Gönderen Konu: Spor yayları kestirmek  (Okunma sayısı 5254 defa)

merburvehan

Spor yayları kestirmek
« : Mayıs 09, 2008, 01:14:15 ÖS »
Slm arkadaşlar aracımda 6.4 fk yay var fakat 4cm olan kısmı yani arkası tatmin edici değil yüksek duruyo bana göre.Bu yayları kestirmemin bi sakıncası olurmu sizlere göre problem yaratırmı bi farklılığı yada tehlikesi olurmu.Ben kestirmeyi düşünüyorum ama sonucunu bilemiyorum sonradan geri dönüşü olmadığı için pişman olmakta istemiyorum sizden önerilerinizi bekliyorum...

poşetçay

• Ziyaretçi
Ynt: Spor yayları kestirmek
« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2008, 02:21:45 ÖS »
hiç bişey olomaz ısıttırma yeter gökhanın we bnm yayları kaç kez kestik hiç bişey olmadı

aLipasha

« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2008, 02:30:27 ÖS »
Yay kestirmek neden Yanlıştır..

Yay kesme işleminin yanlışlığından bahsetmek için öncelikle yayın yapısını göz önüne getirmemiz gerekir.

Yay altı düz ( yani zemine konduğu zaman dik durabilen ), yukarı doğru sarmal olarak yükselen bir malzemedir.

Yayın altından veyaz üstünden kestiğimizde düz bölüm haliyle ortadan kaybolacak, en alt nokta yukarıya doğru sarmal olarak çıkan kısım olacaktır. Bu işlem sonunda da yay yere dik olarak konduğunda sadece 2-3 mm lik bir alan yere değecek ve yerde dik olarak duramayacaktır.

Bu yayı amortisör üzerine koyduğumuzda gerek amortisörün baskısı, gerek araç ağırlığı ile alt kısım yerine oturmuş olarak görülecektir.,

Bir viraja girildiğinde ne olur hepimizin maulumu, sağ viraja girildiğinde sağ taraf yatarken sol taraf havaya kalkar. Sol amortisörün üzerindeki yük boşalır. Bu aşamada kesik olmayan bir yayın alt yüzeyi amortisöre tam temas ederken kesik olan bir yayın sadece üst paragrafta açıkladığım 2-3 mm lik bölümü amortisör üzerine temas eder.

Tehlikenin farkında olmamak işten değil..2-3 mm üzerinde şansa gitmek.. O 2-3 mm nin 3 cm kayması (üzerine yük bindiğinde atması vs ) yayın alt kısmının yerinden cıkması veya kayması demek..Sonucu ise herkesin malumu..

Bu tehlike bir yana,

Yaylar belirli salınımlar gerçekleştirsin, ön takıma ve şaseye bu salınımlar ile min zarar versin, max konfor getirsin amacı ile belirli bakla sayı ve aralığında üretilmiştir. Bu baklaları azaltmak öncelikle salınım sayısını azaltır ve sertleştirir. Bunun sonucunda ise ani ve sert yük ön takımın üzerine 1 kerede yüklenir. Sık ve sert darbeler alan ön takıma uzun vadede ne olacağı malum.

Amortisör sertleştirmeye gelince, % kavramını oldum olası anlayamamışımdır. % 0 neye tekabül eder, % 100 neye tekabül eder. Sanırım % 0 orjinal amortisörün sertliğine, % 100 de hiç salınım yapmayan düz bir metal gibi duran bir amortisöre tekabül ediyor. Amortisör nasıl sertleştiriliyor, bildiğim kadarıyla içerisine konan yağ ile. Bahsettiğim 2 % kavramını baştan sonra kapsayan ( yani % 0 için orjinal yağ, %100 için üretilmiş katı madde kıvamında bir yağ ) bir yağ türü olmadığından % kavramıda sadece amortisörcünün dilinde varoluyor, teknik olarak bir geçerliliği olmuyor.Ayrıca şunuda belirtmek isterim ki üzerinde gittiğimiz lastiklerden sonra en önemli ekipman olan amortisör yay sistemine asla sanayideki ali-velinin bıçağını, çekicini değdirtmem.. Allah korusun amortisörü sertleştirmek için deldikleri yere koydukları tıpa/kapak vs çıkarsa neler olur.. Çıkmayacağının %100 garantisi varmı... Maalesef yok..

Yay ısıtma uygulamasındansa hiç bahsetmiyorum, suyunu aldıktan sonra tekrar ısıtılan metallerın kırılganlığının arttığı bilinen bir fizik kanunu.

infaztim

« Yanıtla #3 : Mayıs 09, 2008, 02:47:34 ÖS »
kesinlikle karşıyım ;)

şahinciler bile artık yapmıyor.

can34

« Yanıtla #4 : Mayıs 09, 2008, 02:50:11 ÖS »

kesinlikle karşıyım ;)

şahinciler bile artık yapmıyor.
yapmaz olurlar mı abi nerde bi şahin görsem yere sıfır camurluklar genişletilip macunlanmış filan :D yapan çok yani hala

poşetçay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 09, 2008, 02:51:05 ÖS »
ali kardeşim bu bilgiyi nerden aldın bilemiorum ama hepsine katılmıorum arkadasın kesicegi yaz düz bi yay spor bi yay oldugu içinde sert dolayısıyla yük ne kadar binerse sertleşme o kadar oluyo we amirtisörlere yük daha az binio ısıtılmadan kesilen düz bi yaya hiç bişey olmaz tabii abartmamak lazım en az 2 bakla kalmalıki yaylar agırlıgı taşıya bilsin

aLipasha

« Yanıtla #6 : Mayıs 09, 2008, 02:57:37 ÖS »
Bende zamaninda cok arastirmistim konuyu, bu bilgiler vardi elimde. Ibıza vardi bende de yay taktirdiktan sonra ön taraf arkaya gore cok havada kaldigi icin kestirmek istedim.Bunlari okuduktan sonra kestirme fikrinden vazgecmistim.Yardimci olur diye ekliyim dedim. Yinede senin dedigin gibi sadece arka taraftan kesilicekse abartilmadan sakıncasi olmayabilir.

merburvehan

« Yanıtla #7 : Mayıs 09, 2008, 03:38:24 ÖS »
Arkadaşlar ben zaten 1cm kadar düşürmmeyi düşünüyorum olmadı en fazla 1.5cm düşünüyorum ama bana zararı olucaksa yapimmi bilmem yada sadece arkaya 5cm yay nerden bulucam kim verirki.Ben şunu farkettim bide arkadaşlar japon kasalar düşmüyo yerli modellere bakıyorum 3.5cm yeterli olmuş ama bendeki 4cm yerlideki 3.5cm kadar düşmemiş...

infaztim

« Yanıtla #8 : Mayıs 09, 2008, 04:34:03 ÖS »
yapma o yayların sertliği cm sine de endeksli sen 6 cmlik bi yayla 4 cm lik bi yayın sertliğini bir sanma aynı marka bile olsa bir değil

hiç 6 cmlik bi esnemeyle 4 cm lik esneme birmi

merburvehan

« Yanıtla #9 : Mayıs 09, 2008, 04:37:57 ÖS »
Benim esnemeyle bi sorunum yokki serkan arka yüksek kalıyo 2 parmak rahat giriyo arkaya yerli modellere göre japon modeller düşmüyo bana göre dediğine katılıyorum sertliği cmsine endeksli ama başka ne yapabilirim sence bi akıl ver bana...

infaztim

« Yanıtla #10 : Mayıs 09, 2008, 08:23:10 ÖS »
hacı abi bu basit coilover tarzı sistemler kullanabilirsin fiyatları çok farklı değil hatta skunkun vardı makul paralara güzel düşürüodu isteğe bağlı 7 cm ye kadar.

merburvehan

« Yanıtla #11 : Mayıs 09, 2008, 08:26:15 ÖS »
Ya serkan zaten yaylara 400 ytl verdik işciliğiyle beraber genemi para vericez şimdi.

refleks

• The Power Of Dreams
« Yanıtla #12 : Mayıs 09, 2008, 08:32:45 ÖS »
arkalarda bir  sorun yaşamasan keseende  ısıtsanda  bişey  olmaz  benim    kendi  aracımda  5cm    yay var önlerden  2  bakla  kestim 8  cm  filan oldu  arkalarda  1  cm    kestim    arkalarda  ortalama  7  cm  filan oldu  bagaj  dolu  oldugunu  için  herhangi  bir  problem yaşamıyorum...

refleks

• The Power Of Dreams
« Yanıtla #13 : Mayıs 09, 2008, 08:33:30 ÖS »

Ya serkan zaten yaylara 400 ytl verdik işciliğiyle beraber genemi para vericez şimdi.

sadece  arka  yayları  kestirip takmaya  60  70 ytl  den fazla  para  verme

merburvehan

« Yanıtla #14 : Mayıs 09, 2008, 08:35:44 ÖS »
Gökan sen yapmışsın çok sert olurmu yerinden çıkarmı kırılırmı ne kötülüğü olabilir bana...

refleks

• The Power Of Dreams
« Yanıtla #15 : Mayıs 09, 2008, 08:54:31 ÖS »
arkalarda  bir  sorun yaşamassın

ALG

• THT
« Yanıtla #16 : Mayıs 09, 2008, 10:30:36 ÖS »
bende kesmenin yanlış olduğunu biliyorum.
statik ve denge yapısı belli bir yük hesaplanarak yapılıyor yaylarda, o yayı keserek statik denge bozuluyor diye biliyorum.

by_BuRoCk

« Yanıtla #17 : Mayıs 17, 2008, 10:55:06 ÖS »
arkadaşlar bende aracımın orjinal yaylarından hem önden hem arkadan 2 şer bakla kestirdim.
kesildigi gün eve çevre yolundan gitmiştim hiç bir rahatsızlık duymadım
ertesi gün istanbul yolunda işyerine giderken arac yollardaki bozukluklarda esnedikçe ses yapmaya başladı
sonrasında yayları kestirdiğim usatmın yanına gittim dedim arkadan ses geliyo
oda bana arac esnedikçe kestiğimiz yayların yerinde yaptıgı boşluktan olabilecegini söyledi
çözüm olarak yaylar söküldü ve yayın hem üstüne hem altına hortum geçirildi
şuan için maşallah ses falan yok çokta güzel oldu