Üretici firma dünyada çok az bu yüzden fiyat pahalı. 5 seneye kalmaz onlarda ucuzlar

canguder

« Yanıtla #9 : Şubat 28, 2011, 12:02:07 ÖS »
dizel arabanın emisyon oranı düşüktür çünkü az yakar. litre başına hesaplarsak dizel daha çok kirletiyor.

BGR19

« Yanıtla #10 : Şubat 28, 2011, 05:21:31 ÖS »
bi de dizellerde turbo da var, bence öyle görünmese de turbo karmaşık ve maliyetli bi sistem

Loss Minute

« Yanıtla #11 : Şubat 28, 2011, 09:07:13 ÖS »
bi de dizellerde turbo da var, bence öyle görünmese de turbo karmaşık ve maliyetli bi sistem

Evet turbo mantıklı çünkü artı maliyet. >=ok

Loss Minute

« Yanıtla #12 : Şubat 28, 2011, 09:11:56 ÖS »
Mazot ucuz o yüzden dizel motorlu arabalar benzinlilere daha pahalı bu kadar basit.
Fazla deşmek gerekmez.
Hatta bakınız Elektrik takviyeli Hybrid'ler daha da pahalı neden çünkü araba kendi kendini şarj ediyor
ve şehir içi tıkalı trafikte bile 100 km de 5 litre yakıyor.

İşte üreticilerin de düşüncesi bu yönde ise çok vahim. Ne yani aracım az yakıyor yakıttan tasarruf ediyorum diye edeceğim karı benden peşin mi alacaklar? :D

poseidon999 dumuzlu arkadaşımı tenzih ediyorum bu arada. ;)

civic46

« Yanıtla #13 : Şubat 28, 2011, 09:45:57 ÖS »
Avrupada dizel ve benzinli araçlar arasında bizdeki gibi uçuk farklar yok ve benzinle motorin fiyatlarıda hemen hemen aynı,yani burada şeytani bi hesap var dizel yakıt daha ucuz olduğu için aracın vergisi ve ÖTV si daha fazla kesiliyor böyle yapmasa benzinli araç satamaz çünkü..

Loss Minute

« Yanıtla #14 : Şubat 28, 2011, 09:57:16 ÖS »
Avrupada dizel ve benzinli araçlar arasında bizdeki gibi uçuk farklar yok ve benzinle motorin fiyatlarıda hemen hemen aynı,yani burada şeytani bi hesap var dizel yakıt daha ucuz olduğu için aracın vergisi ve ÖTV si daha fazla kesiliyor böyle yapmasa benzinli araç satamaz çünkü..

ÖTV ve KDV oranlarını diyorsan dizel ve benzinli araçların ÖTV oranları aynı. ÖTV oranları motor hacmine göre değişiyor. İlk mesajımda yazmıştım bunu yukarıda... ;)

coyote84

« Yanıtla #15 : Mart 08, 2011, 07:19:20 ÖS »
tek sebebi mazotun ucuz olması. Kyoto protokolünden önce hiç kimse salınımı takmıyordu, ancak yine de dizel araçlar pahalıydı.