Gönderen Konu: Civic vs Megane vs Focus "Kayıp kaldırıma Vurma"  (Okunma sayısı 14307 defa)

saydalan

• Ziyaretçi
Civic vs Megane vs Focus "Kayıp kaldırıma Vurma"
« : Eylül 05, 2009, 12:33:33 ÖÖ »
Öncelikle belirteyim, civicleri beğeniyorum. Özellikle mügen bodykit şahane yakışıyor. Fakat ford kullandığım için ford forumuna da takılıyorum. Dizelleri çok seviyorum ama hanıma diye sanırım bir de civic otomatik alıcam ilerde.

Şimdi gelelim konuya. Ford forumundan sevdiğim bir arkadaşım 5 gün önce salı sabahı 10 civarında kaza yaptı. Hava yağmurluymuş ve zemin kayganmış. Aynı yerde başka bir araç kaza yapmış ve o aracın parçaları yol kenarındaymış ve akan yağlar asfaltı daha da kaygan hale getirmiş. Kaygan zeminde etrafında birkaç tur atıyor ve o hızla lastikleri ve motorun altını kaldırıma çok pis vuruyor. Şanzıman beyini ,karter , klima kopmpresörü ve moturun buloğunu kırıyor. Kaskolu olduğu için eksper geliyor. Zarar, kasko bedelinin %60 ını aştığı için araba direk pert.

Pert deyince, arabanın araba denecek hali kalmamış şeklinde aklınıza geliyor değil mi? Oysa perte çıkan bu focusta bir çizik dahi yok.

Arkadaşım, değil kafasını cama vurmak falan, sarsıntı dahi hissetmemiş.

Bunlar da resimler;

2 şekilde yorum yapılabilir;

1) Ulen focus ne çürük arabaymış, etrafında dönüp kaldırıma vurdu diye perte çıkmış. He he he... :)
2) vay bee, focus ne sağlam arabaymış. Döne döne kayarak kaldırıma vuruyor, Değerinin yarıdan fazlası zarar oluşuyor ama ne kendisinde bir çizik var ne de sürücüsünde. Tekerler bile sapasağlam görünüyor. Helal olsun forda.

Hangi yorumu yapacağınız tamamen sizin bakış açınıza kalmış birşey.

Bu da, bir şekilde kaldırıma vurmuş bir Civic;

Bu da, aynı kazayı yapmış bir megane;

yalçınn

Ynt: Civic vs Megane vs Focus "Kayıp kaldırıma Vurma"
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2009, 12:42:56 ÖÖ »
öncelikle geçmiş olsun kazayı yapan arkadaşa... ben helal olsun focusa diyenlerdenim sürücü sarsıntı bile hisetmemiş....

nadirgoktan

« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2009, 12:55:41 ÖÖ »
öncelikle geçmiş olsun ama bakış açısını biraz değiştirelim mi?
1 ford ve civiğin çarpma hızları aynımıymış?
2 ford ön taraftan bi yere vurmamış belli ama civic hızlı bi şekilde sağ önden vurduğu kesin.
3 ford perte çıkmış
4 civic perte çıkmış mı?
5 ford hakkaten çok sağlam gözüküyo ama kabak gibide belli hocam civicle focus aynı yere aynı şiddetle vurmamış.

civic mi sağlam ford mu sağlam tabiki tartışılabiliriz ama bu foto ve bu olay bizi hangisinin daha sağlam olduğu konusunda yanıltır kanımca...

nadirgoktan

« Yanıtla #3 : Eylül 05, 2009, 12:58:08 ÖÖ »
civic darbeyi daha çok sağ tarqaftan ford ise alt takımlardan almış ordaki reno ise bodozlama olayı gibi duruyo sağda solda gidik. uani 3 arabada aynı yerde farklı şekillerde çarpmış... bu ölçüt olamaz bence. ama ncap sonuçlarına göre sanırım focus ve reno civicten daha iyiler oda bildiğim kadarıyla

Eren53

« Yanıtla #4 : Eylül 05, 2009, 01:02:36 ÖÖ »
ford hondaya göre baya yüksek bi araç o yüzden direk alt kısmı vurmuş ve motoru pert olmuş hondalar yere yakın arabalardır ford a göre ve cıvıc de kaldırıma vuruken tamponla birlikte vuruo....

focus pert oluo ama cıvıcde öle bi durum yok

renoyu sölemey gerek duymuorm plastikten bişe ona binmek ölüm zaten

nadirgoktan

« Yanıtla #5 : Eylül 05, 2009, 01:08:12 ÖÖ »
eren kardeş plastik olması seni daha çok hayatta tutması demek aslında. neyse o ayrı bi konu ama saydalan kardeş eren kardeşin dediği gibi olabilir ford tampondan kurtarıp direk alt takımları harcamış motor vs. vs ama civic tamponuda vurduğu için görsel olarak daha beter dursa bile masraf olarak inan daha az masraf çıkarmıştır... en azından pert olmamış.

nadirgoktan

« Yanıtla #6 : Eylül 05, 2009, 01:09:50 ÖÖ »
ve inan amacım hondayı savunmak değil.nahlet getsinn nann dediğim anlarda oluyo...
fakat inan o kaldırım bi 5 cm falan yüksek olsaydı focusta illaki önden dağılırdı ama bu kadar masraf çıkarmadı belkide. yaw amma varsayımcı konuşur olduk :P

zedrix

« Yanıtla #7 : Eylül 05, 2009, 01:16:53 ÖÖ »
ford buyuk ıhtımal sag ön lastıkten gırmıs burda kaput acık halde fotoda koysaydın on panelde egrılık varmı vs
tampon esnek oldugundan sonrasında duz duruyor olabılır vsvsvs

gecmıs olsun komık bır kaza baksan araba saglam ama :(

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 05, 2009, 01:22:05 ÖÖ »
bunlardan bir tek focus pert olmuş değilmi :kiskis :kiskis :kiskis :kiskis :kiskis :kiskis :kiskis ;D

Eren53

« Yanıtla #9 : Eylül 05, 2009, 01:56:49 ÖÖ »
bi teker kırılmayla pert mi olmuş yani?

Eren53

« Yanıtla #10 : Eylül 05, 2009, 02:02:02 ÖÖ »
onu bilemem yöneticilere sormalısın....ama tek teker kırılmayla pert olmaz

delimanyak

« Yanıtla #11 : Eylül 05, 2009, 02:03:56 ÖÖ »
oncelıkle aramıza hos geldın sımdı kardes boyle bı konuyu hangı sıteye gıdıp acarsan dırek tartısma konusu yaratmaktır gulme sırası sendemı bılmem ama son gulen ıyı guler?? bu arada bazı arkadaslar farkındaysan hondanın daha dusuk oldugunu sana ızah etmısler sımdı soyle bısey soyleyım sana ford la honda aynı yere aynı sıddetlemı vuruyorkı sen kıyaslama yapıyorsun??? ford tabıkı bı sarsıntı hısetmez nedenmı cunku arac darbeyı altan almıs?? sen kendın dıyorsun motor sanzıman bılmem ne yanı şaseye etkı eden bı durum olmadıgından sarsıntı almaz bu arada son fotoda meganın halını goruyorsun ne halde megana yorum bıle yapmıyorum ( 2009 model TX ler ) hı sımdı dıceksın hondanında tekerı kırılmıs tamponu parcalanmıs kardes bu japon arabası DAGDA gezmek ıcın yapılmıyor asfalta surmek ıcın hız ıcın uretılıyor sen yuksek hızlarda aracının ayakları yerden kesılırken bız o hızlarda otobanda makasa gırıyoruz.Kıayaslama yapılacaksa aynı yere aynı hızda aynı sekılde carptıklarında kıyaslama yaparız ıns anlata bılmısımdır

Eren53

« Yanıtla #12 : Eylül 05, 2009, 02:08:44 ÖÖ »
oncelıkle aramıza hos geldın sımdı kardes boyle bı konuyu hangı sıteye gıdıp acarsan dırek tartısma konusu yaratmaktır gulme sırası sendemı bılmem ama son gulen ıyı guler?? bu arada bazı arkadaslar farkındaysan hondanın daha dusuk oldugunu sana ızah etmısler sımdı soyle bısey soyleyım sana ford la honda aynı yere aynı sıddetlemı vuruyorkı sen kıyaslama yapıyorsun??? ford tabıkı bı sarsıntı hısetmez nedenmı cunku arac darbeyı altan almıs?? sen kendın dıyorsun motor sanzıman bılmem ne yanı şaseye etkı eden bı durum olmadıgından sarsıntı almaz bu arada son fotoda meganın halını goruyorsun ne halde megana yorum bıle yapmıyorum ( 2009 model TX ler ) hı sımdı dıceksın hondanında tekerı kırılmıs tamponu parcalanmıs kardes bu japon arabası DAGDA gezmek ıcın yapılmıyor asfalta surmek ıcın hız ıcın uretılıyor sen yuksek hızlarda aracının ayakları yerden kesılırken bız o hızlarda otobanda makasa gırıyoruz.Kıayaslama yapılacaksa aynı yere aynı hızda aynı sekılde carptıklarında kıyaslama yaparız ıns anlata bılmısımdır
+ bide o cıvıc park halinde ...krılan tekerde kaldırıma yaslanmış bi vaziyette büyük bi ihtimal..megan gelio vuruo ve kırılması çok normal...hangi araba olursa olsun orda o teker kırılırdı

delimanyak

« Yanıtla #13 : Eylül 05, 2009, 02:11:52 ÖÖ »
teker aynen her araçta orda kırılacaktır ama ford olsa tampon kırılmazdı cunku arac leylek gıbı havada!
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2009, 02:13:02 ÖÖ Gönderen: delimanyak »

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #14 : Eylül 05, 2009, 02:16:34 ÖÖ »
Basit geldi bana alttan vurdugunda direk kutusu ve sistemi gitmiştir motor blogu zarar gormustur v.b. bunlar yuksek miktarlar ve sansına bu miktarlar toplamda gerekli miktarı olusunca arac pert yani pert sadece araba param parca değil belli parcaların hasar gormesi durumunda direk perttir.

yürüyen aksandaki onemli parcaların hasar gormus olması yeterli oluyor ornekteki gibi..
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2009, 02:17:44 ÖÖ Gönderen: Mahir TÜRKMEN »

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #15 : Eylül 05, 2009, 02:26:31 ÖÖ »
Arkadaşlar herke kendi fikrini soylesin tartışma cıkmaz .

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #16 : Eylül 05, 2009, 02:29:18 ÖÖ »
Civictede aynı sey olurmu

üzülerek anlatıyorum cok sevdigim bir abim yeni yaptı kaza iki uc gun oldu ve arac markası vermıyım guzel bir turbo arac (orginal turbo) aracın yanlama sonucu kontrol kaybediyor ve on sag tekerler amortisorle birlikte kopuyor kaldırıma takılıp ve 200 metre o sekilde surunuyor arabanın en ondeki kaputu actıgınız yerdeki demir şase kısmı bile bukulmez aynı sekilde duruyor ama arac perte cıktı neden altta belirli yuruyen aksanda sorunlar var ve yuksek meblalar bu sebeple miktardan arac pertte olay bu yani  daha cok marka değil vurma sekli soyle dusunun cukura dsen bir aracın kaportada sorun olmaz ama motora salıncaklarada neler olmaz ;)

kacaman

« Yanıtla #17 : Eylül 05, 2009, 02:55:38 ÖÖ »
2009 focus tdci sedanı olan fanatik bir arkadaşım var birlikte aynı işyerine her gün 18km gidip 18km geliyoz, bi gün o bi gün benim civic premimum ile araçların ikisini de kıyaslama imkanım fazlası ile oldu, focusun içi civic den dar, iç malzeme kalitesi daha düşük, donanımı daha yüksek, fren mesafesi daha iyi, yoltutuş ve viraj kabiliyeti tartışılır bana göre çok kötü sayılmaz fakat civic daha iyi, daha klasik iç tasarımı var, araçların yerden yüksekliklerini ölçtüm arkadaşlar, aralarında öyle abartılacak bir yükseklik farkı yok, bizim dingil mesafemiz 2.70cm focus 2.60cm ha bu arada civic in aks mesafesi de daha geniş, civic in daha yere yakın gözükmesi normal, şimdi göz yanılması diye bişey var değilmi, benim 2008siyahı verdim 2010 gümüş civic aldım, herkes siyahın daha iri heybetli olduğunu söylüyor, halbuki yeni aldığım civic e mugen body kıt seti takılı araba dış hacim olarak aslında daha büyük fakat algılamada böyle bir yanılgı oluyo, ben focus un çok sağlam bir araç olduğuna katılmıyorum 1 yıl bindim, arkadaş bile bazı üstün yönlerini kabullenmek zorunda kaldı, hemen donanım fazlalığını gündeme getirdi, kaza etki ve sonuçları farklı çıkabilir, civic güzel ve sağlam bir araç ayrıca yeni bir tasarımı var, kabullenelim.

fikito

« Yanıtla #18 : Eylül 05, 2009, 03:20:38 ÖÖ »
3 yıl focus kullandım güzel bir araç ama civicle kıyaslamam...bu tür kazalarda vuruş şekli çok önemli mercedes ve toyota corollanın aynı kazaya karışıp mercedesin pert oldugu bir kaza gördüm o yüzden bu saglamlıgı göstermez arkadaşım :) bu arada focus yüksek devire gelmiyor bir keresinde dedim bakalım 3.vites kaçta redline'a giriyor 155-160 gibi redline'a girdi sonuç manifold açıldı :) :)

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Eylül 05, 2009, 02:29:08 ÖS »
zaten civicin sadece bir teker kırılmış birde tampon, ama focus pert olmuş yaw >%6rol

adrenaliinn

« Yanıtla #20 : Eylül 05, 2009, 03:01:07 ÖS »
dikkat ederseniz üç arabanında kabini olduğu gibi duruyor.önemli olan bu zaten.sürücüye ve yolcuya zarar gelmemesi..

adrenaliinn

« Yanıtla #21 : Eylül 05, 2009, 03:07:43 ÖS »
ford hondaya göre baya yüksek bi araç o yüzden direk alt kısmı vurmuş ve motoru pert olmuş hondalar yere yakın arabalardır ford a göre ve cıvıc de kaldırıma vuruken tamponla birlikte vuruo....

Renault u  savunmak gibi olmasın ama sadece çamurluklar plastik.o da, yayaların çarpma sonucunda daha az zarar görmesi içindir.güvenliği azaltmıyor.
Ayrıca kaza anında sürücüyü koruyan çamurluk değildir

statik

« Yanıtla #22 : Eylül 05, 2009, 05:09:43 ÖS »
Kardeş öncelikle Allah hepimizi kazadan beladan saklasın. Çarpma şiddetleri hepsinin farklıdır önce. Mesela ben benim civicin sol ön tarafını 60 km hızla dacia bir taksiciye fena halde geçirdim. Vallahi billahi dacianın sadece 'ön panjur boyası' kalktı o kadar.

statik

« Yanıtla #23 : Eylül 05, 2009, 05:17:52 ÖS »
Benim sol çamurluk olduğu gibi yerinden kalkmış yamulmuş, ön kaporta kalkmış, tampon fotoğrafta pek görülmüyor ama çok rahat bir yumruğu içeri alabilecek kadar derin gömdü dacia.. Evet adamda sadece hafif bir boya kalkması, benim çamurluk,kapu,tampon bitik..

Eren53

« Yanıtla #24 : Eylül 05, 2009, 05:27:55 ÖS »

Renault u  savunmak gibi olmasın ama sadece çamurluklar plastik.o da, yayaların çarpma sonucunda daha az zarar görmesi içindir.güvenliği azaltmıyor.
Ayrıca kaza anında sürücüyü koruyan çamurluk değildir
yayaları korumak için öle olabilir ama bana şahsen renonun çoğu arabası güven vermiyor  nerden beş yıldız alırsa alsın tamm bazı arabaları güvvenli olabilir...ama özellikle de megane hiç bi şekilde güvenim yok...tecrübe ile de sabittir