Gönderen Konu: sitelerden satılık araç bakanların dikkatine  (Okunma sayısı 8730 defa)

bywarm

sitelerden satılık araç bakanların dikkatine
« : Haziran 21, 2013, 01:28:34 ÖÖ »
arkadaşlar bu olay arkadaşımın başına geldi..
sahibinden.com da gördüğü araç ilanında aciliyetten dolayı değerinin 5000 tl altına araç satılığa çıkarılmış arkadaşım araç sahibini aradı konuştu..
adam gayet normal bir şekilde konuşuyor acil bir ödemesinden dolayı aracını satılığa çıkardığından balıkkesir de yaşadığından bahsetti .
aracın sabah gelecek bir alıcısı olduğundan bahssetti eğer olmaz ise bize dönüş yapacağını söyledi .tabii arkadaşım yerinde rahat duramadığından ertesi sabah aracın sahibini aradı müşterinin halen gelmediğinden dolayı satıştan vaz geçtiğini söyledi...tabi bunu duyan uyanık arkadaşım hesap numarası verirsen aracın kesin alıcısıyım kaporanı yatırayım dedi ben ikaz etmeme rağmen işin ucunda 5000 tl olduğunu söyledi o saat den sesimi çıkarmadım olayları dışarından seyrettim...ilan sahibi hesap numarasını cep telefonu sms ile gönderdi arkadaşım bu hesaba 1000 tl kapora yatırdı 30 dakika sonra 1 telefon daha geldi parayı çektiğini aracın sahibinin artık arkadaşımın olduğunu..ama aracın sahibinin bugün için ödemesi olduğunu eğer bu akşama kadar balıkkesire  gelirseniz bu satışın bugün için olabileceğini eğer gelemeyecekseniz nasıl olsa bu işin adını koyduk araç sahibi siz siniz adım hesap numaram cep numaram sizde var 4000 tl daha gönderirseniz bugün ki ödememi yapabilirim satış esnasında 5000 tl eksik ödersiniz dedi ..ben iyice şüpelendim arkadaşıma göndermemesi gerektiğini anlattım ...aracın sahibine başka bir alıcı olarak bu olaydan 1 saat sonra aradım adam halen araç için müşterisi olduğunu parasını kim verirse satış yapabileceğini söyledi ertesi günü sabah  için balıkkesire gelebileceğim, söyledim adam aynen arkadaşıma söylediğinin aynısını bana söyledi aracın müşterisi olduğunu eğer satış olmaz ise bana dönüş yapacağından bahsetti..durumun ne olduğunu anladım telefonu kapattık dan sonra bu adamı araştırmak istedik facebook dan adamın ismini cismini aradık balıkkesirde büyükce bir cep telefonu bayisi olduğunu öğrendik bir raslantı daha oldu bu kişi ile ortak arkadaşımız olduğunu gördüm sonra bu ortak arkadaşımı aradım durumu anlattım...ortak arkadaşım bu kişini mümkündeğil bu tür olaya karışmayacağından namazında niyazında olan biri olduğundan bahsetti..ortak arkadaşıma araç ilanını banka dekontunu gösterdim ...ortak arkadaşım bu hesap sahibini arayıp konuştu adamın satılık aracı olmadığını ve kullandığı aracın Q7 olduğunu söyledi konuşmak için bizi mekanına çağırdı gittik olayı tekrar baştan adama anlattık..adam o gün için böyle bir paranın geldiğini hesap no sunun kendi hesabı olduğunu söyledi...o ana kadar nasıl bir işe bulaştığımızı anlayamadık adam konuşmasına devam etti genç birinin geldiğini güvenlik kamerasından bize gösterdi bu kişinin 2 telefon almak istediğini ve hesap numarası verilirse bu hesaba ailesi tarafından para yatıracaklarını söylemiş ve o hesap a parça parça paralar yatırılmış. yatırılan paralarla 2 adet samsung S4 telefon alıp gitmiş biz bu aracı satan kişiden davacı olacağımızı bu görüntüleri bize vermesi gerektiğini söyledik ..telefon bayisinin cevabı şuydu bugüne kadar telefoncu olmama rağmen pis işlere bulaşmadığını bu saat den sonrada karakol ve polislerle uğraşmak iş yerinin adını kötüye çıkarmamak için ortadaki kayıp edilen nekadar para varsa kendisinin ödeyeceğini ısrarla söyledi ve vermiş olduğumuz kapora bedeli olan 1000 tl yi terettüt etmeden verdi ve sadece adının bu olaya karıştığı için üzgün olduğunu hakkmızı helal etmememizi istedi halalleştik ve oradan ayrıldık ...bu olayı anlatmamın sebebi araç satılır pazarlık yapılır fakat fiyatı belli olan bir acın absürt rakamlara pazarlıksız satılamayacağını anlatmak kimsenin tek kuruşuna dahi zarar gelmesini istemem ilanlara bakarken biraz daha dikkatli olalım herkese aktif formlar dilerim
« Son Düzenleme: Haziran 21, 2013, 01:33:27 ÖÖ Gönderen: bywarm »

kacaman

Ynt: sitelerden satılık araç bakanların dikkatine
« Yanıtla #1 : Haziran 21, 2013, 01:56:53 ÖÖ »
teşekkürler

xlx99

• Tolga B.
« Yanıtla #2 : Haziran 21, 2013, 06:30:20 ÖÖ »
Yahu, gormeden, bakmadan araca kapora mi verilirmis. Sizin arkadas da biraz kasinmis yani. Neyse ki karsina iyi insanlar cikmis. Gecmis olsun, bilgilendirme icin tesekkurler

gecetilkisi

« Yanıtla #3 : Haziran 21, 2013, 07:00:03 ÖÖ »
zaten sitede yazıyo aracı gormeden basına gıtmeden kapora verılmez dıye . ama insanımız boyle ıste.

bbhnda

« Yanıtla #4 : Haziran 21, 2013, 07:16:19 ÖÖ »
payalşım için teşekkürler.daha dikkatli olmak lazım.

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #5 : Haziran 21, 2013, 07:26:44 ÖÖ »
O arkadaşın verilmiş sadakası varmış galiba, saflık demeyim de iyi niyetinden tanımadığı adama güvenip kaporasını göndermiş, alması gereken kişiden alamasa da maddi olarak zarara girmeden kurtarmış kendini şansına karşısına düzgün bir insan çıkmış..

Adamlarda şeytanın aklına gelmeyecek düzen kurmuşlar, insanın içinde Allah korkusu olmayınca her şey yapabiliyor ne yazık ki..

Paylaşım için teşekkürler.

HONDAHAN

« Yanıtla #6 : Haziran 21, 2013, 08:04:02 ÖÖ »
Şeytanın aklına gelmez, bu şey ne acaba ? Ulan madem öyle bir kafa var başka şeylerde kullansana be sherephsiz.

mali

« Yanıtla #7 : Haziran 21, 2013, 08:34:22 ÖÖ »
Arkadaşlar öyle demeyin insan öyle bir gaza geliyorki

bende araba ararken keskin de bir araba buldum temiz ve gayet hesaplı bir ies
adamı aradım çok arayan var kapora gönderirsen beklerim yoksa ilk kim gelirse o alır dedi.
arabayıda kaçırmak istemiyorum. kırıkkale keskinli arkadaşlarım var onları aradım. tamam yardımcı olalılım dedi.
adama diyorum keskine arabayı götür orda arkadaş var arabaya baksın senin kaporanı versin ruhsatın bir nüshasını o alsın diyorum adam ben arabayı biyere götüremem diyor. (gideceği yer 15 dakikalık yol)
adamı aradığımda akşam üstüydü yani noterden satış vermesine imkansız sayılır.
peki o zaman oraya götüremezsen kimseye söz verme, bana tamam dersen sabah ben Antalyadan oraya gelirim sabah saat 08:00 de Noterde buluşalım parayı vereyim satışı alayım.
senden önce birisi almazsa olur diyor.  o zaman bana kapora gönder ilanı kaldırayım diyor şuan param yok hepsi bankada yarın sabah dersen hepsini bankadan çeker noterde veririm dedim. yanımda 100 tl var o da bilet parası dedim
100 tl kaporaya kadar düştü.
ben de meslek gereği şüpheci olduğumdan güvenemedim.
iyiki de girmemişim.
giden para 100 tl mesele değil ama insan enayi yerine konuyor.

yani sizde sakın yaa işte paramı gönderilirmiş falan demeyin
insan çok gaza geliyor aynı duruma sizlerinde düşmesi çok kolay daha ne olup bittiğini anlamadan bi bakmışınız dolandırılmışsınız ;)
ben şüpheci olmanın ilk defa faydasını gördüm.

ama adam işte 1-2 günde ne topladıysa cebine attı
« Son Düzenleme: Haziran 21, 2013, 08:34:38 ÖÖ Gönderen: mali »

xlx99

• Tolga B.
« Yanıtla #8 : Haziran 21, 2013, 09:03:57 ÖÖ »
Arkadaşlar öyle demeyin insan öyle bir gaza geliyorki

bende araba ararken keskin de bir araba buldum temiz ve gayet hesaplı bir ies
adamı aradım çok arayan var kapora gönderirsen beklerim yoksa ilk kim gelirse o alır dedi.
arabayıda kaçırmak istemiyorum. kırıkkale keskinli arkadaşlarım var onları aradım. tamam yardımcı olalılım dedi.
adama diyorum keskine arabayı götür orda arkadaş var arabaya baksın senin kaporanı versin ruhsatın bir nüshasını o alsın diyorum adam ben arabayı biyere götüremem diyor. (gideceği yer 15 dakikalık yol)
adamı aradığımda akşam üstüydü yani noterden satış vermesine imkansız sayılır.
peki o zaman oraya götüremezsen kimseye söz verme, bana tamam dersen sabah ben Antalyadan oraya gelirim sabah saat 08:00 de Noterde buluşalım parayı vereyim satışı alayım.
senden önce birisi almazsa olur diyor.  o zaman bana kapora gönder ilanı kaldırayım diyor şuan param yok hepsi bankada yarın sabah dersen hepsini bankadan çeker noterde veririm dedim. yanımda 100 tl var o da bilet parası dedim
100 tl kaporaya kadar düştü.
ben de meslek gereği şüpheci olduğumdan güvenemedim.
iyiki de girmemişim.
giden para 100 tl mesele değil ama insan enayi yerine konuyor.

yani sizde sakın yaa işte paramı gönderilirmiş falan demeyin
insan çok gaza geliyor aynı duruma sizlerinde düşmesi çok kolay daha ne olup bittiğini anlamadan bi bakmışınız dolandırılmışsınız ;)
ben şüpheci olmanın ilk defa faydasını gördüm.

ama adam işte 1-2 günde ne topladıysa cebine attı

siz gaza gelmiş olmanıza rağmen, parayı göndermemişsiniz yani akıllıca iş yapmışsınız tebrik ederim. Demek ki, ne olursa olsun temkini elden bırakmamak gerek.

Zaten tahminim bu adamlar kasıtlı böyle ilan veriyorlar, yani tam da sizin dediğiniz gibi milleti gaza getirmek.... o halde dikkatli olmak gerektir diye düşünüyorum.

Bu yine bişey değil, notere kadar gidilp orada dolandırılaln bile bir sürü insan duydum ben. Allah kimseyi kötü insanlar ile karşılaştırmasın...

cagatay54

« Yanıtla #9 : Haziran 21, 2013, 09:26:54 ÖÖ »
bir araç atıyorum 30-35 arası değişiyor.adam gitmiş bunu 25 e nete koymuş.arkadaş bu adamda bieşy arayın ya.bu arabayı kazasız boyasız hatasızsa zaten galeriye götürse her yerde galeri var 25 zaten vereceklerdir neden milletle uğraşsın verir galieriye bakar işine o kadar çok sıkışmşsa.böyle benim akrabalardan iki kişiyi dolandırdılar biri de öğretmen :) bunlara inanmayın ya adam ayda iki kişiyi düşürse böyle çalışmasına gerek yok ki.asalak gibi geçinir.biraz dikkatli olmakta fayda var.dediğim gibi araç değerinin çok altında bir paraya satılmak isteniyorsa kesin araçta bişey vardır fiyatı cazip yapıp hemen bitirmek istiyodur ya da kaporacıdır.bir kere denk geldi bana alacağımdan değil öyle aradım araç denizlide hafif hasarlı yeni kasa passattı.13 bin lira yazmış.aradım iki kişi var dedi gelecek kapora yolla dedi sana vereyim gelir alırsın dedi.tamam dedim hesap numarasını adamın adını soyadını aldım.polis tanıdığımı aradım abi böyle böyle yakaladım birini dedim.ya bieşy yapamazsın bişey çıkmaz bşver dedi.kanunen de bişey yapamıyoruz.dikkat edelim herkesi uyaralım bu konuda.

esser

« Yanıtla #10 : Haziran 21, 2013, 09:40:18 ÖÖ »
Bende size başıma gelen değişik bi şey anlatıyım
benim 1991 nissan sunny im vardı arabayı satılıga çıkarttım ihtiyarın biri geldi alacam edası ile pazarlık yapık tamam dedik araba senin ben aracı otoparka çektim 100 tl kapora aldım.
Olay pazar günü oluyo adama dedim ben rahatsızım onkoloji hastasıyım pazartesi gel halledelim tabi pazartesi adam gelmez benim kan degerleri düştügü için ben acillik olurum 16 gün hastanede yatarım
hastane olduguma ragmen adamı ararım ararım ulaşamam gel arabayı al diye aradan 20 gün geçer bi arkadaşı ile gelmişti onun numarasınıda almıştım aradım ben ulaşamıyom alıyosa alsın arabayı yoksa kaporasını verem dedim parası bende kalmasın dedim. Arkadaşı ulaşmış git al dedim yada ara haber ver dedim diyo bana kapora senin bilecegin iş dedi!!
adam ne arabayı almaya gelir ne haber verir bi araba bulmuştum satıyım alıyım dedim sayesinde o arabada gitti en sonunda

teachers71

« Yanıtla #11 : Haziran 21, 2013, 11:21:10 ÖS »
4  sene önce honda ararken balıkesirde bir honda bulmuştuk.adam aynen dediğinizi söylemişti. büyük ihtimal aynı adamdır. 4 yıldır kaç kişiyi kandırdı kimbilir.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #12 : Haziran 22, 2013, 01:40:21 ÖÖ »
araç alınacaksa bulunduğun ilden alcaksın dışarısı macera,ya o ilde tanıdığın olacak gidip bakacak görecek tamam gel diyecek yada hiç gitmeyeceksin.rabbim hepimizi düzgün,helal süt emmiş kişilerle karşılaştırsın.

teachers71

« Yanıtla #13 : Haziran 22, 2013, 11:10:59 ÖÖ »
bulunduğun ille sınırlanmak çok doğru olmaz. sağlam adım attıktan sonra sıkıntı olmuyor pek. mesela ben başka ilden araç bulduğumda adama aracının arkasındamısın.geliriz dediğinin dışında bişi çıkarsa yol masraflarımı alırım dediğimde bile ak koyun kara koyun çoğu zaman belli oluyor. kem küm ediyorsa zaten adam aracına  güvenmiyor demektir. gerek kendime gerek çevremdeki arkadaşlar nerdeyse araçlarımızı hep başka illerden aldık. bir sorun yaşamadık. ama dediğim gibi çok sağlam adımlarla gittik.ve hep elümizde birkaç alternatifle gittik.biri olmazsa diğer alternatifleri değerlendirdik.
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2013, 11:11:45 ÖÖ Gönderen: teachers71 »

bbhnda

« Yanıtla #14 : Haziran 22, 2013, 11:26:07 ÖÖ »
bulunduğun ille sınırlanmak çok doğru olmaz. sağlam adım attıktan sonra sıkıntı olmuyor pek. mesela ben başka ilden araç bulduğumda adama aracının arkasındamısın.geliriz dediğinin dışında bişi çıkarsa yol masraflarımı alırım dediğimde bile ak koyun kara koyun çoğu zaman belli oluyor. kem küm ediyorsa zaten adam aracına  güvenmiyor demektir. gerek kendime gerek çevremdeki arkadaşlar nerdeyse araçlarımızı hep başka illerden aldık. bir sorun yaşamadık. ama dediğim gibi çok sağlam adımlarla gittik.ve hep elümizde birkaç alternatifle gittik.biri olmazsa diğer alternatifleri değerlendirdik.

mesela ya adam tamam kardeş ben arabama kefilim bi sorun çıkarsa masraflarını ödicem diyip siz gittiğinizde arazi olursa nolcak? bence bu işler %50 sağlamlık %50 şans.

3ddelisi

« Yanıtla #15 : Haziran 22, 2013, 11:48:06 ÖÖ »
Anlattığınız bu hikayede asıl dolandırıcının TELEFON BAYİSİ olduğuna inanıyorum.Gösterdiği kamera kaydındaki genç ise yazdığı senaryo gereği rastgele sıradan bir vatandaştır aslında ve olanlardan habersizdir.Ancak sesli kamera kaydını verse foyası meydana çıkacağı için pis işlere girmem deyip parayı ödeyip olayı kapatıyor.Savcılığa gidip şikayet edilse ve telefon bayisinden kamera kaydı istense idi herşey ortaya çıkardı.

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #16 : Haziran 22, 2013, 08:23:42 ÖS »
aracı almadan test sürüşü yapmakta önemli.

bbdd41

katil telefoncu :)
« Yanıtla #17 : Haziran 22, 2013, 08:30:30 ÖS »
bence de telefon bayisi de işin içinde..yoksa ben doğru düzgün bi bayi olsam niye sen dolandırılmışın ben pparasını vereyim..demek o dolandırıcılarla bir ilgisi var onun ortaya çıkmasını istemedi.

bbdd41

« Yanıtla #18 : Haziran 22, 2013, 08:32:36 ÖS »

mesela ya adam tamam kardeş ben arabama kefilim bi sorun çıkarsa masraflarını ödicem diyip siz gittiğinizde arazi olursa nolcak? bence bu işler %50 sağlamlık %50 şans.

hiç bişey olmaz sadece yeni bi şehir ziyaret etmiş olursun biraz gezersin eve gidersin :)

bbhnda

« Yanıtla #19 : Haziran 22, 2013, 08:35:00 ÖS »

hiç bişey olmaz sadece yeni bi şehir ziyaret etmiş olursun biraz gezersin eve gidersin :)

:D benzin-yol parasıda monte olmuş olur :D

bywarm

« Yanıtla #20 : Haziran 22, 2013, 10:43:00 ÖS »
Anlattığınız bu hikayede asıl dolandırıcının TELEFON BAYİSİ olduğuna inanıyorum.Gösterdiği kamera kaydındaki genç ise yazdığı senaryo gereği rastgele sıradan bir vatandaştır aslında ve olanlardan habersizdir.Ancak sesli kamera kaydını verse foyası meydana çıkacağı için pis işlere girmem deyip parayı ödeyip olayı kapatıyor.Savcılığa gidip şikayet edilse ve telefon bayisinden kamera kaydı istense idi herşey ortaya çıkardı.

telefon bayisini tanıma imkanınız olsaydı inanın o adamın üstüne toz konduramazdınız..tabi bende tanımamış olsaydım aynı şeyleri bende düşünürdüm ama inanın öyle biri değil  + vızır vızır işleyen bir cep telefonu bayisi var o paralara tamah edip kendini rezil edecek biri değildi sadece adının bu işe karıştığı mahcubiyetini fazlasıyla yaşadı gözlerimin önünde.. bu tür işlerle alakası olsaydı yağ gibi suyun üstüne çıkmaya çalışırdı diye düşünüyorum  tabi bu benim fikrim..herkes te gönlünce yorumlayabilir

3ddelisi

« Yanıtla #21 : Haziran 23, 2013, 12:28:48 ÖÖ »

telefon bayisini tanıma imkanınız olsaydı inanın o adamın üstüne toz konduramazdınız..tabi bende tanımamış olsaydım aynı şeyleri bende düşünürdüm ama inanın öyle biri değil  + vızır vızır işleyen bir cep telefonu bayisi var o paralara tamah edip kendini rezil edecek biri değildi sadece adının bu işe karıştığı mahcubiyetini fazlasıyla yaşadı gözlerimin önünde.. bu tür işlerle alakası olsaydı yağ gibi suyun üstüne çıkmaya çalışırdı diye düşünüyorum  tabi bu benim fikrim..herkes te gönlünce yorumlayabilir

telefon bayisi durduk yerde 1000 tl zarar edeceğine al kardeşim kamera kayıtlarımı git savcıya şikayet dilekçesi ver demeliydi ben pis koku alıyorum açıkçası.Heleki başımdan sahte polis olayı geçmiş birisiyim insanların konuşmalarına bakarak bu suçsuz bu suçlu diye ayırdemeyeceğini söyleyebilirim.

tasch

« Yanıtla #22 : Haziran 23, 2013, 12:29:23 ÖÖ »
Güzel ve faydalı bir paylaşım.Ben derimki her alış verişte şüpheci olmak tereddütle yaklaşmak gerekir.En güzeli bulunduğun şehrin arabasını almak

By_emre

« Yanıtla #23 : Haziran 23, 2013, 12:55:51 ÖÖ »
Kimse aracını piyasanın o kadar altında vermez sıkışsa bile ölçüsünde fiyat yazar bulunduğunuz bölgenin dışından araç bakmayın Özellikle aracı servise gösterdiniz mi diye sorun ekstra çıkarsa servis ücretini siz ödersiniz şeklinde konuşun genelde fazla birşey çıkarsa
'' abi bilmiyordum,bende gösterip aldım '' tarzı yalanlar söylüyorlar.  
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2013, 12:56:21 ÖÖ Gönderen: By_emre »

bbdd41

uyuz oluyorum
« Yanıtla #24 : Haziran 23, 2013, 07:16:02 ÖS »
bu 2. el araç alma işine zaten gıcık oluyorum..alması da satması da ayrı dert..paran olcak kullan 3*4 yıl git sıfırını al ama oyle bi lükse sahip değilim..genelde avrupada oyle yapıyolar diye biliyorum bizdeki fiyatlar uçuk kaçık olduğundan her babayiğidin harcı olmuyo..trafikte araç arttıkça otv kdv zammı yapıyolar..aradan bi sivri de çıkıp trafik artıyosa yollar açalım düzenlemeler yapalım yeni planlar yapalım vs demiyo :))