Gönderen Konu: Dizel Araç Arıyorum  (Okunma sayısı 33500 defa)

AhmetCvc

Dizel Araç Arıyorum
« : Ekim 07, 2012, 10:16:40 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar,
2011 Manuel,Beyaz Civic'imi satıp dizel bir otomobil almak istiyorum.Gerçekten araştırıyorum araştırmıyor değilim yani.Öncelikle Dikkat Ettiklerim:
Araç özellikleri günümüz çağına uygun olacak.FD6 larda basit ama bulunmayan özellikler var.Yol Bilgisayarı gibi.

Motor,performanslı olacak bu nedenle düşünmediğim araçlar;Wolksvagen serisi(1.6 105HP) nedeniyle. Citroen,Peugeot HDI Motorlar(110HP) ama araçlar hiç performanslı değil.
Hyundaı 128 HP lik Motoru cezbediyor fakat bu motorun İ30 Ve Accent'de bulunması uygun değil.(İ30 Hatchbag,Accent B sınıfı olduğundan dolayı)
Ford,Mazda,Volvo da bulunan 115'lik 1.6 motor uygun görünüyor.Ford Focus,Volvo S40,Mazda 3 yoğun baktığım araçlar.
Üçlüde idealim Ford Focus,yenilikci özellikleri nedeniyle(Oto park beni ilgilendirmiyor)
Volvo S40 hakkında çok bilgi edinemiyorum,109hplik motor istemiyorum.115likler uygun geliyor ve volvolarda hangisinde hangisi var pek belli değil(115Lik motor D2 olarak geçsede)
Mazda 3 İse,Görünüm olarak da hoş geliyor fakat çok bilgi edinemedim.

Fiyat Olarak İse Maximum 52.000 Civarı düşünüyorum.İnternette gezindiğimde Focus Titanium Yani Full olanlar 51.000 Civarında dolanıyor.Mazdalarda bu civar.Volvoları fiyat olarak pek araştıramadım.

Asıl tercihim olan focus sizce nasıldır,içeri alacağı yol sesi,çukurlarda fd6 gibi vuruklar, bu durumlar nasıl olur ve bulunduğum şehire yakın bulabilir miyim(Elazığdayım,Malatya,Kayseri,Erzincan,Diyarbakır,Gaziantep,ŞanlıUrfa,Kahramanmaraş,Tunceli vs.)

bbhnda

Ynt: Dizel Araç Arıyorum
« Yanıtla #1 : Ekim 07, 2012, 10:37:41 ÖÖ »
öncelikle aracınızı niçin satmayı düşünüyorsunuz? dizel sahibi olupta tüplü fd6 ya imrenmeyen arkadaşım çok az.eğer sorun ekonomi ise.sorunuza gelince focus3 dizel arkadaşımda var.benimde test ettiğim bir araç.araç 150 den sonra fd6 ya göre bir tık daha iyi yol tutuyor.150 ye kadar bir fark varsa da ben anlamadım.benzinlisi de eniştemde var .donanım olarak titanium tatmin edici bana göre.stil de  klima normal.güzel bir araç fd6 ya göre artıları yok değil.ama içi bana çok dar geldi fd6 daki rahatlık yok.volvo güzel bir tercih olur ancak fiyat aralığınızda dolu bir 115 lik alabilirmisiniz onu araştırın bence.mazda güzel araçlar üretiyor focusa göre karşılaştırınca mazda çok dolu kalıyor bence.ama sürüş dinamiği size kalmış.

AhmetCvc

« Yanıtla #2 : Ekim 07, 2012, 10:49:36 ÖÖ »
Yorumunuz için teşekkürler,Tüpde takılsa performansı yüksek devirlerde veriyor araçlarımız.Benzinli olmasından dolayı ve torkuda hemen hemen yarı yarıya düşük oluyor.FD6'larda yol bilgisayarı dahil yok,çukurlarda vuruntular çok fazla.Yağmur sensörü,cam modülleri felan da olmayışı,beni soğuttu birazcık.Mazda donanımını bilmiyorum,aradığım fiyat aralığında dolu model bulunur mu felan,mazda hakkında pek bilgim yok bana yardımcı olursanız,link v.b ile iyi olur.

emre16

« Yanıtla #3 : Ekim 07, 2012, 11:25:46 ÖÖ »
1.6 109 hp hdi performans olarak beğenmiyorum demişsiniz o motorların aynısı focus,mazda 3,volvo s40 ta mevcut ve performans olarakta gayet iyidir, hatta sınıfının en iyilerinden hem tüketim açısından hem performans açısından, daha önce hiç sürmediniz heralde ondan düşünceleriniz böyle olabilir. Ayrıca mazda 3 donanım olarak çok zengin bir araç fakat bana göre s40 daha iyi bir araç volvoya bir defada olsa sahip olmak lazım bence....

bbhnda

« Yanıtla #4 : Ekim 07, 2012, 11:50:27 ÖÖ »
1.6 109 hp hdi performans olarak beğenmiyorum demişsiniz o motorların aynısı focus,mazda 3,volvo s40 ta mevcut ve performans olarakta gayet iyidir, hatta sınıfının en iyilerinden hem tüketim açısından hem performans açısından, daha önce hiç sürmediniz heralde ondan düşünceleriniz böyle olabilir. Ayrıca mazda 3 donanım olarak çok zengin bir araç fakat bana göre s40 daha iyi bir araç volvoya bir defada olsa sahip olmak lazım bence....

focustaki 115 lik kardeşim.volvodada isteyen d2 seçiminde alabiliyor.109 luk kalmadı sanırım 2012 lerde.

AhmetCvc

« Yanıtla #5 : Ekim 07, 2012, 05:05:54 ÖS »
Peugeot,Citroenlerde kullanılan motorun HDI Ford,Volvo,Mazda lardakinin TDCI olduğu düşüncesindeyim.En azından citroen c5lerde 109 değil 110luk HDI olduğunu biliyorum ve 1600kiloluk araca çok hantal geliyor.Ayrıca istediğim araçlar yeni motorlu olanlar yani 115'lik olan.
Mazda3'ün 2.elleri çok sınırlı ve sadece touring donanımlı olanlar uygun fiyata satılıyor.Volvo daha pahalıdır dolu olanları.Hala araştırmadayım

siriussahin

• Şahin
« Yanıtla #6 : Ekim 07, 2012, 05:18:45 ÖS »
dizel bana hiç uygun gelmiyor. herkez tork tork diyo iyi tamam da hızda hp önemlidir.tork yokuş yukarı yüklü durumlarda önemli bence ben alıştım yüksek devirleri görmeyi bu saatten sonra 2-3 bin devirde vites atmak beni tatmin etmez ne kadar hızlansada hoşuma gitmez km yükseldikçe hep aklımda acaba arıza çıkarmı diye düşünür dururum ama sizce nedir bilmem tabiki zevk meselesi

AhmetCvc

« Yanıtla #7 : Ekim 07, 2012, 05:21:15 ÖS »
İşte,ailem var olduğu için genelde yüklü araç.Ve yokuşlar bol.Tork önemli benim için bu yüzden.Yüksek devirde kullanmakda hoşuma gitmiyor.

emre16

« Yanıtla #8 : Ekim 07, 2012, 05:25:02 ÖS »
Peugeot,Citroenlerde kullanılan motorun HDI Ford,Volvo,Mazda lardakinin TDCI olduğu düşüncesindeyim.En azından citroen c5lerde 109 değil 110luk HDI olduğunu biliyorum ve 1600kiloluk araca çok hantal geliyor.Ayrıca istediğim araçlar yeni motorlu olanlar yani 115'lik olan.
Mazda3'ün 2.elleri çok sınırlı ve sadece touring donanımlı olanlar uygun fiyata satılıyor.Volvo daha pahalıdır dolu olanları.Hala araştırmadayım
markadan markaya hp lerde farklılıklar var, tamamen yazılımsal ve satış stratejisi ama hepsinin motoru aynıdır psa grubunun yani... c5 lerde doğrudur o motora çok ağır kasa ama ona rağmen sıkıcı değildir ama tabii ki c5 en 2.0 olmalı varda zaten... fakat volvoyu gerçekten tavsiye ederim...  

siriussahin

• Şahin
« Yanıtla #9 : Ekim 07, 2012, 05:25:16 ÖS »
abi ozaman dizel senin için uygun ama dizelden pek anlamam herkezde bişey diyor dizel araçlar için ne desek yalan olur ama hani arkadaşlardan kullandığım kadarıyla kullandığım  en güzel dizel caddy di diğer leri nasıl bilmiyorum

drmoz

« Yanıtla #10 : Ekim 07, 2012, 05:27:23 ÖS »
Soylediginiz modellerde kullanilan mazda haric tum dizel motorlar esdegerdir. Psa ortak yapimi motorlardir. Yani tdci ile hdi unite ve volvoda kullanilan d2 motorlar sadece yazilim ve birkac ufak parca haricinde ayni unitelerdir ve performans olarak al birini vur otekine seklindedir. Hemen hemen hepsinin performans ve tuketim degerleri birbirine cok yakindir. Performansli dizel motor simdilik dediginiz gibi kia ve hyundai modellerinde var olan 1.6 dizel motorlar.
Bir de renaultun yeni cikardigi ve megane 3 serisinde kullandigi 1.6 130 hp dci unite vardir, belki arastirabilirsiniz.
Onun disinda fluence modellerinde kullanilan 1.5 dci motorlar da dayanikliligini ve performansini kanitlamis motorlardir. Bircok kisi begenmese de bence fluence serisi turkiye sartlarina cok uygun, tuketim ve performans degerleri tatmin edici ve bakim maliyetleri en uygun dizellerdendir. Donanim secenekleri de hayli genis ve tatminkar.
Bir de bu tur aile araclarindan performans beklentisi olanlari anlamiyorum, varsin 100 km hiza 2 sn gec cikiversin. Bu araclardaki en buyk farklar surus dinamiklerinde fark ediliyor. Bu konuda da acik ara focus ondedir.

emre16

« Yanıtla #11 : Ekim 07, 2012, 05:29:26 ÖS »
dizel motordan korkmaya gerek yok aslında, bilinçli kullanıcıysanız. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı unsurları var mesela; zorunlu olmadıkça 2500 rpm geçmemek, turbo olduğu için spor kullanımlardan sonra veya yüksek hızlardan sonra stop etmeden en 35-40 sn. rolantide bırakmak gibi...

siriussahin

• Şahin
« Yanıtla #12 : Ekim 07, 2012, 05:32:17 ÖS »
bir de uzun süre yüksek hızla sabit gidilmiyor :D bildiğim kadarıyla

AhmetCvc

« Yanıtla #13 : Ekim 07, 2012, 05:35:26 ÖS »
Soylediginiz modellerde kullanilan mazda haric tum dizel motorlar esdegerdir. Psa ortak yapimi motorlardir. Yani tdci ile hdi unite ve volvoda kullanilan d2 motorlar sadece yazilim ve birkac ufak parca haricinde ayni unitelerdir ve performans olarak al birini vur otekine seklindedir. Hemen hemen hepsinin performans ve tuketim degerleri birbirine cok yakindir. Performansli dizel motor simdilik dediginiz gibi kia ve hyundai modellerinde var olan 1.6 dizel motorlar.
Bir de renaultun yeni cikardigi ve megane 3 serisinde kullandigi 1.6 130 hp dci unite vardir, belki arastirabilirsiniz.
Onun disinda fluence modellerinde kullanilan 1.5 dci motorlar da dayanikliligini ve performansini kanitlamis motorlardir. Bircok kisi begenmese de bence fluence serisi turkiye sartlarina cok uygun, tuketim ve performans degerleri tatmin edici ve bakim maliyetleri en uygun dizellerdendir. Donanim secenekleri de hayli genis ve tatminkar.
Bir de bu tur aile araclarindan performans beklentisi olanlari anlamiyorum, varsin 100 km hiza 2 sn gec cikiversin. Bu araclardaki en buyk farklar surus dinamiklerinde fark ediliyor. Bu konuda da acik ara focus ondedir.

Ford-PSA ortak yapımıymış evet,110 ve 109 değerleri beni yanılttı.Renault Megane'de var 130 luk motor oda sedan değil sorun burda.Focus düşünüyorum.
http://www.araba.com/74834774/Ford-Focus-16-TDCi-Titanium-III#xxlresim bunun gibi.

AhmetCvc

« Yanıtla #14 : Ekim 07, 2012, 05:35:54 ÖS »
dizel motordan korkmaya gerek yok aslında, bilinçli kullanıcıysanız. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı unsurları var mesela; zorunlu olmadıkça 2500 rpm geçmemek, turbo olduğu için spor kullanımlardan sonra veya yüksek hızlardan sonra stop etmeden en 35-40 sn. rolantide bırakmak gibi...

Haklısınız.

siriussahin

• Şahin
« Yanıtla #15 : Ekim 07, 2012, 05:39:35 ÖS »
1.5 dci ile 160 gördüm dacia logan 7 8 dk gittim sonra hız kendiliğinden 150 ye düştü kaldı öle

mertkan677

« Yanıtla #16 : Ekim 07, 2012, 06:08:51 ÖS »
2012 Megane 3 makyajlı kasaları güzel. Privilage + sunroof + navigasyon vs vs full olanı çok güzel. 1.5 dci 110 ps dizel. Gayet iyi gidişleri var. Araştırın derim.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #17 : Ekim 07, 2012, 07:01:38 ÖS »

2009-2011 focus ları tavsiye ederim.109 luk şirkette 4 tane vardı kiralık, kontrat bittiğinden alıp yeni focus III verdiler 95 lik eski focusları arar olduk.Yeni focuslar ağır vede 95 likleri hız konusunda verimli değil..

ed35

« Yanıtla #18 : Ekim 07, 2012, 07:24:41 ÖS »
Şu an S40 1.6D kullanıyorum,D2 motorlar,1lt daha fazla yakmakta bilginiz olsun ;)

Performans konusunda şikayette bulunmayacak + civic'ten sonra o tork sizi çok şaşırtacak.
Ben Accord'dan geçip memnun kaldıysam,siz hayli hayli beğenirsiniz :)

alican_07

« Yanıtla #19 : Ekim 07, 2012, 07:41:54 ÖS »
dostum öyle bişiy yok 2500 rpm i geçmemek filan hikaye benim 407 190bin km ye geldi bu güne kadar rölantide bekletme olayını hiç yapmadım diyebilirim(ama bekletmek lazım) çok şükür bu güne kadar periyodik bakımları dışında hiç bi problem çıkarmadı bana.
1.5 dci ile 160 gördüm dacia logan 7 8 dk gittim sonra hız kendiliğinden 150 ye düştü kaldı öle
407 1.6 hdi aracımın son sürati bi tarafını yırtsan arabanın 200 yani 201 demez ve ankaradan antalyaya dönerken bi seferinde konya üzeri gittim konya ovasında 200 km ile gittim yani önüme araç vs. çıkmadıkça rahat bi 20 dk gitmişimdir arabam hiçde öyle 160 170 lere düşmedi gayette yapışa yapışa 200 ile yol aldı.Sizin dediğiniz aracın motoru açılıpta dandik piston sekman atılınca olacak bi durum başka türlü olması imkansız gibi bişiy araç fabrikadan hatalı çıkmadıysa eğer.

ed35

« Yanıtla #20 : Ekim 07, 2012, 08:15:27 ÖS »
dostum öyle bişiy yok 2500 rpm i geçmemek filan hikaye benim 407 190bin km ye geldi bu güne kadar rölantide bekletme olayını hiç yapmadım diyebilirim(ama bekletmek lazım) çok şükür bu güne kadar periyodik bakımları dışında hiç bi problem çıkarmadı bana.
407 1.6 hdi aracımın son sürati bi tarafını yırtsan arabanın 200 yani 201 demez ve ankaradan antalyaya dönerken bi seferinde konya üzeri gittim konya ovasında 200 km ile gittim yani önüme araç vs. çıkmadıkça rahat bi 20 dk gitmişimdir arabam hiçde öyle 160 170 lere düşmedi gayette yapışa yapışa 200 ile yol aldı.Sizin dediğiniz aracın motoru açılıpta dandik piston sekman atılınca olacak bi durum başka türlü olması imkansız gibi bişiy araç fabrikadan hatalı çıkmadıysa eğer.
2.0 premium otomatiği vardı 2005 yılında,ilk gelenlerdendi aracım,yol tutuşu vs. mükemmel bir araç ;)

emre16

« Yanıtla #21 : Ekim 07, 2012, 09:14:38 ÖS »
bende zorunlu olmadıkça dedim zaten tabii ki öyle yazılan birşey yokta, fakat dizel motorlar benzinli motor gibi sürekli yüksek devir çevirmeye gelmez çünkü mantığınada aykırı prensibinede bunu demek istedim....ve şunuda eklemek isterim tanıdığım bir abimde ford connect var ve arabalara çok uzak birisi, bir kullanışı var görmelisiniz her vites 2500 üstünde atılır mı? ayrıca periyodik bakımlarından da bi haber ve bu araç daha 52 binde arkadan siyahla karışık mavi duman atıyor... belirtmek istediğim buydu... dizel motor farklıdır.
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2012, 09:16:25 ÖS Gönderen: emre16 »

AhmetCvc

« Yanıtla #22 : Ekim 07, 2012, 09:28:24 ÖS »
Şu an S40 1.6D kullanıyorum,D2 motorlar,1lt daha fazla yakmakta bilginiz olsun ;)

Performans konusunda şikayette bulunmayacak + civic'ten sonra o tork sizi çok şaşırtacak.
Ben Accord'dan geçip memnun kaldıysam,siz hayli hayli beğenirsiniz :)
Accord'tan geçtiğinizi biliyorum,Civic-Accord-S40 sizden şu konuda bilgi istiyorum:
52.000 Tl sınırına,D2 Motorlu hangi versiyonu bulabilirim ve bunun doluluk seviyesi ne olur ?

Taner.r

• Taner MEŞE
« Yanıtla #23 : Ekim 07, 2012, 09:52:22 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,
2011 Manuel,Beyaz Civic'imi satıp dizel bir otomobil almak istiyorum.Gerçekten araştırıyorum araştırmıyor değilim yani.Öncelikle Dikkat Ettiklerim:
Araç özellikleri günümüz çağına uygun olacak.FD6 larda basit ama bulunmayan özellikler var.Yol Bilgisayarı gibi.

Motor,performanslı olacak bu nedenle düşünmediğim araçlar;Wolksvagen serisi(1.6 105HP) nedeniyle. Citroen,Peugeot HDI Motorlar(110HP) ama araçlar hiç performanslı değil.
Hyundaı 128 HP lik Motoru cezbediyor fakat bu motorun İ30 Ve Accent'de bulunması uygun değil.(İ30 Hatchbag,Accent B sınıfı olduğundan dolayı)
Ford,Mazda,Volvo da bulunan 115'lik 1.6 motor uygun görünüyor.Ford Focus,Volvo S40,Mazda 3 yoğun baktığım araçlar.
Üçlüde idealim Ford Focus,yenilikci özellikleri nedeniyle(Oto park beni ilgilendirmiyor)
Volvo S40 hakkında çok bilgi edinemiyorum,109hplik motor istemiyorum.115likler uygun geliyor ve volvolarda hangisinde hangisi var pek belli değil(115Lik motor D2 olarak geçsede)
Mazda 3 İse,Görünüm olarak da hoş geliyor fakat çok bilgi edinemedim.

Fiyat Olarak İse Maximum 52.000 Civarı düşünüyorum.İnternette gezindiğimde Focus Titanium Yani Full olanlar 51.000 Civarında dolanıyor.Mazdalarda bu civar.Volvoları fiyat olarak pek araştıramadım.

Asıl tercihim olan focus sizce nasıldır,içeri alacağı yol sesi,çukurlarda fd6 gibi vuruklar, bu durumlar nasıl olur ve bulunduğum şehire yakın bulabilir miyim(Elazığdayım,Malatya,Kayseri,Erzincan,Diyarbakır,Gaziantep,ŞanlıUrfa,Kahramanmaraş,Tunceli vs.)

Performans istiyorsanız gerçekten 1.6 dizelleri geçin derim. Zira 109PS ile 115PS arasında ne kadar fark olabilir ki..

1.6 TDI JETTA : 0-100km 11,7 / 11,7*(DSG) bu araç 250NM ;) 1392kg ve 1412kg ağırlığı var..

Volvo S40 son kasa : 0-100km 11.4sn ve bu araç 115PS 270NM ;) 1383kg boş ağırlık var..

İlk aşamada sadece bu ikisi için bakarsak, düşünceniz yanlış..

volvo daha hafif.. daha güçlü.. daha yüksek torku var.. ama sadece 0.3sn lik bir fark oluştururyor bu.. 0-100 de bir karış öne geçirir buda sizi..

yani performans diyorsanız bu 1.6 ları direkt geçin ve sağlam şöyle 2.0 dizellere bakın.

ha 1.6 olsun bunların arasından en performanslısı olsun derseniz eğer, gördüğünüz gibi fark yok. Siz ilk önce tasarımını sevin. donanımını yeterli bulun.. sonra bir test edin ve öyle alın.

5-6PS lık farklara bakarak tercih yaparsanız bence hata yaparsınız..

birde şu var.. Bu 1.6 lık dizellere performans yazılımı alıp daha iyi hale getirirsiniz ;) gerçekten güzel farklar yaratıyorlar turbo dizel araçlarda bu yazılımlarla..

AhmetCvc

« Yanıtla #24 : Ekim 07, 2012, 09:56:59 ÖS »
Haklısınız fakat Focuslarda mesela yeni kasa olur olursa,onlardada 115pslik motor mevcut.Wolksvagen gurubuna bakmıyorum zaten.Volvo ve mazdada ise 115lik motor yeni modellerde mevcut bende zaten yeni model arıyorum.