Gönderen Konu: vtec II yardım a ihtiyacım var.  (Okunma sayısı 4998 defa)

GhostRider

• Co-Admin
vtec II yardım a ihtiyacım var.
« : Ekim 08, 2009, 05:43:44 ÖS »
arkadaşlar araca hararet yaptırdık ama kısa süreli oldu bı hararet. sonrasında kapak taşlandı conta atıldı bu arada 220 bin km olduğu için sekmanda atalım dedik ve attık. şu an araç büyük bi ihtimalle contadan üflüyor ve suyu tahliye edip tekrar hararet yapıyor.

söylenene göre:
bu motorlar sekman kabul etmiyor kople motor istiyor.
hararet konusunda çok hassas ve gömleklerde ovalleşme oluyor etek vurmaya başlıyor.
yine hararete hassas olduğu için gömlekler düşme yapıyor.

söylenen çözüm önerileri:
kople motor inecek ve gömlek sekman subap ve subap yatakları değişecek
orjinal conta takılacak.
söylenen maliyet 3000 tl.

bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var. şimdiden teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Ekim 08, 2009, 11:10:09 ÖS Gönderen: GhostRider »

yalçınn

Ynt: vtec II yardım a ihtiyacım var.
« Yanıtla #1 : Ekim 08, 2009, 05:56:05 ÖS »
Bence en mantıklısı komle motor yaptırmak yada satıp üzerine 3000 koyup düşük km lisini almak O:)

teachers71

« Yanıtla #2 : Ekim 08, 2009, 07:36:54 ÖS »
220 binde motor o hale nasıl anlamış değilim. bu motorlar en az 500bin km gider diyorlar.700 bin-800 bin yapanlar olduğunu söylüyor servis. tabi kullanıma bağlı.ama 220 bin de çok az. tofaş motorları bile okadar gidiyor. 220 binde motor isteyecek hale geldiyse hararet olayı çok defa tekrarlamıştır diye düşünüyorum.

novalgine22

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ekim 08, 2009, 07:54:58 ÖS »
hocam konu arabaya nasıl hararet yaptırıldıgı degıl :D bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var. şimdiden teşekkür ederim.

RaMsEs

« Yanıtla #4 : Ekim 08, 2009, 08:48:26 ÖS »
İnşallah sorunun tez zamanda çözülür abim.Kolay gelsin.

gokhan035

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ekim 08, 2009, 10:39:48 ÖS »
öyle hassasmış bilmemneymiş geç onları, sen sekman attırırken rektifiyeciye ovalleşme var mı yok mu diye baktırmadın mı? iyi bi rektifiyeciyse ve yok dediyse sorun kapak taşlama da ve diğer kullanılan malzemelrinde büyük ihtimalle. hepsini orjinal kullandın mı? Sekmanları ne marka kullandın? npr yada r le başlayan bi marka olması lazım ondan kullanmışsındır inşallah. contayı direk servisten şase kodu verip aldıysan saplamalar değerinde torkla sıkıldıktan sonra problem olmaz. araba da lpg var mı? varsa lpg nin aracın su sisteminden yararlanırken kullandığı T borusunun keleğçeleri güzel sıkılı mı? ordan kaçırması büyük ihtimal. radyatörüne de baktır, alt tahliye vanasına ve radyatör kapağına baktır su kaçırıyor mu diye. üst kapak komple rektifiye oldu mu? lpg varsa subapların biraz eğilmiştir onları da düzelttirmişsindir inşallah ve subap contaları vs de değişmesi gerekiyordu. bunlara dikkat et, eğer bi daha motoru açtırırsan ovalleşme olayına çok iyi baksınlar piston yuvalarında ki var mı yok mu diye. silindir kapak contasını da çıkarınca blok tarafında contanın oturduğu kısımlarda kararmalar var mı? varsa conta da oralardan kaçırmış olama ihtimalide yüksek. olabilicekleri saymaya çalıştım.

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #6 : Ekim 08, 2009, 11:08:01 ÖS »
öyle hassasmış bilmemneymiş geç onları, sen sekman attırırken rektifiyeciye ovalleşme var mı yok mu diye baktırmadın mı? iyi bi rektifiyeciyse ve yok dediyse sorun kapak taşlama da ve diğer kullanılan malzemelrinde büyük ihtimalle. hepsini orjinal kullandın mı? Sekmanları ne marka kullandın? npr yada r le başlayan bi marka olması lazım ondan kullanmışsındır inşallah. contayı direk servisten şase kodu verip aldıysan saplamalar değerinde torkla sıkıldıktan sonra problem olmaz. araba da lpg var mı? varsa lpg nin aracın su sisteminden yararlanırken kullandığı T borusunun keleğçeleri güzel sıkılı mı? ordan kaçırması büyük ihtimal. radyatörüne de baktır, alt tahliye vanasına ve radyatör kapağına baktır su kaçırıyor mu diye. üst kapak komple rektifiye oldu mu? lpg varsa subapların biraz eğilmiştir onları da düzelttirmişsindir inşallah ve subap contaları vs de değişmesi gerekiyordu. bunlara dikkat et, eğer bi daha motoru açtırırsan ovalleşme olayına çok iyi baksınlar piston yuvalarında ki var mı yok mu diye. silindir kapak contasını da çıkarınca blok tarafında contanın oturduğu kısımlarda kararmalar var mı? varsa conta da oralardan kaçırmış olama ihtimalide yüksek. olabilicekleri saymaya çalıştım.

ovalleşme varmı yokmu bakmadılar motoru kapattıktan sonra kısa süreli bi tıkırtı geldi etek vurması olabilir dediler bununda ovalleşme sonucu gömleğin aşşağı kaymış olabileceğinden dolayı oluşabileceğini söylediler. subap lastikleri değişti. lpg var ama t lerde problem yok. su kaçağı yok mesele şu motor suya üflüyor ve radyatör kapağından yedek bidona basıyor suyu ve su eksiliyor. sonuç hararet yapıyor. bu gün çatlak ilacı attık oda fayda etmedi. motor tekrar sökülecek ve gömlek subap subap yatağı hepsi değişecek. sekmanlar kesme sekman yaptırıldı. silindirler honlandı. üst kapak muntazam taşlandı.. tekrar sökünce sadece blok yüzeyi taşlansa sorun çözülürmü? yoksa sökmüşken gömlek subap hepsini orjinal alıp değişeyimmi. maliyet çok fazla olacak gibi.. arkadaşlar araç bu hale elbette kolay kolay gelmez. ama biz arabanın canına okuyoruz sebep bu :) başka araba olsa imkanı yok dayanmazdı bukadar. ben memnunum sebepleri biliyorum. şikayetçi değilim. sonucun bu olacağını biliyorduk. sıkıntı olan şu tahminlerimin üzerinde maliyet olması. ben bin binbeşyüze hallederiz diye düşünüyordum ama 3000 lirayı bulur dediler.

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #7 : Ekim 09, 2009, 06:51:10 ÖS »
fikri olan bukadarmı?

enginturan

• Engin
« Yanıtla #8 : Ekim 12, 2009, 04:48:05 ÖS »
arkadaşım öncelikle çok geçmiş olsun vtec II motor larının çıkması fiyatları pazarlığa göre değişiyor 3500 den başlıyor 4500 e kadar çıkıyor 500 de işçilik alıyorlar hiç ellenmemiş temiz motorun oluyor bence kesinlikle motoru komple değiştir sana bu konuda yardımcı olacak birileri ile de tanıştırabilirim.

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #9 : Ekim 12, 2009, 08:12:16 ÖS »
olabilir aslında.

canguder

« Yanıtla #10 : Ekim 12, 2009, 09:23:23 ÖS »
eğer aracı uzun seneler kullanacaksan komple motor değiştirebilirsin. ama 1-2 sene sonra satarım diyorsan hiç masraf yapma sat istediğin bir model varsa onu al. ben şahsen öyle yapardım.

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #11 : Ekim 20, 2009, 03:45:13 ÖS »
arabayı şimdi bitirdik kendimiz topladık yeğenimle. aracın kapaktada blok tada problem çıkmadı orjinal conta aldım blok yüzeyini düzgün bir takozla demir zımparası ile benzinle ıslatarak çapraz bir şekilde zımparaladık kapağı kapattık ve sıkıntımızı giderdik. şu an motorun çalışması fan açması ve hararet gayet güzel. inş sorunu halletmiş olduk. hepinize teşekkür ederim.

mali

« Yanıtla #12 : Ekim 20, 2009, 06:09:36 ÖS »
çok geçmiş olsun :)

RaMsEs

« Yanıtla #13 : Ekim 20, 2009, 08:27:39 ÖS »
Murat Ustaya saygılar.. >=ok

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #14 : Ekim 20, 2009, 08:54:29 ÖS »
eve geldik şimdi erman şimdilik sıkıntı yok 140-150 geldim bakim
yarın da bişey çıkmazsa tmmdir :)

RaMsEs

« Yanıtla #15 : Ekim 20, 2009, 08:55:32 ÖS »
eve geldik şimdi erman şimdilik sıkıntı yok 140-150 geldim bakim
yarın da bişey çıkmazsa tmmdir :)

Hadi hayırlısı bakalım..Arabanı da özlemişsindir sen şimdi haaa.

ufuk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ekim 20, 2009, 08:57:37 ÖS »
ooo abim hayırlı olsun . Islatırız artık dimi volkan abi vede erman abii :)

RaMsEs

« Yanıtla #17 : Ekim 20, 2009, 09:01:34 ÖS »
ooo abim hayırlı olsun . Islatırız artık dimi volkan abi vede erman abii :)
Kesin hemde..

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #18 : Ekim 20, 2009, 09:02:30 ÖS »
özlememmi aga yaa :) allah kimseyi arabasız bırakmasın.

ufuk ıslatırız tabi nedemek. semaverde ıslatırız :)