Gönderen Konu: 4x4 otomobil seçimi  (Okunma sayısı 6916 defa)

adyobatik

4x4 otomobil seçimi
« : Ekim 09, 2013, 08:58:21 ÖÖ »
arkadaşlar herkese selamlar, benim balık avı merakım var ve avlanmaya gittiğimiz yer baya kumsaldan gidilen bir yer, otomobil olması bu zevkimi baya törpülüyor, kafamda birçok alternatif var, aslında amacım jip tarzı bir araç almak, ama 4x4 ciplerin neredeyse tamamı 2.0 vergi bandına giriyor ve yakıt tüketimleride çok yüksek, yani normal kullanımda bana masrafları çok olacak, zaten 2. el fiyatları bile 50.000 liranın altında değil, tabi 4 kapılı olarak düşünüyorum ailece kullanacağımız için, şu anda normal otomobilim olduğu için en büyük keyfim olan balığa doğru düzgün gidemiyorum, hep eş dostun ağzına bakıyoruz

3,5 yıldır aynı aracı kullanıyorum aslında memnunum ama ben kendimi tanırım,yavaştan araç değiştirme kıllanmalarım başladı, diyorumki 4x4 otomobiller var piyasada, işte son kasa 2. el impreza, yada fiatın sedici 4x4 modeli var,ne bilim bu tarz bişey mi alayım diyorum, severim birazda böyle antin kuntin herkeste olmayan arabaları , tek korkum 2. elinin çok zayıf olması, yani alıp satarken çok zarar edermiyim diye düşünüyorum, birde bu imprazenın  boxer motoru var, o düşündürüyor, bu konularda daha önceden bu tarz otomobil sahibi olan yada bilgisi olan, yada alternatif bişeler önerebilecek arkadaşların yardımını bekliyorum

YUNUS MERİÇ

Ynt: 4x4 otomobil seçimi
« Yanıtla #1 : Ekim 09, 2013, 09:29:38 ÖÖ »
balık merakı bende de var arkadaşım nerde ikamet ediyosun nerden çıkıyosun balığa daha önce 2,5 suziki vitara aracım vardı ve çok keyifliydi 3 yıl bindim bir sıkıntı yaşatmadı bana ne dağda bayırda nede servis olarak yeni kasalarına bakabilirsin?

adyobatik

« Yanıtla #2 : Ekim 09, 2013, 09:41:05 ÖÖ »
ben adanada ikamet ediyorum, balığa dalyan ağzına gidiyoruz, levrek ve çatalkuyruk avlıyoruz spiningle (at-çek) , buraya ulaşmak için yazın 15 km kaba kumsalda, kışınsa daha da beter yerlerden geçiyoruz :) eski jiplerin masrafı çok olur gibime geliyor, çünkü bunlar zaten adı üzerinde arazide kullanılmak üzere dizayn edilmişler, kalkıp 25 bine bişe alıp 10 binde ben harcamayayım diyorum, birde bunların genel olarak yakıtı falan çok fazla, bu sebepten 4x4 otomobil bakayım diyorum,

av.ak

• av.ak
« Yanıtla #3 : Ekim 09, 2013, 09:42:41 ÖÖ »
4x4 deyince aklıma subaru geliyor. ama vergi yüzünden biraz mesafeli oluyor insan. alternatif 4x4 duster olabilir. yakıtı ve parçası uygun.

YUNUS MERİÇ

« Yanıtla #4 : Ekim 09, 2013, 09:51:15 ÖÖ »
bütce nedir bilmiyorum ancak aile,bagaj ve çok kötü olmayan arazı için iyi olabileceğini düşünüyorum

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-acele-4x4-cok-temiz-38.000km-full-plusfull-133107653/detay

adyobatik

« Yanıtla #5 : Ekim 09, 2013, 09:56:24 ÖÖ »
araç çok enteresan ve güzel ama motoru 2. turbo,200 beygir, yani bu araç yakıtı içer  :) ben zaten bu sebepten jipten biraz uzaktayım,

xlx99

• Tolga B.
« Yanıtla #6 : Ekim 09, 2013, 10:42:28 ÖÖ »
Bütçenizi bilemem, ama söyediğiniz tarz bir araziye, aynı zamanda günlük kullanılacak bir araç ile girmek ne derece efektif olur düşünmek gerek. Zira araçta yol şartları...vs gibi bir sebeplten arıza çıkması, kırılması durumunda masraflar katlayacaktır.

Mevcut aracınızın durması ve uygun fiyatlı eski bir 4x4 almak bu bağlamda daha anlamlı olabilir diye düşünüyorum. Fazla masraf çıkarmayan, ya da çıkarsa bile çok komik fiyatlara tamir olabilecek, 6-7 yaşında bir Lada Niva işinizi fazlası ile görür.

Zamanında ben de hobi amaçlı kullandım, oradan biliyorum. Araziye sokacağım araç günlük kullanınımıla aynı araç oldu mu ya her yol şartına giremiyordum, ya da girersem de araca bişey mi oldu korkusu yaşıyordum. Toplam bu iş için ayrıdığım bütçeye günlük kullanacağım bir araç+hobi aracı iki arabayı sığdımıştım.

savas

« Yanıtla #7 : Ekim 09, 2013, 10:46:49 ÖÖ »
arkadaşlar herkese selamlar, benim balık avı merakım var ve avlanmaya gittiğimiz yer baya kumsaldan gidilen bir yer, otomobil olması bu zevkimi baya törpülüyor, kafamda birçok alternatif var, aslında amacım jip tarzı bir araç almak, ama 4x4 ciplerin neredeyse tamamı 2.0 vergi bandına giriyor ve yakıt tüketimleride çok yüksek, yani normal kullanımda bana masrafları çok olacak, zaten 2. el fiyatları bile 50.000 liranın altında değil, tabi 4 kapılı olarak düşünüyorum ailece kullanacağımız için, şu anda normal otomobilim olduğu için en büyük keyfim olan balığa doğru düzgün gidemiyorum, hep eş dostun ağzına bakıyoruz

3,5 yıldır aynı aracı kullanıyorum aslında memnunum ama ben kendimi tanırım,yavaştan araç değiştirme kıllanmalarım başladı, diyorumki 4x4 otomobiller var piyasada, işte son kasa 2. el impreza, yada fiatın sedici 4x4 modeli var,ne bilim bu tarz bişey mi alayım diyorum, severim birazda böyle antin kuntin herkeste olmayan arabaları , tek korkum 2. elinin çok zayıf olması, yani alıp satarken çok zarar edermiyim diye düşünüyorum, birde bu imprazenın  boxer motoru var, o düşündürüyor, bu konularda daha önceden bu tarz otomobil sahibi olan yada bilgisi olan, yada alternatif bişeler önerebilecek arkadaşların yardımını bekliyorum

Benzer durumlar benim başımdada var. Honda mı bozuk yola sokmaya kıyamıyorum. Gerçi bizimki çok bozuk bi yol değil ama yinede aracın bütün vidaları sarsılıyor o yüzden kartal aldık arkası geniş ağları koyuyorum. Her türlü yerede gidiyor eve dönerken bırakıyorum bi benzinci otoparkına bi daha ne zaman işim düşerse yeri belli. :)

adyobatik

« Yanıtla #8 : Ekim 09, 2013, 11:24:08 ÖÖ »
evet o alternatifi bana bir kaç arkadaşım daha önerdi, al bi tane lada niva bak keyfine diye, ama piyasaya da baktım 15 binin altına temizi yok, toplam 16-17 bin maliyeti olur bakım yaptır falan, düzgün binilecek bir araçta zaten 50.000 nin altına pek kalmadı, bu sebepten 2 aracın fiyatına düzgün bir şey alayım hem 2 ayrı vergi ödemem diyorum, çünkü ladalar 1.7 motor

xlx99

• Tolga B.
« Yanıtla #9 : Ekim 09, 2013, 02:34:58 ÖS »
niva kullandığım için söylüyorum. model yıllarında çok büyük farklar yok. 2000 yılı öncesine girmeyin yeter. 2000 yılı sonrası önce tek nokta enjektörlü 1,7 cc sonra ise çok nokta enjektörlü 1,7 cc kullanıldı. (sanırım 2004 ya da 05 sonrası) donanım olarak da, 2007 den sonra olsa gerek, hidrolik direksiyon eklendi.

Diyeceğim o ki, yılı biraz daha eskitip daha uygun bişey bulabilirsiniz. hem de vergisel avantajınız olur. ancak niva alacaksanız LPG şart. yoksa benzin sizi bitirir maddi olarak. (ben benzinde kullanırken resmen ibrenin indiğini görürdüm)

Araçta kalite aramayın yani 1 ya da 2 yaşındaki nivalar bile özellikle iç mekanda dökülmeye başlar. Konfor deseniz zaten yok. onun için yılı eskittiğinizde çok da büyük kaybınız olmaz diye düşünüyorum. Zira ikinci el alındğıığnda %90 dökük bişey olur.

Ancak, dökük derken sadece konfor ekipmanı gibi düşünün. Aracın şanzımanı ya da motoru gayet sağlamdır. Arazi de (hele ki uygun lastikle) yapabileceği şeylere şaşırsınız.

adyobatik

« Yanıtla #10 : Ekim 09, 2013, 04:34:37 ÖS »
ne bilim kafam hep grand vitarada ama onunda vergisi yine yüksek, hem normal yaşamımda hemde istersem arazide 10 numara binerim ama 2.0 benzinli otomatik düşünsem, onunda vergisi yüksek , oofff diyorum başka birşey demiyorum, şu daihatsu türkiyede araç satışını bırakmasa terios niyetlenecem, oda artık satılmıyor, ne bilim böyle kaldım arada, aşağı tükürsem sakal ,yukarı tükürsem bıyık misali oldum,

GökhanAlbayrak

« Yanıtla #11 : Ekim 09, 2013, 06:53:19 ÖS »
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-daihatsu-2008-daihatsu-terios-1.3-4x4-32.000-km-de-kazasiz-boyasiz-140186278/detay

hem aile aracı olarak kullanabileceğiniz hem sosyal aktivitelerinize renk katacağına inandığım bir araçtır. Vergi avantajı var, zaten lpg ye uyumlu bir motor kullanıyor. Araç yurt dışında Toyota Rush adıyla satılıyor. Fun kulüpleri olan piyasada arazide kendini kanıtlamış ve sevilen bir araç. 2. eli de kuvvetli. Düşünebilirsiniz.

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #12 : Ekim 09, 2013, 07:26:56 ÖS »
audi a4 quatro

bbhnda

« Yanıtla #13 : Ekim 09, 2013, 09:21:20 ÖS »
az yakacam diyosanız dizel bi kaşık alın keyfinize bakın diyim ne diyim.

civic_dream

« Yanıtla #14 : Ekim 10, 2013, 06:59:59 ÖS »
crv ler tüp takılsa şehir içi şehirler arası bizim fd6 lardan ne kadar fazla yakar fazla yakar mı ?

av.ak

• av.ak
« Yanıtla #15 : Ekim 10, 2013, 07:24:27 ÖS »
crv ler tüp takılsa şehir içi şehirler arası bizim fd6 lardan ne kadar fazla yakar fazla yakar mı ?

benım 11.5 yaktıgım yerde 2.0 crv 14 yakıyor

civic_dream

« Yanıtla #16 : Ekim 10, 2013, 07:25:34 ÖS »

benım 11.5 yaktıgım yerde 2.0 crv 14 yakıyor

çokta uçuk değilmiş aslında

Mehmetttt

« Yanıtla #17 : Ekim 10, 2013, 09:51:23 ÖS »
Benim de aklımda niva var, gerçekten dağ keçisi hem de ucuz...

civic_dream

« Yanıtla #18 : Ekim 20, 2013, 08:11:13 ÖS »
honda boradan mesaj geldi dizel crv hakkında gidip deneyen fiyat alan var mı ?
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2013, 08:11:32 ÖS Gönderen: civic_dream »