Gönderen Konu: 4 teker abs 2 teker abs?  (Okunma sayısı 19260 defa)

tpmyo157

4 teker abs 2 teker abs?
« : Mart 17, 2010, 01:39:23 ÖS »
Merhaba arkadaşlar, arkadaşımla baya bi iddialaştık bi türlü çözemedik bu işi. Bende ies onda bora var. Arkadaşın söylemine göre önde disk olup arkada kampana olan abs  li araçlarda arka fren diye bişey yokmuş ama kendi borasında 4 teker abs liymiş. Arkada disk olmayınca sadece önler mi abs oluyor siz ne diyorsunuz bu işe arkadaşlar?

murat_ozbek

Ynt: 4 teker abs 2 teker abs?
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2010, 01:44:12 ÖS »
hımm ya aklım karıştı ama kampana olsada abs olabilir ama arkadaşında haklı olabilir.

TsReAnNeCrE

« Yanıtla #2 : Mart 17, 2010, 01:46:58 ÖS »
kampana frenleme yapar ama abs görevi görmez diye biliyorum
vti larda diskli arka fren abs li

zedrix

« Yanıtla #3 : Mart 17, 2010, 02:17:14 ÖS »
oncelıkle abs fren sıstemının mantıgını bılmek gerek.
frene bellı bır basıncın ustunde uygulama yapıldıgında tekerlerın kıtlenme rıskıne karsı
fren hıdrolıgındekı basınc bellı aralıklarla dusurulup artırılarak (acma kapama ıle)
tekerlerde dogabılecek kıtlenmelere musade edılmeyerek
fren anında dıreksıyon kontrolunun saglanmasıdır.
bu mantıkla gıdersek kampanalarda uygulanamıcak bır sıstem degıldir.
fakat kampanalar dısk frenler kadar anlık tepkılere cevap vermedıgı ıcın kampana frenlere bu sıstem uygulanmamıs olabılır
dıye dusunebılırız fakat bu tez anı fren yaptıgımızda anlıkta olsa on frenlerın çalışmaması fakat arka frenlerın çalışması anlamına gelırkı suratle gırdıgınız bır vırajda bu buyuk rısktır.
sonuç olarak eger abs var ıse dort tekere bırden hukmettıgını dusunmekteyım.

yalçınn

« Yanıtla #4 : Mart 17, 2010, 04:40:36 ÖS »
arkadaşlar ABS arka tekerlekte olsa el fireni ile araba dönermi hiç arka tekerleklerde abs olmaz mantığa aykırı abs nin amacı fren esnasında tekerleklerin kaymasını önleyerek manevra imkanı sağlamaktır arka tekerlektenda manevra olmayacağına göre... çünkü direksiyon ön tekerleklere hükmettiği için.... ABS arka tekerlekte olmaz hatta buzun üzerinde geri kayan ies im in bile abs si çalışmamıştı...

tpmyo157

« Yanıtla #5 : Mart 17, 2010, 05:28:36 ÖS »
Arka tekerlekte mi olmaz yoksa arka freni disk olmayan kampana frende mi sadece önler abs olur.

TsReAnNeCrE

« Yanıtla #6 : Mart 17, 2010, 10:44:58 ÖS »
DİSK FRENDE MÜMKÜNDÜR ARKALARDA ABS OLABİLİR AMA DİSK FREN OLMALIDIR DİYE BİLİYORUM

zedrix

« Yanıtla #7 : Mart 18, 2010, 07:47:03 ÖÖ »
arkadaşlar ABS arka tekerlekte olsa el fireni ile araba dönermi hiç arka tekerleklerde abs olmaz mantığa aykırı abs nin amacı fren esnasında tekerleklerin kaymasını önleyerek manevra imkanı sağlamaktır arka tekerlektenda manevra olmayacağına göre... çünkü direksiyon ön tekerleklere hükmettiği için.... ABS arka tekerlekte olmaz hatta buzun üzerinde geri kayan ies im in bile abs si çalışmamıştı...
el frenı ıle abs lı dısk frende doner yeterkı cekmesını bıl ne alakası var el frenı ıle abs nın yalçın ıkısı apayrı seyler .
senın dedıgın gıbı ıse hıc bır aracta arkada abs yok buda mumkun tabı...

serdarr

« Yanıtla #8 : Mart 18, 2010, 05:04:36 ÖS »
bi kere abs nin açılımı  anti bloke sistemdir  arka tekerler kilitlenip bloke olmasın kızaklamasın diye abs olur manevra ile ne alaka ama iesde varmıdır bilmiyorum

yalçınn

« Yanıtla #9 : Mart 18, 2010, 05:07:47 ÖS »
tabiki arkada abs olmaz arkadaşlar disk te olsa olmaz kampana da olsa olmaz arka tekerlekler düzgün ayarlandığı zaman zaten  fren esnasın da kaymaz....

serdarr

« Yanıtla #10 : Mart 18, 2010, 05:09:44 ÖS »
ama kilitlenmesin diye olabilir

tpmyo157

« Yanıtla #11 : Mart 18, 2010, 05:14:23 ÖS »
Arkalarda abs olmaz demişsiniz ama arkadaki hız sensörleri ne işe yarıyor?

yalçınn

« Yanıtla #12 : Mart 18, 2010, 05:15:28 ÖS »
ama kilitlenmesin diye olabilir

diyorumki düzgün ayarlanırsa arka tekerlekler zaten kilitlenmez :)

zedrix

« Yanıtla #13 : Mart 19, 2010, 08:07:11 ÖÖ »
sonuç itibari ile abs sistemi sadece ön tekerlere hükmediyor
arkalar disk olsun yada kampana farketmiyor.
bu oturumdan bu sonuç çıkıyor....

bunun bır yontemı daha var abs sı olan arkadaslar abs beynınden cıkan boruları takıp etsınler
arkaya gıdıyorsa ????? bı bakalım ne cıkacak

tpmyo157

« Yanıtla #14 : Mart 19, 2010, 01:24:02 ÖS »
Teknik bilgi yokmu arkadaşlar hep varsayım konuşulmuş :)

sogulcan

« Yanıtla #15 : Mart 22, 2010, 01:08:12 ÖS »
Bence çok güzel bi konu olmuş ama sonuçlanmamış halen.Her iki tez de akla yatıyor aslında.ilk bakışta ABS nin 4 tekerde  de olması gerekiyormuş gibi geliyor insana.sonuçta arabanın ani fren esnasında stabilizasyonunu sağlamak için 4 tekerinde aynı tepkiyi vermesi gerekir.Ama öte yandanda, bencede kampanalı frenlerde disk frendeki ABS performansını almak mümkün değil.Arkadaşın dediği gibi kampananın, diskin verdiği aynı tepkiyi vermesi mümkün değil.O zaman arkalarda ABS olmama fikrine bakınca da: O da mantıksız değil aslında.Eğer önlerin kızaklaması önlenmişse ve aynı zamanda da arkalar normal frenle yavaşlıyorsa(kızaklamadan,yani ona göre ayarlanmışsa) arabanın stabilizasyonu gene sağlanır.Arkalarda hem kızaklamaz hemde araba kaymaz.Arka fren disk olsa bile ABS olmayabilir.Sonuç olarak her iki tezde mümkündür gibi duruyor.Acil teknik bilgiye ihtiyacı var bu konunun.

zedrix

« Yanıtla #16 : Mart 22, 2010, 01:58:39 ÖS »
abs lı bır ies ve vti baksam anlarım :) sonucta abs beynınden cıkısı bakılacak fren hortumları beyınden cıkıp arkaya gıdıyorsa demekkı arkalarda abs li ...

sogulcan

« Yanıtla #17 : Mart 23, 2010, 09:04:40 ÖÖ »
http://www.bilgiustam.com/absanti-lock-brake-system-nedir-nasil-calisir/
http://www.frmtr.com/bilim-ve-teknoloji-haberleri-ve-sorunlariniz/1835199-abs-firen-nasil-calisir.html

Bu iki link deki fotolara bakılırsa ABS sadece ön tekerleklerde olur tezi çürümüş oldu.Yani ABS 4 tekerde de olabilir.İlk soruyu hallettik.Şimdi tek soru arkalar kampana ise  ABS sadece öndemi oluyor?Yoksa Her araçta da ABS illa 4 tekerdemi oluyor?

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #18 : Mart 23, 2010, 09:25:29 ÖÖ »
ies sahibisi olarak yorumumu yapayım.
birincisi honda el kitabında derki; "frenler ön arka olarak değil çapraz olarak ayarlanır". yani sağ ön ile sol arka aynı sisteme bağlıdır bu mantıkla ön arka ayrı sistem değil.
ikincisi bi gün el freni çektim direk abs arıza ışığı yandı ödüm koptu arka abs sensorleri bozuldu diye. Neyse ki bir daha yanmadı.
3, sü arka frenlerde iki ayrı mekanizma vardır. biri hidrolik. diğeri telli. siz el freni çektiğinizde tel ile gerilir.

4, VW sahipleri Japon arabalarına çamur atmaya bayılır. Çok toz yuttuklarından sanırsam.. :D

sogulcan

« Yanıtla #19 : Mart 23, 2010, 11:06:51 ÖÖ »
Evet arkadaşlar bende konuyu biraz araştırdım ve sonuç: 'ilkercom' arkadaşımızın da dediği gibi eğer bir araçta ABS varsa 4 tekerde de vardır demektir.Abs sadece önlerde olmaz.Arkaların kampana veya disk olma olayına gelincede; disk frenlerin kampanalara göre performansının daha iyi olduğu yadsınamaz bişey,ama ABS'li binek araçlarda,  ani frenlemelerde ana yük önlere bindiği için,arkalara çok az bir iş düştüğü için, arkaların kampana veya disk olmasının farkı anlaşılamayacak kadar azdır.Bunun içindir ki her ABS'li aracın arka frenleri disk değildir.Kampana olması ABS sistemini kesinlikle etkilemez.Bunun yanında kampananın maliyetinin daha ucuz olması ve el freninde kampananın daha verimli çalışması arkaların kampana olmasının bazı sebebleridir.Bunun içindir ki bazı lüks otomobil markaları (örneğin VOLVO) son yıllarda arkaları disk olan araçlarına bunun yanında birde el freni için kampanaya benzeyen bir sistem eklemişlerdir.
Sanırım bu konuyuda böylece sonuçlandırmış olduk.

zedrix

« Yanıtla #20 : Mart 23, 2010, 11:13:04 ÖÖ »
Evet arkadaşlar bende konuyu biraz araştırdım ve sonuç: 'ilkercom' arkadaşımızın da dediği gibi eğer bir araçta ABS varsa 4 tekerde de vardır demektir.Abs sadece önlerde olmaz.Arkaların kampana veya disk olma olayına gelincede; disk frenlerin kampanalara göre performansının daha iyi olduğu yadsınamaz bişey,ama ABS'li binek araçlarda,  ani frenlemelerde ana yük önlere bindiği için,arkalara çok az bir iş düştüğü için, arkaların kampana veya disk olmasının farkı anlaşılamayacak kadar azdır.Bunun içindir ki her ABS'li aracın arka frenleri disk değildir.Kampana olması ABS sistemini kesinlikle etkilemez.Bunun yanında kampananın maliyetinin daha ucuz olması ve el freninde kampananın daha verimli çalışması arkaların kampana olmasının bazı sebebleridir.Bunun içindir ki bazı lüks otomobil markaları (örneğin VOLVO) son yıllarda arkaları disk olan araçlarına bunun yanında birde el freni için kampanaya benzeyen bir sistem eklemişlerdir.
Sanırım bu konuyuda böylece sonuçlandırmış olduk.

4 tekerde oldugunu dusunmekteydım kı dogrulanmıs oldu.
bır mantık daha yurutupsonucu netlestırebılırız.
on frenlerde abs var ve fren yağ kasılıp kesılıp gonderılıyor.
surucu bu anda halen frene yuksek basınc uygulamakta
dolayısı ıle on frenlerın gıden yag her kesıldıgınde basınclı yag arka frenlere yonlendırılıcek ve gereksız yere
anlık ve olması gerekenden daha fazla basınc arka frenlere uygulanacaktır kı buda 4 fren abs olmasını dogruluyor...

tpmyo157

« Yanıtla #21 : Mart 23, 2010, 01:11:25 ÖS »
beyler cevaplar güzel ama; benim halen aklımda soru işaretleri var? Şimdi bu abs arkalarda da önlerdeki gibi sıkıştırıp bırakıyor mu? öyleyse neden arkadan ses gelmiyor ya da tutup bırakma belirtisi olmuyor (en azından ben böyle bişey hissetmedim) bence sadece hafif bir sıkma gerçekleşiyor öndeki gibi değil.

mar1lyn

« Yanıtla #22 : Mart 23, 2010, 01:29:44 ÖS »
arka frenler sadece dengelemek içindir yuzde 70 80 gibi on frenlerde yuk wardır
arkası dengelemek içindir
bu sebeple bukadar yıl arka frenlerin yerine kampana kullanılmıştır
ama biraz incelersek geçmişten gunumuze araçlar git gide büyüyor ve ağırlaşıyorlar busebebpten oturu frenlere daha fazla iş düşüyor
yine buyuk yuzde on frenlerde ve fren esnasında kitlenme riski olanda y,ne on frendir abs de fren kitlenme eğilimi gosterdiğinde devreye giren bi sistem olduğundan arka frenlerde absolmasının çok bi espirisi yok bence
eğer arabanın %20 ağırlığını taşıyan arka freni kitleniyosa zaten geçmiş olsun diorm ön taraf hak getire :)

mar1lyn

« Yanıtla #23 : Mart 23, 2010, 01:34:18 ÖS »
yukarıdaki arkadaşların açıklamasıda mantıklı ama işte belki fren dağıtıcısında bitiyo olay belli bir basınçtan fazlasını geçirmeyede biliyor
en iyisi servise sorup öğrenmek ben absnin bazen fren mesafesini uzattığını düşünüyorum ve çok fazla sevmiyorum

sogulcan

« Yanıtla #24 : Mart 23, 2010, 01:45:23 ÖS »
beyler cevaplar güzel ama; benim halen aklımda soru işaretleri var? Şimdi bu abs arkalarda da önlerdeki gibi sıkıştırıp bırakıyor mu? öyleyse neden arkadan ses gelmiyor ya da tutup bırakma belirtisi olmuyor (en azından ben böyle bişey hissetmedim) bence sadece hafif bir sıkma gerçekleşiyor öndeki gibi değil.
Arkadaşım şimdi arkalarda da ABS olduğu kesin.(Kampana olsun, disk olsun) Ama yukarıda da belirttiğim ve 'mar1lyn' arkadaşımın da doğruladığı gibi arka frenlere fazla iş düşmüyor zaten.onun için normal yollarda ki ani frenlemelerde arka ABS sensörler sayesinde zaten devreye girmiyor.onun için sen arkadan ses duymuyorsun.Ha ne işe yarıyor o zaman  dersen; eğer aracının ön tekerleri kuru ve tırtırlı zeminde ve de arka tekerlerlerin ıslak veya buzlu gibi kaygan zemindeyken (bu ömründe belki bir kaç  kere olur fazla denk gelmez) ani fren yaparsan eğer, arkalar veya arkalardan herhangi biri zeminden ötürü önlerden daha önce kızaklıyacağı için ABS o tekerde sensör sayesinde devreye girecektir.Yani  zaten fizik kuralları ve arabaların fren ayarlarının doğası gereği arka ABS lere normal yollardaki ani frenlemelerde gerek kalmıyor.