Gönderen Konu: Buji Değişimi? Ön disk ve Balata Takımı?  (Okunma sayısı 3374 defa)

theTURK

Buji Değişimi? Ön disk ve Balata Takımı?
« : Aralık 27, 2016, 11:29:33 ÖÖ »
2011 Honda Civic Elegance / BRC LPG Kiti bulunmakta. 117.000 KM

Uzun araştırmalardan sonra 3 adet buji'nin önerildiği açık bir şekilde belli fakat hangisini tercih etmem gerektiği konusunda karar veremiyorum. Konu ile ilgili tecrübeleri olan arkadaşlar (başka bujide önerebilir) yardımcı olursa sevinirim.

NGK IZFR6K-11S
NGK IZFR6K-11NS
DENSO SKJ20DR - M11S

Ayrıca; Aracın Ön disk ve balatalarını değiştireceğim, Brembo öneriliyor. Konu ile ilgili paylaşımda bulunabilecek arkadaş varsa sevinirim.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2016, 11:32:18 ÖÖ Gönderen: theTURK »

vtec08

Ynt: Buji Değişimi? Ön disk ve Balata Takımı?
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2016, 07:34:48 ÖS »
Buji konusunda resmi servisin orjinal bujisini kullanmanizi kesinlikle tavsiye ederim.Disk konusunda brembo tavsiyemdir.kotu bir trw maceramdan sonra ki tecrubemdir.servis te takilan orjinal diskin muadili olarak 100 tl daha uyguna brembo disk ve balata kullanabilirsiniz.Ama sahsi fikrim olarak hic bir parca orjinalin yerini tutmuyor.bundan onceki aracim yerli bi marka idi orjinal yan sanayi hic farketmedi .ama honda yi aldim alali anladimki honda araclari yan sanayi yada muadil urunleri hic sevmiyor ..iki lira fazla olsun ama orjinal olsun sonra pisman olmayin..

theTURK

« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2016, 08:38:07 ÖÖ »
Cevabınız için teşekkür ederim. Araç üzerinden çıkan ORJ. ürün "DENSO" idi. Yetkili Servis ve İzmitte ki en iyi servisi aradığımda da "DENSO" kullandıklarını söylediler.

220 TL ye DENSO SKJ20DR - M11S ürününü aldım. İzmit ZF HONDA YEDEK parçacısından. İnternet üzerinde 250-260 TL nin altında bulmak nerdeyse imkansız. 20 TL içinde değişime verdim. Bana maliyeti: 240 TL oldu. Yetkili Servis 350, ENB Honda Servis (İzmitin En iyi Özel Servisi) 320 istedi.

Ön Disk ve Balata'lar konusunda Brembo satın aldım. N11 de Kampanya var, Ön Disk ve Balataları 350 TL 9 Taksite aldım. 60 TL de onun değişimi için istiyorlar.

Fakat Bujiler değiştikten sonra çekişte düşüş hissediyorum. Bujilerle alakalı olabilir mi? (LPG ayarı yaptırmadım BUJİ değişiminden sonra)

theTURK

« Yanıtla #3 : Aralık 29, 2016, 08:52:44 ÖÖ »
Bilgilendirme amaçlı kendim cevaplıyayım;

Araçta Buji değişimiyle beraber, LPG ayarı yaptırılması konusunda bir çok yerde açıklama geçiyor. Fakat araçların LPG kiti taşıması durumunda 20.000-40.000 KM aralığında "Subap Ayarı" "Boğaz Kelebeği" temizliği konusunda da uyarılıyor. Subap ayarının yaptırılmaması durumunda, Silkeleme, Titreme, Çekişten düşmesi kaçınılmazmış.

Konuyla ilgili bakımların ise Yetkili Serviste yaptırılması konusunda da üstüne basa basa durulmuş.

Servis yolu gözüktü, hadi hayırlısı.

988_honda

« Yanıtla #4 : Aralık 29, 2016, 10:57:03 ÖÖ »
İzmirde honda yetkili servisinde aracımın bujilerini değiştirttim.hangi marka kullanıyorsunuz dedim.denso dediler.orjinali ngk değil mi dedim.ister ngk ister denso ikiside kullanılıyor dediler.ben densodan pek memnun kalmadım.gecenlerde tekrar buji değiştim yetkili serviste bu sefer ngk taktılar.

UK61

« Yanıtla #5 : Aralık 29, 2016, 12:21:37 ÖS »
Denso ve ngk ikisi de orijinal bujiler. Benim duyduğum ngk buji lpg için daha iyi performans vermekte.

vtec08

« Yanıtla #6 : Aralık 29, 2016, 02:13:49 ÖS »
Burda markadan ziyade bujinin sizin araca uyumlu seri koddaki olanidir.yani aracinizdan denso cikti diye her denso araciniza uymaz orjinal seri numarali olmadi gerekli .sonucta densonun yuzlerce cesit bujisi var.Buji tirnak araligi her bujide farkli buda aracinizda farkli atesleme sorun larına sebeb verebilir.Disk konusunda montaj da cok onemli her bir somunun 108 nm.tork ile capraz sikilmasi gerekiyor yoksa balans yapma durumu olabilir.Kolay gelsin saygilarimla

vtec08

« Yanıtla #7 : Aralık 29, 2016, 02:36:37 ÖS »
Bujinin fabrika oem kodu 9807B561BW orjinal buji kodu olup ngk ve denso nun iridium bujisidir.