Gönderen Konu: Accord vs Civic  (Okunma sayısı 18122 defa)

olore

Accord vs Civic
« : Haziran 27, 2014, 08:08:48 ÖÖ »
Merhabalar.

Bir araba almayı düşünüyorum ancak bütçen 30 civarında. Fakat gidipte salak salak reno almak istemiyorum ucuz diye :D

Çok bakındım istediğim gibi araba
1. yakıt derdim olmayacak (oyüzden lpg iyidir candır :D)
2. konforlu olacak.
3. uzun yolda yağ gibi kayacak beni yormayacak.

Tüm bunları birleştirince birde bütçeye bakınca elimde çok seçenek kalmıyor. (yeni ama dandik arabaları eliyorum clio gibi fiesta gibi)

Alternatif üretmeye çalışıyorum ama şu iki model arasında takıldım...

Accord 2.0 Exclusive
Civic 1.6 Elegance

Donanımlar %80 aynı.

Ama hondanın resmi sitesinden bakınca Civic daha donanımlı görünüyor ama fiyatı 40 lira daha ucuz.
Geri kamerasından tutta katlanır yan aynalara kadar.

Ama bir motoru düşük (görece olarak)
birde ön süspansiyonlarda çift salıncak değilmiş.

Alabileceğim modeller
Accord da 2005-2007
Civic de 2006-2008

Karşılaştırmayı şuna göre yapıyorum.

1- vergileri
2- yıllık bakım masrafları (kaza yapamadığımız zamanlarda...)
3- donanım
4- fiyat
5- performans
6- yaş

Bunlar dışında (accord ve civic dışında ve ford focus dışında ve renault ve citroen ve fiat de dışında) önerebileceğiniz alternatif varsa seve seve dinlerim :)

hani zaten arabayı kredi ile alacağım için aylık ortalama 600 700 ona vereceğim için, bir 600 700 de bana ortalama (yıl toplamı / 12 yakıt dahil)
600 + masraf yaratacaksa bu çocuk ölü doğmuş demektir :D

mehmet zengin

Ynt: Accord vs Civic
« Yanıtla #1 : Haziran 27, 2014, 08:19:54 ÖÖ »
Acord ve Civic karşılaştırılması bana biraz zor geliyor. 2005-2007 accord yerine bana kalırsan FD6 bulabilirsen civic al. Yakıta gelince sana şu kadarını söyleyeyim. 19000km de lpg+benzin 6250tl. Artık yılda ne kadar km yapacaksan buna göre kıyas yap. Bir senede 20bin yapsan aylık 550tl gibi yapar.

olore

« Yanıtla #2 : Haziran 27, 2014, 08:34:43 ÖÖ »
Acord ve Civic karşılaştırılması bana biraz zor geliyor. 2005-2007 accord yerine bana kalırsan FD6 bulabilirsen civic al. Yakıta gelince sana şu kadarını söyleyeyim. 19000km de lpg+benzin 6250tl. Artık yılda ne kadar km yapacaksan buna göre kıyas yap. Bir senede 20bin yapsan aylık 550tl gibi yapar.

bu söylediğin rakam Accord için LPG ile yılda 20.000 km civarı yapınca aylık ortala mı oluyor?

can3520

« Yanıtla #3 : Haziran 27, 2014, 08:58:38 ÖÖ »
Yakıt farkı olacağını sanmıyorum civic de az yakmıyor yani. Bence accord olmalı, konfor performans her açıdan accord önde, bir üst segment sonuçta. 2.4 olanı daha iyi olur

olore

« Yanıtla #4 : Haziran 27, 2014, 09:13:19 ÖÖ »
Yakıt farkı olacağını sanmıyorum civic de az yakmıyor yani. Bence accord olmalı, konfor performans her açıdan accord önde, bir üst segment sonuçta. 2.4 olanı daha iyi olur

vergi vs... olarak?

Birde en çok merak etiğim 2006 model bana ne kadar masraf yaratır?
Kimisi var alıyor daha sanayiye girmiyor.
Kimisi var sanayiden çıkamıyor...

CMYK

« Yanıtla #5 : Haziran 27, 2014, 09:21:34 ÖÖ »

vergi vs... olarak?

Sana söyle ifade etsem herhalde tam ifadesi olur. Ben aracım konusunda oldukca KIL bir adamımdır. Benım aracımın içinde TIK ses duysam hemen sanayiye gider "sorun varsa eğer" hallettiririm.  Ancak bazıları ise "araç yürüdüğü surece sorun yoktur "deyip sanayiye gitmez. Ancak şu bi gercek Honda'nın hiçbir aracı motor ve yürüyen konusunda seni sanayiye sokmaz.

olore

« Yanıtla #6 : Haziran 27, 2014, 09:28:33 ÖÖ »

vergi vs... olarak?

Sana söyle ifade etsem herhalde tam ifadesi olur. Ben aracım konusunda oldukca KIL bir adamımdır. Benım aracımın içinde TIK ses duysam hemen sanayiye gider "sorun varsa eğer" hallettiririm.  Ancak bazıları ise "araç yürüdüğü surece sorun yoktur "deyip sanayiye gitmez. Ancak şu bi gercek Honda'nın hiçbir aracı motor ve yürüyen konusunda seni sanayiye sokmaz.

Mesaj alınmıştır :D demen odur ki honda al kafan rahat etsin :D

CMYK

« Yanıtla #7 : Haziran 27, 2014, 09:34:33 ÖÖ »

vergi vs... olarak?

Mesaj alınmıştır :D demen odur ki honda al kafan rahat etsin :D

Örnek vermek gerekirse 1991-1993 kasa Accord (CB7) bence muhteşem bir arac. Araç 20 yaş üstünde olmasına rağmen, araçtaki konfor - lüx - yol tutuşu - hızlanma ve durma şuanki pek cok araçtan üstündür.
« Son Düzenleme: Haziran 27, 2014, 09:36:28 ÖÖ Gönderen: CMYK »

gomar

« Yanıtla #8 : Haziran 27, 2014, 09:39:24 ÖÖ »
alabileceğin accord yaşlı olacak bu yüzden fd6 civic e göre çok farklı bir vergi çıkacağını sanmıyorum
Accord  ve civic arasında sınıf farkı var donanımları hemen aynı demişsiniz ama iki araca da binine farkı anlayacaksınız
Temiz araç olduktan sonra sanayiye yolunuz düşmez.(bu cepte )
Iki araçda üzmeyecektir YANLIZ 30.000₺ bütçe bahsedilen fd6 civic için uyuşmuyor
es7 kasa vtec II olur o paraya
Vtec II mi accord mu dersen accord al derim .

olore

« Yanıtla #9 : Haziran 27, 2014, 09:43:55 ÖÖ »
alabileceğin accord yaşlı olacak bu yüzden fd6 civic e göre çok farklı bir vergi çıkacağını sanmıyorum
Accord  ve civic arasında sınıf farkı var donanımları hemen aynı demişsiniz ama iki araca da binine farkı anlayacaksınız
Temiz araç olduktan sonra sanayiye yolunuz düşmez.(bu cepte )
Iki araçda üzmeyecektir YANLIZ 30.000₺ bütçe bahsedilen fd6 civic için uyuşmuyor
es7 kasa vtec II olur o paraya
Vtec II mi accord mu dersen accord al derim .

Civic de Elegance demiştim zaten :)
Ona bakarak düşünüyorum :)

Ancak çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.

Peki Honda dışında C segmentinde (Accord c idi yanılmıyorsam)
Yine 2006 model civarı başka bir öneriniz olur mu?

Hani şuna da bak dilersen gibi.

gomar

« Yanıtla #10 : Haziran 27, 2014, 09:49:37 ÖÖ »
Kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş 😃
Ben arabamı satarsam bu paraya ne alabilirim diye düşüyorum ama yok bu bütçeye sorunsuz araba bana göre Honda

mehmet zengin

« Yanıtla #11 : Haziran 27, 2014, 10:30:06 ÖÖ »

bu söylediğin rakam Accord için LPG ile yılda 20.000 km civarı yapınca aylık ortala mı oluyor?
Hayır otomatik civic için. Ama accord içinde çok büyük fark olacağını sanmam?

can3520

Ynt:
« Yanıtla #12 : Haziran 27, 2014, 10:33:40 ÖÖ »
Accord D segmenti. Fiyat acisindan accord 2.4 en mantiklisi, kendi arabam gibi temiz bulsam alirim hic durmam :)

olore

« Yanıtla #13 : Haziran 27, 2014, 10:44:09 ÖÖ »
Accord D segmenti. Fiyat acisindan accord 2.4 en mantiklisi, kendi arabam gibi temiz bulsam alirim hic durmam :)

neden 2.4?
2.4 olmasının ne gibi avantajı olacak?
Daha çok yakacak daha fazla vergisi olacak?
LPG ile zaten saate 200 yapmayı düşünmüyorum :D
istanbul içi desen bırak 200 ü saate 90 bile harika bir rakam oluyor çoğu zaman :D

o zaman bana 2.4 ün 2.0 a göre avantajı ne olacak diye sorsam?

Benim en büyük derdim arabanın içinde keyifli olayım uzun yolda da rahat edeyim.
Misal 800 km yol yapıpta 2 gün kendime gelemiyorum pederin Partner ı ile :D

can3520

« Yanıtla #14 : Haziran 27, 2014, 11:24:03 ÖÖ »

neden 2.4?
2.4 olmasının ne gibi avantajı olacak?
Daha çok yakacak daha fazla vergisi olacak?
LPG ile zaten saate 200 yapmayı düşünmüyorum :D
istanbul içi desen bırak 200 ü saate 90 bile harika bir rakam oluyor çoğu zaman :D

o zaman bana 2.4 ün 2.0 a göre avantajı ne olacak diye sorsam?

Benim en büyük derdim arabanın içinde keyifli olayım uzun yolda da rahat edeyim.
Misal 800 km yol yapıpta 2 gün kendime gelemiyorum pederin Partner ı ile :D
2.4 ile 2.0 arasında yakıt farkı yok diyor kullananlar, ben kullanmadım bilmiyorum o yüzden yorum yapmam yanlış olur ama bir defa 2.4e bindim gidişi çok güzel :) vergisi de bir alt dilimden ödeniyor eski olduğu için 2.0larla aynı vergiyi ödüyorsunuz indirim ile. Dolayısıyla 2.4 daha avantajlı oluyor :)

gomar

« Yanıtla #15 : Haziran 27, 2014, 12:25:25 ÖS »
Yani hacim kazanıyorsun ama düşük vergi ödüyorsun
« Son Düzenleme: Haziran 27, 2014, 12:26:06 ÖS Gönderen: gomar »

agundur

« Yanıtla #16 : Haziran 27, 2014, 12:44:13 ÖS »
selam,
2.4 ve 2.0 accord kullanmış biri olarak tavsiyem 2.0 accord. tabi makyajlı kasa 2006-2008 arası kasalardan bahsediyorum. bütcen 30.000 ise zor. ama yukarı çıkabilirsen hic düşünme al derim. yol da keyif konfor istiyorsan accord. civicler ile yakıt konusunda pek bir fark yok. hele ki uzun yolda hiç olmaz.  ben 2004 model 2.4 accorda bindim. sonra civic hb. şimdi yine 2007 accord 2.0 var çok memnunum. lpg tüketimi de gayet iyi 0,30 kuruş km de şehir içi. uzun yolda basmazsan 0.22 kuruşa kadar düşüyor.
Birde makyajlı kasa accord 2.0 lar 2.4 lerden daha dolu.
örneğin ön koltukların ikisi de elektrikli
aynalar otomatik katlanıyor.
otomatik kararan dikiiz aynası
tabi 2.4 ler daha güçlü onu söyleyim 192 beygir benim araç 155.
karar senin bir kullanıcı olarak tavsiyem :)  hayırlısı olsun

olore

« Yanıtla #17 : Haziran 27, 2014, 01:07:49 ÖS »
selam,
2.4 ve 2.0 accord kullanmış biri olarak tavsiyem 2.0 accord. tabi makyajlı kasa 2006-2008 arası kasalardan bahsediyorum. bütcen 30.000 ise zor. ama yukarı çıkabilirsen hic düşünme al derim. yol da keyif konfor istiyorsan accord. civicler ile yakıt konusunda pek bir fark yok. hele ki uzun yolda hiç olmaz.  ben 2004 model 2.4 accorda bindim. sonra civic hb. şimdi yine 2007 accord 2.0 var çok memnunum. lpg tüketimi de gayet iyi 0,30 kuruş km de şehir içi. uzun yolda basmazsan 0.22 kuruşa kadar düşüyor.
Birde makyajlı kasa accord 2.0 lar 2.4 lerden daha dolu.
örneğin ön koltukların ikisi de elektrikli
aynalar otomatik katlanıyor.
otomatik kararan dikiiz aynası
tabi 2.4 ler daha güçlü onu söyleyim 192 beygir benim araç 155.
karar senin bir kullanıcı olarak tavsiyem :)  hayırlısı olsun

peki 2007 2.0 accord için

1. ne kadar masraf ediyorsun (bakım için)
2. ne kadar vergi ödüyorsun?
3. Yılda kaç km yapıyorsun ortalama?

honda2002

« Yanıtla #18 : Haziran 27, 2014, 01:19:30 ÖS »
Ben de bişeyler söyliyeyim fd6 hiç kullanmışlığım olmasa da 5 seneye yakın vtec2 otomatik ve 3 seneye yakın 2.4 kullanmışlığım var. Tanıdıklarımda 2.4 var.

2006-2008 makyajlı kasa accord 2.0 ın iç donanımı açıkçası çok daha güzel.
Direksiyon, göstergeler çok daha hoş.
Sadece orijinal jantları pek güzel durmuyor o kadar.
Ancak fiyat olarak 30 bine bulabilir misin bilemiyorum.

Ancak arkadaşın dediği gibi 35ps fark var 2.4 le arasında.

2.0 makyajsız kasada vsa yok, sanruf sanırım çoğunda yok, bazıları xenon değil. O yüzden ben olsam 2.0 makyajsız kasayı düşünmezdim sira 2004 2.0 la 2004 2.4 aynı vergiyi ödüyor. 2.elde de aşağı yukarı aynı paralara satılıyor. Yakıt olarakta 2.4 ş.içi hadi %10-%15 fazla yaksın. Onu da sen donanım farkına sayarsın.

Ben olsam yine de makyajlı 2.0 yerine, 2.4 alırdım niye mi;
35ps çok farkettirir, 35ps fark demek sadece son hız demek değildir. araç 3 senedir bende daha aracımla 200 ü bile görmedim, çoluk çocuk malum sebepler :)
Ancak,
Ara hızlanmalar daha iyidir.
Araç tam yüklü, klimayı açarsın rampa da aracın çekişi çok düşmez.
Üst devirlerde motor daha az gürültülüdür, bu da konforu artır.
Arada bir ani hızlanmalarda sporcu karakterini gösterir. Mutlu olursun :)
1.6 turbo dizel araçlar rampada çok daha az rahatsız eder.

Bu benim fikrim, gerisi sana kalmış.

honda2002

« Yanıtla #20 : Haziran 27, 2014, 03:01:02 ÖS »

olore

« Yanıtla #21 : Haziran 27, 2014, 03:35:47 ÖS »
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-hastasina-binicisine-tatli-modifiyeli-muhayyer-162786126/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-full-plus-fulllllll-accord-157933234/detay

http://www.sahibinden.com/honda-accord-2.0-executive?a5_min=2006&sorting=price_asc

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-2006-model-honda-accord-141255942/detay

Bence gayette var :D

ha nedir kazalıdır. Baktırırsın detaylıca ona göre alırsın :) yada 2 -3 daha koyar sağlam alırsın...

Sadece 2. ilan makyajlı kasa gözüküyor.
3. ilanı göremedim.
makyajlı kasalarda ön panjur komple krom, direksiyon göbeği daha yuvarlak.

hocam bunların farkı nedir?
görsel vs varmı? bakınca anlayalım.

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #22 : Haziran 27, 2014, 03:53:13 ÖS »
99 ies ve 2006 vtec2 civic kullandıktan sonra 2003 model 135.000 de orjinal bir accord 2.0 sport aldım. şunu söyliyim daha önce arabaya binmiyomuşum. civic te çok güzel arabaydı fakat accord bambaşka. geçen hafta istanbul alanya arası yol yaptım. performans olarak beklentimi fazlasıyla karşıladı. civic ile yokuşlarda hız kaybederken accord ile hız bile arttırıyorum. en ufak bir bayılma bile yok araçta. yol tutuşu civicten çok üstün ayrıca virajlarda yatmıyor araç. direksiyona oturunca zaten fazlasıyla güven veriyor. motor sesini kabinden duymak çok zor. 160 km civarı hızlarda bile motor sesi duyulmuyor. azda olsa pütürlü asfaltta yol sesini alıyordu onuda yalıtım yaptırarak hallettim. alanyadan istanbula dönüşte son kasa civic ile baya uzun bir süre birlikte gittik. gaza dokunduğum andan itibaren yakalayamıyor beni. yokuşlardada durum yine aynı civic takılıp kalıyor. virajlarda aracımda vsa olmamasına rağmen vsa lı civicten çok çok daha öndeyim. yakıt ve vergi konusuna gelince 2003 model oldugu için 300 küsür civarında yani oldukça uygun. lpg yi geçen hafta taktırdım lavota marka. lpg den önce 60-65 kuruş arası ist. içi , lpg de 30-35 arası yakıyor. uzun yolda 22 kuruş yaktım ortalama 120 civarı. civic tede hemen hemen aynıydı yakıt.

honda2002

« Yanıtla #23 : Haziran 27, 2014, 04:00:50 ÖS »
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-hastasina-binicisine-tatli-modifiyeli-muhayyer-162786126/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-full-plus-fulllllll-accord-157933234/detay

http://www.sahibinden.com/honda-accord-2.0-executive?a5_min=2006&sorting=price_asc

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-2006-model-honda-accord-141255942/detay

Bence gayette var :D

ha nedir kazalıdır. Baktırırsın detaylıca ona göre alırsın :) yada 2 -3 daha koyar sağlam alırsın...

Sadece 2. ilan makyajlı kasa gözüküyor.
3. ilanı göremedim.
makyajlı kasalarda ön panjur komple krom, direksiyon göbeği daha yuvarlak.

hocam bunların farkı nedir?
görsel vs varmı? bakınca anlayalım.

Neyin farkını sorduğunuzu anlamadım.
Makyajlı 2.0 ile makyajsız 2.0 farkını mı ?
Makyajlı 2.0 da;
VSA var.
Sanruf var.
Ön panjur komple krom
Direksiyon göreği yuvarlak
Aluminyum jant, jant kapağı gibi duruyor :)
Vites topuzu düğmesi yanda değil üstte.
Yol bilgisayarı çok daha fonksiyonel, benzin tüketim verilerini görebiliyorsun.
Hararet ve benzin göstergeleri konumları biraz farklı.

olore

« Yanıtla #24 : Haziran 27, 2014, 04:07:41 ÖS »
99 ies ve 2006 vtec2 civic kullandıktan sonra 2003 model 135.000 de orjinal bir accord 2.0 sport aldım. şunu söyliyim daha önce arabaya binmiyomuşum. civic te çok güzel arabaydı fakat accord bambaşka. geçen hafta istanbul alanya arası yol yaptım. performans olarak beklentimi fazlasıyla karşıladı. civic ile yokuşlarda hız kaybederken accord ile hız bile arttırıyorum. en ufak bir bayılma bile yok araçta. yol tutuşu civicten çok üstün ayrıca virajlarda yatmıyor araç. direksiyona oturunca zaten fazlasıyla güven veriyor. motor sesini kabinden duymak çok zor. 160 km civarı hızlarda bile motor sesi duyulmuyor. azda olsa pütürlü asfaltta yol sesini alıyordu onuda yalıtım yaptırarak hallettim. alanyadan istanbula dönüşte son kasa civic ile baya uzun bir süre birlikte gittik. gaza dokunduğum andan itibaren yakalayamıyor beni. yokuşlardada durum yine aynı civic takılıp kalıyor. virajlarda aracımda vsa olmamasına rağmen vsa lı civicten çok çok daha öndeyim. yakıt ve vergi konusuna gelince 2003 model oldugu için 300 küsür civarında yani oldukça uygun. lpg yi geçen hafta taktırdım lavota marka. lpg den önce 60-65 kuruş arası ist. içi , lpg de 30-35 arası yakıyor. uzun yolda 22 kuruş yaktım ortalama 120 civarı. civic tede hemen hemen aynıydı yakıt.

2003 demişsin. 2014 deyiz. 11 yaş yapar.

Yıpranma payı yok mudur araçta hocam?

Birde 10 senelik araçlara kasko yapılmıyor diye bir duyum aldım.