Gönderen Konu: tesisat kuruyorum yardımmm...  (Okunma sayısı 30014 defa)

HAKAN739

• Ziyaretçi
tesisat kuruyorum yardımmm...
« : Nisan 07, 2009, 09:30:08 ÖS »
arkadaslar honda 2008 civic sedan için servisle alınan navitech cihaz aldım,ve 2 adette monitörlü kafalık geliyor.arkada jbl önde galiba adı pb gibi birşey olan kompenat var.
ayrıca 4 kanallı bir düşük kalite amfi(hesapta 1800 watt  <nohapy ) ve yine amfiyle aynı marka hesapta 1000 wattlık bagajda birde basım var.
sistemlerle ilgili bilgim sıfır.Daha profesyonel ve daha doğru,bilinçli cihazlaraarası uyumlu,bi tesisat kurmak düşüncesindeyim.fiat çok önemli deil,tabii ultra olmamak kaydıyla ;)
Sormak istediim şu:
öncelikle kompenatları deiştirmiycem,
onun dışında güçlü kaliteli bir amfi 5 veya 6 kanallı
ii bir bas
ve ii bir kompositör.
bugün bir tuningçi ile görüştüm bana audison LRx 6.9 bir 6 kanallı amfi,
bir l5 kicker kare bas,
ve 1.5 faradlık compositör önerdi,
bu karışım nasıl,ne bileyim mesela kicker l5 kendi içinde versionlumu,tek çift sargısı varmı baglantı paralel falan ii olur,1.5 farad nedir yetermi amfi güçlü gelirde yakarmı,hiçbir bilgim yok bu yazdıklarımıda şimdi forumları karıştırdım hayatımda ilk defa okudum,
Ayrıca çift kicker veya önerdiiniz markayı koymak istersem ne yapmam lazım,tek baslı veya çift baslı olarakta yardımcı olursanız,bende peşinen teşekkür ederim,ayrıca cihaz öneren arkadaş olursa kolayca bulabileceğim yerde önerirse aynen double teşekür...
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2009, 09:32:48 ÖS Gönderen: HAKAN739 »

Cumhur

Ynt: tesisat kuruyorum yardımmm...
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2009, 09:38:12 ÖS »
Abi bende anlamam ama kicker çok sağlamdır yaptırırsem ilerde beende kicker yaptıracam.. :) Gökhan(refleks)abinin arabada L7 vardı cok  başarılı.. Kendisine sorarsanız yardımcı olur :)

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2009, 09:51:43 ÖS »
Abi bende anlamam ama kicker çok sağlamdır yaptırırsem ilerde beende kicker yaptıracam.. :) Gökhan(refleks)abinin arabada L7 vardı cok  başarılı.. Kendisine sorarsanız yardımcı olur :)
çok teşekkür ederimde farklı fikirlerede bi bakmak lazım anlamadığım için hata yapmak istemem,saol kardeşim..en son özelden gökhana bişeyler yazar son noktayı koyarız konuya assolistler en son :) bys den ferdinin selamını söleriz olur biter ;)

« Son Düzenleme: Nisan 08, 2009, 04:09:01 ÖS Gönderen: refleks »

ForEnginePOWER

« Yanıtla #3 : Nisan 08, 2009, 01:03:57 ÖÖ »
Aga Benden sana bir tavsiye setimi kendim aldım kendim döşedim dükkanım yok ama elektronik okudum ii anlarım Sana tuningçi Audison önermiş ama ben katılmıorum ona aslında iiii ama şöle iii Audison pahalı mal üretio yani bu da demek oluyoki benim 450 tl ye aldıgım JBL1201.1 bass amfisi ile aynı gücü üreten Audison 1.5 milyar  değerinde Anfilerde Kesinlikle JBL diorum woferlerde KİCKER tabiki ama ben HERTZ kullandım 38 lik çift Arka koltugu 1 haftada dağıttıı basınçtan kapı hoparlörlerini yani midleri beslemek için sana JBL 75.4 öneririm  BASS ları beslemek içinde JBL 1201.1 öneririm Kapasitör(Kondansatör) bu parça içinde elektiriği depolar görevi woferler bass vurdugu  zaman anfi aküden öle bir akım çeker ki akü dayanmaz eger 4 -4 lük set döşe kapasitör kullanma akü de 60-70 amper olsun asvaltta 100-100 gidiyorum Volüm verdimmi aracın farlar sönüp gidiyo o kadar akım çekio Anfiler tabi sen asılırsan bu kadar. Yani kapasitör Anfi ye Çok ii destek çıkar çokta önemli bir parçadır  gelelim birimine FARAD devrelerde çok kullanılır küçükleri tabi,  1.5 Farad işini görür veya çift 1 Farad da olabilir ama en ii sii 2 Farad  tabi Farad ın büyük olması demek içine depoladığı elektiriği tam güç kaç saniye verebilmesidir  yani 1 faradlık bir kapasitör anfinin gücü emmesinde tam güç ~3-4 saniye destek çıkar ama 2 faradlık kapasitör ~5-6 saniye destek çıkar anfiye fark bu.
Woferler konusunda Kicker L5 ve L7 çok güzel olağan üstü bir woferdir  ama  sahtelerini sürdüler piasaya bu da işi bozdu JBL in woferleride çok süper eğer sığdırabiliosan çift 38 lik wofer öneririm Aslında bu JBL 1201.1 anfiyi bana aldırtmıcak oldular hangi setçiye gitsem dioki bana sana JBL 755.6  (6 kanallı) anfiyi önerdiler ben inad ettim 1201.1 istiorum dedim ve nasıl bir sistem kuracağımı anlattım sürekli netten anfilerin piasasını ve güçlerini karşılaştırıyorum JBL 1201.1 çok beğendim tuning çiler bana dioki sen delirmişin kafayı bunla boznuşun senin o aracın bağajını iptal eder dedi yani ne bağaj kiliti nede fitil hakkatende öle bir gücü var ama ben hala aldığım 38 lik HERTZ 38 lik wooferlerimi bağlamadım bir kaç resmini koyayım size
Oval hoparlörlere kullandığım 75.4 anfi bu anfinin altında gözükmüyo

Bu da Sistemin üzerine Tekrar ekliceğim  woferlarım biraz hayvanice tabi

Haa bu arada unutmadan aga Teyip te  önemli ben Pioneer 6050 kullanıorum ses  kalitesi çok güzel Veya ///ALPINE 9881RB vya 9883 de olabilir
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2009, 01:06:20 ÖÖ Gönderen: ForEnginePOWER »

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 08, 2009, 10:51:47 ÖÖ »
engincim saol ilgine tşklr,şimdi yani kompenatmı diyorlar ne işte onlar için 4 kanallımı alayım 2 bas koymayı düşünüyorum herbiri için ayrı bas amfisimi alayım 6 kanallı alıp basın birini ona dierinide başka bir bas amfisinemi bağlayım basın ses kalitesi deişirmi 4 kanal  amfi koyup 2 ayrı bas için ayrı ayrı amfi almak oluyormu
kapasitörü anladım ok saol demektirki faradı büyüdükce daa ii ozaman ne bileyim 10-15 farad alalım
istersen sen bana benim anlayacaım sekilde sistemi kur şöyleki
kompenatlara şu kadar kanallı şu marka amfi
baslara şu amfi
arkaya 2 adet şumarka cm ve wat bas
kapasitörde şu kadar farad su marka al de alayım basit dilde ok,
şöför acemi ;)

ForEnginePOWER

« Yanıtla #5 : Nisan 08, 2009, 03:54:45 ÖS »
Abicim Şimdi kapı hoparlörleri için sana önerebileceğim bir marka yok ama kicker falan olabilir eğer diosan 4 kapıya birde arka camın altına 2 komp. bağlıcam diosan JBL 755.6 öneririrm (6 Kanal) eger 4 Tane komp. olacak diosan JBL 75.4 (4 Kanal) kullan derim bu 2 anfide ses anfisi güçleri muazzam. Bass Anfisi olarak da 2 kanallı JBL 1201.1 anfisini öneririm dinamik gücü Rms 1339 Wat 2 Ohm da bu demek tirki bir çıkışa 2 tane benim şu yukardaki HERTZ leri bağla HERTZler 380 Wat Rms Wooferleri yakar anlıcan Anfi çok Deli Bir kuwete sahip Ve Kapasitör olarak ta zannedersem en son 2.5 Farad var bulursan 2 farad çok güzel olur   wofer olarak Kicker L5  veya L7 çok pahalı kaçar Sana yine JBL kullan derim 38 lik olursa çok ii olur JBL inde GTI serisi woferleri vardı heralde   Fiatlar bildiğim    JBL 1201.1 mono anfi  2. El : 450 Tl ye buldum ve varda sıfırı 450 Dolar
  755.6 Stero anfi : oda 2. el 450 sıfırını bilmiorum
75.4 Stero Anfi : Sıfır 280 tl idi  2.El 200 bulursun
2 Faradlık bir kondansatör de yaklaşık ~300 e yakın olur ama bu dediğim anfileri kullan ne bağlarsan  bağla çok etkileyici bir basınç olur aga eger anlatabildiysem yardımcı olabildiysem ne mutlu haa bu arada anfinin güç kabloları yani elektirik besleme kabloları da çok önemli kalın olacak baya bi

refleks

• The Power Of Dreams
« Yanıtla #6 : Nisan 08, 2009, 04:09:20 ÖS »
çok teşekkür ederimde farklı fikirlerede bi bakmak lazım anlamadığım için hata yapmak istemem,saol kardeşim..en son özelden gökhana bişeyler yazar son noktayı koyarız konuya assolistler en son :) bys den ferdinin selamını söleriz olur biter ;)

hiç sevmem ferdiyi:)

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 08, 2009, 08:22:43 ÖS »

:)

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 08, 2009, 10:41:32 ÖS »
Abicim Şimdi kapı hoparlörleri için sana önerebileceğim bir marka yok ama kicker falan olabilir eğer diosan 4 kapıya birde arka camın altına 2 komp. bağlıcam diosan JBL 755.6 öneririrm (6 Kanal) eger 4 Tane komp. olacak diosan JBL 75.4 (4 Kanal) kullan derim bu 2 anfide ses anfisi güçleri muazzam. Bass Anfisi olarak da 2 kanallı JBL 1201.1 anfisini öneririm dinamik gücü Rms 1339 Wat 2 Ohm da bu demek tirki bir çıkışa 2 tane benim şu yukardaki HERTZ leri bağla HERTZler 380 Wat Rms Wooferleri yakar anlıcan Anfi çok Deli Bir kuwete sahip Ve Kapasitör olarak ta zannedersem en son 2.5 Farad var bulursan 2 farad çok güzel olur   wofer olarak Kicker L5  veya L7 çok pahalı kaçar Sana yine JBL kullan derim 38 lik olursa çok ii olur JBL inde GTI serisi woferleri vardı heralde   Fiatlar bildiğim    JBL 1201.1 mono anfi  2. El : 450 Tl ye buldum ve varda sıfırı 450 Dolar
2 Faradlık bir kondansatör de yaklaşık ~300 e yakın olur ama bu dediğim anfileri kullan ne bağlarsan  bağla çok etkileyici bir basınç olur aga eger anlatabildiysem yardımcı olabildiysem ne mutlu haa bu arada anfinin güç kabloları yani elektirik besleme kabloları da çok önemli kalın olacak baya bi
kardeşim çok saol hem bilgilendim,hemde önerilerini dikkate aldım yaptığın listeyi sorduruyorum fiyat falanda araştıcaklar, Bass Anfisi olarak da 2 kanallı JBL 1201.1 anfisini öneririm dinamik gücü Rms 1339 Wat 2 Ohm demişsin yani anladığım bu bas anfisine yani tek amfiye 2 tane 38lik bağlanabilirmi yoksa birini yine JBL 755.6 (6 Kanal)'danmı alıcaz,sormamın sebebi 38likleri ayrı ayrı JBL 1201.1'den alabiliyorsak o zaman kompenatlara 6 kanallı almama gerek yok 4 kanallı yetmezmi böle oluyormu,tşklr...
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2009, 10:45:40 ÖS Gönderen: HAKAN739 »

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 08, 2009, 10:54:23 ÖS »
Abicim Şimdi kapı hoparlörleri için sana önerebileceğim bir marka yok ama kicker falan olabilir eğer diosan 4 kapıya birde arka camın altına 2 komp. bağlıcam diosan JBL 755.6 öneririrm (6 Kanal) eger 4 Tane komp. olacak diosan JBL 75.4 (4 Kanal) kullan derim bu 2 anfide ses anfisi güçleri muazzam. Bass Anfisi olarak da 2 kanallı JBL 1201.1 anfisini öneririm dinamik gücü Rms 1339 Wat 2 Ohm da bu demek tirki bir çıkışa 2 tane benim şu yukardaki HERTZ leri bağla HERTZler 380 Wat Rms Wooferleri yakar anlıcan Anfi çok Deli Bir kuwete sahip Ve Kapasitör olarak ta zannedersem en son 2.5 Farad var bulursan 2 farad çok güzel olur   wofer olarak Kicker L5  veya L7 çok pahalı kaçar Sana yine JBL kullan derim 38 lik olursa çok ii olur JBL inde GTI serisi woferleri vardı heralde   Fiatlar bildiğim    JBL 1201.1 mono anfi  2. El : 450 Tl ye buldum ve varda sıfırı 450 Dolar
kardeşim çok saol hem bilgilendim,hemde önerilerini dikkate aldım yaptığın listeyi sorduruyorum fiyat falanda araştıcaklar, Bass Anfisi olarak da 2 kanallı JBL 1201.1 anfisini öneririm dinamik gücü Rms 1339 Wat 2 Ohm demişsin yani anladığım bu bas anfisine yani tek amfiye 2 tane 38lik bağlanabilirmi yoksa birini yine JBL 755.6 (6 Kanal)'danmı alıcaz,sormamın sebebi 38likleri ayrı ayrı JBL 1201.1'den alabiliyorsak o zaman kompenatlara 6 kanallı almama gerek yok 4 kanallı yetmezmi böle oluyormu,tşklr...

dostum birde şu var ben bu cihazları hondadan serviste takılan navitech'in navigasyon cihazına bağlı olarak çalıştırmayı düşünüyorum,ne dersin?başka bir teyp düşünmüyorum nereye koyacaksın zaten bu cihaz her türlü yinede iyi bir ses verir bu tesisatla diye düşünüyorum ne dersin?
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2009, 10:56:35 ÖS Gönderen: HAKAN739 »

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 08, 2009, 10:59:40 ÖS »

Ferdi'yi sevmeyen ölür valla :)

ForEnginePOWER

« Yanıtla #11 : Nisan 08, 2009, 11:48:54 ÖS »
Abicim bu JBL 1201.1 Anfiye Rms 380 watlık (P.M.P.O 1300 Wat oluyo yaklaşık)  38 lik 4 tane woofer bağlayabilirsin iii bir tesisat ve iii bir teyip ile  birde şunu söleyim ben bu anfiyi şu yukarda gördüğün 38 lik HERTZ wooferlerı Bağladım 1 ay önce falan eğer akün küçük se bu 1201.1 güç yetersizliğinden dolayı belli bir volum den sonra anfi kendini kapatır tabi çok düşük volumlerde değil bu  tavan falan 3 cm zıplıo içerde durmak mümkün değil gibi bişey tabi o şekilde iken anfi güç yetersizliğinden kendini kapatır benim akü 72 Amperdi. ve teyip olarak Navitech demişin kartlı teyiplerden değilmi o ama yinede Helal olsun navitech ee ii yapıo daa tabi bu sistemi Pioneer den Alpine den beslemek başkaa

ForEnginePOWER

« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2009, 11:55:55 ÖS »
755.6 tavsiye etmem sana eger aracın minibüs tarzı değil ise yani vito transporter falan değilse 755.6 alma.
 1201.1 herşeye yeter bana tuningçi zorla aldırtmamak istio bu anfiyi kawga ettik adamla bana dio sen delimisin kafayı mı üşüttün senin bağajı mahveder bu dio neler neler tabi insan sevdiğinden vazgeçermi  çok şey diolar yahu bana zorla 755.6 aldıracak oldu tuningçi bu sana yeter die ben kafamın bildiğine gittim ve gördüm gücü sistem çalarken anfi bana dio yokmu daha şöle 45 lik wofer verde zıplatıyım dio  okadar kuwetli

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 09, 2009, 02:02:52 ÖÖ »
755.6 tavsiye etmem sana eger aracın minibüs tarzı değil ise yani vito transporter falan değilse 755.6 alma.
 1201.1 herşeye yeter bana tuningçi zorla aldırtmamak istio bu anfiyi kawga ettik adamla bana dio sen delimisin kafayı mı üşüttün senin bağajı mahveder bu dio neler neler tabi insan sevdiğinden vazgeçermi  çok şey diolar yahu bana zorla 755.6 aldıracak oldu tuningçi bu sana yeter die ben kafamın bildiğine gittim ve gördüm gücü sistem çalarken anfi bana dio yokmu daha şöle 45 lik wofer verde zıplatıyım dio  okadar kuwetli
yani 1201.1'in 4 kanalına midler kalan 2 kanalından birine bir 38'liği dierine de öteki 38'liği bağlayıp bitirebiliyormuyuz amfi işini

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 09, 2009, 02:07:31 ÖÖ »
yani 1201.1'in 4 kanalına midler kalan 2 kanalından birine bir 38'liği dierine de öteki 38'liği bağlayıp bitirebiliyormuyuz amfi işini

arabam 2008 1.8 civic sedan
cihazda Navitch NRD-AX3400HC Honda Cıvıc Navigasyon & Multimedia Sistemi

ForEnginePOWER

« Yanıtla #15 : Nisan 09, 2009, 02:24:35 ÖÖ »
 yanlış anladın abicim 1201.1 anfi 2 kanaldır ve tek kanalına 2 tane 38 lik wofer bağlayabilirsin bunu demek istedim aman diyim komp. bağlama sakın komp uçurursun bu anfiye sadece bass bağlanır bu anfi zaten bass anfisi ses alamassın ses anfisi 755.6 ve 75.4 var şöle yapanlar var sadece 755.6 yı alıolar bu anfi 6 kanal 4 kanalına komp. 2 kanalınada köprüleyip bir bass bağlıolar fakat  bu şekil ben gördüm hoşuma gitmedi yani beni tatmin etmedi abcim sen 1201.1  kesin kullan derim istersen komp lar için daha dandik te ses anfisi kullanabilirsin

ForEnginePOWER

« Yanıtla #16 : Nisan 09, 2009, 02:27:27 ÖÖ »
aga senin o navigasyon tümleşik mod u ne kadar pahalıymış öle yahu walla onu sat 4-4 lük set döşenir KDV Dahil 2.595,00 TL

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Nisan 09, 2009, 02:33:18 ÖÖ »
ok,ok sanırım ben yanlış anladım doğrusun.kompenatları 755.6ya 2 tane 38likleri 1201.1e ok?

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Nisan 09, 2009, 02:41:52 ÖÖ »
ok,ok sanırım ben yanlış anladım doğrusun.kompenatları 755.6ya 2 tane 38likleri 1201.1e ok?
çok soruyorum özür birde şu vardı acaba kablo dedin bunun markası varmı ve civic sedana aşağı yukarı kaç metre kablo gider?olmazsa ben bulup alayım fazla fazla tesisatıda servise kurdurcam işte toplam cihazları sen biliyorsun vereyim servise en iisi olsun bari

ForEnginePOWER

« Yanıtla #19 : Nisan 09, 2009, 03:07:18 ÖÖ »
yani ama birşey daha dikkatimi çekti eğer 4 tane komp. kullanacaksan 75.4 kullan 6 tane komp kullanacaksan 755.6 yı kullan kablo olarak ben SoundStream in 6Ga kablosunu kullandım yaklaşık ~1 cm çapında 8 metre aldım artı kablosu ve anfinin eksi beslemsinide bu 8 metrenin katılımı ile yaptım fakat bu 8 metreyi sadece 1201.1 e kullandım daha birde işin içinde ses anfisi var onada 5mm lik kablo kullandım oda 4 metre gitti  akünün orda çift sigorta attım şaseye müdahele olarak 1201.1 için 60 amperlik 75.4 içinde 40 amperlik sigorta kullandım  başka sormak istediğin birşey varsa çekin me abicim sor  cvp vermeye çalışırım...

HAKAN739

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Nisan 09, 2009, 03:27:23 ÖÖ »
eyvallah kardeşim sonunda oldu aynen dediğin gibi kurcam tesisatı artık tam olarak anladım kurunca sana resimli haber vercem başka kombinasyonlarda önerdiler mesela audisonlu falan ama ben senin kurduğunu yapıcam,dostum gerçekten çok yardımcı oldun,çok çok teşekkür ederim,ben izmirdeyim,her zaman beklerim,ne konuda olursa kardeşim bende sana yardımcı olurum hayalimdeki arabayı yaratmamda seninde bu şekilde katkın oldu,saolasın...

ForEnginePOWER

« Yanıtla #21 : Nisan 09, 2009, 03:30:00 ÖÖ »
Sen saol abicim eger ben yardımcı olabildiysem sana bu beni mutlu eder hayırlısıyla inş. tesisatı kurarsınız...

sydney

« Yanıtla #22 : Nisan 09, 2009, 02:36:51 ÖS »
arkadaslar arabami yeni aldim, insallah kendime gore normal sartlarda ayar yapcam bende,
pioneer mp3 alcam, aracin ustundekı hoparlörleri degistrimek istiyorum,
pioneer ile en iyi sesi hangıleri verir, kapı ve arka hoparlörler degistircem, woofer anfi bana degil simdilik...
tesekkurler...

sydney

« Yanıtla #23 : Nisan 09, 2009, 02:42:13 ÖS »
PİONEER TS-G 1702İ 170 WATT HOPARLÖR
bunlar nasil iyi mi, ama bunlar arka koltuk arkası sanırım,
kapı icleri ne olacak?

refleks

• The Power Of Dreams
« Yanıtla #24 : Nisan 09, 2009, 02:44:02 ÖS »
karıştırıyım mı  kafanı:)