Gönderen Konu: Arkadaşımın vitesi 4 ten 2 ye çekmesiyle gelen ses  (Okunma sayısı 11845 defa)

statik

Arkadaşımın vitesi 4 ten 2 ye çekmesiyle gelen ses
« : Mayıs 25, 2010, 02:26:27 ÖS »
Arkadaşlar geçenlerde vectra sahibi bi arkadaşım benim arabayı test ediyordu. 4. viteste giderken aniden 2 ye çekti ve motordan jiyyyyykk diye bi ses geldi Hiç bişey olmadı. Üzerinden 2-3 hafta geçti henüz bişey yok ama aklıma takldı. O gelen ses ne olabilir arkadaşlar? Bu aralar bakıma gircem zaten süpriz çıkarır mı sizce?

statik

Ynt: Arkadaşımın vitesi 4 ten 2 ye çekmesiyle gelen ses
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2010, 02:26:47 ÖS »
Araç 2002 civic bu arada

fsunnetci

• http://www.TeamHondaintegra.com
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2010, 03:17:09 ÖS »
büyük ihtimal senkromeçlerden gelmiştir çünkü 4.vitesden 3.vitese düşürmeden direk 2'ye çekerseniz bir daha ki sefere bu kadar şanslı olamayabilirsiniz <nohapy

statik

« Yanıtla #3 : Mayıs 25, 2010, 03:20:13 ÖS »
Güya performans denemesi yapıyordu arkadaş. Öyle bi şiddetli çekti ki vitesi, insan düşmanına yapmaz ya. Kötü bi niyeti yok çocukluk arkadaşım sonuçta ama çok ürküttü beni o gelen ses. Sanki araba fren yapınca bi ses gelir ya, aynı öyleydi. İnşallah zamanla bişey çıkarmaz

hunace

« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2010, 03:35:10 ÖS »
büyük ihtimal senkromeçlerden gelmiştir çünkü 4.vitesden 3.vitese düşürmeden direk 2'ye çekerseniz bir daha ki sefere bu kadar şanslı olamayabilirsiniz <nohapy
bütün vitesler icin gecerlimidir bu durum. tek seritli uzun yollarda sollama yapacağim zaman eğer gorus iyi değilse 5ten direk 3 e cekip kökleyip geciş yapiyorum. o zaman bu da mi sorun yaratabilir??

serdarr

« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2010, 03:40:05 ÖS »
5 ten 2 ye bile aldığım oluyor ama hiç öle bir ses gelmedi

canguder

« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2010, 04:00:33 ÖS »
arkadaşlar doğru devir bandında alırsanız sorun olmaz ama 140 ile giderken 4 ten 2 ye alırsanız şanzıman dağılır.

statik

« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2010, 04:06:54 ÖS »
2 ye attığında zaten direk kesiciye girdi araba. Hepimiz bu işlerin piriyiz (kullanmakta yani) 5 ten 2 ye hepimiz sürekli alıyoruzdur mutlaka icap ettiğinde. Ama arkadaşım 2. vitesin kurtarmayacağı bi devirdeyken çekince oldu. Zaten vites geçmedi, kol kaslarının şiştiğini gördüm mili saniyede :) zorla soktu vitesi. Ben kayış yerinden oynadı falan diye yorumladım çok fazla iç bilgim olmadığı için. Ama senkromençten gelmiştir diyorsunuz. Masraf çıkarmasında yani

civic46

« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2010, 04:24:55 ÖS »
şanzuman 4 den 2 ye büyük dişliden küçük dişliye geçerken devirsiz ve aragazı verimelden yapılırsa aynen öyle bi ses gelir,duyduğun ses şanzuman dişlisi..4. viteste 100 km yi geçtikten sonra 2 ye atmaya çalışırsan şanzuman elinde kalabilir..

statik

« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2010, 04:30:02 ÖS »
şanzuman 4 den 2 ye büyük dişliden küçük dişliye geçerken devirsiz ve aragazı verimelden yapılırsa aynen öyle bi ses gelir,duyduğun ses şanzuman dişlisi..4. viteste 100 km yi geçtikten sonra 2 ye atmaya çalışırsan şanzuman elinde kalabilir..

Evet vitesi küçültürken gazı bıraktı ve vitesi zorlarkende gaza hiç basmadı

civic46

« Yanıtla #10 : Mayıs 25, 2010, 04:38:28 ÖS »
şanzumanı fena zorlamış ucuz atlatmışın Allah'tan araç Honda böyle bişeye tekrar izin verme ve deneme bence ;)

statik

« Yanıtla #11 : Mayıs 25, 2010, 04:57:39 ÖS »
şanzumanı fena zorlamış ucuz atlatmışın Allah'tan araç Honda böyle bişeye tekrar izin verme ve deneme bence ;)

İkimizde 10 yaşlarımıdan beri araba kullanıyoruz :) ilk kez oldu böyle bişey :D

hunace

« Yanıtla #12 : Mayıs 25, 2010, 09:33:53 ÖS »
bütün vitesler icin gecerlimidir bu durum. tek seritli uzun yollarda sollama yapacağim zaman eğer gorus iyi değilse 5ten direk 3 e cekip kökleyip geciş yapiyorum. o zaman bu da mi sorun yaratabilir??
arkadaslar kimse sorumu cevaplamamis.. yani devir bandını tutturduğumuzda geçişin rahat olduğunu biliyoruz, 6000 devirin üzerine çıkıp daha zorluyacak şekilde vites küçültmenin şanzumana zararlı olduğu da aşikar. ama arkadaşimizin dediği gibi vites atlayarak küçültmenin  bi anlami varmı. senkromeçlerden falan bahsetmiş arkadaş.

canguder

« Yanıtla #13 : Mayıs 25, 2010, 09:36:40 ÖS »
ben yıllardır araç kullanıyorum bir zararını görmedim duymadım. uygun devir bandında 5ten 3e 4ten 2ye atılabilir. veya 5ten 2yede atabilirsiniz. 6 yıldır kullandığım araçlarda bu şekilde kullandım ve sorunla karşılaşmadım.

statik

« Yanıtla #14 : Mayıs 25, 2010, 09:38:27 ÖS »
ben yıllardır araç kullanıyorum bir zararını görmedim duymadım. uygun devir bandında 5ten 3e 4ten 2ye atılabilir. veya 5ten 2yede atabilirsiniz. 6 yıldır kullandığım araçlarda bu şekilde kullandım ve sorunla karşılaşmadım.

Bende çok attım 4 ten 2 ye falan. Yeterki devir tutsun.

fsunnetci

« Yanıtla #15 : Mayıs 26, 2010, 10:19:55 ÖÖ »
Tabiki bütün vitesler için geçerlidir.Devir bandı önemlidir bu durmda eğerki devir bandı uygun ise 5Ten 2'ye de çekersin sorun teşkil etmez ama 5.vites 120-130kmh süratle seyir halinde iken kalkıpta 2.vites dişlisine sokmaya çalışırsanız büyük dişlinin dönüş devri fazla olduğundan daha küçük dişliye girmekte zorlanır ve senkromeçler ayıramadığı için dişli sesi çıkar buda zamanla düz yolda seyir halinde giderken arabanın kendi kendine vitesi boşa atmasına sebep olur Corolla AE101'de 2 defa başıma geldi  :ağlaa
Durum bundan ibaret yani :con

hunace

« Yanıtla #16 : Mayıs 26, 2010, 05:59:17 ÖS »
Tabiki bütün vitesler için geçerlidir.Devir bandı önemlidir bu durmda eğerki devir bandı uygun ise 5Ten 2'ye de çekersin sorun teşkil etmez ama 5.vites 120-130kmh süratle seyir halinde iken kalkıpta 2.vites dişlisine sokmaya çalışırsanız büyük dişlinin dönüş devri fazla olduğundan daha küçük dişliye girmekte zorlanır ve senkromeçler ayıramadığı için dişli sesi çıkar buda zamanla düz yolda seyir halinde giderken arabanın kendi kendine vitesi boşa atmasına sebep olur Corolla AE101'de 2 defa başıma geldi  :ağlaa

sorduğum soru vitesleri ardışık olarak büyütüp küçültmenin bi anlamı olup olmadiğydi..  bilgiler için teşekkürler.

fsunnetci

« Yanıtla #17 : Mayıs 27, 2010, 10:09:32 ÖÖ »

sorduğum soru vitesleri ardışık olarak büyütüp küçültmenin bi anlamı olup olmadiğydi..  bilgiler için teşekkürler.
>=ok Ardışık olarak büyütüp küçülmenin bir anlamı var tabiki,üretilirken ardışık düzene uyularak üretiliyor dişliler..Sen merdivenlerin basamaklarını birer birer mi çıkarsın ikişer veya üçer'li şekilde mi ardışık düzen hayatın bir çok alanında vardır şanzuman dişlilerinde de olması normal birşeydir o yüzden.. :con