Gönderen Konu: Corolla HB 2006 Diesel (chipli) vs Civic 1.6i es  (Okunma sayısı 11547 defa)

Agent

• Ziyaretçi
Ynt: Corolla HB 2006 Diesel (chipli) vs Civic 1.6i es
« Yanıtla #25 : Ekim 12, 2007, 11:32:25 ÖÖ »
O abin hiç Type-R yada Vti sürmüşmü? Beygir çokda güzel katılım kazandırır ama tekere verebilirsen  >=ok

Seko

« Yanıtla #26 : Ekim 12, 2007, 11:40:39 ÖÖ »
super acıkla masın tebrik ederim dur ben sana biraz daha acıklayıcı yazmaya calısayım , simdi tork ve devir gucun bilesenleridir tamammı yani kabaca ;
Guc = tork * devir sayısı diyelim ok , simdi senin dedigin gibi 100 beygirlik bir dizeli ele alalım yaklasık 4000 devirde bu gucu vereceginden basit bir sekilde torku yuksek olacaktır diyebiliriz , diger aracımızda benzinli 100 beygir olsun o da bakacak olursan 6000 devirlerde o gucu verir ve basit formuldende anlayacagın uzere torku dusuktur  >=ok  tork katılım kazandırır olayı tamamen amerikan kulturunden gelme sacma bir kelime bence , adamlar 6 lt 7 lt hacimli 3000 devirlerde 280-330 beygirler ve essek gibi torklu benzinli araclar urettiginden ortaya bole bir laf atımıs zamanında , sonra Honda ne yaptı dusuk hacim bolca devir yok denecek kadar tork ile ortalıgı birbir(edit:kural dışı kelime) kattı  >=ok rampada gecer olayına kısmen katılıyorum , benzinli aracı kullanan arkadas hakkını vererek devir kucultmez yani max guc devrine cıkamaz ise alt devirlerde daha guc ureten dizel bir arac gececektir  >=ok
eger dizel ve benzinli iki aracın ne kadar yuruyecegini kabaca kestirmek istiyorsan devir - guc egrisne bakıp hangi devirlerde vites atacagını ve o alan icersin guc egrisi altında kalan alan ( bu aracın yaptıgı iş demektir ) bakarak ikiside esit sartlarda tekere aktardıgını ele alalım yorum yapabilirsin , koru korune dizel gecer demek mantık dısı ve basit bir yorum olur  >=ok

Seko

« Yanıtla #27 : Ekim 12, 2007, 11:42:21 ÖÖ »
Biraz karısık oldu eger anlamaz ise ozel den bir ara deyatlı yazarım ..
Sabit tork dum duz guc egrisi demektr hani oluyorya bazı araclarda 1400-500 devir arası sabit tork guc egrisine bakarsan dum duz oldugunu gorursun >=ok

TTayfuNN

« Yanıtla #28 : Ekim 12, 2007, 12:26:20 ÖS »

O abin hiç Type-R yada Vti sürmüşmü? Beygir çokda güzel katılım kazandırır ama tekere verebilirsen  >=ok

Yüksek beygirli araçlar gitmez gibi birşey anlamayın .Öyle demiyorum tabi ki.Yoksa niye seveyim hondayı veya diğer japonları?Mantıken bana göre tork kendini özellikle araçların daha çok zorlandığı yokuşlarda kendini belli eder.BElki yanlış biliyorum belki doğru.Sekodan rica ettim özel mesaj ile anlatacak.

caucass

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Ekim 25, 2007, 07:59:22 ÖS »
birazda sürücüsüne bağlı olay