Gönderen Konu: Fiyatlar neden tavan yaptı??  (Okunma sayısı 8503 defa)

mehmet_61

Fiyatlar neden tavan yaptı??
« : Temmuz 19, 2011, 12:31:29 ÖS »
Daha iki ay önce normal seviyede ilerleyen fiyatlar neden tavan yaptı? 24 25 zor edecek civiclere adamlar 29 30 ister oldu:s Herkez arabasını sever ama her aracın da bir ederi vardır. Bu gidişe kim dur diyecek?

canguder

Ynt: Fiyatlar neden tavan yaptı??
« Yanıtla #1 : Temmuz 19, 2011, 01:27:44 ÖS »
piyasayı sıfır araçlar yükseltiyor. bomboş golf bile 40 bin lira ediyorsa , seat leon yine aynı şekilde oluyorsa adamlar ikinci eldede ucuz vermiyorlar.

MerT01__civic

« Yanıtla #2 : Temmuz 19, 2011, 01:39:40 ÖS »
yaz gelince hep böyle :) 2.el araç almak isteyen yazın gelmesini beklememeli bence :)

MerT01__civic

« Yanıtla #3 : Temmuz 19, 2011, 01:40:49 ÖS »
piyasayı sıfır araçlar yükseltiyor. bomboş golf bile 40 bin lira ediyorsa , seat leon yine aynı şekilde oluyorsa adamlar ikinci eldede ucuz vermiyorlar.
+1905 bu arada abi keşke 40 olsa bize rengi beyaz olmak şartıyla 41.5 demişlerdi ve adam işinize gelirse gibi bişe dedi 10 Tl bile düşemeyiz dedi..
« Son Düzenleme: Temmuz 19, 2011, 01:41:41 ÖS Gönderen: MerT01__civic »

mehmet_61

« Yanıtla #4 : Temmuz 20, 2011, 11:05:10 ÖS »
sıfır araç yükseltiyor diyorsunuz da servisin yada galericinin araca biçtiği değer yine aynı, satarken üstne koyup satıyorlar.Servisin 2006 model 18bnde hatasız en dolu civic'e verdiği fiyat 23.750. Adam vermedi oraya 25.500 gibi bir rakama sattı. Servis alsaydı en az 28 29 dan satmaya kalkacaktı.

canguder

« Yanıtla #5 : Temmuz 21, 2011, 07:57:12 ÖÖ »
yetkili servise gittiğinizde zaten tanıdık galerici çağırıyorlar o size fiyat veriyor. her yetkili servisin 2.eli yok . gelen galericide ölü fiyat verir her zaman. piyasanın 5 bin lira altına verirsiniz.

xera

« Yanıtla #6 : Temmuz 21, 2011, 10:22:06 ÖÖ »
hayat git gide pahalılaşıyor 92 civic sohc vtec sahıbıyım  ocakta 8,5 liraya aldım 1900 lıra kaporta boyaya 2000 küsürlirada motora para harcadım hala daha birsürü eksiği var yaptıklarımın hiç biri modifiye amaçlı değil maksat araç yürüsün yolda bırakmasın pis görünmesin benim gözümde 10 liralık araç :) şimdi jantta taktık balatalarıda yeniledik 13000 lirayı komple yedi :=) satsam 13 yazsam adama bak 13 yazmış diyecekler :) bence hayat gitgide pahalılaşıyor fiyatlar normal :)

canguder

« Yanıtla #7 : Temmuz 21, 2011, 10:45:41 ÖÖ »
evet pahalılaşıyor , ama maaşlarda artış olmuyor. git gide alım gücü zayıflayacak . şu anda durumumuz iyi . 10 yıl sonra ne olur bilinmez.

gecetilkisi

« Yanıtla #8 : Temmuz 21, 2011, 10:52:25 ÖÖ »
Yaz aylarında ekonomi canlanıyor. Parası olan bir üst modele gözünü dikiyor buda fiyatları tavan yaptırıyor.

nuri_kutlu

« Yanıtla #9 : Temmuz 21, 2011, 11:30:20 ÖÖ »
Kesinlikle ihtiyacı olmayanlar bile araba almaya yada değiştirmeye kalkınca bu sefer ekonomide fazladan talep oluşuyor buda arz fiyatlarında yükselmeye sebep oluyor.. Eskiden olsa kişi aldığı arabaya uzun yıllar binmeyi düşünürdü şimdi sık sık araba değiştiriliyor sıfır araba alınıyor. Bu nedenlede 2. el piyasasında da çok fazla artış oldu.

2432

« Yanıtla #10 : Temmuz 21, 2011, 12:05:41 ÖS »
sıfır araç yükseltiyor diyorsunuz da servisin yada galericinin araca biçtiği değer yine aynı, satarken üstne koyup satıyorlar.Servisin 2006 model 18bnde hatasız en dolu civic'e verdiği fiyat 23.750. Adam vermedi oraya 25.500 gibi bir rakama sattı. Servis alsaydı en az 28 29 dan satmaya kalkacaktı.
martta benim 2004 bora ma 18 verelim dediler ben de güldüm, galeriye gittim 23 e verdim kredimi çektim sıfırını almaya gittim. ben işlemlerin bitmesini beklerken bir meslektaşım geldi 2006 kasa civic i inceliyordu. adamlar baktı müşterinin ağzının suyu akıyor, 28 dediler. adam aldı alacak ben yanaştım adamı çektim kenara sakın alma dedim. dışarıda en fazla 26 ya alırsın bunu dedim.kimbilir belki de bizden sonra gidip almıştır aracı :)
bu arada benim aracımı sattığım galeri aracı hemen oto kuaföre soktu, o hafta senetle 25 e sattı aracımı( için gitti be !)
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2011, 12:07:09 ÖS Gönderen: 2432 »

mehmet_61

« Yanıtla #11 : Temmuz 22, 2011, 01:01:23 ÖÖ »
Valla gördüğüm kadarıyla çoğu kişi galerici olmuş herkez kar yapma derdinde. 25.500e aldığım araca o kadar bakım ve extra masrafı yaptım ama 25.000e verdim neden? çünkü biniciyim kar amacı taşımıyorum. Netteki çoğu kişi fiyatlardan yararlanma amacında 29 30lar havada uçuşuyor. Onlara para kazandırmaktansa araçsız dururum :)

ozturk

« Yanıtla #12 : Temmuz 22, 2011, 01:06:54 ÖÖ »
artık araçlar bazıları için ihtiyaç ya da zevk amacını aşıp bi yatırım aracı haline gelmiş kışın al yazın bin lira fazladan sat tabir yerindeyse

jaggalagalaga

« Yanıtla #13 : Temmuz 22, 2011, 02:51:05 ÖÖ »
herkes abartıyor her araba için geçerli bu 10.000 e aldığı aracına 15.000 diyor adam makarasına sahibinden v.s ilan veriyor sanki 10.000 e satan adam enayi bi tek o kişi akıllı her insan arabasını sever ancak piyasa ederinin 1.000 ve 2.000 üstü verilir güvenirse aracına 99 1.6 ies 20.000 19.000 ??? hoş bişeymi veya 88 e30 3.16 13 14 bın hoş bişeymi bu bu mantık yüzünden fiyatlar tavan ne diyim allah düşürmesin araç aramaya özellikle bu fiyatı çekip de ileride bu durumla karşılaşanlara lafım ...

canguder

« Yanıtla #14 : Temmuz 22, 2011, 07:51:45 ÖÖ »
bence internette dolaşan fiyatlar yüksek . oto pazarlarına çıkın fiyatların çok daha düşük olduğunu göreceksiniz.

Grafink

« Yanıtla #15 : Temmuz 22, 2011, 08:53:47 ÖÖ »
93 Sedan Si Otomatik sahibiyim. geçtiğimiz bir yılda LPG taktırdım (1500 + 400 takipçi ve ruhsat masrafları) 4 fren diskini ve 4 balatayı sıfırladım Aracıma uyabilecek en kaliteli ürünle 750 tl. Model yükseltmek, Kısmetse 0 bi Civic sahibi olmak istediğim için satılığa çıkardım.  http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-honda-civic-si-sedan-baz-138000-km-de-93-model-ihtiyar-delikanli-52443509/detay/

Aracım alırken de temizdi, şimdi de temiz. lastikleri LAssa Eko boost gibi birşey. Almadan hemen önce takılmıştı 1.500 lira civarı. Aldığımdan beri 11K km yaptım. Araç 138 K km de...

Şimdi; Tamam yaptığım masrafların hepsini kendim daha rahat ve güvenli binebilmek için yaptım. Ama satarken neden bu harcadığım liraları hediye edeyim? Ağaçtan toplamıyorum bende herkes gibi... Aracıma 12.000 teklif eden oldu. Satmadım.
Satmam da. Kardeşime hediye ederim. Biraz daha sıkarım kendimi En azından yabancıya gitmez...

Piyasa çok pahalı değil arkadaşlar. Piyasa ölücü dolu. Tamam 93 model araba, ama daha 138 binde, Motoruna anahtar vurulmamış üstelik Si hiç bir problemi yok. Araç her 10k da bir servisine girmiş... Adı bilinen tanınan ve işine güvenilen  Terakki servisinde efsane olmuş bi abimizin ayrılıp açtığı özel servisinde yürüyenine, motoruna tertemiz bakılmış.  alan kişi gerek duymazsa 1 lira üstüne harcamayacak...

Şimdi 9-10 liraya dökük bi araba alıp Ustasına minnet ederek 3 kuruş aza toplatmayı kar ettim sanıyor insanlar... Halbuki 3k km yapmadan yatak sarıyor. yağ yakıyor, conta yakıyor vs... E benim istediğim rakamdan çok daha fazla masraf çıkarıyor...  Yaptıramayacaksa aldığı fiyatında altına satıyor...

15 yaş üstü arabalarda böyle bi standart uygulama türkiyenin her yerinde uygulanıyor... Bu da fiyatların daha düşük olması gerektiğine dair bi ön yargı uyandıran alt kültür oluşturuyor. Bu gün bir çok 2000 model üstü ortlama marka arabadan hem donanım hem de performans açısından bir çok artısı olmasına ramen eski diye burun kıvrılıp fiyatı öldürülmeye çalışılıyor.

Arkadaşlar, Bu arabalar Honda, Hem de Honda'nın her 3 ayda bir habire ödül aldığı dönemlerde yapılmış, orjinal japon honda... Bir fiyat değil, Bir doğan değil, Bir Hyundai değil... Bunlardan daha iyi olanları kendi markalarının bir sonraki jenerasyonları ki, o da tartışılabilir.

Si'ın kullandığı motor V tech e kadar belki de hondanın bu segmentte çıkardığı en iyi motordur. Enjeksiyonludur, Ekzantriklidir... Cep dostudur...

Mesele 3 kuruş fazla kar edeyim meselesi değil benim gözümde,

Ben bu arabaya bu fiyatı isterken şöyle bir mantık kuruyorum. Ben arabamı hangi fiyata satarsam aynı kalitede arabayı hangi fiyata alabilirim?
Ve yanlış anlaşılmasın kesinlikle bu arabama duyduğum aşktan gelmiyor. Performans, Sorunsuzluk, Masrafsızlık, Görünüm gibi değişkenlere en gerçekçi yaklaşımla geliyor...

Demek istediğim Araçlarımız Honda, Hemde Honda'nın Honda olduğu dönemlerin Hondaları... Sadece eskidiler diye onların değerlerini düşürmeye çalışanlara pek pirim vermemek lazım diye düşünüyorum. Ölücüye satacağıma 1 sene daha binerim. 5 sene daha binerim. Sonuçta bu araç cayır cayır gidiyor... Olmadı sevdiğim birine hediye eder ya da sevdiğim birine düşük fiyattan satarım... Ama serbest piyasaya kıyak yapmak gibi bir niyetim yok... Fiyatımı pahalı bulanlar, Tofaşa binebilir, Fiyata binebilir, Sattığım fiyata Accent alabilir 96-98 model... Hiç bir itirazım yok buna...

Sevgiler...

mehmet_61

« Yanıtla #16 : Temmuz 22, 2011, 12:36:40 ÖS »
Grafink arkadaşım haklısın, elbette yıkık dökük araçlardan bir farkı olacak temiz ve bakımlı araçların. Onların 10 11 istediği yerde senin 12 13 istemen normal. Ama şöyle bişey var o yıkık araçlar 10 11 etmiyor. Onlara bakanlar benim aracım daha iyi diyerek fiyat şişiriyor. Ve sonuç ortada..

teachers71

« Yanıtla #17 : Temmuz 23, 2011, 02:13:43 ÖS »
2003 vtec2 ye 29 bin tl isteyen bi ilan gördüm. böylesi japonyada bile yok demiş.. valla makinayı bilmemde fiyat olarak hiçbi yerde olmadığı doğru. araç 22 binde imiş.(orasını bilemem).. başkada hiç ekstrası yok... fiyatlar enteresan gerçekten. çünkü bizim insanımız enteresan.. alırken vermeyeceği parayı satarken isteyebiliyor...

mehmet_61

« Yanıtla #18 : Temmuz 25, 2011, 11:06:32 ÖS »
2003 vtec2 ye 29 bin tl isteyen bi ilan gördüm. böylesi japonyada bile yok demiş.. valla makinayı bilmemde fiyat olarak hiçbi yerde olmadığı doğru. araç 22 binde imiş.(orasını bilemem).. başkada hiç ekstrası yok... fiyatlar enteresan gerçekten. çünkü bizim insanımız enteresan.. alırken vermeyeceği parayı satarken isteyebiliyor...

Kimse almamalı bu fiyatlarda araç.  Fiyatlar talep olmazsa normal seviyeye iner.

eren08

« Yanıtla #19 : Temmuz 25, 2011, 11:34:28 ÖS »
tamamen bu arac o paraysa benımkı su eder dusuncesı var herkeste pıyasayı ınternet belırlıyo buyuzdenn

ozturk

« Yanıtla #20 : Temmuz 26, 2011, 01:09:44 ÖÖ »
Her güzelin bir bedeli vardır tabir yerinde ise yani isteyenler istediği kadar fiyatı şişirsin zaten fiyatı abartı yazanların aracını aylarca ilanda görüyorum ayrıca Grafink'i haklı buluyorum fiyatı çok görenler araç hakkında teknik bilgi vs vs tecrübesi olmayan insalar

nostra

« Yanıtla #21 : Temmuz 26, 2011, 07:13:45 ÖÖ »
hayat git gide pahalılaşıyor 92 civic sohc vtec sahıbıyım  ocakta 8,5 liraya aldım 1900 lıra kaporta boyaya 2000 küsürlirada motora para harcadım hala daha birsürü eksiği var yaptıklarımın hiç biri modifiye amaçlı değil maksat araç yürüsün yolda bırakmasın pis görünmesin benim gözümde 10 liralık araç :) şimdi jantta taktık balatalarıda yeniledik 13000 lirayı komple yedi :=) satsam 13 yazsam adama bak 13 yazmış diyecekler :) bence hayat gitgide pahalılaşıyor fiyatlar normal :)

araca her yaptığı masrafı satarken satmak istediği fiyatın üstüne ekleyen arkadaşlar yanlış yapıyolar..güzel bi tesisat koyarsan fiyat farkı olur ama baskı balata değişim ücretinide satış fiyatına ekleme yani :D

nostra

« Yanıtla #22 : Temmuz 26, 2011, 07:15:16 ÖÖ »
Kesinlikle ihtiyacı olmayanlar bile araba almaya yada değiştirmeye kalkınca bu sefer ekonomide fazladan talep oluşuyor buda arz fiyatlarında yükselmeye sebep oluyor.. Eskiden olsa kişi aldığı arabaya uzun yıllar binmeyi düşünürdü şimdi sık sık araba değiştiriliyor sıfır araba alınıyor. Bu nedenlede 2. el piyasasında da çok fazla artış oldu.

araba sadece ihtiyaçtan alınmaz..kimisi ihtiyaç der..kimisi zevk işi der..

mehmet_61

« Yanıtla #23 : Temmuz 26, 2011, 01:12:04 ÖS »

araca her yaptığı masrafı satarken satmak istediği fiyatın üstüne ekleyen arkadaşlar yanlış yapıyolar..güzel bi tesisat koyarsan fiyat farkı olur ama baskı balata değişim ücretinide satış fiyatına ekleme yani :D

++

34GKN

« Yanıtla #24 : Ağustos 29, 2011, 06:12:20 ÖS »
Ya bide şöylesi var keyfe keder koyuyorlar eleman aracı alıyor aldığı fiyatın  bi miktar karlı halini hatta (bazen abartıyorlar) ilan veriyor binerken daha denk gelirse diye çoğuda geliyor piyasayı ve cihazları tanımayanlar...