Gönderen Konu: CarPC-Carputer  (Okunma sayısı 11636 defa)

Cecul

CarPC-Carputer
« : Eylül 22, 2010, 12:41:24 ÖÖ »
Uzun süren bir araştırma sonucunda, hevesle ve zevkle uğraşarak yaptığım CarPC projesi. ECU dan motor verilerini okuyan OBD2 cihazını ve geri vites kamerasını henüz takma fırsatım olmadığı için fotoğrafları mevcut değil. Taktığımda onları da paylaşacağım.

Sistem özellikleri:
Intel Dual Core Atom processor
Hitachi 7" LCD Touch Screen
2 GB RAM
320 GB 2,5" 5400 RPM HDD
Airties Wireless Adapter
Internet access
GlobalSAT SiRFStarII 20 Channel USB GPS
ElmScan Compact 5 USB OBD-II by ScanTool (ECU dan alınan tüm veriyi anlık olarak yansıtabilir)
Bluetooth Module V2 (PAN, FTP, A2DP, BIP, BPP, HFP, HID,PBAP, PBA, SAP, SIM, rSAP)
Reverse gear cam

By cem_ari at 2010-09-21
Evde, hazırladıktan sonra arabaya monte etmeden önce.

By cem_ari at 2010-09-21
Ana menu

By cem_ari at 2010-09-21
Internet

By cem_ari at 2010-09-21
Internet 2

By cem_ari at 2010-09-21
iGO8 PC

By cem_ari at 2010-09-21
Navigasyon ekranı 2

By cem_ari at 2010-09-21
Video-Funda Arar-Yak gel :)

By cem_ari at 2010-09-21
Video 2-Sıla

By cem_ari at 2010-09-21
Video 3 -Sevişmeden uyumayalım :))

By cem_ari at 2010-09-21
Video 4 - Russel Crow - A beautiful mind

By cem_ari at 2010-09-21
Hava durumu

Cecul

Ynt: CarPC-Carputer
« Yanıtla #1 : Eylül 22, 2010, 12:56:55 ÖÖ »
Bu arada, gözükmeyen, arkada kalan kısımlarda bile hiç bir kesme, biçme, arabanın orjinalliğini bozacak bir şey yapmadım. 1 saat içinde, orjinal radyo-kaset çalarlı haline dönebilir.

kacaman

« Yanıtla #2 : Eylül 22, 2010, 01:03:39 ÖÖ »
eline sağlık

Cecul

« Yanıtla #3 : Eylül 22, 2010, 01:11:07 ÖÖ »

hakangunister

• www.osgun.com.tr
« Yanıtla #4 : Eylül 22, 2010, 01:25:14 ÖÖ »
Maşallah maşallah. Çok hoşuma gitti.

pcvirus

« Yanıtla #5 : Eylül 22, 2010, 01:35:00 ÖÖ »
helal olsun çok orjinal bi çalışma

Cecul

« Yanıtla #6 : Eylül 22, 2010, 02:15:43 ÖÖ »
Teşekkürler arkadaşlar.
Belirtmek istediğim bir kaç şey daha var:
Kontak anahtarını 1 konumuna getirdikten 10 sn. sonra açılıyor ve 0 konumuna getirdikten 1 dk. sonra kapanıyor.
Özellikle Internet ve Internet2 isimli fotoğraflarda da görüldüğü gibi Sony cd çalarımı alta aldım. Accord'un bu kasa 3.0 V6 ve coupe modelleri Amerika'da hala çok tutulduğu için aksesuarları mevcut. CD çalara 3.DIN ı oluşturmak için gerekli parçayı Amerika'dan getirttim. Aslında CD çaları kullanmayabilirdim ama bir amfiye ihtiyacım olacaktı o zaman. Keza yardımcımın, mevcut amfisi olduğu için, kendisinin Focus'da o şekilde yaptık. Çok da güzel ses elde ettik. Ama ben yüksek sese çok ihtiyaç duymuyorum ve Sony GT500 de AUX girişi var. O yüzden bunu kullandım. Bu ses benim için tatmin edici düzeyde.
Çin'den sipariş ettiğim plakalık üstü geri vites kamerası yakında gelecek. O anda ekranda ne olursa olsun, geri vites lambasından aldığım tetikle geri vites kamerasına geçmesini sağlayacağım.
Ayrıca yine Amerika'dan bir arkadaşımın getirdiği OBD2 cihazıyla, ECU dan gelen tüm motor verilerini ekrana yansıtabilecek ve hata kodlarını sıfırlayabileceğim.
Akla gelen şeylerin yapılabileceği, PC tabanlı esnek bir cihaz olmasından dolayı yeni fikirlere açık bir sistem. Görüşlerinizi, yapılabilecek kullanışlı şeylerle ilgili önerilerinizi bekliyorum.

Cecul

« Yanıtla #7 : Eylül 22, 2010, 02:17:31 ÖÖ »
Ha bu arada, sesli komut da verilebiliyor. O konuyla henüz hiç ilgilenmedim.

pcvirus

« Yanıtla #8 : Eylül 22, 2010, 12:04:10 ÖS »
aracın diğer donanımlarını bilgisayar üzerinden kullanabilirsin ama kullanışlı olan neler olabilir şimdilik aklıma bişiy gelmedi
hani cam düğmelerinin yeri daha kullanışlı ama sunroof kontrolü dokunmatik ekrandan felan  bence kullanışlı olabilir

Cecul

« Yanıtla #9 : Eylül 22, 2010, 12:33:13 ÖS »
aracın diğer donanımlarını bilgisayar üzerinden kullanabilirsin ama kullanışlı olan neler olabilir şimdilik aklıma bişiy gelmedi
hani cam düğmelerinin yeri daha kullanışlı ama sunroof kontrolü dokunmatik ekrandan felan  bence kullanışlı olabilir
Teşekkürler fikir için. Ama daha çok, mevcut olmayan özellikleri eklemek konusunda düşünüyorum. Aklıma gelen ilk fikirlerden biri, BMW 7 serisinde bulunan (hepsinde standart mı bilmiyorum) gece görüşüydü. Fakat termal kamera acaip pahalı.

inventor

• Co-Admin
« Yanıtla #10 : Ekim 06, 2010, 07:44:46 ÖS »
abi maşallah çok güzel bir çalışma.senin dükkana b uğramak lazım

Cecul

« Yanıtla #11 : Ekim 06, 2010, 07:48:32 ÖS »
Dükkan yok bende kardeşim. Tamamen bireysel bir çalışma. Sapanca'ya geldiğinde (bekliyoruz), ilgini çekiyorsa çalışmamı gösterir ve detaylı bilgi veririm.

inventor

• Co-Admin
« Yanıtla #12 : Ekim 06, 2010, 08:12:56 ÖS »
memnun olurum abi benim böyle şeylere merağım çoktur.elekronikçi olmayı çok istemiştim ama nasip olmadı

Cecul

« Yanıtla #13 : Ekim 06, 2010, 08:16:03 ÖS »
O zaman Sapanca'da görüşmek üzere :)

serdar_ay

« Yanıtla #14 : Ekim 07, 2010, 04:55:34 ÖÖ »
abi sen aştın bence :):)

kivanc

« Yanıtla #15 : Ekim 31, 2010, 12:22:14 ÖÖ »
bravo güzel çalışma.

Nomad

« Yanıtla #16 : Ekim 31, 2010, 12:34:27 ÖÖ »
Çok başarılı eline sağlık... benımde kafamda var böyle bir proje danışacagım konular olabilir.. Mesela şu ekranda honda logosu olan Media center gibi bir oynatıcı programmıdır ? tam anlayamadım orayı ve Navigasyon GPRS yani mobil tel tabanlımı ? başka bi sistemle entegremi ? Artı ECU dan verileri okumak için windows tabanlı bi yazılım mı var ? çok sordum ama ((: merak.. bu işe girişmeden..
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2010, 12:35:47 ÖÖ Gönderen: Nomad »

Cecul

« Yanıtla #17 : Kasım 01, 2010, 09:56:27 ÖÖ »
Çok başarılı eline sağlık... benımde kafamda var böyle bir proje danışacagım konular olabilir.. Mesela şu ekranda honda logosu olan Media center gibi bir oynatıcı programmıdır ? tam anlayamadım orayı ve Navigasyon GPRS yani mobil tel tabanlımı ? başka bi sistemle entegremi ? Artı ECU dan verileri okumak için windows tabanlı bi yazılım mı var ? çok sordum ama ((: merak.. bu işe girişmeden..

Teşekkür ederim öncelikle. Sorularına cevap vermeye çalışayım.
-Honda logosu görülen yazılım, bir program yükleyici aslında. Araba hareket halindeyken, 7" ekranı standart Windows'la kullanmak oldukça zor. Bu yazılımın içinde en gerekli uygulamaları kolay şekilde kullanabiliyorsun. İsmi Centrafuse. Bu arada Honda logosu orjinalde yok. Orada Centrafuse yazıyor. Logoyu kendim koydum. Basit bir işlem.
-Navigasyon GPRS tabanlı değil. USB GPS modulu kullandım.
-Centrafuse'un içindeki bir bölümde, genel motor verilerini okuyabiliyorsun. Data detaylı bilgileri okuyabilmek için, ekstra yazılımlar mevcut. Fakat motordan veri okuma kısmını henüz tamamlayamadım. Aslında OBD2 cihazını getirttim, elimde şu an ama benim arabada OBD2 portu yokmuş malesef. Ek bir aparatla yapmaya çalışacağım.

Yalnız zorlanacağın kısım, monitor temini. Yüksek çözünürlükte olan LCD ler Türkiye'de mevcut değil. Ben yurtdışından getirttim ve nerdeyse monitorun kendisi kadar kargo parası tuttu. Ayrıca monitorun göğüse yerleştirilmesi aşamasında da el işçiliği gerektiriyor biraz. Eğer elin yatkınsa, elektronik ve bilgisayardan da birazcık anlıyorsun, tavsiye ederim. Çok zevkli :) Hem de hazır satılan sistemlere göre çok daha üstün. PC sonuçta :)

Nomad

« Yanıtla #18 : Kasım 01, 2010, 01:09:56 ÖS »

Teşekkür ederim öncelikle. Sorularına cevap vermeye çalışayım.
-Honda logosu görülen yazılım, bir program yükleyici aslında. Araba hareket halindeyken, 7" ekranı standart Windows'la kullanmak oldukça zor. Bu yazılımın içinde en gerekli uygulamaları kolay şekilde kullanabiliyorsun. İsmi Centrafuse. Bu arada Honda logosu orjinalde yok. Orada Centrafuse yazıyor. Logoyu kendim koydum. Basit bir işlem.
-Navigasyon GPRS tabanlı değil. USB GPS modulu kullandım.
-Centrafuse'un içindeki bir bölümde, genel motor verilerini okuyabiliyorsun. Data detaylı bilgileri okuyabilmek için, ekstra yazılımlar mevcut. Fakat motordan veri okuma kısmını henüz tamamlayamadım. Aslında OBD2 cihazını getirttim, elimde şu an ama benim arabada OBD2 portu yokmuş malesef. Ek bir aparatla yapmaya çalışacağım.

Yalnız zorlanacağın kısım, monitor temini. Yüksek çözünürlükte olan LCD ler Türkiye'de mevcut değil. Ben yurtdışından getirttim ve nerdeyse monitorun kendisi kadar kargo parası tuttu. Ayrıca monitorun göğüse yerleştirilmesi aşamasında da el işçiliği gerektiriyor biraz. Eğer elin yatkınsa, elektronik ve bilgisayardan da birazcık anlıyorsun, tavsiye ederim. Çok zevkli :) Hem de hazır satılan sistemlere göre çok daha üstün. PC sonuçta :)

Cevaplar için tşk bi uygun zamanda başlıyacagım bu projeye bakalım kısmet (:

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #19 : Kasım 01, 2010, 07:06:21 ÖS »
hocam bi kusuru yoksa toplam maliyeti ne kadar tuttu acaba ?

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #20 : Kasım 01, 2010, 07:10:25 ÖS »
Valla helal olsun.Eline koluna sağlık.Güzel bir çalışma.

Nomad

« Yanıtla #21 : Kasım 01, 2010, 08:23:58 ÖS »
12v 220w invertor ve Ekran arayışına başladım Centrafuse denemelerim sürüyor :D Car pc yapamazsın dediler yaptım olacak :D

Cecul

« Yanıtla #22 : Kasım 02, 2010, 12:00:33 ÖÖ »
12v 220w invertor ve Ekran arayışına başladım Centrafuse denemelerim sürüyor :D Car pc yapamazsın dediler yaptım olacak :D
Sonuna kadar destek olurum kardeşim. Fakat 12v 220w invertor u anlamadım. Buna gerek yok.

Cecul

« Yanıtla #23 : Kasım 02, 2010, 12:03:13 ÖÖ »
Valla helal olsun.Eline koluna sağlık.Güzel bir çalışma.
Sağol kardeşim

Cecul

« Yanıtla #24 : Kasım 02, 2010, 12:07:09 ÖÖ »
hocam bi kusuru yoksa toplam maliyeti ne kadar tuttu acaba ?
İşçilik hariç (işçiliğini ve araştırmasını tamamen kendim yaptım ama ciddi vakit harcadım) 1.000 TL yaklaşık.