Gönderen Konu: ACİL YARDIM ! Dizel Focus mu Benzinli Civic mi almalıyım ?  (Okunma sayısı 26431 defa)

oguzhan520

Herkese Merhaba. Öncelikle yeni bir araç alacağım 2008 Trafiğimi sattım. Fakat artık binek bir otomobil bakıyoruz. Bütçe 40-42 milyara kadar.. Megane dci Leon TSİ eledim. Geriye Honda Civic 2010-2011 FD6 kasa beyaz civic ve 2010-2011 Focus TDCİ HB bir önceki kasa beyaz focus kaldı.

Araç %80 şehir içi kullanılacak. Manuel olacak
İki aracında 20.000-40.000 km arası hatasız temiz ve full (Focus titanium ve Civic Premium) fiyatı 40-42 milyar
Gönlüm Hondadan yana kasa olarak motor olarak performans ses ve duruş bambaşka helede Beyaz ise.
Sizce:

Benzinli bir civic mi alınmalı
-Benzinde şehir içi ortalama 10 litre yakıyor oda km de 50 kr eder.
- +2000 tl verip tüp taktırsak servisinde motor garantiden çıkmadan şehir içi ortalama 35 kr a düşer.

Dizel Focusmu alınmalı
- Şehir içi taş çatlasın 6-6.5 litre mazot yakar oda km de 30 kr eder
- Tüp taktırmaydı orjinalliği bozulmasıydı Otoparkıydı soğuk havada hemen benzine geçmemesiydi falan filan dertleriyle uğraşmamak mı daha mantıklı ?
Karadeniz de kışlar biraz sert geçtiğinden zaten gideceğim yol 15 km olduğunu varsayarsak 5 km ısınana kadar tüpe geçmesse eğer bana pek de bir getirisinin olacağını düşünmüyorum açıkcası. Ama herşeye rağmen HONDA başka.Kararsızım çok tarafsız yorumlarınızı bekliyorum herkese saygılar.

mehmet zengin

Ynt: ACİL YARDIM ! Dizel Focus mu Benzinli Civic mi almalıyım ?
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2014, 05:14:40 ÖS »
focusda 6 6.5 olur mu bilemiyorum. meganesi olan bi arkadaşım 6 6,5 diyor. ford daha fazla yakabilir? emin değilim tabiki. 15km yolu donarak gitmek de tuzu biberi olmasın?

insideman

« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2014, 05:24:57 ÖS »
En soğuk kış gününde bile 500 m de tüpe geçiyor araç. Hadi 1 km olsun ama 5 km olanını görmedim henüz.

Yalnız Focusta çok güzel araç ve dizel.

Ayrıca iyi kaçıyor.

oguzhan520

« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2014, 06:21:39 ÖS »
Hatasız beyaz HB 2010 model 60.000 km de Dizel 110 ps Focus var. Titanium full .Adam o kadar titizki neredeyse lifte kaldırıp aracın altını bile bezle silen cinsten.Servis kayıtlarındada herşeyi tam. Tanıdığın tanıdığı vasıtasıyla aracı bulduk :D 40.500 Liraya verecek aklımı çok çeliyo ama Honda sevdamdanda vazgeçemiyorum :D Alınırmı sizce.

GrcnTml

« Yanıtla #4 : Ocak 04, 2014, 06:26:20 ÖS »
Tek kelime Honda :)) burada başka bir şey duyamassın diyebilirim porsche da desene honda derim o derece hastayım

ozN

« Yanıtla #5 : Ocak 04, 2014, 06:29:26 ÖS »
izmirde en soguk günü görmüşsün hikaye anlatıon ordan gel erzurumda suanda -27 derece bak kac metre gecio tüpe :D focus al titanium rahat rahat bin

insideman

« Yanıtla #6 : Ocak 04, 2014, 06:32:47 ÖS »
izmirde en soguk günü görmüşsün hikaye anlatıon ordan gel erzurumda suanda -27 derece bak kac metre gecio tüpe :D focus al titanium rahat rahat bin
Hikaye anlatıyon derken?

ozN

« Yanıtla #7 : Ocak 04, 2014, 06:34:03 ÖS »
en soguk kıs gününde 500m de geciomus yanlıs bilgi vermeyelim

insideman

« Yanıtla #8 : Ocak 04, 2014, 06:41:27 ÖS »
en soguk kıs gününde 500m de geciomus yanlıs bilgi vermeyelim
Neden yanlış bilgi İzmirde yaşıyorum nickimin altında yazıyor zaten.

-4 leri görüyoruz sorun yok 500 m geçiyor.

-27 bilmiyorum tabi ki bu yanlış bilgi yada hikaye anlatmak olmuyor.

Biraz seviye lütfen yoksa hiç yazmayalım.
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2014, 06:41:45 ÖS Gönderen: insideman »

turkceci007

« Yanıtla #9 : Ocak 04, 2014, 06:48:27 ÖS »
Sizinkiler kadar olmasa da birer alt kasa araçların her ikisini de kullandım. Civic daha az arıza çıkaran daha sağlam daha şık bir araç ancak focusta yol sesi hondadan daha az, dizeli daha az yakar, parçası daha ucuz. Tavsiyeler önemli ama sonra keşke dememek daha önemli. İhtiyaçlarınıza ve zevkinize uyanı alın, kazasız belasız binin.

mehmet zengin

Ynt: ACÝL YARDIM ! Dizel Focus mu Benzinli Civic mi almalýyým ?
« Yanıtla #10 : Ocak 04, 2014, 06:54:24 ÖS »
-5 te 2 dakikada. ama isinsin die olduðu yerde beklerseniz biraz daha uzun. 4-5 dakka falan. ford iyidir ama hyundai ve ford sýnýfýnda hep fazla yakan motorlara sahip. kimse savunmasýný þirket arabamýzý ford :) yakýt deyince renault citroen tek geçerim. paran yetse git c4 veya 5 dizel e-hdi al bin dicem fiyat bilmiyorum . 6lt yi geçmek için basmanýz gerek. sirkete çok çeþit araç gelince deneme görme þansim oldu.
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2014, 06:56:07 ÖS Gönderen: mehmet zengin »

oguzhan520

« Yanıtla #11 : Ocak 04, 2014, 07:08:07 ÖS »
2010 hatasız sayılır sağ ön çamurluk ağzında bir karış boya var 60.000 km de Beyaz HB  Titanium Focus a 40.500 verilirmi arkadaşlar.
Bu paraya ancak premium 2011 civic alırım manuel 20-30 bin km de. üstede 2 milyar lpg taktırırım araç gelmiş olur 42.500 e :S

esser

« Yanıtla #12 : Ocak 04, 2014, 07:16:58 ÖS »
yılda ortalama 20 bin km geçmiyorsan şu şartlarda dizel mantıksız bence siz nası düşünürseniz ama az yakan derseniz dizel nissan motorlu megane dir.

oguzhan520

« Yanıtla #13 : Ocak 04, 2014, 07:22:46 ÖS »
Sizinkiler kadar olmasa da birer alt kasa araçların her ikisini de kullandım. Civic daha az arıza çıkaran daha sağlam daha şık bir araç ancak focusta yol sesi hondadan daha az, dizeli daha az yakar, parçası daha ucuz. Tavsiyeler önemli ama sonra keşke dememek daha önemli. İhtiyaçlarınıza ve zevkinize uyanı alın, kazasız belasız binin.

Yol sesini alması çok sorun değil benim için.Parçası hondadan ucuz olabilir fakat benzinli aracında bakım masrafı daha ucuz..Beni endişelendiren tek yanı yılda 15000 km ortalama yol yaparım ama dediğim gibi %80 şehir içinde kullanılacak ve şehir içi civiclerin yakıtı konusunda adı çıkmış durumda ..

oguzhan520

« Yanıtla #14 : Ocak 04, 2014, 07:24:37 ÖS »
yılda ortalama 20 bin km geçmiyorsan şu şartlarda dizel mantıksız bence siz nası düşünürseniz ama az yakan derseniz dizel nissan motorlu megane dir.

6 Yıldır Renault kullanıcı olarak 3 farklı sıfır araç aldım Renault dan. tamam  sınıfının en az yakanı kesinlikle kokluyo.Ama elektronik arızalarından illallah ettim artık.

civic_dream

« Yanıtla #15 : Ocak 04, 2014, 08:07:00 ÖS »
şehir içi kullanacaksanız benzinli civic + lpg derim ben

esser

« Yanıtla #16 : Ocak 04, 2014, 08:12:35 ÖS »

6 Yıldır Renault kullanıcı olarak 3 farklı sıfır araç aldım Renault dan. tamam  sınıfının en az yakanı kesinlikle kokluyo.Ama elektronik arızalarından illallah ettim artık.

oda renault ların cazibesi dostum

mehmet zengin

« Yanıtla #17 : Ocak 04, 2014, 08:26:24 ÖS »
Benim araba otomatik lpgli. senesi şubatta dolacak. muhtemelen 13000km ile tamamlıcak senesini. 4061tl (lpg+benzin almışım) hadi 13000de 4500tl diyelim olmaz ama. Dizel olsa idi 6lt ortalama ve 4,5tl dizel ile 3500tl olacaktı. Ona göre hesap edin işte. 53000e aldım, dizel alsa idim 60 olurdu. 7 senede amorti eder bu durumda. o zamana kadarda kim öle kim kala derler ya. Demekki 15 hatta 20bin kmlere kadar dizel öle çok ta gerekmez gibi sanki? Ben dizel üzerinden gidildiği için citroen, renault falan dedim. Yoksa gerek yok 15bin altı kmler içiin.

bbhnda

« Yanıtla #18 : Ocak 04, 2014, 08:59:52 ÖS »
kesinlikle civic fd6 . alın arkanıza dahi bakmayın . çünkü onlar size çok bakacak :D

bbhnda

« Yanıtla #19 : Ocak 04, 2014, 09:04:22 ÖS »
bakın şöyle söyliyim focus dizele binerseniz evet az yakabilir fd6 dan , yalıtımı o kasayı bilmiyorum ama son kasa fd6 dan bi tık üstün belki bir kaç tane donanım + sı vardır kararan ayna falan ama fd6 ya binerseniz o ruhu hissedersiniz  . her viraj her yol sizin için keyif olur inmek istemezsiniz. gece dışarıdan kaçamak içeriyi süzerler her yıkamacıda ve kendiniz yıkarken yanınıza yanaşırlar cam açıp trafikte birader kaça verirsin maşallah gibi övgülerle karşılaşırsınız.(hepsi yaşandı :D) motorunuz 3200 rpm üstünde karakter değiştirir , 4. vites uzarda uzar mutlu olursunuz. aracınızı evinizin önüne hatta göreceğniz şekilde park edersiniz. herşeyden önemlisi arabaya binersiniz.

oguzhan520

« Yanıtla #20 : Ocak 04, 2014, 10:28:57 ÖS »
bakın şöyle söyliyim focus dizele binerseniz evet az yakabilir fd6 dan , yalıtımı o kasayı bilmiyorum ama son kasa fd6 dan bi tık üstün belki bir kaç tane donanım + sı vardır kararan ayna falan ama fd6 ya binerseniz o ruhu hissedersiniz  . her viraj her yol sizin için keyif olur inmek istemezsiniz. gece dışarıdan kaçamak içeriyi süzerler her yıkamacıda ve kendiniz yıkarken yanınıza yanaşırlar cam açıp trafikte birader kaça verirsin maşallah gibi övgülerle karşılaşırsınız.(hepsi yaşandı :D) motorunuz 3200 rpm üstünde karakter değiştirir , 4. vites uzarda uzar mutlu olursunuz. aracınızı evinizin önüne hatta göreceğniz şekilde park edersiniz. herşeyden önemlisi arabaya binersiniz.

Gönlüm zaten Honda diyor hocam :) benim için en büyük dezavantajları yakıtı ve altının alçaklığı. 5 kişilik bir aile olduğumuzdan dolayı yeri gelecek 5 kişi binecez. Altını muhtemelen ne kadar dikkat etsekde vuracaz.5 kişi bindiğinde altını düşünemiyorum civiğin. ufak tefek vurmada sıkıntı yaratcak bişeyi varmı aracın altında.Bir de aracın altında muhafaza varmı var sa inşallah plastik değildir karter darbe alıcak biyerde değildir umarım. Serviste karter koruma muhafazası uygulanıyormu acaba ?

oguzhan520

« Yanıtla #21 : Ocak 04, 2014, 10:34:11 ÖS »
kesinlikle civic fd6 . alın arkanıza dahi bakmayın . çünkü onlar size çok bakacak :D

Beni cezbeden bir yanıda zaten aracın 160 dan sonra uzayıp gitmesi :D Günümüz çoğu dizel ve turbolu TSİ araçlar 160 dan sonra kesilmeye başladığında civiğin nefesi daha yeni açılıyor olacak :D

Sınıfında gerisinde kalacağı araç olarak 130 luk Megane DCİ 320 NM tork var deli bişey oda zaten 70 milyar :D 200 e kadar megane önde olur.

Focus 115 TDCİ de başabaş gider 150 ye kadar sonrası mağlum FD6 :D

bbhnda

« Yanıtla #22 : Ocak 04, 2014, 10:45:43 ÖS »

Gönlüm zaten Honda diyor hocam :) benim için en büyük dezavantajları yakıtı ve altının alçaklığı. 5 kişilik bir aile olduğumuzdan dolayı yeri gelecek 5 kişi binecez. Altını muhtemelen ne kadar dikkat etsekde vuracaz.5 kişi bindiğinde altını düşünemiyorum civiğin. ufak tefek vurmada sıkıntı yaratcak bişeyi varmı aracın altında.Bir de aracın altında muhafaza varmı var sa inşallah plastik değildir karter darbe alıcak biyerde değildir umarım. Serviste karter koruma muhafazası uygulanıyormu acaba ?

aa bi dakika o zaman şöyle bi kaç dezavantajını söyleyeyim. şimdi arkası bagaj yüklenince ve 3 kişi oturunca çöker. can sıkıcı bir durum ve dışarıdan hoş gözükmez. bagajı sınıfına göre küçük. arka süspansiyon tak eder overall süspansiyon konforu almanın bi tık gerisindedir. boyası incedir. şimdi ben aracı alırken bunları bilerek aldım. objektif olmalıyız sonuçta buraya her markadan insanlar geliyor. ama bu saydıklarım küçük kusurlar haricinde biliyosunuz zaten

bbhnda

« Yanıtla #23 : Ocak 04, 2014, 10:50:19 ÖS »

Beni cezbeden bir yanıda zaten aracın 160 dan sonra uzayıp gitmesi :D Günümüz çoğu dizel ve turbolu TSİ araçlar 160 dan sonra kesilmeye başladığında civiğin nefesi daha yeni açılıyor olacak :D

Sınıfında gerisinde kalacağı araç olarak 130 luk Megane DCİ 320 NM tork var deli bişey oda zaten 70 milyar :D 200 e kadar megane önde olur.

Focus 115 TDCİ de başabaş gider 150 ye kadar sonrası mağlum FD6 :D

evet . 150 den sonra ciddi bir ivmelenme var. bayılıyorum ya resmen kapatıyor yüksek süratlerde 3 er 5 er süratleniyor ve işin tuhaf tarafı bagaj ve yük olunca daha tatlı hızlanıyor. son bayram yolculuğumuzda keşfettim. 160-170 banamısın demiyo 4 kişi ful bagaj klima... şimdi şöyle turbo motorlar esnektir mesela devirden düşerse çabuk toparlar o viteste bizde o çabuk işlemi yapmak için vites düşürmek gerekiyor torkun gerçekliği bu. ancak turbo motorlar genel karakteristik olarak 5000 den sonra biter. yani biter bişey kalmaz tabi 1.6 ya kadar 4 silindir. onun üzeri bir motor alabiliyorsanız atmosferik bakmayın yokta zaten. ama bu sohc i-vtecin özelliği 7000 devire kadar gücü verir o bağlamda keyfilidir. rampada da aktif olacağım diyorsanız 3200 rpm i geçirmelisiniz. bu da yakıt tüketimi olarak geri döner. civicin a sı b si c si bunlar işte :D ama 3200 rpm den sonra 16 sübap dahil motor karakter değiştirir sesi falan toklaşır. ben aracı alırken bu kadar detaylı bilgi edinememiştim bari bi faydamız olsun alacaklara :D

bbhnda

« Yanıtla #24 : Ocak 04, 2014, 10:52:58 ÖS »
tabi performans benim aracım manuel olduğu için bu şekilde. otm kullanmadım bu arabanın . ama sorunsuz vites geçişleri hissetmezsiniz. otocarın testinde de fordun powershiftinden ya eşit ya daha iyi zamanlama yapmıştı. 150 ile 3000 devir gidiyor. ama manuele göre biraz hantal kalıyor. bunun dışında benim yakıtım şuan 6.9. şehir içi. otm ler 8-9 yakıyor sanırım. ama konforu ve rahatlığı tartışılmaz.