Gönderen Konu: Çıkılabilecek En Yüksek Hız  (Okunma sayısı 10832 defa)

tyler78

Çıkılabilecek En Yüksek Hız
« : Ekim 21, 2013, 11:01:25 ÖÖ »
Bayram nedeniyle Aydın'dan İzmir'deki havaalanına gidip geldim 3 kez. Üçünde de hız denemeleri yaptım. Heyecan olarak beklentimi karşılasa da miktar olarak altında kaldı. Hafif aşağı eğimli yolda 200'ü zor da olsa gördüm. 180'e rahat çıkıyorum düz yolda ancak yol hafif şekilde yukarı eğimli bile olmaya başlasa hemen düşüyor hız. Ben 200'ün üstüne çıkabilir diye düşünüyordum. Birçok kez 180-190 yaptım ve çoğunda lpg devredeydi. Ancak 190'dan sonra benzine attı 1-2 kez. Benzinde de olsa 200'ün üstünü göremedim bir. Sizlerde durum nasıl?

YUNUS MERİÇ

Ynt: Çıkılabilecek En Yüksek Hız
« Yanıtla #1 : Ekim 21, 2013, 11:10:28 ÖÖ »
araç nedir arkadaşım?

tyler78

« Yanıtla #2 : Ekim 21, 2013, 11:26:07 ÖÖ »
Pardon, onu yazmayı unutmuşum. 2010 model 1.6 otomatik var.

tyler78

« Yanıtla #3 : Ekim 21, 2013, 11:37:27 ÖÖ »
Aynı zamanda araçta tek başımaydım 200'ü gördüğümde.

Ouzhan_

« Yanıtla #4 : Ekim 21, 2013, 12:54:46 ÖS »
aracınızı biraz zorlayın devirli kullanın bahsettiğiniz araç 200 ün üzerine çok rahat çıkabilecek bir seviyede kaldıki eğimli yolda denemissiniz

tyler78

« Yanıtla #5 : Ekim 21, 2013, 12:57:35 ÖS »
@Ouzhan_
Valla dip gaz yaptım. Ayağım sondaydı yani. Niye çıkamadı bilmiyorum. S moduna mı almak lazımdı acaba? S modunda 5.vitese geçmediğinden araç hararet yapar diye düşündüm.

Ouzhan_

« Yanıtla #6 : Ekim 21, 2013, 01:02:55 ÖS »
@Ouzhan_
Valla dip gaz yaptım. Ayağım sondaydı yani. Niye çıkamadı bilmiyorum. S moduna mı almak lazımdı acaba? S modunda 5.vitese geçmediğinden araç hararet yapar diye düşündüm.

ben bu hızı düz yolda gördüm 222 ye kadar cıktım ancak 214 ü fotograflayabildim. benim aracım manuel s modda zorlayın çok rahat göreceksiniz

DC5

« Yanıtla #7 : Ekim 21, 2013, 03:23:39 ÖS »
@Ouzhan_
VSA ve LPG kapat S modda bas gitsin. hareret felan yapmaz merak etme. S modda 5. vitesede atar....

By_emre

« Yanıtla #8 : Ekim 21, 2013, 03:26:33 ÖS »
Lpg'yi kapatmana gerek yok S mod'da kullanın.

av.ak

• av.ak
« Yanıtla #9 : Ekim 21, 2013, 03:32:29 ÖS »
alt vıteslerden ıtıbaren sıkıstırarak kalkarsan rahat görürsün

adyobatik

« Yanıtla #10 : Ekim 21, 2013, 03:45:35 ÖS »
ben arkadaşa katılıyorum, ben düz yolda eğimsiz olarak daha 220 yapan civic rastlamadım, 200-210 bandında kalıyorlar, nerde denedin derseniz, adana-mersin arasında çok uzun viyadükler var, çok uzun düzlükler var,zaten adı üstünde çıkurova :)  türkiyenin birçok yerinde araç kullandım, adana-mersin arasındaki kadar uzun ve düz otoban çok görmedim, mesela konya ovasındada uzun düzlükler var, ben yolda daha 220 ile stabil giden 1,6 civic rastlamadım, benim 2000 model 1.6 ies ilede en fazla 210 gördüm, başkada gitmedi, o hızlarda %4-5 lik eğimi insanın farketmesi çok zor, hatta yavaş bile gitse çok zor, % 5 lik bir sapma 200 km hızda ,10 km eder, bence birçoğumuz bu gibi durumlarda kalıyor, benim tavsiyem düz olduğundan emin olunan yerlerde deneme yapılması, bununda garantisi viyadük tarzı yerler, çünkü insan yapımı ve düz yapılırlar, bunun dışında benim kanaatim, araçla dip gaz en az 5 dk gidilmeli ve hız ibresi takip edilmeli, ya şöför kamera koyacak ibranin oraya, yada yanda oturan kişi tarafından bu takip yapılacak, ibra eğer stabil bir şekilde hareket etmeden kalıyorsa sıkıntı yok, ama oynuyorsa yol zaten düz değildir, hafif rampa aşağı olsun yol, %5 eğim olsun, kimse farketmez bile, ama aracın son hızı çok oynar, bu sebepten ben arkadaşa hak veriyorum biraz

Ouzhan_

« Yanıtla #11 : Ekim 21, 2013, 04:30:30 ÖS »
ben arkadaşa katılıyorum, ben düz yolda eğimsiz olarak daha 220 yapan civic rastlamadım, 200-210 bandında kalıyorlar, nerde denedin derseniz, adana-mersin arasında çok uzun viyadükler var, çok uzun düzlükler var,zaten adı üstünde çıkurova :)  türkiyenin birçok yerinde araç kullandım, adana-mersin arasındaki kadar uzun ve düz otoban çok görmedim, mesela konya ovasındada uzun düzlükler var, ben yolda daha 220 ile stabil giden 1,6 civic rastlamadım, benim 2000 model 1.6 ies ilede en fazla 210 gördüm, başkada gitmedi, o hızlarda %4-5 lik eğimi insanın farketmesi çok zor, hatta yavaş bile gitse çok zor, % 5 lik bir sapma 200 km hızda ,10 km eder, bence birçoğumuz bu gibi durumlarda kalıyor, benim tavsiyem düz olduğundan emin olunan yerlerde deneme yapılması, bununda garantisi viyadük tarzı yerler, çünkü insan yapımı ve düz yapılırlar, bunun dışında benim kanaatim, araçla dip gaz en az 5 dk gidilmeli ve hız ibresi takip edilmeli, ya şöför kamera koyacak ibranin oraya, yada yanda oturan kişi tarafından bu takip yapılacak, ibra eğer stabil bir şekilde hareket etmeden kalıyorsa sıkıntı yok, ama oynuyorsa yol zaten düz değildir, hafif rampa aşağı olsun yol, %5 eğim olsun, kimse farketmez bile, ama aracın son hızı çok oynar, bu sebepten ben arkadaşa hak veriyorum biraz
Haklısınız. Benim bastığım yer İstanbul-Edirne otobanı. Çukurovayı bilmiyorumda burayıda bilen bilir özellikle Tekirdağ Edirne arası 4 şerit alabildigince düz yol.Benimde şahsi fikrim düz yolda 220 maksimum. 240 da görenler ama nerde basmış egim ne kadar var arkasına rüzgarmı almış asvaltın kalitesimi iyi tartışılır

AhmetCvc

« Yanıtla #12 : Ekim 25, 2013, 05:21:22 ÖS »
Ben aracta 5 kisi varken hafif rampa aşagı 217ye çıktım,hemen ardından frene bastım 140bandına indim,217yi zorla görmedi yani devam etsem giderdi,benim aracta 2011 manuel.
Otomatik civicde s moduna al,alt viteslerden itibaren sıkıştır.1.6 motorlu bir arac,max gucünü 6300 devirdeveriyor.Güce ulaşmadan 200e ulaşırsa tabiki zorlanır,200lü hızlar çok güç ister.Hız arttıkca iyice daha fazla güç ister.Bundandır ki 1.6 motorlu atmosferik araclar 220-230 görürler(110-130)beygirlik araçlar fakat 2.0 motor-170-180)beygir araclar da 250yi felan görür yani güç ile son hız doğru orantıya vurulamaz tam anlamıyla :)

tnrdnzekr

• TNR
« Yanıtla #13 : Ekim 26, 2013, 08:50:30 ÖÖ »
gitmez diyenlere gelsin o zaman
istanbul maltepe sahilden  kartal yönüne
araçta 3 kişiyiz 4. vites 205 km/h
eğim yok yol bozuk ağırlık çok nasıl gitmiyor bu araç bana bi anlatın
93 hb Si manuel benzinli

kacaman

« Yanıtla #14 : Ekim 26, 2013, 10:54:12 ÖÖ »
beni video var youtube de durun da atayım
adana osmaniye otobanı sabah saat 06 civarı araç tam yüklü, 5 kişi, valiz turşu salça, bulgur un tatlı vs vsv vs
http://www.youtube.com/watch?v=C7R1Y8J65hI

honda2002

« Yanıtla #15 : Ekim 26, 2013, 11:38:31 ÖÖ »
Hocam senin araci normal fd6 yla kiyaslamamak lazim bir de sofor faktoru var tabi ;)

kacaman

« Yanıtla #16 : Ekim 26, 2013, 11:41:16 ÖÖ »
Hocam senin araci normal fd6 yla kiyaslamamak lazim bir de sofor faktoru var tabi ;)
teşekkürler

kacaman

« Yanıtla #17 : Ekim 26, 2013, 11:43:20 ÖÖ »
video arka fonda çalan tamirci çırağı şarkısı, tüm hondacılar için gelsin.

tnrdnzekr

• TNR
« Yanıtla #18 : Ekim 26, 2013, 11:48:22 ÖÖ »
video arka fonda çalan tamirci çırağı şarkısı, tüm hondacılar için gelsin.

helal sana hakkını vermişin
şarkıyıda çok severimm

galantus

« Yanıtla #19 : Ekim 27, 2013, 09:06:18 ÖÖ »
adana osmaniye otobanı sabah saat 06 civarı araç tam yüklü, 5 kişi, valiz turşu salça, bulgur un tatlı vs vsv vs
arkadaşım bence bu yolda azda olsa eğim var. Diğer arkadaşlarında dediği gibi hiçbir fd6 hatta şöyle diyeyim hiçbir stock 1.6 motorlu bir araç tamamen düz yolda 200+ hızda bu şekilde ilerleyemez. Heleki bahsettiğiniz ağırlıklarda. Birde yolu çekseydiniz daha iyi olurdu. Az cok hepimizin kullandığı araç bunlar.

bbhnda

« Yanıtla #20 : Ekim 27, 2013, 12:06:55 ÖS »
ankara çevre yolu düz yol (şimdi %5 %10 u bilemem düz görünüyor işte) 210 civarı zorlanmaz ouzhanın fotodan da anlaşıldığı üzere 6.500 bile değil devir hafif rampa aşağı 220 yi bizzat gördüm yanından geçtiğim kamyonun sarsılması üzerine gazdan çektim ayağımı.orta şeritteydim.

kacaman

« Yanıtla #21 : Ekim 27, 2013, 07:41:33 ÖS »
arkadaşım bence bu yolda azda olsa eğim var. Diğer arkadaşlarında dediği gibi hiçbir fd6 hatta şöyle diyeyim hiçbir stock 1.6 motorlu bir araç tamamen düz yolda 200+ hızda bu şekilde ilerleyemez. Heleki bahsettiğiniz ağırlıklarda. Birde yolu çekseydiniz daha iyi olurdu. Az cok hepimizin kullandığı araç bunlar.
öncelikle haklısınız, yol eğimli bir yol fakat şöyle bir durum var, ilk fd6 mı şehir içinde kullanarak açmıştım ve yüksüz aynı yerde 231 i zorla görmüştü araçta tektim fakat bu arabamı gaziantepten teslim aldım ve bayinin önündeki shell istasyonundan fulleyip aksaray ağaçlı tesislerine kadar yani 470km hiç kontak kapatmadan kullandım ve kırıkkaleye kadar gittim, bu esnada aracı hiç zorlamadım ve araçta hiç yük yoktu, araçta tektim. aynı yolu dönüp aracım 1200km civarından sonra aracı uzun yolda sıkıştırdım, aynı eğimli yerde araç yüklü olduğu halde videodaki sonuç çıktı ortaya, eğer araç yüksüz olsa çok eminim 240 ve üzerine rahat çıkardı. motor açma diye birşey yok diyen arkadaşlara duyurulur, 24bin kmdeki sattığım aracım yağ eksiltiyordu bu arabam 87bine geldi maşallah bir sıkıntı yok, uzun yolda motor açmaktan olabilir.

DC5

« Yanıtla #22 : Ekim 27, 2013, 09:44:12 ÖS »
+1000+++

galantus

« Yanıtla #23 : Ekim 28, 2013, 07:07:57 ÖS »
öncelikle haklısınız, yol eğimli bir yol fakat şöyle bir durum var, ilk fd6 mı şehir içinde kullanarak açmıştım ve yüksüz aynı yerde 231 i zorla görmüştü araçta tektim fakat bu arabamı gaziantepten teslim aldım ve bayinin önündeki shell istasyonundan fulleyip aksaray ağaçlı tesislerine kadar yani 470km hiç kontak kapatmadan kullandım ve kırıkkaleye kadar gittim, bu esnada aracı hiç zorlamadım ve araçta hiç yük yoktu, araçta tektim. aynı yolu dönüp aracım 1200km civarından sonra aracı uzun yolda sıkıştırdım, aynı eğimli yerde araç yüklü olduğu halde videodaki sonuç çıktı ortaya, eğer araç yüksüz olsa çok eminim 240 ve üzerine rahat çıkardı. motor açma diye birşey yok diyen arkadaşlara duyurulur, 24bin kmdeki sattığım aracım yağ eksiltiyordu bu arabam 87bine geldi maşallah bir sıkıntı yok, uzun yolda motor açmaktan olabilir.
Bu araçlarda rodaj diye bir durumun olmadığını bizler değil honda mühendisleri söylüyor. İsterseniz servise sorabilirsiniz.  Bir aracın 24 bin kmde yağ yakmaya başlamasını aracın rodajına bağlamak cok gülünç bir durum.

kacaman

« Yanıtla #24 : Ekim 29, 2013, 06:42:25 ÖÖ »
Bu araçlarda rodaj diye bir durumun olmadığını bizler değil honda mühendisleri söylüyor. İsterseniz servise sorabilirsiniz.  Bir aracın 24 bin kmde yağ yakmaya başlamasını aracın rodajına bağlamak cok gülünç bir durum.
araç 24bin de değil 9000km de yağ lambası yaktı, bir sonraki bakım gelmeden yine 17-18bin civarında lamba yandı, mühendisler ve servisteki sizin çok güvendiğiniz servis çalışanları madem böyle bir rodaj dönemi olmadığını söylüyorlar, neden arabayı sıfır aldığımızda ilk 1000km arabayı ve freni zorlamayın diyorlar, öyle ya nede olsa rodaj yok, banttan indirdim 209km hıza kadar bastım arabayı sonra yağ yaktı, ben kendi deneyimlerimi yazdım, bir servis çalışanından yada honda mühendisinden alıntı değildir. servise yağ yakmayı sorduğumda arabayı ilk aldığında çok zorladığınızdan dolayı olan bir sorun, garanti kapsamında değil demek ne oluyor o zaman? madem bu kadar mekanik konusunda bilgi sahibisiniz, arabanın neden yağ yaktığını da açıklayacak kadar engin bilgi ve deneyiminiz vardır, siz ce neden araç bu kadar düşük km de iken yağ yakıyordu, açıklamayamazsanız çok gülerim haberiniz olsun.