Gönderen Konu: Oto müzik sistemleri teknik bilgileri ( Genel olarak )  (Okunma sayısı 46088 defa)

VTEC

• Administrator
    • http://www.teamhondaturkey.com
Oto müzik sistemleri teknik bilgileri ( Genel olarak )
« : Mayıs 22, 2007, 02:43:47 ÖÖ »
Head Unit (Teyp):
Aracımıza ses bilgisini sağlayan üründür.Genelde normal araçlarda tek başına seslendirmeyi de yapar.içinden amfilidir, hoparlörler için küçük bir düzeyde güç sağlar.
-Coax. Hoparlör (Normal bildiğimiz Kolon):
Çeşitli boylarda olur. 10,13,16 cm ve 6*9 inch oval yapılarda bulunur. 2,3, yada 4 yollu olur. Her yol bir ünitedir.Mesela 3 yollu bir coax hoparlör için: basları için geniş bir ünite,orta sesler için bir ünite ve tizz sesler için daha küçük bir ünite tek bir yapıda bağlıdır.Genelde en ucuz ses yoludur.
-Komponent:
Coax'dan farkı, ünitelerin ayrık yapıda ve sesi filtreleyen bir "cross over"'ın bulunmasıdır. 2 veya 3 parçalı olur. her sesi frekansından ayırarak ünitelere dağıttığı için coax'a göre daha net ve verimli olur.
-(Sub)Woofer:
Ağır Bass sesleri için büyük ve pahalı ürünlerdir. Genelde 20 ila 38 cm arasında değişen çaplarda vardır.En yaygını 30cm'lik olanlardır.Değişik çeşitleri vardır:
--"Band Pass" Enclosure (4rth order) Kutulu modeller:
En alt frekansları yakalamak ve sese derin bas efektleri ile yardımcı olmak içindir, yüksek güç gerektirir.
--"Ported" Enclosure Kutulu modeller:
Derin ve Sert basları birlikte verir,çoğunluğun kullandığı modeldir.Yuvarlak bir borudan gelen hava ve Kutunun üstünde bulunan Woofer yüzeyinden yayılan ses ile çalışır. Her kaliteli sistemin vazgeçilmezidir.
--"Sealed" (Portsuz) Kutulu modeller:
Sert ve dinamik bas verirler, uğuldama ve derinden efektler için yanlarında Band Pass Kullanılması iyi olur. Küçük kutluarda kullanılırlar.
--"Free Air" Modeller:
Genelde pioneer'ın piyasada çok sunduğu modellerdir.Kutu olmadan monte edilir ve sesi genelde çok net vermese de Bagajda yer kaplamamsı açısından en ideal küçük sistem bas parçalarıdır.
-Amfiler:
Teypten gelen bilgiyi daha da güçlendirerek yüksek güç ihtiyaçlarını karşılarlar. Sadece yüksek seste deil, alçak seste de gücünü belli ederek sesin kalitesini genelde arttırırlar.Asıl amaç yüksek güçlü üniteleri karşılamaktır. Çeşitli modelleri vardır: D class(Mono Bas amfisi), Full Range...kullanılcak üniteye göre seçim yapılmalıdır.
-Capasitör(Kapasitör, Kondansatör) :
Farad birimiyle ölçülürler. Analog ve Digital(sayısal)'ları vardır. Normal Akü güçlü bir ses sisteminin yükünü kaldıramayacağı için buna ani güç ihtiyaçlarını kaldırabiliecek bir ünite bağlanır.Bu elektrik gücü biriktiren üniteye bu ad verilir.Genelde Yuvarlak tüp şeklinde olur.
-Aktif Crossover:
Ses frekanslarını teypten alınır alınmaz ayıran ya da amfilenmiş sesi değişik ünitelere göndermeye yarayan ve daha profosyonel sistemlerde kullanılan ünitedir.
-Sound Proccessor:
içinde aktif crossover, efektler, ekolaizer v.b. gibi sistemler barındıran, teyp'ten alınan sese bu özellikleri veren ünitedir.Çok prof. sistemlerde kullanılır.
-Eko (Ekolayzır) : Sesi Frekanslarına göre kendinize özelleştirmenizi sağlar.Basları arttırıp tizzleri düşürmek gibi.Tabi kaç band ise o kadar çok ses ayarı yapmaznızı sağlar.Birçoğunda ayrı subwoofer çıkışı bulunduğundan basları daha verimli amfilemenizi sağlar.

AngelllA

• Ziyaretçi
Ynt: Oto müzik sistemleri teknik bilgileri ( Genel olarak )
« Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2007, 11:30:39 ÖÖ »
Bilgiler için teşekkürler >=ok
« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2007, 11:31:53 ÖÖ Gönderen: AngelllA »

ZoDi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Temmuz 02, 2007, 01:02:46 ÖÖ »
süper paylaşım... seçimlerle ilgili paket tavsiyleri hazırlayıp koyacağım bende

iltermutlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Eylül 08, 2007, 04:37:25 ÖS »
çok güzel bir paylaşım olmuş. hem bilgilendirici hem de sade bir anlatımı var
teşekkürler

umut

« Yanıtla #4 : Ekim 26, 2007, 01:50:02 ÖS »
paylaşım için tşk. >=ok

volkan_627

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2007, 03:04:39 ÖS »
arkadaslar sızlerden yardım beklıyorum. 2 gun once pıoneer3900 cd calar aldım servıs dısı bı yere taktırdım garantı kapsamından cıkmısmıdır acaba ayrıca en onemlı sorunum alete yaptıgım ekolayzer ayarları kontagı kapattıktan sonra sıfırlanıyor. fabrıka ayarlarına gerı donuyor.nası cozebılırım lutfen yardımcı olun sımdıden tesekkurler.

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Aralık 13, 2007, 03:10:47 ÖS »
Bildiğim kadarıyla garantin bozulmuş durumda. Ama hafıza ile ilgili sorunun montaj hatasından kaynaklanıyor.  Kırmızı ve Sarı kablolardan bir tanesi sabit elektrik diğeri ise kontak tan elektrik alması gerekiyor. O iki kablonun yeri değişirse sorun ortadan kalkar.

volkan_627

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 13, 2007, 05:11:04 ÖS »
pekı sımdı bır pıoneer servısıne gıtsem onlar yenıden montajı yapsalar ve kayıt etseler tekrar garantıye gırermı? bıde takılırken kablo falan baglanmadı dırek soket vardı ve onu taktılar o kadar.

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 13, 2007, 05:15:54 ÖS »
Hımm ozaman sokette bir sorun var sanırım bir kablonun yerini değiştirilmesi gerekli.  
Garanti konusunda da servis le görüşsen sanırım daha doğru bir cevap alabilirsin.

Buarada ilk olarak kendini tanıtırsan iyi olur.

volkan_627

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 13, 2007, 06:46:20 ÖS »
cok tesekkur ederım bılgıler ıcın ben karsta müzik ogretmenıyım adım volkan.

volkan_627

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 13, 2007, 08:31:14 ÖS »
bu arada cd çaları teknosa dan aldım bana gelmeden once garantı belgesı kaselenmıs faturada var sanırım garantısı dwm edıyo

volkan_627

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Aralık 14, 2007, 08:32:50 ÖS »
arka kolonları degıstırmek ıstıyorum 2 tane pıoneer kolon almak ıstesem ne onerırsınızzz

TTayfuNN

« Yanıtla #12 : Aralık 20, 2007, 08:58:50 ÖÖ »
Amfi takılmadan sub woofer takmanın sakıncası var mıdır, varsa nedir?

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Aralık 25, 2007, 12:26:14 ÖÖ »
Subwoofer  yüksek watt lara ihtiyaç duyar. Bu nedenle amfi takmadan bu tarz bir cihazın montajını yaparsanız teybinizin çıkışları en kısa sürede yanacaktır.

buura

« Yanıtla #14 : Aralık 27, 2007, 04:09:58 ÖS »
cumhur abi peki her sub a amfi takılmalımıdır yoksa böle güçlüleremi ???

korkuz

« Yanıtla #15 : Ocak 14, 2008, 10:07:50 ÖÖ »
mrblar aracımı yeni aldım ve siteye yeni üye oldum.(2008 civic elg otm) ankara efeden aldım ve donanıma dvd,vcd,kamera,tv gibi komplex bi ekranda sistemide eklettim .markası avt. bu sistemlerin randımanı hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.ayrıca yeni bir honda kullanıcısı olarak görüş ve bilgilerinize açığım..tşk..

be-genc

« Yanıtla #16 : Şubat 24, 2008, 01:05:07 ÖS »
süper paylasım TşK.

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #17 : Mart 14, 2008, 05:43:08 ÖS »
Tşkkrler..

honda_team

« Yanıtla #18 : Mayıs 28, 2008, 02:44:00 ÖS »
Bilgi için teşekkürler.

nisay

« Yanıtla #19 : Ekim 21, 2008, 03:41:55 ÖS »
başarı çalışma, tesekkürler :)

nisay

« Yanıtla #20 : Ekim 21, 2008, 03:43:43 ÖS »
başarılı çalışma, tesekkürler :)

esmerim0034

« Yanıtla #21 : Ekim 17, 2009, 02:05:42 ÖS »
arkadaşlar merhaba arabamda iki adet arkada alpine kolon var 2X280W ve kenwood teyip var.tesisat yapmayı düşünüyorum bu kolonlarla beraber bi anfi ve subwoofer taksam ses beni tatmin edermi?çoğu arkadaşlar mid takımı alda yap diyo ama şu anda onları söküp onları takma gibi bi lüksüm yok.ikide kapı hoparlörü taksam,anfi ve subwooferla güzel bi ses verirmi acaba bu konuda acil yardıma ihtiyacım var arkadaşlar lütfen yardım edin:?

alican_07

« Yanıtla #22 : Kasım 10, 2009, 09:27:01 ÖS »
paylaşım için sağol

a.uz

« Yanıtla #23 : Şubat 03, 2010, 11:58:20 ÖS »
paylasım icin tşkr

dohc motor

« Yanıtla #24 : Şubat 11, 2010, 06:56:14 ÖS »
TESEKKURLER