Gönderen Konu: Honda Civic Premium Otomotik vites hakkında yardım lütfen  (Okunma sayısı 1166 defa)

gökhan806

Honda Civic Premium Otomotik vites hakkında yardım lütfen
« : Aralık 04, 2008, 08:45:45 ÖS »
arkadaşlar inş. yakında civic premium otomotik aracımı alacağım.Size birkaç sorum olacak. Bu araçların bazı özellikleri hakkında.Örneğin:Kataloğunda otomotik vitesin 0-100km arasına 12.5 saniyede düz vitesin 10.3 saniyede çıktığı yazıyor.Peki bu kalkış D modundamı yoksa S modundamı ? Yada şöyle bir soru sorayım araç daha hiç çalışmıyorken aracı çalıştırıp P modundan S moduna aldığımızda aracı kaldırabilirmiyim?Şanzımana bir zararım olurmu ? Veya örneğin yolda  D modunda 100 km hızla giderken aracı S moduna alabilirmiyim yoksa durmam mı  gerekir ? Otomotik aracı olan arkadaslara sorum otomotik aldığı için performans açısından pişman olanınız varmı ? Sorularım size saçma gelebilir ancak bu ilk hondam ve ilk otomotik vites aracım:D cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

ÖzgürK.

Ynt: Honda Civic Premium Otomotik vites hakkında yardım lütfen
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2008, 11:30:55 ÖS »
öncelikle çok mükemmel bir karar vermişsin simdiden hayırlı olsun.bendede premium AT var.Simdi gelelim sorularına.0-100'ü ben D modunda denedim sonuç 12.3 sn. D yada S modu bu iş icin pek fark etmez cünkü D modunda iken gaza ne kadar yüklenirsen araç tepkime süresini algılayıp vitesi ona göre devirde değiştiriyor.ben her vitesi yaklaşık 6000 d/dk.da değişecek şekilde gazladım.Aracı kaldırmak icin P modunda çalıştırıp frene basılı iken ve vites mandalınıda çekerek D yada S moduna alıp ayağını frenden alıp gazlaman yeterli.yani vitesi değiştirirken frene basıp mandalıda çekersen şanzımana bir zararı olmaz.hareket halinde ikende D'den S'ye yada S'den D'ye alırken hiçbirşey yapmana gerek yok ne frene basacaksın ne mandalı çekeceksin nede duracaksın.sadece değiştir.performans açısındanda düz vitese göre biraz az olsada performans düşük.en azından debriyaj yok istediğin gibi kalkamazsın.bunada gerek varmi tartışılır.ama şunu unutma kullandıkça arabaya aşık olacaksın.vites geçişlerini kesinlikle hissetmiyorsun.