Gönderen Konu: Jazz-R  (Okunma sayısı 5153 defa)

srkns

• Serkan's
Jazz-R
« : Şubat 28, 2012, 09:26:40 ÖS »
Herkese selamlar,
Yaklaşık 2.5 sene önce tanıştım bu tutkuyla, dizel araç alma fikriyle çıktığım yolda pert, km si oynanmış araçlardan sonra son anda fikir değiştirerek ani bir kararla Jazz almamla başladı bizim aşkımız :) işim ve mesleğim gereği tüm bakımlarını baştan sona gözetimimde yetkili servisler tarafından yaptırıyorum, en ufak parça değişiminde bile Honda kataloğunda yazan tork değeri, işlem sırasına dikkat etmeye özen gösteriyorum. Aracı aldığımda bodykit, anahtarsız çalıştırma ve bir kaç ufak modifikasyonu vardı, orj. sadık kalarak ufak ufak bu aksesuarları sökerek, bazen eklemeler yaparak kendi zevkimce sade, sevimli birazda agresif bir Jazz yaratmaya çalıştım.
Birazda araç hakkında teknik bilgiler vermek istiyorum.

2004 model LS baz donanım olup, manuel vites ve 116.000 km'dedir.
1339 cc 83hp 119nm tork gücüne sahip, 8 valf ve 8 buji (çift ateşleme) i-dsi teknolojisine sahip bir motor barındırmaktadır.
10.8:1 sıkıştırma oranına sahip olup, kendi gözlemlerimde 95+ (plus) ve 97 oktan yakıt ile kullanımlarda daha fazla performans sergilemektedir.
Karma yakıt tüketimi 100 km/5.5 lt civarındadır. Bagaj hacmi 385 lt olup kendi sınıfında en geniş hacime sahip araçtır.
Sihirli arka koltuklar sayesinde bir buzdolabı veya 46" TV taşıyabilecek hacime sahiptir.

Konuşma sırasını resimlere ve sizlerin yorumlarına bırakıyorum;

ck4942

Ynt: Jazz-R
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2012, 09:50:05 ÖS »
Maşallah sade ve çok şık olmuş:) tanıştığınız bu tutkunun daim olması dileğiyle:) Allah kaza bela vermesin..

enginturan

• Engin
« Yanıtla #2 : Şubat 29, 2012, 10:46:53 ÖÖ »
maaşallah harika görünüyor, kazasız belasız binin inşallah.
8 valf ve 8 buji ne demek ?

Mustafa3602

« Yanıtla #3 : Şubat 29, 2012, 10:51:01 ÖÖ »
Masallah cok guzel olmus

alaaddin

« Yanıtla #4 : Şubat 29, 2012, 06:03:09 ÖS »
maşaallah,, oldu bitti sewerim jazıı :)

ekuzdere

« Yanıtla #5 : Şubat 29, 2012, 06:08:29 ÖS »
GD3 Candır :D bikaç sorum var, ön lipi nerden buldunuz acaba ? Birde baz modellerde sis farı yok galiba, sonradan mı takıldı ?
« Son Düzenleme: Şubat 29, 2012, 06:10:12 ÖS Gönderen: ekuzdere »

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #6 : Şubat 29, 2012, 07:14:48 ÖS »

teşekkürler,
8 valf; her piston başına bir emme bir egzoz olmak üzere iki subab bulunduğu ve toplam 4 silindir için 8 adet valf yani subab olduğu anlamına geliyor, yeni kasa Jazz'larda, Civic'lerde bu 16 valf oluyor, burada belirtmemin amacı düşük valf sayısı olmasına rağmen 1.4 benzinli atmosferik araç sınıfında güçlü sayılması.
8 bujide; her silindir için iki adet buji bulunduğu toplam 8 adet buji yer aldığı, bu her araçta silindir başına tek buji oluyor genelde, alfa romeolarda "twin spark" olarak geçen bir teknoloji..

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #7 : Şubat 29, 2012, 07:18:55 ÖS »
GD3 Candır :D bikaç sorum var, ön lipi nerden buldunuz acaba ? Birde baz modellerde sis farı yok galiba, sonradan mı takıldı ?

yalnız bu GD1 :) ön lip yukarda da dediğim gibi aldığımda komple body olarak üzerinde gelmişti, fakat şu an sökülmüş durumda, feribota biniş sırasında sert bir çukura girmemle çatladı ve sökmek zorunda kaldım. Şu an esnek olarak satılan liplerden almayı düşünüyorum. evet baz modelde sis farı mevcut değil, sonradan taktırdım, şehir paketi olarak yan koruma bantları ve kolçakda mevcut fakat bantları henüz taktırmadım.

sahibinden.com da jazz body kit olarak arattığınızda çıkan ilanda lip ve marşpiyel resimleri olan 06 AK plakalı araçta bu aracın eski fotoğraflarıymış :) tesadüfen serviste öğrenmiştim, aracın geçmişe dönük bakımları çıkmamıştı ve VIN (şasi no) sorguladığımızda eski plakasının bu olduğunu öğrendim.
« Son Düzenleme: Şubat 29, 2012, 07:20:56 ÖS Gönderen: srkns »

hakangunister

• www.osgun.com.tr
« Yanıtla #8 : Şubat 29, 2012, 08:07:59 ÖS »
Maşallah çok güzel gözüküyor. Allah kaza bela vermesin.

enginturan

• Engin
« Yanıtla #9 : Mart 01, 2012, 09:20:30 ÖÖ »

teşekkürler,
8 valf; her piston başına bir emme bir egzoz olmak üzere iki subab bulunduğu ve toplam 4 silindir için 8 adet valf yani subab olduğu anlamına geliyor, yeni kasa Jazz'larda, Civic'lerde bu 16 valf oluyor, burada belirtmemin amacı düşük valf sayısı olmasına rağmen 1.4 benzinli atmosferik araç sınıfında güçlü sayılması.
8 bujide; her silindir için iki adet buji bulunduğu toplam 8 adet buji yer aldığı, bu her araçta silindir başına tek buji oluyor genelde, alfa romeolarda "twin spark" olarak geçen bir teknoloji..
teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

faw13

« Yanıtla #10 : Mart 01, 2012, 12:26:20 ÖS »
sahil yolunda geçiyor aracın hayatı sanırım? :D şık bir makina :D

feribot için de, şunun yüksekliğini ayarlamayı bir türlü öğrenemediler, kit falan yok ama bir gün dağıtıcam tamponu öyle hissediyorum :D

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #11 : Mart 01, 2012, 01:45:05 ÖS »

feribot için de, şunun yüksekliğini ayarlamayı bir türlü öğrenemediler, kit falan yok ama bir gün dağıtıcam tamponu öyle hissediyorum :D

E-5 yerine genelde sahilyolunu tercih ediyorum, ara sırada ufak bir mola verip temiz hava alıyoruz :)

feribot olayı tam bir şanssızlık oldu, dalgalı bir anda denk gelince çapraz geçiş bile işe yaramadı tam ortadan tabiri caizse karpuz gibi çatladı :) nazar nazar :))

selamoglu38

• ahmet hoca
« Yanıtla #12 : Mart 01, 2012, 02:42:40 ÖS »
maşallah diyelim, eski bir Jazz kullanıcısı olarak çok beğendim aracınızı,,,

faw13

« Yanıtla #13 : Mart 01, 2012, 03:15:02 ÖS »

E-5 yerine genelde sahilyolunu tercih ediyorum, ara sırada ufak bir mola verip temiz hava alıyoruz :)

feribot olayı tam bir şanssızlık oldu, dalgalı bir anda denk gelince çapraz geçiş bile işe yaramadı tam ortadan tabiri caizse karpuz gibi çatladı :) nazar nazar :))

aynı benim kafa :) e-5 3-4 saat sürebiliyor eve giderken, sahil yolu + feribot o kadar bile sürse 2 saatinde trafikte araç kullanmak gerekmeyince, maddi manevi çok daha mantıklı oluyor :D

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #14 : Haziran 30, 2012, 03:09:01 ÖS »

piscocuk

« Yanıtla #15 : Haziran 30, 2012, 08:09:31 ÖS »
maşallah

plakan artık bi EP2 sinyali veriyor :D

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #16 : Haziran 30, 2012, 08:26:44 ÖS »
onu da düşünmedim değil :) plakasız satıp ep2 ye geçtiğimde 34 EP2 908 şeklinde app bastırmak :)

piscocuk

« Yanıtla #17 : Haziran 30, 2012, 08:30:14 ÖS »
olabilir :)...bence şuan tr deki tek kapı hb araçların içinde en geniş iç hacmine sahip araçların başında gelir..

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #18 : Haziran 30, 2012, 08:46:42 ÖS »
sadece bir kez arka koltuğunda oturdum (benden kaynaklı olarak) 10 dk. lık yolculuk bana işkence geldi, hapis gibi hissettim kendimi, ep2 için değil tek kapı tüm araçların arkası sıkıyor beni :) cam yarım açılsa bir nebze rahatlarım da o da yok :)

ed35

« Yanıtla #19 : Haziran 30, 2012, 08:47:53 ÖS »
Kardeş emeğine sağlık on numara araç ;)
Arabasına bakan insanı seviyorum. :)

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #20 : Haziran 30, 2012, 09:57:13 ÖS »
resimdeki halinden sonra pasta cila yapıldı, siyah arabaya bindiğimi şimdi fark ettim :) meğer fümeymiş önceden :) su almış sis farlarını değiştirip tamponlarıda boyatınca görüntü baya değişti..

rabbim sizlere daha iyilerini, daha güzellerini nasip eder inş.