Gönderen Konu: Xenon Far  (Okunma sayısı 10681 defa)

MuSSay

Xenon Far
« : Ekim 13, 2011, 03:43:09 ÖS »
Merhaba arkadaşlar, ben size xenon far hakkında bilgi danışmak istiyorum. Mutlaka kullananınız vardır.
Ben kısa farlarımı xenon yaptırmak istiyorum fakat bana söylenen hep olumsuz oldu. Mesela uzun yolda ve yağışlı havalarda gözleri yorar, karşıdan gelenden bol bol küfür yersin, görüşün azalır gibi. Siz ne dersiniz. Kullanıyorsanız ve memnunsanız öneriri misiniz? Ayrıca bu xenon farların çeşitleri varmış mesela 8000 kuvvetinde, bi-xenon dibi siz hangisini önerirsiniz? Teşekkür ediyorum

tnrdnz

Ynt: Xenon Far
« Yanıtla #1 : Ekim 13, 2011, 03:48:31 ÖS »
kardeşim şimdi şöle anlatım sana o 8000 vs renk seçenekleri oluyor yani 6000 atıyorum beyaz mavi karışık
8000 tam beyaz örnektir bu.
aracın içinden güzel görünüyor yolu çok net görürsün
küfür olayıda şöyle eger far ayarları 3 veya 2 de kullanıp tepeye dikmessen küfür yemessin
açıkcası bnde bazen tepeye dikenlere küfür ediyorum

MuSSay

« Yanıtla #2 : Ekim 13, 2011, 03:54:35 ÖS »
Hımm o zaman bir sakınca yok :)
Buna çok sevindim. Peki Bi-xenon ile normal xenon arasında fark nedir, hangisini önerirsin?

tnrdnz

« Yanıtla #3 : Ekim 13, 2011, 03:56:53 ÖS »
bi xenon hakkında pek bi bilgin yok

Grafink

« Yanıtla #4 : Ekim 13, 2011, 04:00:51 ÖS »
sellektör yapabilen Xenon... Xenonu uzunlara takamıyorduk. Çünkü normal ampol gibi çalışmıyor. B yüzden de selektör yapılamıyordu. Anca Bi zenon bir ayna yardımı ile voltaj azaltıp arttırmadan aynayı haraket ettirerek selektör yapımına izin veriyor... Velhasıl farlar kapalıyken selektör yapmak istediğinizde, çubuğu çekip bıraktığınızda sadece kitin içindeki ayna oynuyor... Bi işe yaramıyor yani. Bi Xenon uzun far takacaksanız, gece gündüz far açık gezmeniz gerekiyor. Tabii selektör kullanıyorsanız...

efsane_001

« Yanıtla #5 : Ekim 13, 2011, 04:01:35 ÖS »
yol gösterme konusunda xenon 6000 en ideali yada 8000 kelvinda kullanabilirsin ama 10000 ve üstü yol hiç göstermez en ideali 6000 karar senin

MuSSay

« Yanıtla #6 : Ekim 13, 2011, 04:15:21 ÖS »
yol gösterme konusunda xenon 6000 en ideali yada 8000 kelvinda kullanabilirsin ama 10000 ve üstü yol hiç göstermez en ideali 6000 karar senin

Hımm tamam o zaman en ideali yani 6000 lik olsun. Peki marka olarak ne öneririsin kardeşim. Kimisi alman malı iyi olur diyor kimisi de amerikan xenonlar

MuSSay

« Yanıtla #7 : Ekim 13, 2011, 04:16:59 ÖS »
sellektör yapabilen Xenon... Xenonu uzunlara takamıyorduk. Çünkü normal ampol gibi çalışmıyor. B yüzden de selektör yapılamıyordu. Anca Bi zenon bir ayna yardımı ile voltaj azaltıp arttırmadan aynayı haraket ettirerek selektör yapımına izin veriyor... Velhasıl farlar kapalıyken selektör yapmak istediğinizde, çubuğu çekip bıraktığınızda sadece kitin içindeki ayna oynuyor... Bi işe yaramıyor yani. Bi Xenon uzun far takacaksanız, gece gündüz far açık gezmeniz gerekiyor. Tabii selektör kullanıyorsanız...
Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için o zaman bi xenon uygun değil. Normal xenon taktırayım

MuSSay

« Yanıtla #8 : Ekim 13, 2011, 04:18:49 ÖS »
bi xenon hakkında pek bi bilgin yok

Sağol Taner kardeşim verdiğin bilgiler için. Bir de eagle eye far sorayım sana. Bende 90 model Accord var ona uygun eagle eye far bulabilir miyim?

Alone_wolf

« Yanıtla #9 : Ekim 13, 2011, 04:21:35 ÖS »
Ben kendi aracımda 8000 k kullanıyorum ne görüşte ne de karşıdan gelenlerde hiç bi sorun yaşamıyorum.Hem sislerimde hem kısa farlarda mevcut.Çokta memnunum.8000 k kesinlikle tavsiye ederim.

MuSSay

« Yanıtla #10 : Ekim 13, 2011, 04:25:13 ÖS »
Evet zaten 8000 k ile 6000 i önerdiler ben de muhtemelen o ikisinden birini alacağım maddi duruma göre :) ama en çok bana ilk başta olumsuz söylenenlerin aslının olmamasına sevindim. Gözleri yormuyorsa ve karşıdan gelene zarar vermiyorsa sorun yok. Çok teşekkür ederim verdiğin bilgi için

Alone_wolf

« Yanıtla #11 : Ekim 13, 2011, 04:32:59 ÖS »
Evet zaten 8000 k ile 6000 i önerdiler ben de muhtemelen o ikisinden birini alacağım maddi duruma göre :) ama en çok bana ilk başta olumsuz söylenenlerin aslının olmamasına sevindim. Gözleri yormuyorsa ve karşıdan gelene zarar vermiyorsa sorun yok. Çok teşekkür ederim verdiğin bilgi için
Rica ederim araç mod işine girmeye karar verdiysen herkesin söylediğini dinlemeyeceksin.İyice araştırıp daha sonra karar vereceksin.İlk başta olumsuz yanıtlar çok oluyor. :)

Grafink

« Yanıtla #12 : Ekim 13, 2011, 04:34:42 ÖS »
Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için o zaman bi xenon uygun değil. Normal xenon taktırayım

tercih meselesi işte, ben farları hep yakarım diyosan biXenon tak. Kısalara her türlü Xenon takıyosun zaten BiXenon uzunlar için bi alternatif.

2008 elegance

« Yanıtla #13 : Ekim 13, 2011, 04:36:06 ÖS »
marka olarak phılıps photon marka öneririm, iki yıldır kullanıyorum hiçbir sorun yok ve mükemmel aydınlatıyor. 6000k veya 8000k senin seçimin, 8000k daha mavi ışık veriyor. ben 6000k kullanıyorum çokta memnunum. yalnız bahsettiğim marka yeni ürün olarak can bus balast çıkardı ve biraz daha pahalı. amacı arıza ışığı yaktırmamak. eğer aracında arıza ışığı yakma sorunu yok ise normal balastlı alırsın biraz daha ucuz olur.

CMYK

« Yanıtla #14 : Ekim 13, 2011, 04:53:40 ÖS »
Xenon'ların yagmur veya karlı havalarda görüş performansı nasıldır?

BraTo

« Yanıtla #15 : Ekim 13, 2011, 08:03:04 ÖS »
http://www.aytuglu.com/forum/showthread.php?p=24

Xenon konusunda güzel bilgiler var.
En iyi aydınlatma gün ışığıdır. Işık şiddeti de Lümen cinsinden ölçülür.
Xenon ampullerde de gün ışığına en yakın değer 4300 Kelvin verir bunun değeri de 3100Lm'dir.
Ben dahil birçok kişi güzel göründüğü için 8000K kullanıyoruz ama bunun aydınlatması 2500Lm'dir.

Bi-xenon mercekle alakalıdır. @Grafink arkadaşımızın dediği gibi mercekte bulunan bir motor ve buna bağlı bir ışık önleyici vardır. Uzunları yaktığınızda ışık çizgisini yükseltir ve daha ileri aydınlatma sağlanır. Bir nevi bizim far ayarları gibi. Ama uygulaması zordur, farın açılması, kesilmesi, merceğim takılması ve yeniden toplanması gerekir.

Normal fara xenon takacaksanız ayar yaptırmanız gerekir çünkü normal ampule oranla daha fazla ışık verir ki standart farlar halojen ampule göre tasarlanmıştır.

Standart fara xenon takıp ayarlatsanız dahi bir nebze karşıdakinin gözünü alacaktır. Farın aynası her halukarda ışığı dağıtacaktır. Bunun önüne geçmenin de tek yolu mercektir ki mercek ışığı toplar ve ust hizada bir çizgi oluşturur. Böylece düz bir hizada ışığı sağa, sola ve aşağıya doğru yayar. Yukarı doğru vermez.

Umarım yardımcı olmuştur.

faw13

« Yanıtla #16 : Ekim 13, 2011, 09:52:05 ÖS »
aslında mercek tam olarak bir zorunluluk değil, aracımda fabrika çıkışı xenon var, göz almıyor doğal olarak ama muhtemelen far içi xenona göre tasarlanmıştır, en doğrusu 4300 ya da 4800 dür, merceksizler için özel ampül çeşitleri mevcuttur piyasada şu anda hatırlamıyorum tam olarak ama r s p gibi çeşitleri vardı sanırım forumda tartışılmış bir konu olduğundan ararsanız bulabilirsiniz, tür farklılıkları aydınlatma sistemine göre değişiyordu, mercekli ya da merceksiz, şapkalı şapkasız vs, mercek yoksa toyota ve hondanın ne kullandığını öğrenip 4300 - 4800 lük taktırırsanız hem en iyi aydınlatma hem de minimum karşıyı rahatsız etme oranını yakalarsınız

MuSSay

« Yanıtla #17 : Ekim 14, 2011, 08:36:20 ÖÖ »
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum gerçekten çok işime yarayan bilgilere ulaştım sayenizde. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda aracıma 6000k lik xenon taktıracağım. Tekrar çok teşekkür eder ilginize ve emeğinize şükranlarımı sunarım. Ayrıca bir soru daha sorabili miyim :D
Eagle Eye far 90 model Accord için var mıdır, biliyor musunuz?

tnrdnz

« Yanıtla #18 : Ekim 14, 2011, 11:43:36 ÖÖ »
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum gerçekten çok işime yarayan bilgilere ulaştım sayenizde. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda aracıma 6000k lik xenon taktıracağım. Tekrar çok teşekkür eder ilginize ve emeğinize şükranlarımı sunarım. Ayrıca bir soru daha sorabili miyim :D

farlarda mercek olması için mi eagle far arıyorsun

CMYK

« Yanıtla #19 : Ekim 14, 2011, 11:53:34 ÖÖ »
(Tekrar)

tnrdnz

« Yanıtla #20 : Ekim 14, 2011, 11:57:47 ÖÖ »
bana normal sarı farlara göre birazcık zayıf kalıyor
ama 6000 k yagmurda inanılmaz derecede net gösteriyor

MuSSay

« Yanıtla #21 : Ekim 14, 2011, 01:46:15 ÖS »

Yok aslında görüntüsü çok hoşuma gidiyor o yüzden istemiştim ama bilmiyorum tabi kalitesi nasıl takılsa iyi olur mu

tnrdnz

« Yanıtla #22 : Ekim 14, 2011, 04:23:23 ÖS »

Yok aslında görüntüsü çok hoşuma gidiyor o yüzden istemiştim ama bilmiyorum tabi kalitesi nasıl takılsa iyi olur mu

bence farların iç zeminlerini siyaha boyatsan çok çok daha güzel durur
jdm style ;)

MuSSay

« Yanıtla #23 : Ekim 14, 2011, 07:41:47 ÖS »
Evet daha önce bir accord'da görmüştüm gerçekten çok hoş duruyordu beğenmiştim hatta araştırdım kimse farlarımı söküp boyamaya cesaret edememişti sanayide :D usta işi yani ;) Ben eagle eye farda park lambalarını yakınca  yuvarlak yuvarlak yanıyorya onu çok seviyorum bmw de var ya çok hoş gerçekten, kendi aracımda da yapmak istedim o yüzden. Sende var değil mi eagle eye far, profil resmindeki civicde öyle duruyor sanki

MuSSay

« Yanıtla #24 : Ekim 14, 2011, 08:03:06 ÖS »
(Tekrar)

(Tekrar)

Ben hiç kullanmadım bilmiyorum kardeşim o yüzden forumdaki arkadaşlara danıştım neredeyse hepsi çok memnun xenondan, yağmurda da karda da uzun yolda da hep olumlu dediler yorumları okuduysan. benim anladığım 4800 k ile 8000k arasında alırsan aydınlatmada bir sorun yok