Gönderen Konu: Yaysız jantsız sadece kule gergisi düşünüyorum  (Okunma sayısı 4421 defa)

statik

Yaysız jantsız sadece kule gergisi düşünüyorum
« : Temmuz 13, 2010, 07:25:23 ÖÖ »
Arkadaşlar 2002 civic aracıma sadece kule gergisi takmayı düşünüyorum. Önce jant takmayı düşündüm 16 lık, sonra vazgeçtim, yay takayım diyorum, yine vazgeçiyorum. Bir türlü ikna olamıyorum.

Malum yol tutuşuyla uzaktan yakından alakası olmayan vtec2 aracım için sadece kule gergisi taksam acaba %10 gibi bir iyileşme elde edebilir miyim? İnternette kule gergisiyle ilgili 2 farklı kalıp bilgi var, sabahtan beri araştırıyorum, forumumuzda da tam bilgiye ulaşamadım.

Aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler :) (Her an ESP sistemine sahip emsal bir araca geçiş yapabilirim ama vazgeçemiyorum hondadan)

statik

Ynt: Yaysız jantsız sadece kule gergisi düşünüyorum
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2010, 08:13:05 ÖÖ »
Güncel arkadaşlar :)

ilkeronat

« Yanıtla #2 : Temmuz 13, 2010, 08:33:57 ÖÖ »
sadece kule gergisinin etkisi %10 etkilermi biraz supheliyim fakat gercekten yol tutusu iyilestirecekseniz oncelikli olarak yay daha sonra jant ve aracin zeminle tek temas noktasi lastikler.bunlari dogru bir sekilde uyguladiktan sonra kule gergisi extra olacaktir kanaatindeyim.

enginturan

• Engin
« Yanıtla #3 : Temmuz 13, 2010, 08:34:17 ÖÖ »
3,5 eibach tak yol tutuşu harika olsun bizzat kullandığım için söylüyorum tabi jantlar da 17" oz 6,9 kg 205 45 17

statik

« Yanıtla #4 : Temmuz 13, 2010, 08:36:41 ÖÖ »
3,5 eibach tak yol tutuşu harika olsun bizzat kullandığım için söylüyorum tabi jantlar da 17" oz 6,9 kg 205 45 17

Yay içinde karar veremiyorum. Bir zaman sonra amorsitörü patlatırsın diyolar, yanında mutlaka ona göre amorsitör almalısın diyolar bir türlü işin içinden çıkamıyorum. Tümseklerden rahat geçebilir miyim? Arkaya 2 kişi oturunca arabanın altı sürtüyor :/

statik

« Yanıtla #5 : Temmuz 13, 2010, 08:38:32 ÖÖ »
sadece kule gergisinin etkisi %10 etkilermi biraz supheliyim fakat gercekten yol tutusu iyilestirecekseniz oncelikli olarak yay daha sonra jant ve aracin zeminle tek temas noktasi lastikler.bunlari dogru bir sekilde uyguladiktan sonra kule gergisi extra olacaktir kanaatindeyim.

Lastik olarak var olan en iyisi neyse onu almak istiyorum. Buna çok önem veriyorum ve paradan kaçmayacağım tek şey lastik. Maddi durumum şu an jant için uygun olmadığı için işi en kısa yoldan çözmeye uğraşıyorum ama mümkün olmayacak galiba

Castiel

« Yanıtla #6 : Temmuz 13, 2010, 08:41:00 ÖÖ »
valla bende yayın cok daha fazla etkısı var yol tutusuna

bıraz daha dıkkatlı gecersın tumseklerden onun dısında araba doluda olsa lastıklerın (orj) surtecegını sanmıyorum

statik

« Yanıtla #7 : Temmuz 13, 2010, 08:48:46 ÖÖ »
valla bende yayın cok daha fazla etkısı var yol tutusuna

bıraz daha dıkkatlı gecersın tumseklerden onun dısında araba doluda olsa lastıklerın (orj) surtecegını sanmıyorum

Orjinal jantlarımla sürtme hiç olmaz değil mi? Kimisi diyor viraja sert girince sürtebiliyor var mı böyle bişey?

Castiel

« Yanıtla #8 : Temmuz 13, 2010, 08:52:25 ÖÖ »
valla benım tahmınımce olmaz bende yay yok suan ama eskı seatımda 3.5 luk yayım vardı hatta 17 jantta vardı ustunde ne kadar doluda olsa araba surtmemıstı

haa atıyorum hızlı gıderken inişli çıkışlı bır yolda yokusu cıkıp ındıkten sonra o ıvmeyle belkı surtebılır :)

Castiel

« Yanıtla #9 : Temmuz 13, 2010, 08:53:41 ÖÖ »
pardon ""valla bende yayın cok daha fazla etkısı var yol tutusuna "" yazmısım

bende deil bence olacaktı yanlıs yönlendirme yapmak ıstemem :)

statik

« Yanıtla #10 : Temmuz 13, 2010, 08:58:50 ÖÖ »
Şu amorsitör patlatıyor söylentisini merak ediyorum aslında hem

Castiel

« Yanıtla #11 : Temmuz 13, 2010, 09:02:38 ÖÖ »
ya arabayı cok yuklersen zorlarsan orjınal durumdada patlar

babamın mercedesının 2 kere amortısoru patladı

o zamanlar ızmıtte ev yaptırıyorduk fayansları tuvalet falan yukleyınce patlattı :)

yanı yayla alakalı deıl bence

enginturan

• Engin
« Yanıtla #12 : Temmuz 13, 2010, 09:26:11 ÖÖ »
ben uzun bir süre kullandım vtec2 2005 model 3,5 eibach prokit yay 205 45 17 lastik ebatlarıyla hiç bir problem yaşamadım amortisorler öyle kolay kolay patlamaz merak etme hiç bir kere de sürtmedim altını zaten yüksekti.

serdarr

« Yanıtla #13 : Temmuz 13, 2010, 10:55:48 ÖÖ »
Şu amorsitör patlatıyor söylentisini merak ediyorum aslında hem
yıllardır kullanıyorum yayda kestik süründürdük ne kendimde ne başkasında amortisorun patladığını görmedim.

ilkeronat

« Yanıtla #14 : Temmuz 13, 2010, 11:09:48 ÖÖ »
3.5 ya da 5lik yay ile patlatman mumkun degil.araci dusuruyor fakat sert yay oldugu icin amortisorlere cok baski yapmasini engelliyor.dolayisiyla patlatmaz. en azindan ben kullaniyorum cok sukur problem yok.

statik

« Yanıtla #15 : Temmuz 15, 2010, 05:47:12 ÖÖ »
3.5 ya da 5lik yay ile patlatman mumkun degil.araci dusuruyor fakat sert yay oldugu icin amortisorlere cok baski yapmasini engelliyor.dolayisiyla patlatmaz. en azindan ben kullaniyorum cok sukur problem yok.

Bolca düşündüm. Yakında aracımı ağır bakıma sokacağım. Muhtemelen 1 ay içinde. 2. el bir yay + 2. el kule gergisi + iyi bir lastik alacağım inşallah. Orjinal jantlarla yerlere çarpmazsak artık :)