Gönderen Konu: 98 Civic Anfi&Oval Kolon bağlama yardım.  (Okunma sayısı 2495 defa)

fatal

98 Civic Anfi&Oval Kolon bağlama yardım.
« : Ağustos 01, 2010, 09:03:24 ÖÖ »
Mrb Arkadaşlar;
Arabamın arka kolonu patlamış bunu değiştirirken aklıma ufak çaplı güzel ses elde edebileceğim bir sistem kurmak geldi.Elektronik mezunuyum fakat araç elektrik ve ses sistemi hesapları kafamı karıştırdı.Yüksek sesten ziyade eldeki imkanlarla kaliteli ses dinlemek istiyorum.Elimizde Aracın orj teybi sony xr-c350 4x35watt ve magnat 400watt 100rms 6''x9'' kolon var.bunların yanına anfi ve woofer tavsiyesi ve bağlantısı hakkında yardım istiyorum.

Teybin line out'unu kullanarak anfiye giriş yapmayı düşünüyorum.Anfiyi 4 kanal düşünüyorum 2 kanalını ovallere kalan 2 kanalı köprü yapıp woofer'a vermek istiyorum.Bu düşüncem doğru olurmu?4 kanal anfi ucuz yollu jameson 505 350x4 veya harward 200x4 düşünüyorum.
    Peki gene teybin line out çıkışını 2 kanal anfiye bağlasak bu anfi ile hem woofer hem ovalleri besleyebilirmiyim.Beslersem bağlantı nasıl olur?her kanal kendi ovelline gidip woofer için 1 kanalın eksisi diğer kanalın + sımı kullanılacak.Bu sayede fiyat olarak 2 kanal daha kaliteli bir anfi (sony,pionner,jbl) alabilirim.
    Bağlantıya göre kalan watt/rms oranına göre woofer alacağım.

Anlayacağınız üzere fiyat olarak düşük bütce düşünüyorum.Şimdiden teşekkürler.

fatal

Ynt: 98 Civic Anfi&Oval Kolon bağlama yardım.
« Yanıtla #1 : Ağustos 02, 2010, 07:46:26 ÖS »
Bu sorulara henüz cevap gelmedi ama sormayı unuttuğum diğer bir soru woofer için köprü yapılan 2 kanal watt olarak 2 katına çıkarken ohm olarak yarıya iniyor (örnek 1000watt 2 kanal anfi her bir kanala 500w 4ohm düşüyor.kanal köprü yapılınca 2x500watt 1000w fakat 4/2:2 ohm değil mi?)bu durumda bağlanan woofer ile birlikte ohm olarak değerimiz 3 ohm oluyor watt olarak değerde 700watt'lara düşmezmi?