Gönderen Konu: Gaz Kelebeğini Nedir,Ne İşe Yarar,Görevi Nedir? Açıklayabilecek Var mı ???  (Okunma sayısı 18792 defa)

aRas

• Furkan Aras Alağaç
Evet; Gaz Kelebeği araçta rölanti de iken gaza bastıqımız zaman açılır,ayaqımızı gazdan çektiğimizde kapanır.Eee tamam kapanırda bunu neden koymuşlar,ne işe yarıyor,araca ne gibi yararları var.Anlaşılabilecek şekilde anlatan birisi olursa sevinirim :)   ( Google'dan araştırmaya kalktım,karma karışık.Çözümü burada buluJAZZ inşallah :D )

TC 400

kısa ve oz olarak. sen gaza nekadar basarsan ,kelebek okadar cok kanat cırpar, ve okadar cok yanma odasına hava ve yakıt gırer,,nekadar cok hava nekadar cok yakıt,okadar performans demektir ;) (cok mecazı anlattım ama :D )

aRas

• Furkan Aras Alağaç
kısa ve oz olarak. sen gaza nekadar basarsan ,kelebek okadar cok kanat cırpar, ve okadar cok yanma odasına hava ve yakıt gırer,,nekadar cok hava nekadar cok yakıt,okadar performans demektir ;) (cok mecazı anlattım ama :D )

Hımm,yani bu parçanın görevi yanma odasına temiz hava yollamak. :) Peki neden sadece benzinli araaçlar da oluyor bu parça.Dizellerde olmuyormuş ?

TC 400

olmadıgını kım soyluyo :D

aRas

• Furkan Aras Alağaç
olmadıgını kım soyluyo :D

Usta demişti bana.Sadece benzinli araçlarda olur gaz kelebeği diye.Dizellerde olmazmış.Ama saçma geldi bana.Dizellerde gaz kelebeği olmazsa yanma odasına nasıl hava gönderilecek?

Ama şöyle bişey var,Fiat marka araçlarda benzinlilerde var sadece gaz kelebeği.Dizellerde şu ana kadar hiç görmedim gaz kelebeği.

mcanx

bende merak ediyordum bu konu iyi olmuş gerçekten..

aRas

• Furkan Aras Alağaç
Cevapları bekliyoruz.

MaximuS

gaz pedalı olan her araçta (ki hepsinde var) olduğunu biliyorum...
bu arada bu gaz kelebeği havayı değil, yakıtı dengeler.
yine de yanlışım varsa düzeltin...

aRas

• Furkan Aras Alağaç
Yok mu daha bilgisi olan ?
Havayı mı dengeliyor,yakıtı mı ?

riky73

Benzinli araçlarda ideal yanma için 15 birim havaya 1 birim benzin gerekir. Bunu sağlayabilmek için benzinli arabada hava miktarını kontrol altında tutmak zorundasınız.
Dizel arabada böyle bir durum yok. Dizel arabada yakıt miktarı kontrol altında tutulur. Havanın ne kadar olduğuna bakılmaz.

aRas

• Furkan Aras Alağaç
Benzinli araçlarda ideal yanma için 15 birim havaya 1 birim benzin gerekir. Bunu sağlayabilmek için benzinli arabada hava miktarını kontrol altında tutmak zorundasınız.
Dizel arabada böyle bir durum yok. Dizel arabada yakıt miktarı kontrol altında tutulur. Havanın ne kadar olduğuna bakılmaz.

Çok çok teşekkürler. :) Güzel açıkladın. Saolasın.