Gönderen Konu: E-BAY  (Okunma sayısı 6129 defa)

aSil

E-BAY
« : Şubat 01, 2006, 09:41:06 ÖS »
e-bay den bi ürün almak istediğimizde nelere dikkat etmeliyiz ? Neler yapmalıyız ? Nasıl güvenebiliriz ?
E-bay konusunda aramızda tecrübeli arkadaşlar var özellikle prelude sahipleri :) Bi rehberlik yapın lütfen...

PreludeBB2

E-BAY
« Yanıtla #1 : Şubat 01, 2006, 10:02:08 ÖS »
Dostum selamlar. Ben Ebay den Preludem için epey bir alış-veriş yaptım ve halande yapmaya devam ediyorum. Öncelikle Ebayde alış-veriş çok güvenli. Bu konuda bir endişeniz olmasın. Ebayden alışveriş yapmak için öncelikle bir aracı Banka kurumu olan PAYPAL a üye olmalısınız. Yani siz kredi kart nonuzu buraya veriyorsunuz ve Paypal ile parayı satıcılara ulaştırıyorsunuz. Ebayde dikkat edilmesi gereken şey, eğer getirteceğiniz ürünler çok büyük ve 100 $ ı geçen tarzda şeylerse mutlaka UPS gönderisi isteyin. Arada UPS varsa malınız gümrükte kalsa bile UPS in gümrük müşavirleri ne bir vekalet vererek, gümrük vergi tutarını ödedikten sonra malınızı alabilirsiniz. Arada UPS olunca malınız ne kadar büyük olursa olsun uğraşmadan kapınıza gelir. Bugüne kadar aşağı yukarı benim getirttiğim tüm parçalar kapıma kadar sorunsuzca geldi. En sonda 2 gün önce Euro Red "H" harfleri geldi. Dediğim gibi küçük boyutlu ve ufak meblalı parçalarda kesinlikle problem olmaz. Ama egzoz, far takımı, stop gibi biraz daha büyük boyutlu parçalar getirecekseniz mutlaka UPS shipping isteyin. Yoksa gümrükle uğraşırsınız. Umarım yardımcı olabilmişimdir arkadaşlar. :-)

aSil

E-BAY
« Yanıtla #2 : Şubat 01, 2006, 10:15:44 ÖS »
Bilgiler için çok teşekkür ederim. Peki diyelim ki e-bay den alacağın ürün türykyedeki fiyatından yaklaşık 1 milyar daha ucuz. Ama bu ürün gelirken gümrüğe takıldı... Gümrükte vergilendikten sonra tr. deki fiyatına denk mi gelir ? Yani demek istediğim zaten türkiyede olan bi ürünü biraz daha ucuz diye e-bayden getirtmeye değer mi ?

Selçuk

• Ziyaretçi
E-BAY
« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2006, 10:18:03 ÖS »
Peki 100€ dan pahallı malları getirirken nasıl bi önlem alıyorsunuzz?

PreludeBB2

E-BAY
« Yanıtla #4 : Şubat 01, 2006, 10:27:41 ÖS »
Arkadaşlar dediğim gibi henüz büyük parçalar getirtmedim. Ama geçen yıl bir arkadaşıma sony amfi 2 adet de 500 watt lık woofer getirtmiştik. Arada UPS olduğu için o zamanın parasıyla bi 300 YTL vergi ve gümrük işlemleri için ödeyip aldı malları. Fakat şunu söyleyeyim bu paraya rağmen yinede TR de satılanlardan epey bir ucuza geliyor ürünler. Şahsen ben TR de bulabileceğim bir ürünün, buradaki Tuning shoplardan fiyatını alıp, sonrada Yurtdışından getirtirsem ne kadar tutar diye hesaplayacağım. Gümrük işlemlerine ürünün büyüklüğüne göre para gider arkadaşlar. Mesela geçenlerde bir Tuning dergisinde, adını vermeyeyim buradan bir Tuning Shop un H, D ve B serisi motorlar için DC Sports Header getirttiğini duydum. Fiyatta makuldu, yani çok fazla uçuk değildi. Mesela Headers gibi büyük bir parça riske girmeden buradan alınabilir ama ufak tefek parçalar için ben EBAY ı tercih ediyorum. Birde ben mecburen EBAY gibi yurtdışı kanallı parça satış sitelerini ve portallarını tercih ediyorum çünkü Prelude nin hiçbir aftermarket parçası TR de yok. MEsela şimdi bir 97 civic için piyasada birçok parça dolaşırken, bizim araçlar için hiçbirşey olmaması beni İnternetten sipariş olayına soktu. Şahsen Prelude için TR deki Tuning shoplarda birşeyler olsa onları da gezer buradan da posta-gümrük vs. ile uğraşmadan alırdım.

Selçuk

• Ziyaretçi
E-BAY
« Yanıtla #5 : Şubat 01, 2006, 10:33:32 ÖS »
Bende bi kaç elektıronik eşya getirdim.Şimdide V-afc getircem fakat fiyat 100€ üstünde o yüzden gümrüğe takılabilir güvenilir bi satıcı bulup fiyatı 100€ altında göstertmeli ama bulmak olay işte...

mgnpower

• Ziyaretçi
E-BAY
« Yanıtla #6 : Mart 24, 2006, 10:31:52 ÖÖ »
Alıntı yapılan: "Selçuk"

ben amerikadaki dayima yonlendiriyorum chicago adresine teslim yaptirip oradan orjinal ambajindan cikarip saglam bir paket yapip gift olarak yolluyor. böölelikle gumruk riski minimuma iniyor..
egerki her halukarda takilacak bisii ise bir tane gumruk musavirimiz var anlasmali o hallediyor hepsini....

Selçuk

• Ziyaretçi
E-BAY
« Yanıtla #7 : Mart 25, 2006, 02:25:22 ÖÖ »
Alıntı yapılan: "mgnpower"

ben amerikadaki dayima yonlendiriyorum chicago adresine teslim yaptirip oradan orjinal ambajindan cikarip saglam bir paket yapip gift olarak yolluyor. böölelikle gumruk riski minimuma iniyor..
egerki her halukarda takilacak bisii ise bir tane gumruk musavirimiz var anlasmali o hallediyor hepsini....

Gümrük işi çok ucuza patlamıyor bizim için tabe...

mgnpower

• Ziyaretçi
E-BAY
« Yanıtla #8 : Mart 27, 2006, 08:22:18 ÖÖ »
Alıntı yapılan: "mgnpower"

Gümrük işi çok ucuza patlamıyor bizim için tabe...

su an yakin zamanda yaptigim bir gumruk islemi icin konusmam gerekirse 142 USDlik bir mal gelmisti. 100 eurodan yuksek oldugu icin tabi hemen cagri kagidi geldi elimize... toplamda vergilerle 50 YTL + 25 YTL pul parasi ve 1-2 YTL de fotokopi parasi ile beraber 75 YTL(bu rakam fix diildir anlasmaniza baglı 50-150 euro dolar ytl arasi degisken) musavir beyani  ile mali teslim alabildik.

sürüngen

E-BAY
« Yanıtla #9 : Mart 27, 2006, 11:16:55 ÖÖ »
arkadaşlar www.iyibey.com die bi site var.bu site ebayda satılıan ve türkiyeye shippingi olan parçaları buluyo size yani worldwide olanları.bu işi biras kolaylaştırıyo.ama bunların arasında yoksa diğer ürünlerden satıcıdan rica edin yardımcı oluyolar

mgnpower

• Ziyaretçi
E-BAY
« Yanıtla #10 : Mart 27, 2006, 03:13:48 ÖS »
komik ve dalga gecer gibi bir ad bu ne bööle... :D
fason naylondan olmasin ???

Güven

Ynt: E-BAY
« Yanıtla #11 : Mayıs 05, 2006, 09:57:25 ÖÖ »
aman dikkat alışveriş sitelerine arkadaşlar

Selçuk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 07, 2006, 09:25:35 ÖS »
bu iyibey bana güvenilir bi site gibi gelmedi arkadaşlar...

ottoboy

« Yanıtla #13 : Mayıs 08, 2006, 09:42:07 ÖÖ »
AB ye girince bu gümrük vergileri düşcekse, bence hemen girelim. o zaman kafamıza göre herşey alırız süper olur.

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mayıs 08, 2006, 09:44:36 ÖÖ »
Walla başarılı ve yardımcı bir site önerebilirim. İsmi biraz komik ama işe yarıyo

http://www.iyibey.com

VWci

• http://www.vwtr.net/forum
« Yanıtla #15 : Mayıs 10, 2006, 06:16:43 ÖÖ »
buna gicik olanlar : E-GAY diyorlar...:D :D :D

Selçuk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Mayıs 10, 2006, 08:01:27 ÖÖ »
bu site üzerinden tıklayıp satın alınca şifrelerimiz ele geçiriliyor bence...