Gönderen Konu: Ikinci El Arac Alirken Dikkatli Olun!  (Okunma sayısı 5193 defa)

aRas

• Furkan Aras Alağaç
Ikinci El Arac Alirken Dikkatli Olun!
« : Ocak 29, 2012, 09:29:58 ÖS »
Merhabalar.Bi aile dostumuzun basina gelen olayi anlaticam konuda.1 ay once Fiat Albea 1.3 MJET aldilar.Kimseye danismayip kendi baslarina almislar.2006 model 13000 TL.Aracla yolda giderken takir tukur ses geliyor ve direk stop ediyor.Cekici gelip araci aliyor.Once kendi basina bi ustaya goturuyor ve usta 1000 TL'ye motor yapariz diyip daha motoru bile sokmeden 8000 TL fiyat veriyor.Sonra telefon geldi bana boyle bir durum var diye.ilkte servise goturcektim,sonra sanayide iyi bir usta buldum isin ehli biri...Neyse konumuza geri donelim. :) Motor komple sokuluyor ve durum berbat.Degisen parcalar sunlar; Pistonlar,piston kolu,kepler,yataklar,segmanlar,supap,yay,sapka,komple rektifiye,krank taslama,turbo,katalitik konvartor,zincir seti,yag pompasi vs daha da var.3500 TL ye anlastik.Arac yapildi.Su anda bi sıkıntısı yok.Bu islemleri serviste yaptirsaydik 8000 TL'ye zor cikardik.Bu tabi ona bi ders oldu.Arac kazaliymis,kacak yakit ve uygunsuz yag kullanilmis.Daha onceden de araca motor yapilmis ayrica.Kisacasi araci itelemis ve arabadan anlamadigi icinde aile dostumuz bu araci aldi.Demek istedigim su; ikinci el arac alirken yaninizda motordan anlayan birini goturun,iyice inceletin.Olmadi serviste baktirin aracin butun gecmisini gorun.Sonradan pisman olmayin.Bizim basimiz yandi,sizinki de yanmasin :) Dikkatli olmaniz ve uyanik olmaniz dilegiyle... :)

by erci

Ynt: Ikinci El Arac Alirken Dikkatli Olun!
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2012, 09:35:00 ÖS »
ya zaten 13 e çok ucuz almışlar belli arabada birşey olduğu geçmiş olsun  <783^2

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2012, 09:37:11 ÖS »
Eyvallah sagolun.

''Sizi Taniyalim'' adli bolumde konu acarak kendinizi tanitirsaniz seviniriz.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #3 : Ocak 29, 2012, 09:38:30 ÖS »

Geçmiş olsun..aracı çok yıpratmışlardır yada o araç muhtemelen ticaride çalışmıştır..multijet motorlar bakımlarını düzgün yaptırdığınız zaman problem çıkarmayan sağlam motorlardır..

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #4 : Ocak 29, 2012, 09:56:02 ÖS »
Aynen oyle cok haklisin.Arac tirciya aitmis.Normal yani boyle biseyin olmasi :) 1.3 MJET yagina suyuna bakimlarina dikkat edildigi ve duzgun kullanildiktan sonra abartisiz 500000 gidiyor.2,5 sene Fiat'ta calistim motorlari iyi.Fazla sıkıntı yaratmıyor.

bbhnda

« Yanıtla #5 : Ocak 29, 2012, 10:47:30 ÖS »
geçmiş olsun.bu arada işinin ehli olmayan ustalarada dikkat etmek lazım.

hangover

« Yanıtla #6 : Ocak 30, 2012, 12:02:11 ÖÖ »
olay ne derece doğru bilmiyorum ama anlatayım. geçen gün bi arkadaşım yanıma geldi honda buldum 80binlerde gittim aracı görmeye adamdan ruhsatları istedim tlfn ettim mesai arkadaşıma aracın km sinin çekildiğini öğrendim dedi, adama ruhsatları geri vermiş dönmüş arkasını gitmiş. bu kişi tüvtürkte çalışıyor , uzunca yıllar servis kayıtlarına girmemiş bir aracın km sinin orjinalliğini bu şeklilde öğrenebilirmiyiz çünkü araç muaneye girince km okunmuyor diye biliyorum en son 1 ay önce girdim dikkatimi çekmedi böyle bişey?? eğer böyle bişey mümkünse eski araçlarda km kontrolü yaptırmakta mümkün( tanıdık olması lazım sanırım ).

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2012, 12:39:29 ÖÖ »
Tam olarak bilgim yokta bizde 80000 1.4 is sedan kasa bulduk araci alcaktik.Servise baktirmaya gittik arac 160000 kmde cikti.Bilgisayara baglayinca hersey ortaya cikiyor.

hangover

« Yanıtla #8 : Ocak 30, 2012, 12:44:54 ÖÖ »
hocam pc ye bağlanınca çıkmıyo diye biliyorum yani araç söylemiyor( arkadaşımda landrover var o serviste bağlanınca hangi km de hangi arızayı verdiği vs çıkıyordu ama hondalarda görmedim ) kişi kendi servise gittiyse en son gittiği tarih , km ve yapılan işlemler kayıt altına alınır bunu sizde bilirsiniz. benimde başıma geldi servise götüreceğim tuttu aracı kontrole paraya kıyıp en son 3 yıl önce 130binlerde gelmiş araç ,o zaman 120bindeydi kmsi. adamın yüzü bile kızarmadan bindi aracına bastı gitti. allah ıslah etsin bu insanları dedim başkada dencek bişi yok

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #9 : Ocak 30, 2012, 02:37:23 ÖÖ »
Bizde cihaza bagladiginiz zaman hersey cikiyordu.Honda'nin sistemi nasildir bilmiyorum ama 1.4 is'i in km ile oynandigini cihaza baglaninca anlamistik.

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 30, 2012, 08:18:48 ÖÖ »
geçmiş olsun insanın bi kere miğdesi bulandımı ısınamaz o arabaya

sanli90

« Yanıtla #11 : Ocak 30, 2012, 09:15:47 ÖÖ »
Bizimde başımıza geldi buna yakın bi olay malesef durum böyle arabayı almadan önce servise göstericeksin mutlaka...

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 31, 2012, 04:22:22 ÖS »
biz bi arabaya baktık sorulamada kaza yok servise götürdük önden darbeli aırbegler patlak çıktı sözde kazasız araba....siz düşünün gerisini

hangover

« Yanıtla #13 : Ocak 31, 2012, 07:21:26 ÖS »
biz bi arabaya baktık sorulamada kaza yok servise götürdük önden darbeli aırbegler patlak çıktı sözde kazasız araba....siz düşünün gerisini

o araç tramer den ( sigorta yada kasko ) yapılmamışsa hasar sorgulamada gözükmez kaydı.

fabregas04

« Yanıtla #14 : Şubat 02, 2012, 11:59:38 ÖÖ »
Amcama geçen sene accent aldık.araba temiz ve bakımlı arabanın sahibi araçta boya kaza yok dedi.aracı aldık tanıdık ustaya gösterdik araba gayet iyi ama sağ taraf çamurluklar kapılar boyalı çıktı.İş işten geçti artık aldık arabayı.Adam alırken deseydi boyalı diye yinede alırdık yalan söylemesi çok kötü bir davranış.Dışarıda sahtekar insan çok 2.el alırken dikkatli olmak lazım arkdaşlar.

2432

« Yanıtla #15 : Şubat 02, 2012, 01:31:20 ÖS »
ben arabamı galeriye 22.5 a sattım. arka sağ çamurluk boyalı,arka bagaj kapağı değişik çıktı. aracı izmirden alırken boyasız diyerek almıştım. araç da çok güzel ,temizdi. 2 sene kullandım ve fd6 için sattım.
sattığım galeriye arkadaşım gitti aracı sordu ; galerici araçta hiç boya olmadığını ve orjinal olduğunu , fiyatının da 25.5 olduğunu söylemiş.

sanli90

« Yanıtla #16 : Şubat 03, 2012, 09:43:51 ÖÖ »
ben arabamı galeriye 22.5 a sattım. arka sağ çamurluk boyalı,arka bagaj kapağı değişik çıktı. aracı izmirden alırken boyasız diyerek almıştım. araç da çok güzel ,temizdi. 2 sene kullandım ve fd6 için sattım.
sattığım galeriye arkadaşım gitti aracı sordu ; galerici araçta hiç boya olmadığını ve orjinal olduğunu , fiyatının da 25.5 olduğunu söylemiş.

Belkide gerçekten boyasızdır aracınız başka yerede gösterdinizmi?

2432

« Yanıtla #17 : Şubat 03, 2012, 09:59:29 ÖÖ »
2 farklı ildeki farklı yerler aynı şeyi söylemişti,sattığım galeri de bunu bilerek almıştı

hangover

« Yanıtla #18 : Şubat 03, 2012, 04:51:41 ÖS »
bireysel olarak herkes anlamaya bilir ama ben yıllardan beri okadar araç bakarken değişmiş bir parçayı çok rahatlıkla anlayabiliyorum. güzel yapılmış boyayı anlamak zor ama işlem görüp boyanmış yeri tırnaklarınla tıklatınca bile anlarsın çoğu kez. hani ben bile bunları bilebiliyoken bir usta anlayamıyosa ard niyet ararım ben o işte

acar

« Yanıtla #19 : Şubat 16, 2012, 12:41:15 ÖÖ »
Hangover püf noktası nedir ?

poseidon999

« Yanıtla #20 : Şubat 16, 2012, 11:49:47 ÖÖ »
olay ne derece doğru bilmiyorum ama anlatayım. geçen gün bi arkadaşım yanıma geldi honda buldum 80binlerde gittim aracı görmeye adamdan ruhsatları istedim tlfn ettim mesai arkadaşıma aracın km sinin çekildiğini öğrendim dedi, adama ruhsatları geri vermiş dönmüş arkasını gitmiş. bu kişi tüvtürkte çalışıyor , uzunca yıllar servis kayıtlarına girmemiş bir aracın km sinin orjinalliğini bu şeklilde öğrenebilirmiyiz çünkü araç muaneye girince km okunmuyor diye biliyorum en son 1 ay önce girdim dikkatimi çekmedi böyle bişey?? eğer böyle bişey mümkünse eski araçlarda km kontrolü yaptırmakta mümkün( tanıdık olması lazım sanırım ).

Bununla ilgili bir olay anlatayım.
Konuyla alakalı arkadaş 2007-2009 yılları arasında
bu siteye üye olduğu için ve aracını başka bir şehirde forumla alakasız birine sattığı için isim ve plaka vermeyeceğim.

Araba bakıyorum. İlanda sedan bir civic gördüm telde konuştuk
gittim aracı canlı görmeye. Dediğine göre araba 155,000 de idi ve
sadece çamurluk boyalıydı istediği fiyatda 15,500 di kafama yattı
tamam dedim aldık götürdük Honda Yazeks'e başka bir Honda servis müdürü abimizin selamıyla.
Girdik servise dedik ekspertiz yaptıracağız. Servis görevlisi arkadaşlar yemekte 1 saat sonra gelebilir misiniz dedi sonra isterseniz ruhsatı verin genel durumuna bakalım dedi. Verdik ruhsatı ve ne göreyim
araç 2 sene önce 140,000 de aynı servise bakıma gelmiş
satıcı arkadaşın günahını da almak istemem çünkü 2. sahibi imiş ama araba muhtemelen 200,000'in üzerindeydi.
Sonra vazgeçtik tabi.

paradigma

« Yanıtla #21 : Şubat 16, 2012, 01:24:32 ÖS »
o iki sene içinde yatmış ve sadece 15000 km. yapmış da olabilir hocam.

poseidon999

« Yanıtla #22 : Şubat 16, 2012, 01:31:04 ÖS »
o iki sene içinde yatmış ve sadece 15000 km. yapmış da olabilir hocam.

Yok aracı forumdan da takip ediyordum.
Hareket halindeydi.
O zamanlar ayda 1-2 buluşma yapılır,
Şileye denize, belgrada mangala falan gidilirdi ve bu arkadaş da
Buluşmalara falan aktif katılırdı.
Söylediğine göre 15 km mesafedeki işine arabayla gidip geliyormuş.
Böyle bir arabanın km yapmaması düşünülemez.
Ben bile sadece haftasonu kullanarak senede 10,000 i deviriyorum neredeyse.
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2012, 01:32:37 ÖS Gönderen: poseidon999 »

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Şubat 17, 2012, 02:54:17 ÖS »

o araç tramer den ( sigorta yada kasko ) yapılmamışsa hasar sorgulamada gözükmez kaydı.
evet bizde aynı şeyi düşündük sahibi tutturdu başka servisede göster diye... hiç işim olmaz yalancının mumu yatsıya kadar muhabbeti...

CAGLAR28

« Yanıtla #24 : Şubat 17, 2012, 03:28:38 ÖS »
ikinci el istediği kadar tanıdık bildik olsa da sıkıntı kimseye güvenmeyecen bu araba piyasasında megane 2 itelemeye kalktı bağlarbaşı nazar oto cıvıc ı almadan bana da araç arkadan kamyon girmiş airback filan açmış