Gönderen Konu: ANFİYİ BASS KUTUSUNA MONTE ETMEK ZARARLIMIDIR ?  (Okunma sayısı 3289 defa)

bahane41

ANFİYİ BASS KUTUSUNA MONTE ETMEK ZARARLIMIDIR ?
« : Mayıs 16, 2011, 09:42:45 ÖS »
arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi, anfiyi bass kutusuna monte etmek zararlımıdır ?

bu şekilde montaj yapan tesisatçılar gördüm ve kafama takıldı, sürekli olarak ve şiddetli titreşim olan bir bolgede yani bass kutusunda, anfi zarar görmezmi sizce ?? elektronik bir cihaz sonuçta.. düşünce ve yorumlarınız için teşekkür ederim..

goldbergbrk

Ynt: ANFİYİ BASS KUTUSUNA MONTE ETMEK ZARARLIMIDIR ?
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2011, 10:26:48 ÖS »
uzun vadede anfinin içindeki lehimler atar zarar görebilir bu tehlike war tabi ama çoğu kişi montajlıyor .

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #2 : Mayıs 16, 2011, 11:07:05 ÖS »
Benim şahsi görüşüm, herhangi bir probleme yol açmaz,

@goldbergbrk'un dediği gibi uzun süreli aşırı vibrasyona maruz kalması sonucu lehim atması çok düşük bir ihtimal yaratır gibi geliyor, anfi çıplak bir devre değil, dış gövdesi titreşimin çoğunu absorbe edebilecek/sönümleyecek nitelikte, ve anfi içerisindeki elektronik parçalar (direnç, diyot, kondansatör, bobin v.s.) çok küçük ve hafif parçalar olduğu için aşırı titreşim altında lehimlerini koparma riski oldukça düşük olduğunu düşünüyorum. Yine de fikir olarak güzel bir noktaya değinmişsiniz.

Bunun dışında da manyetik bir alan v.s. yaratmayacağından şahsen ben rahatlıkla yapabilirim.
Yine de bu işin üstadlarından da yorum almak lazım derim..

driftci57

• Berke Kuru
« Yanıtla #3 : Mart 04, 2012, 12:21:53 ÖÖ »
arkadaslar bassın sırtına bass baglamak lehimleri kırar ve anfini ayarı bozulur.. gecen haftalarda yaptfgm bi tesisatta ford connecte.. bi tane defcom bass .. bi tane sierra bitane kenwood anfi dort tane 600 watt hoparlor ve orjinal teyp . adama tesisatı yaptm .. gece beni aradı abi tesisat çalısmıyo bı baktm anfinin btn lehımler gıtmıs ayar bozulmus tam tamına 750 tl masraf cıktı .. o yuzden baska bı yere koymada yarar var

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #4 : Mart 04, 2012, 12:48:01 ÖS »
peki üstad anfi ile bass kabini arasına elastik bir şey koysak?
benimde şu an orta halli bir sistem yaptırma planım var,
ilk düşüncem anfiyi arka koltuk sırt kısmına mont ettirmek, ikinci tercihim bass kabini üzerine koydurmak.

driftci57

• Berke Kuru
« Yanıtla #5 : Mart 05, 2012, 07:54:14 ÖS »
kardeş olabilir titreşimi engellersen bişe olmaz ama koltuk altına falan koy..