Gönderen Konu: "GOD34" ses sıstemı ıyılestırme..  (Okunma sayısı 10411 defa)

XeL

"GOD34" ses sıstemı ıyılestırme..
« : Ağustos 03, 2010, 05:48:19 ÖÖ »
arkadaslar elımde bı kac parca var.. bunları aracımda kullanmak ıstıorum..

fakat aracın normal kolonları hakkında bılgım yok.. hangı kolon kac watt'dır..? ıyılestırme ıcın neler yapılabılır..?

suan ıcın baslangıc benımkısı, profsynl bırsey dusunmuorum..

suan aklımda degıl modellerı ama bakıp yazarım buraya.. elımde ıkı tane anfı var.. ıkı tane jvc 240 watt'lık bass hoprlr var..bır de jbl 1000watt bass kutusu..

fakat kolonlar yuvarlak degıl oval sekılde... bana sıkıntı yaratır mı ? onları degstrıp yuvarlak sekılde mı kolon almalıyım..?araca uyum saglaması bakımından...

en zayıf oldgum konulardan bırıdır..yardımcı olursanız cok sevınırım :)

oKiNaLi

• Onur
    • Bursa Klasik Otomobilciler Derneği
Ynt: "GOD34" ses sıstemı ıyılestırme..
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2010, 06:00:49 ÖÖ »
Bu ses sistemleri konusunda aracın orjinalliğini bozacak olan herşeye karşıyım.
O yüzden oval kolonları takacaksan benim önerim arka panele bir yedek yaptır yada çıkma bir panel bulup onu parçala.

XeL

« Yanıtla #2 : Ağustos 03, 2010, 06:01:45 ÖÖ »
Bu ses sistemleri konusunda aracın orjinalliğini bozacak olan herşeye karşıyım.
O yüzden oval kolonları takacaksan benim önerim arka panele bir yedek yaptır yada çıkma bir panel bulup onu parçala.

aynen bende karsıyım o yuzden sordum zaten..tsk ederım..
cıkma panelı kolay bı sekılde bulabılrmym..?

oKiNaLi

• Onur
    • Bursa Klasik Otomobilciler Derneği
« Yanıtla #3 : Ağustos 03, 2010, 06:06:31 ÖÖ »
Kazalı bir araçtan çıkmasını bulabilirsin ancak senin döşeme rengine uygun olanı araman gerekir. Muhtelif bu işi yapan hurdacılar var.

XeL

« Yanıtla #4 : Ağustos 03, 2010, 06:25:08 ÖÖ »
benım arac sıyaha sıyah.. :)

ya da o kolonları kullanmam da.. yuvarlak kolon kullanırım daha saglıklı olur..

kolon olarak arkaya ne onerırsınız.. ? + kapılara da ?

2010civic

« Yanıtla #5 : Ağustos 03, 2010, 07:50:05 ÖÖ »

fakat aracın normal kolonları hakkında bılgım yok.. hangı kolon kac watt'dır..? ıyılestırme ıcın neler yapılabılır..?

suan aklımda degıl modellerı ama bakıp yazarım buraya.. elımde ıkı tane anfı var.. ıkı tane jvc 240 watt'lık bass hoprlr var..bır de jbl 1000watt bass kutusu..

fakat kolonlar yuvarlak degıl oval sekılde... bana sıkıntı yaratır mı ? onları degstrıp yuvarlak sekılde mı kolon almalıyım..?araca uyum saglaması bakımından...

ben aracıma 4 tane 16 cm mid koydum. bir adet 30 cm bas ve iki tane jbl anfi gayette hoş oldu. her şey yeriene cuk diye oturdu. sesi açmadığım sürece araçta tesisat olduğunu kimse anlayamıyor

XeL

« Yanıtla #6 : Ağustos 03, 2010, 07:53:05 ÖÖ »

ben aracıma 4 tane 16 cm mid koydum. bir adet 30 cm bas ve iki tane jbl anfi gayette hoş oldu. her şey yeriene cuk diye oturdu. sesi açmadığım sürece araçta tesisat olduğunu kimse anlayamıyor

4 tane 16 cm mid takımını nerelere koydunuz.. kapı on kapılara ve arka tarafa mı ?

bendekı oval kolonlar bı ıse yaramaz onları degstrcem..ne onerırsınız kolon olarak.?

tweetr koymadınız mı sız ?

mehmetmt

« Yanıtla #7 : Ağustos 03, 2010, 08:00:33 ÖÖ »
bende kullanmıstım midler değişince ses daha bi guzel oluyor araç içinde fakat bass bence biraz bozuyor.midleri iyi seç derim bizimkiler 16 cm yuvarlak bassda 30 cm jbl işini görecektir.anfi olarakta jbl 301.1 ve 75.4 kullanmıstım memnundum

XeL

« Yanıtla #8 : Ağustos 03, 2010, 08:55:58 ÖÖ »
100jbl var zaten ama mıdlerı ne alayım.. kapılarda tweetler ıcın yer var dımı ? ben oyle bılıorum..

emre_ege21

« Yanıtla #9 : Ağustos 04, 2010, 06:29:06 ÖÖ »
arkadaşım bende var ben yaptırmıştım ama kullanmıyorum arkadaya mdf den dediğiniz gibi bir panel yaptırdım 4 tane oval konulabiliyor... istersen özelden görüşebiliriz...

fahr!!

« Yanıtla #10 : Ağustos 04, 2010, 06:33:19 ÖÖ »
peki arabanın orjı kolonlarının bas tız ayarlarının nasıl olması gerekıyo ?

mehmetmt

« Yanıtla #11 : Ağustos 04, 2010, 06:55:29 ÖÖ »
ben tiz 5-6 bass 2-1 de kullanıyorum

2010civic

« Yanıtla #12 : Ağustos 04, 2010, 07:07:47 ÖÖ »

4 tane 16 cm mid takımını nerelere koydunuz.. kapı on kapılara ve arka tarafa mı ?

bendekı oval kolonlar bı ıse yaramaz onları degstrcem..ne onerırsınız kolon olarak.?

evet ön kapılara ve arka camın oraya koydurdum. middlerin tweterlerini ön konsolun köşelerinde orjinal yerleri var oraya koydurdum. onlar zaten kapaklı hemen kalkıyor sıkıntı olmuyor yani. arka tweterlarıda deldirmeden uygun bir yere yapıştırdık. anfileri arka koltuğa monte ettirdim. anfini kesinlikle bas kabinine monte ettirme çünkü yarın öbür gün bagaja ihtiyacın olunca kabini çıkarman baya bir güçleşiyor. büssürü kablo sökmen gerekiyor. kolonların artı eksileri karışır eğer işten anlamıyosan. ben mid olarak infinity 6020cs kullanıyorum montaj konusunda yardımcı olabilirim. işi bilen bir yere yaptır bence. çünkü teybi söktürmek biraz emek istiyor

XeL

« Yanıtla #13 : Ağustos 04, 2010, 01:43:19 ÖS »

evet ön kapılara ve arka camın oraya koydurdum. middlerin tweterlerini ön konsolun köşelerinde orjinal yerleri var oraya koydurdum. onlar zaten kapaklı hemen kalkıyor sıkıntı olmuyor yani. arka tweterlarıda deldirmeden uygun bir yere yapıştırdık. anfileri arka koltuğa monte ettirdim. anfini kesinlikle bas kabinine monte ettirme çünkü yarın öbür gün bagaja ihtiyacın olunca kabini çıkarman baya bir güçleşiyor. büssürü kablo sökmen gerekiyor. kolonların artı eksileri karışır eğer işten anlamıyosan. ben mid olarak infinity 6020cs kullanıyorum montaj konusunda yardımcı olabilirim. işi bilen bir yere yaptır bence. çünkü teybi söktürmek biraz emek istiyor

bu bılgıler yardımcı olcaktır bana emınım ..tskkur ederım..
valla bı bu ıslerden anlayan bı tanıdgım abımle gıdıcem..bahcelıevlerde.. gıttı gorustu bı kac yerle..orada yaptırıcam..
anfıyı baglatmam o sekılde o aklımda.. onun dısında dedgnız gıbı bızım typler zahmetlı..ozellıkle ozen gostertırım o tıp seylere..
elımden geldgınce bısıler yapmaya calısıcam..

tweetrları arkaya nereye yapıstırdınız nasıl yapıstırdınız bıraz acıklarmısınız.. yer olmadgı ıcın oyle yapmıssınızdır dogal olarak.. aracı delık desık etmesınler ıs yapıcaz dıye...

2010civic

« Yanıtla #14 : Ağustos 04, 2010, 05:20:25 ÖS »
evet aracın arka plastiğini deldirmemek için hemen köşelere çift taraflı bantla yapıştırdık. orjinal teyple kullanıcaksan tesisatı kaliteli bir deck çevirici almalısın alt yapı malzemelerin de çok kaliteli olmalı. çünkü aracını bir kere söktür en güzel kabloları döşet bir daha başın ağırmasın ve sisteminde istediğin gibi değişiklik yaparsın

XeL

« Yanıtla #15 : Ağustos 05, 2010, 04:45:12 ÖÖ »
evet aracın arka plastiğini deldirmemek için hemen köşelere çift taraflı bantla yapıştırdık. orjinal teyple kullanıcaksan tesisatı kaliteli bir deck çevirici almalısın alt yapı malzemelerin de çok kaliteli olmalı. çünkü aracını bir kere söktür en güzel kabloları döşet bir daha başın ağırmasın ve sisteminde istediğin gibi değişiklik yaparsın

musaıt olursanız eger bı fotografını buraya koyabılırmısınız..yapısmıs halıyle nasıl durur gozumde canlanmıo bı turlu..
eet suan ıcın orjınal typle kullanıcam..dedgınız gıbı kabloları kalıtelı koydurcam altın kablo dedıklerınden..
deck cevırıcı nedır ? onu bılmıorum..

bır de daha evel gordum bı kac aracta..swıch takıolar sanırım..tesısatın bassını fln ıstedgı zmn kapatıo acıo vs. gereklı bıseymıdır bu ıslem ?

2010civic

« Yanıtla #16 : Ağustos 05, 2010, 05:54:54 ÖÖ »

musaıt olursanız eger bı fotografını buraya koyabılırmısınız..yapısmıs halıyle nasıl durur gozumde canlanmıo bı turlu..
eet suan ıcın orjınal typle kullanıcam..dedgınız gıbı kabloları kalıtelı koydurcam altın kablo dedıklerınden..

bır de daha evel gordum bı kac aracta..swıch takıolar sanırım..tesısatın bassını fln ıstedgı zmn kapatıo acıo vs. gereklı bıseymıdır bu ıslem ?
güç kablonu 0 awg stinger almanı tavsiye ederim. deck kabloları audison. deck çeviricin audison olsun. kolon kabloların ass olabilir. ben bunları kullanıyorum çok ta memnunum.ben deck çeviricimi satıyoyordum bir ara ekran almaya karar vermişim. nasıl bir şey olduğunu görmek için sahibinden com da ilanım var. ilan numarasını yazıyorum 24338385 . bu numaradan bakıp oradaki diğer deck çeviricilerle aasındaki kalite farkını görebilirsin. benimkinin sıfırı şu anda 150 tl falan. orada arama motoruna deck çevirici yazarak diğer modellere bakıp aradaki farkı görebilirsin

XeL

« Yanıtla #17 : Ağustos 05, 2010, 09:04:08 ÖÖ »

güç kablonu 0 awg stinger almanı tavsiye ederim. deck kabloları audison. deck çeviricin audison olsun. kolon kabloların ass olabilir. ben bunları kullanıyorum çok ta memnunum.ben deck çeviricimi satıyoyordum bir ara ekran almaya karar vermişim. nasıl bir şey olduğunu görmek için sahibinden com da ilanım var. ilan numarasını yazıyorum 24338385 . bu numaradan bakıp oradaki diğer deck çeviricilerle aasındaki kalite farkını görebilirsin. benimkinin sıfırı şu anda 150 tl falan. orada arama motoruna deck çevirici yazarak diğer modellere bakıp aradaki farkı görebilirsin

teskkur ederım..ılanınız, yazdklarınız ıyı oldu bayaa..
elımde bı guc kablosu var ama markasını bılmıorum..pazar gunu ckıcak hepsı ortaya :)

ılanınıza baktım..netten de baktm bayaa deck cevırıcının ne oldgunu anladım..

elımdekı jbl 1000lık bassı kullanıcam..2tane anfımde var (markalarını yıne blmıorum, bunları bılmeme sebebım henuz gormedgımden,elıme ulasmadı,bı tanıdgımdan gelıcek cunku ne cıkarsa bahtıma :) )

+ 2 adet jvc 240wattlık oval mıd bassım var.. ( bunları takasa gırıcem uyumsuz oldukları ıcın,sekl ıtıbarıyle)
kablolarda var yıne ama kalıtesız ıse yenılenıcek onlarda..

elımdekılerı bu sekılde degerlendrıp max. 300-400 lıraya kadar nasıl bı tesısat yapabılırm..
maddı olarak bıraz daha ıyı olsam cıgerlerı tıtretmek ıstıorum :D ama sartlar bu sekılde..bu sartlarda en ıyısını yapabılmek amacındayım..

ocean0636

« Yanıtla #18 : Ağustos 05, 2010, 11:18:35 ÖÖ »
bi tane kicker comp vr 30cm bass koy 2 takım da kıcker ks serısı mıd bunlarıda hakkıyla besleyebılecek 1 bass amfısı 1 de mıd amfısı al kablolarıda kalıtelı bısey seç ve guzel ıscılıgı olan bı yerde yaptır. Bu sıstem de teybını degıstırmene gerek yok donusturucu ıle kullanabılırsın.
Bu sekılde arabada cok guzel kalıtelı muzık dınlersın..

Amaaaaa ; ben caddelerı yıkmak ıstıyorum paramda var dıyosan 1 tane 40cm yenı seri kicker l7  kicker zx1000.1 amfi + jvc avx900 double din + infinity mid takımı ve amfisi, vede güzell bi yalıtım yaptır..   Bunlarla da arabanın ıcınde yutkunamazsın ses sondayken :)
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2010, 11:22:02 ÖÖ Gönderen: ocean0636 »

XeL

« Yanıtla #19 : Ağustos 05, 2010, 12:06:24 ÖS »
bi tane kicker comp vr 30cm bass koy 2 takım da kıcker ks serısı mıd bunlarıda hakkıyla besleyebılecek 1 bass amfısı 1 de mıd amfısı al kablolarıda kalıtelı bısey seç ve guzel ıscılıgı olan bı yerde yaptır. Bu sıstem de teybını degıstırmene gerek yok donusturucu ıle kullanabılırsın.
Bu sekılde arabada cok guzel kalıtelı muzık dınlersın..

Amaaaaa ; ben caddelerı yıkmak ıstıyorum paramda var dıyosan 1 tane 40cm yenı seri kicker l7  kicker zx1000.1 amfi + jvc avx900 double din + infinity mid takımı ve amfisi, vede güzell bi yalıtım yaptır..   Bunlarla da arabanın ıcınde yutkunamazsın ses sondayken :)

sımdılık ılk paragrafa baglı kalmalıyım :) henuz maddı manevı o kadar profesyel ses sıstemıne hazır deglm :)) sırf bass zaten 500 kagıt mert abı naptın :D
ama ıns o da olur..
mıdlerı kabloları dedgın gıbı halletmeye calısıcam.. tskkurlerr... ;)

XeL

« Yanıtla #20 : Ağustos 05, 2010, 12:07:12 ÖS »
bahcelıevlerde yasar elektronık var..orayı onerdıler..sanırım pazar gunu orda yaptırıcam.. orası hakkında bılgı sahıbı olan varsa goruslerını bıldırsın lutfen arkadaslar.. :)

2010civic

« Yanıtla #21 : Ağustos 05, 2010, 03:11:08 ÖS »
ben sana hemen bir hesaplama yapayım. kaliteli bir güç kablosu 100 tl civarı tutuyor.orta hallli bir çevirici 50-60 tl arasında.iki adet deck kablosu tanesi 30 tl den etti 60 tl.10-15 tl arası hoparlör kabloları tutsun.  kimi yerler kasnak fiyatına 30 tl çekiyor. ama sen mdf den kasnak kullanmalarını söyle ve işçilik fiyatının içine katmaya çalış.onlar sana diyebilir ses kalitesinde fark olmaz ama sen dinleme mdf de ısrar et. çünkü biraz düşündüğünde kolonun bir mdf nin üzerine monte edilmesi daha uygun.bizim araçların işçiliği en 200-250 tl arası tutuyor. birde bir arkadaş tavsiyesi vereyim sana kapı içlerini söktürürken nazik davransınlar sekmanlar kırılabilir. güç kabloları ve deck kablolarını aracın farklı taraflarından geçirttir.hepsi bir arada olduğunda parazit yapıyor.

XeL

« Yanıtla #22 : Ağustos 06, 2010, 05:34:44 ÖÖ »
ben sana hemen bir hesaplama yapayım. kaliteli bir güç kablosu 100 tl civarı tutuyor.orta hallli bir çevirici 50-60 tl arasında.iki adet deck kablosu tanesi 30 tl den etti 60 tl.10-15 tl arası hoparlör kabloları tutsun.  kimi yerler kasnak fiyatına 30 tl çekiyor. ama sen mdf den kasnak kullanmalarını söyle ve işçilik fiyatının içine katmaya çalış.onlar sana diyebilir ses kalitesinde fark olmaz ama sen dinleme mdf de ısrar et. çünkü biraz düşündüğünde kolonun bir mdf nin üzerine monte edilmesi daha uygun.bizim araçların işçiliği en 200-250 tl arası tutuyor. birde bir arkadaş tavsiyesi vereyim sana kapı içlerini söktürürken nazik davransınlar sekmanlar kırılabilir. güç kabloları ve deck kablolarını aracın farklı taraflarından geçirttir.hepsi bir arada olduğunda parazit yapıyor.

butun bunları da dıkkate alıcam ve ona gore pazarlgmı anlasmamı yapıcam..cok teskkr ederım tekrardan verdgnız bılgıler ıcın... bı sıkıntı olcak dıye tedırgınlgım var ama ıste o da cok fazla bu konudan anlamadgım ıcın..bı tanıdgımla gıdıcem o anlıo en azından..

hepsını bır bır dıle getırıcem..dusundgumden cok daha ayrıntılı bır ısmıs bu :))

XeL

« Yanıtla #23 : Ağustos 06, 2010, 01:42:06 ÖS »
bır de bızım aracların akulerının cok saglıklı kalıtelı olmadgını duyuorum sureklı.. boyle bır tesısat yapılcak ama aku ne durumda kalır.. yeterlı olur mu ..? yoksa en kısa zamanda degıstırmelımıyım dersınız ??

doan

« Yanıtla #24 : Ağustos 06, 2010, 01:43:33 ÖS »
bır de bızım aracların akulerının cok saglıklı kalıtelı olmadgını duyuorum sureklı.. boyle bır tesısat yapılcak ama aku ne durumda kalır.. yeterlı olur mu ..? yoksa en kısa zamanda degıstırmelımıyım dersınız ??

abi aküyü tesisat döşemiceksende güçlendir yetmyo bizim araçlara bu aküler :)