Gönderen Konu: dizel mi benzinli mi  (Okunma sayısı 34210 defa)

cembaş

dizel mi benzinli mi
« : Haziran 11, 2012, 08:19:36 ÖS »
İyi akşamlar tht ailesi aynı araç aynı model aynı güçte atmosferik benzinli mi daha iyi turbo dizel mi
Bi arkadaşla iddalaşıyoruz da yardım ederseniz sevinirim :D

ed35

Ynt: dizel mi benzinli mi
« Yanıtla #1 : Haziran 11, 2012, 08:21:57 ÖS »
Ne yönden iyi orası önemli?

Yakıt olarak mı hangisi iyi?

Performans olarak mı?

Yoksa başka bir şeyde mi?

cembaş

« Yanıtla #2 : Haziran 11, 2012, 08:28:18 ÖS »
Performans

baron12

« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2012, 09:07:55 ÖS »
perofrmans olarakta farklılık gösterir dizel araba rampada yüksek tork üretir benzinliye göre performanslıdır benzinli araba dizel arabaya düzde plaka okutur teknik özellikler aynı olunca tabi dizelin aynı performansı devamlı sürdürme olasılıgı benzine göre azdır daha çabuk kayba ugrar bayar

cembaş

« Yanıtla #4 : Haziran 11, 2012, 09:11:03 ÖS »
Bilgi için teşekkürler

ed35

« Yanıtla #5 : Haziran 11, 2012, 09:43:00 ÖS »
Performans için ise ''baron12'' arkadaş güzel biçimde açıklamış.

MerT01__civic

« Yanıtla #6 : Haziran 11, 2012, 10:29:55 ÖS »
perofrmans olarakta farklılık gösterir dizel araba rampada yüksek tork üretir benzinliye göre performanslıdır benzinli araba dizel arabaya düzde plaka okutur teknik özellikler aynı olunca tabi dizelin aynı performansı devamlı sürdürme olasılıgı benzine göre azdır daha çabuk kayba ugrar bayar
+1 :) sürekli rampa çıkmicağınıza göre.. benzin candır :D

cembaş

« Yanıtla #7 : Haziran 11, 2012, 10:47:58 ÖS »
Dizel ara hızlanmada daha iyi olmaz mı peki? Tork artısı illaki olacağı için

kacaman

« Yanıtla #8 : Haziran 11, 2012, 11:07:37 ÖS »
Dizel ara hızlanmada daha iyi olmaz mı peki? Tork artısı illaki olacağı için
dizelin yüksek ara hızlanmaları çok seri değildir fakat aracın burnu iniş aşağı olursa benzinliden çabuk ivmeleniyor fakat düzde sollama yaparken adamı bunaltır, vites düşmek dizelde yüksek hızlarda pek işe yaramaz, sollama çıkarken vites değiştirmeden turbo doldurup araba ivmelenecek sabret babam sabret.

cembaş

« Yanıtla #9 : Haziran 11, 2012, 11:17:53 ÖS »
O zaman benzine devam :D dizel biyerden sonra kesiliyor demekki
Teşekkür ederim

kacaman

« Yanıtla #10 : Haziran 11, 2012, 11:26:37 ÖS »
geçen yağışlı bir havada benim arslanla aem caı var araçta, kahramanmaraştan osmaniye iline gidiyorum, aracımda hiç yük yok sadece lpg nin ağırlığı var, 42 dr plakalı siyah renkli 320d bmw araçla atışmaya başladık yavaş yavaş, adamın araba yürüyo gerçekten, derken otoyola çıktık adam basıyo yerler ıslak şunu fark ettim araç viraja benim kadar iyi giremiyor neyse adamla 80km kadar peşpeşe gittik, virajda ben alıyorum, düzde peşpeşe, iniş aşağı adamın araba uçuyo sanki ben duruyom adam gidiyo sanki, kadrana baktım 216 ile gidiyorum adam açtı gitti inişte fakat düzde açamıyo herneyse bu araç yeni bmw 320d, şimdi bununla ilgili adam şoför değildir yada yer ıslak riske girmemiştir diyenler olacaktır, adam ile birlikte 230 civarını gördük, şimdi bu bmw 300km hıza çıkabiliyorda adam mı basmadı yoksa derim o zaman, adamla o kadar yol gittik selamlaşıp ben saptım osmaniye ili çıkışana geldim, adam da gayet iyi pilotajı vardı gerçekten adam usta idi, kendisini görmedim yaşını bilemiyorum adamın, fakat ben öndeyken radarı gördüm uyarmak için dörtlüye basıp çektim ardından frene asıldım 220den indirmek ıslak zeminde hemen olmuyor öyle, adam benle senkronize arkada yavaşladı hemen tabi teşekkür selektörü yaptı adam, ardından ayrılırken de korna selamı ayrıldık, Allah selamet versin o seyede çocuğun okul ziline yetişip okuldan aldım çocukları, diyeceğim şu ki, o araç eğer benzinli olsaydı sanırım 187hp bu araçlar, benimle muhatap olmazdı, dizelin hantallığı yol koşulları sonucu belki araç otomatikti bilemiyorum fakat adamın yakasını bırakmadım epey adrenalin yaptık.
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2012, 11:29:49 ÖS Gönderen: kacaman »

cembaş

« Yanıtla #11 : Haziran 12, 2012, 09:03:50 ÖÖ »
Doğrudur ama ben dizelin daha iyi olabileceğini düşünüyordum
Bugüne kadar 2dizel araç sahibi olduk ikiside muhteşemdi benzininlere göre

kacaman

« Yanıtla #12 : Haziran 12, 2012, 12:48:16 ÖS »
benim de dizel aracım oldu, ara hızlanmaları yani 3. vites ş,içi ivmelenme çok iyi turbo bastırıncı öyle bir his veriyor, aslında totalde hızlandığınız süreye bakacak olursanız aslında benzinlinin gerisinde kaldığını göreceksiniz, çünki turbonun basıncının hissedilmesi ve tork bandının kısalığının olumsuzluğu ş,arası yolda belli oluyor, size şöyle tarif edeyim o zaman, saatteki hızınızı 150km olduğunu düşünün ve aracınızı ivmelendirmek istediniz aracınızı 5. vitesten 4. vitese çekseniz dizelde bir ataklık oluyor mu, olmuyor, neden devir yükseliyor fakat tork yok ne yapacaksınız ivmelenmesi için aracınızın gaz pedalına basıp 5. viteste sabırla bekleyeceksiniz hızlanmasını.

cembaş

« Yanıtla #13 : Haziran 12, 2012, 12:59:03 ÖS »
Haklısınız  >=ok araçlar yapılı olduğundan bana farklı geliyordu 200e kadar çok iyi ondan sonra kasıyordu ama benzinlilerde 5ten 4e at deviri bulduktan sonra tekrar 5 e atınca gidiyor :D

cembaş

« Yanıtla #14 : Haziran 12, 2012, 01:01:10 ÖS »
Haklýsýnýz  >=ok araçlar yapılı olduğundan bana farklı geliyordu 200e kadar çok iyi ondan sonra kasıyordu ama benzinlilerde 5ten 4e at deviri bulduktan sonra tekrar 5 e atınca gidiyor :D
Bu da deviri fazla çevirmesinden kaynaklanıyor sanırım

kacaman

« Yanıtla #15 : Haziran 12, 2012, 01:06:18 ÖS »
1.9 dizel passattan bahsediyoruz sanırım bu araçların stock spec durumu 130hp maksimum fakat chıplenmişse bile 170hp vermesi sanırım zor, bir de kadran sapması var bunu da ekleyelim, aynı hacimdeki yani 1.9 litre benzinli atmosferik araç ile mukayese etmek daha doğru olmaz mı.

cembaş

« Yanıtla #16 : Haziran 12, 2012, 01:22:33 ÖS »
Evet 1.9 chip+komple egzoz var ve 320i(150hp)yi rahat ayırıyor. Bunu anlayamıyorum

bbhnda

« Yanıtla #17 : Haziran 12, 2012, 01:28:10 ÖS »
Evet 1.9 chip+komple egzoz var ve 320i(150hp)yi rahat ayırıyor. Bunu anlayamıyorum

gözünüzle şahit oldunuzmu? bu arada dizel tecrübesi olarak yeni kasa focusla (115lik) yürümüşlüğüm var birde golfçüler denk geliyor bakın rollde 3. viteste abanmama rağmen (fattal error :D) o turbodan dolayı önme attı kendini birde benim hatamdan 1 boy kadar sonra yakaladım geçtim:

cembaş

« Yanıtla #18 : Haziran 12, 2012, 01:35:59 ÖS »
Evet 1.9 chip+komple egzoz var ve 320i(150hp)yi rahat ayýrýyor. Bunu anlayamýyorum

gözünüzle þahit oldunuzmu? bu arada dizel tecrübesi olarak yeni kasa focusla (115lik) yürümüþlüðüm var birde golfçüler denk geliyor bakýn rollde 3. viteste abanmama raðmen (fattal error :D) o turbodan dolayý önme attý kendini birde benim hatamdan 1 boy kadar sonra yakaladým geçtim:
kardeş iki araçta bizim :D 200 e kadar passat önde 200+da işler değişiyor

bbhnda

« Yanıtla #19 : Haziran 12, 2012, 01:42:14 ÖS »
hemde e46 kasa :D kazasız belasız ..200 demişken merso ilede 200 e kadar oynayın ama 200 den sonra delleniyorlar.

cembaş

« Yanıtla #20 : Haziran 12, 2012, 01:49:22 ÖS »
hemde e46 kasa :D kazasýz belasýz ..200 demişken merso ilede 200 e kadar oynayýn ama 200 den sonra delleniyorlar.
teşekkür ederim:D
merco kullananlar ağır oluyor takılmıyorlar pek
200 hız olarak

egc

« Yanıtla #21 : Haziran 12, 2012, 01:53:10 ÖS »
benim de dizel aracım oldu, ara hızlanmaları yani 3. vites ş,içi ivmelenme çok iyi turbo bastırıncı öyle bir his veriyor, aslında totalde hızlandığınız süreye bakacak olursanız aslında benzinlinin gerisinde kaldığını göreceksiniz, çünki turbonun basıncının hissedilmesi ve tork bandının kısalığının olumsuzluğu ş,arası yolda belli oluyor, size şöyle tarif edeyim o zaman, saatteki hızınızı 150km olduğunu düşünün ve aracınızı ivmelendirmek istediniz aracınızı 5. vitesten 4. vitese çekseniz dizelde bir ataklık oluyor mu, olmuyor, neden devir yükseliyor fakat tork yok ne yapacaksınız ivmelenmesi için aracınızın gaz pedalına basıp 5. viteste sabırla bekleyeceksiniz hızlanmasını.
Kacaman hocam şimdi yukarıdaki verdigin ornekten yola cıkarak daha once 2010 premium otomatik aracım vardı s modunda 4.vtes 236 gormuslugum var edirne otobanda,sonrasında 1.6 benzinli avensis aldım manuel 132 bg idi onunla da 224 yaptım aynı yolda,şimdi mondeo dizel aracım var ve aynı yolda 230'a cıkmam digerlerine gore daha cabuk gerceklesiyor,5.vites 150 ile giderken devir 3000 civarında gaza basmam ile birlikte 3.vitesteymiş gibi 180 km hıza cıkıyorum sonrasında 6.vites ve devir yine 3 bin civarlarında devam ediyor taki 210 km hıza kadar sonrasında artık yavas yavas hızlanıyor ama totalde yine de daha seri civic ve avensis benzinliye gore.Turbo lagdan bahsetmıssın ben bunu his yasamadım aracımda bu da dizelden dizele farkederi olusturuyor,2 bin devir civarında isem her turlu gidiyorum bastıgımda,aksine sollama yaparken vites kucultme ihtiyacım olmadıgı ıcın aracımı daha cok seviyorum.

bbhnda

« Yanıtla #22 : Haziran 12, 2012, 01:57:54 ÖS »
aracınız 2 litrelik dizel yalnız bunu dikkate alın sanırım cümleler 1.6 dizel için söylenmiş yoksa tabiki 3.20d de turbo lagı falan yok bastımı gider.

cembaş

« Yanıtla #23 : Haziran 12, 2012, 01:58:15 ÖS »
Araçtan araca fark ediyor gerçektn.
 mondeo 2.0tdci sanırım

bbhnda

« Yanıtla #24 : Haziran 12, 2012, 02:00:13 ÖS »
zaten dizel alacak olsam 2 litrenin altını pek düşünmezdim 1.2 clio kullandım araç bırakın ölüyü sırat köprüsünü geçmeye mecali yok :D