Gönderen Konu: 2010 Corolla ve 2010 Civic ((Otomatik))  (Okunma sayısı 3880 defa)

emres55

2010 Corolla ve 2010 Civic ((Otomatik))
« : Nisan 07, 2014, 03:54:55 ÖÖ »
Değerli forum üyeleri aranıza yeni katıldım. Beni bu foruma sürükleyen otomatik vites merakım...  <nohapy

Tam otomatik vites ve benzinli bir araç istiyorum. Yılda 10.000 km den fazla yapmıyorum. Son iki araç arasında kaldım. Gelelim kararsız kaldığım noktaya...

Makyajlı kasa corolla da 4 ileri tam otomatik vites kullanılıyor. FD6 dediğimiz kasada makyajlı-makyajsız 5 ileri tam otomatik vites kullanılıyor. FD6 otomatik kullanıcıları araçlarının performansından memnun olduklarını ve honda nın otomatik vitesi diğer tam otomatiklere göre biraz daha performanslı olduğunu yazmışlar genelde... Fakat makyajlı kasa corolla ile 0-100 km hızlarına kağıt üzerinde baktığımızda corolla 0.6sn kadar üstün durumda. Bu farkı civic kaç km hızdan sonra kapatabilir.? Rampalarda corollanın civicten üstün olma gibi bir durum söz konusumudur? Ben olaya tasarım olarak bakmıyorum. Hangisini alırsam diğerinde olmayan özellikler olacak. Kısacası ikisi arasında otomatik viteste hangisi daha performanslı?

Fabrika veriler                     CİVİC                        COROLLA

0-100       12.5                             11.9
                          MAX        200                              185

Eğer son hıza kadar corolla daha performanslı olacak ise ve rampalarda corolla daha seri ise corolla daha mantıklı geliyor. Otomatik araçlardan performans beklemeyin diyenler olacaktır belki ama ben bu iki araç arasından hangisi diğerinden bir adım daha önde onu merak ediyorum. Saygılar...

EVRENHONDA

Ynt:
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2014, 04:16:49 ÖÖ »
Corolla mmt sanzimandi

GT-I9200 cihazımdan gönderildi

emres55

Ynt: 2010 Corolla ve 2010 Civic ((Otomatik))
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2014, 04:23:52 ÖÖ »
Corolla mmt sanzimandi

yanlışınız var makyajla birlikte benzinli corollalarda 4 ileri tam otomatik kullanıldı.

mehmet zengin

« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2014, 07:21:01 ÖÖ »
Corolla veya Civic ikisi de sorunsuz araba demek. Hangisi olursa olsun kullanırken pişman olmayacaksın o kesin. Ama şahsi fikrim fb6 kasa civic daha genç işi ve tasarımı 2004-2005lerde yapılmış bir araba olmasına rağmen halen çok çekici ve halen insanların gözü alışmış değil :) Ben fb7 kullanıcısı olmama rağmen 6 kasa hala bana çekici geliyor. Performansa gelince yazdığın değerlerden corolla 0-100de bir tık önde gözüküyor. Ama bu değer yokuşlarda civic bayılır anlamına gelmez. Corollanın şanzımanı tam otomatik ise ve 4 ileri ise uzun yolda fazla yakıt (ama içer, mahvolursun manasında değil :)) bir tık fazla yakar anlamına gelir. Ama corollada tam otomatik kullanıldı mı emin de değilim. zaten mmt (veya başka markalarda i-shift) varsa kararsız şanzıman demektir. Can sıkıcı yolculuk anlamına gelebilir zaman zaman. Sonuç olarak iki modelinde + ve - leri var. Bence içine hangisi siner ise onu al. Ama bakarken aynı temizlikte araçlara bak. Yoksa yıpranmış bi corolla civic aldırır veya tam tersi :) Ama ne olursa olsun şanzımanı kesin olarak öğren. MMT ise civic al derim.

mehmet zengin

« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2014, 07:34:34 ÖÖ »
Performans oalrak bakarsan eğer. Bence ikisi de aynı performansı sunar. Sonuçta aynı motor teknolojisi (vtec=vvti zaten honda ile birlikte çalışılmış sonradan toyota ayrılmış). Tam otomatik şanzıman var ise eğer. 0-100de corolla bir miktar alır. Ama 100 den sonra işler değişir çünkü civic de bir fazladan vites daha var :) motorların beygir güçleri de eşit diye hatırlıyorum? corollada fazladan bir 5nm tork olmalı? zaten 0-100ü de muhtemelen o etkiliyor? ama 4vites 5700 olunca o da bitiyor. civic de ise 5 vites 6000e kadar yolu var sonra da beygirler biraz itiştirir :) Sonuç ikisine aynı performansı sağlar diye düşünüyorum :)

EVRENHONDA

Ynt:
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2014, 01:50:53 ÖS »
Doru benzinli tam otom..hemen hemen ayni arac.saglamlik dersen kaporta olarak toyota.ic ve dis dizayn dersen honda

mehmet zengin

« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2014, 02:14:09 ÖS »
Kaporta olarak toyotadan kastın tam olarak nedir? Güvenlik mi? Şayet öle ise iihs.org sitesinden testlere bakman faydalı olabilir? honda ve toyota o senelerde eşit güvenli bu test sonuçlarına göre. Sonrasında honda daha güvenli araçlar yapmaya başlamış görünüyor. Ama Allah kimseye kaza bela vermesin inşallah.
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2014, 02:18:22 ÖS Gönderen: mehmet zengin »

EVRENHONDA

Ynt:
« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2014, 03:41:04 ÖS »
Guvenlik demiyorum saglamlik diyorum.bi kazada arac perte cikar icindekiler saglam kalir demek istedigim bu.toyotanin kasa hondadan daha saglam.istersen bi hurdaciya sor  en iyi onlar bilir

cagatay54

« Yanıtla #8 : Nisan 07, 2014, 04:16:48 ÖS »
toyotada vites geçişleri sıkıntılı sarsarak geçiyor.tanıdığım geçen gün sattı bu yüzden honda aldık.binip test etseniz daha iyi olur bence.

mehmet zengin

« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2014, 04:40:53 ÖS »
Guvenlik demiyorum saglamlik diyorum.bi kazada arac perte cikar icindekiler saglam kalir demek istedigim bu.toyotanin kasa hondadan daha saglam.istersen bi hurdaciya sor  en iyi onlar bilir

Anladım. Hurdacılara da saygım sonsuz tabi. Ama yine de ben bilimsellikten yanayım. iihs.org bu işte ciddi olanlardan birisi. Euroncap mesela bir diğer kıstas yeri. Mesela hondalarda diz hava yastığı önermediler. O yüzden de honda ve acuranın birçok modelinde diz hava yastığı yok. Zaten üreticiler de oralardan aldıkları bilgiler ışığında kendilerini geliştiriyor. Dediğim gibi 2010 daki kasa corolla ve civic iihs de benzer sonuçlar almışlar. Ama yeni kasa corollalar sınıfta kaldı mesela. yine iihs de civic volvo s60 dan sonra en güvenli araç seçildi (2012 gibi hatırlıyorum). Bunları sana muhalefet olsun diye değil de alacağın araba için katkısı olsun diye yazdığımı da belirtmek isterim. Yoksa honda, toyota veya başka marka alman senin tercihindir. Ne alırsan al Allah kazadan, beladan uzak etsin.
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2014, 04:42:10 ÖS Gönderen: mehmet zengin »

EVRENHONDA

Ynt:
« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2014, 05:49:33 ÖS »
Bende zaten fd6 var.ben honda parcasi satiyorum isin icinde olunca inan biliyorsun .amacim arabami kotulemek degil sadece gercekler.ne arabalar geliyor bize onlara dayanarak yazdim .testler olumlu olur ona bisey demem cunku darbeyi emiyor arac ama cok hassar goruyor bunu demek istedim