Gönderen Konu: SİZCE HONDA MÜŞTERİLERİNE DİĞER MARKALAR KADAR İLGİLİMİ?  (Okunma sayısı 8929 defa)

vtecpower

2001 YILINDAN BU GÜNE KADAR 7 TANE ''0'' KİLOMETRE HONDA ARAÇ ALMIŞ BİR ''HONDA'' AŞIĞI OLARAK ARTIK BU MARKANIN MÜŞTERİLERİNE DİĞER MARKALAR KADAR İLGİ GÖSTERMEDİĞİNE KANAAT GETİRDİM.ÇÜNKÜ,SİZİNDE BİLDİĞİNİZ GİBİ ŞU AN HONDA MARKASININ SPOR OTOMOBİL OLARAK TÜRKİYEDE SATMIŞ OLDUĞU NE CIVIC TYPE-R NEDE S2000 KALDI.

BENİM ŞU AN 2012 MODEL YENİ KASA MANUEL VİTES CIVIC ELEGANCE ARACIM VAR VE ARACIMDAN PERFORMANS OLARAK MEMNUN DEĞİLİM.NEDENİ İSE RAKİP MARKA ARAÇLARLA OLAN katılımMALARDA BİZİM SÖZDE ÇOK GÜVENDİĞİMİZ HONDA MOTORU ARTIK TAT VERMİYOR.VW FİRMASI GELİŞTİRDİĞİ 1400 CC 122 HP TURBO BESLEMELİ MOTORLU ARAÇLARLA BİZİM 1600 CC 125 HP ARACIMIZIN TOZUNU ATTIRIYOR.KALDIKİ FİRMA BU MOTORDAN HARİÇ 1400 CC 160 HP,2000 CC 211 HP VE 2000 CC 255 HP TURBO BESLEMELİ MOTORLAR GELİŞTİRDİ VE SAĞOLSUN BİZİM HONDA FİRMASI HALEN BİR ÖNCEKİ KASANIN MOTORLARINI KULLANIYOR.

ŞU AN TÜRKİYEDE SATILAN MERCEDES,BMW,VOLKSWAGEN,OPEL,ALFA ROMEO,FORD VE DİĞER ARAÇ FİRMALARI MÜŞTERİLERİNE AYRICALIKLI HİZMET SUNABİLMEK VE ÜRETTİĞİ ARAÇLARI SATABİLMEK İÇİN SÜREKLİ TEKNOLOJİ GELİŞTİRİYOR FAKAT NE YAZIKKİ HONDA FİRMASI HALEN YERİNDE SAYIYOR.

AYRICA BENİM EN ÇOK İÇERLEDİĞİM SADECE JAPONYA PAZARI İÇİN YAPILAN 300 ADET CIVIC MUGEN RR MODELİNDEN NEDEN TÜRKİYE YADA DİĞER ÜLKELERE SATIŞ GERÇEKLEŞMEDİ?.DÜŞÜNSENİZE,TÜRKİYEDE BİR OTOMOBİL FABRİKASI KURULSA VE MAL ÜRETİP SATMAK DURURKEN SADECE TÜRKİYEDEKİ 300 ŞANSLI KİŞİ İÇİN ÖZEL ARABA ÜRETİLSE SİZ BİR DAHA O MARKADAN ARAÇ SATIN ALIRMISINIZ?.NEDEN SİZ DİĞER MÜŞTERİLERİNİZE İNSİYATİF TANIMIYORSUNUZ?.SİZ ARACI SATIŞ LİSTESİNE KOYUN.ALABİLEN YADA İSTEN ALIR.İŞTE BU YÜZDEN HONDA MARKASINDAN SOĞUDUM.

SAYGILARIMLA.

« Son Düzenleme: Haziran 21, 2012, 04:21:19 ÖS Gönderen: vtecpower »

baron12

Ynt: SİZCE HONDA MÜŞTERİLERİNE DİĞER MARKALAR KADAR İLGİLİMİ?
« Yanıtla #1 : Haziran 21, 2012, 05:35:48 ÖS »
malesef honda müşterilerine baglı degldr

onur34

« Yanıtla #2 : Haziran 21, 2012, 06:05:52 ÖS »
düşüncenize aynen katılıyorum , artık Honda'nın gerilediği bariz belli oluyor :\ üzücü bir durum gercekten...

vtecpower

« Yanıtla #3 : Haziran 22, 2012, 08:56:43 ÖÖ »
ÖNCELİKLE BEN HONDA FİRMASINI KARALAMAK İSTEYEN BİR KİŞİ DEĞİLİM.ÇÜNKÜ BENDE BİR HONDA KULLANICISIYIM.BENİM YAKINMAM VE ŞİKAYETLERİM BİR FİRMANIN MÜŞTERİLERİNE DAHA İYİ HİZMET VERECEĞİ YERDE NEDEN DİĞER FİRMALAR KADAR MÜŞTERİLERİNE DEĞER VERMEMESİDİR.

KALDIKİ SİZİN BU ÜLKEDE ÜRETİM TESİSİNİZ VAR.EĞER BİR MÜŞTERİ SİZİN DİĞER ÜLKELERDE SATIŞI OLAN BİR ARACINIZA BİNMEK İSTİYORSA NEDEN BU HİZMETİ MÜŞTERİLERİNİZE VERMİYORSUNUZ?.

HONDA KULLANICILARINA AŞAĞIDAKİ VİDEOYU İZLEMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM.BU VİDEOYU İZLEDİKTEN SONRA HONDA FİRMASININ SADECE JAPONYADAKİ MÜŞTERİLERİNE DEĞER VERDİĞİNİ ANLAYACAKSINIZ.

http://www.youtube.com/watch?v=a-jW2MNJu7A&feature=related

SAYGILARIMLA.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #4 : Haziran 22, 2012, 09:00:42 ÖÖ »
ben bu videodan bişe anlamadım  mugen bi araç burdada herkes yapıyor

vtecpower

« Yanıtla #5 : Haziran 22, 2012, 09:06:28 ÖÖ »
1)SİZ BU VİDEOYU İZLEDİNİZMİ?.

2)BU ARACIN ÖZELLİKLERİ HAKKINDA BİLGİNİZ VARMI?.

3)BU MUGEN ARACI HERKES YAPIYORSA BUL BANA BİR TANE,ALAYIM.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #6 : Haziran 22, 2012, 09:09:46 ÖÖ »
izledim sonuna kadar mugen bi araç 3bine heryerde oto dizayn işi yapan lar var    bu forum da vardı hatta baya bi tartışma konusu olmuştu adam arabasına 60binlira istiyordu satılanlar kısmına bak görürsün

YUNUS MERİÇ

« Yanıtla #7 : Haziran 22, 2012, 09:16:51 ÖÖ »
aynen katılıyorum honda arabasında sadece motor var kaporta güvenlik fren boşş adamlar geliştirme cabasında bile bulunmuyor...basit bir izlenim 1,6 si sedan 2012 civic'ten daha konforlu...

vtecpower

« Yanıtla #8 : Haziran 22, 2012, 09:25:50 ÖÖ »
KARDEŞİM OLAYA YABANCI KALIŞIN YORUMLARINDAN VE DÜŞÜNCELERİNDEN BELLİ OLUYOR.YAZDIKLARIMI OKU BELKİ ANLARSIN.

1)SEN VİDEOSUNU İZLEDİĞİN MUGEN CIVIC RR'IN NE OLDUĞUNU VE ÖZELLİKLERİNİ BİLMİYORSUN ÇÜNKÜ MUGEN CIVIC RR 3.000 TL PARA HARCANARAK SADECE DIŞ GÖRÜNÜŞÜ MUGEN CIVIC RR OLAN BİR OTOMOBİL DEĞİL.

2)2009 YILINDA JAPONYADAKİ MUGEN FİRMASI HONDA FİRMASININ JAPONYA PAZARI İÇİN ÜRETTİĞİ 300 ADET CIVIC TYPE-R MODELİNİ BOYASIZ OLARAK VE ÖN,ARKA TAMPONLAR OLMAKSIZIN SATIN ALIYOR.BAHSETTİĞİM 300 ADET ARACI MİLANO KIRMIZISINA BOYATIYOR.ÖZEL TAMPONLAR,ÖZEL EGSOZ SİSTEMİ,ÖZEL SPOYLER VE ÖZEL RECARO MARKA KOLTUKLAR,ÖZEL VİTES TOPUZLARI VS......ŞU AN BİLDİĞİM AMA YAZMAK İSTEMEDİĞİM DİĞER MALZEMELERLE ARACI SİL BAŞTAN MODİFİYE EDİYOR.

3)ARACIN STANDART MOTOR HACMİ 2.000 CC 201 HP FAKAT MUGEN FİRMASI MOTORDA YAPMIŞ OLDUĞU İŞLEMLERLE ARACIN HP GÜCÜNÜ 240 HP'YE YÜKSELTİYOR.BUDA ARACIN 0/100 KM OLAN İVLENMESİNİ 6.6 SANİYEDEN 5.9 SANİYEYE ÇEKİYOR.

4)BENİM HONDA FİRMASINA OLAN SERZENİŞİM BU KONUDAN İBARET.BU ARAÇLARDAN BİZ HONDA SEVERLERE NEDEN TEDARİK EDİLMİYOR?.UMARIM YUKARIDA BİLGİLERDEN SONRA ANLAMIŞSINDIR.

Grafink

« Yanıtla #9 : Haziran 22, 2012, 09:26:51 ÖÖ »
aslında buna benzer eleştirileri forumda çok defa tartıştık ama yine de, huylu huyundan vazgeçmez prensibine dayanarak;

1. 122 beygir turbo motorlar zannettiğiniz gibi, müşteri memnuniyeti esasları yüzünden değil, Turbo besleme sebebi ile oluşan yüksek salınım yüzünden avrupada bu motorların alıcı bulamamasından kaynaklanmaktadır. Keza ordaki tüketici hem bilinçli hemde vergi sistemi motor büyüklüğüne değil salınıma göre ayarlanmıştır. Yani 1.6 atmosferik Fd6 Avrupa'da benzer bir Tsi (hap tipi turbo motor)'dan çok daha az vergi öder. Bu yüzden bahsettiğiniz firmalar ÜÜlkemizi teknolojilerinin çöplüğü olarak görmektedir ve malsef bilinçsiz olduğumuz için bu bize çok güzel görünmektedir. Ancak bilmenizi isterim ki, VW grubu son çıkan ve ilk imzalayan firmalardan biri de Honda olan, yeni emisyon standartlarını imzalamamak için çok büyük bir savaş vermektedir. Elindeki stoğu bitirmeden bu imzayı atarsa firma muhtemelen batacaktır :)

2. 1.4 lük bir vw nin 1.6 lık bir vitec'i geçmesi yakın beygir güçleri yüzünden çok da büyütülecek birşey değildir, iyi bir pilotajla, turbo motorun torku ekarte edilebilir ve bahsettiğiniz araç çok ta güzel geçilebilir. yani bu araç sizin aracınızı geçiyorsa, aracınızdan çok daha güçlü olduğu için değil, daha iyi sürüldüğü içindir... internet ortamında bu tip araçları tokatlayan bir çok, eg, ek, fd6, ep2 li video bulunmaktadır. yinede teknik veriler bazından araçların güçleri birbirine yakındır. Bu yüzden buna üzülmenin bence pek anlamı yok. Velhasıl fiyat performans ilişkisi baz alınırsa, 1.4 tsi her açıdan Fd6 dan çok daha pahalı kalmaktadır. Burada parası çok olan, saçmayı seven elbette Vag grubu bir araca binebilir.

3. yakın dönemde, Türkiye'deki vergi sistemi de değişiyor. Bizde tabi Avrupadaki gibi olmuyor, hem motor yüksekliği hemde emisyon bazında vergilendirme yapılacak, yani 1.8 2.0 arası olupda emisyonu şundan yüksek olan şukadar ödeyecek gibi bir sistem. Bu olduğunda eğer hondanızı satıp ta bir tsi almamışsanız o zaman sizi gerçekte kim daha çok düşünüyor anlayacaksınız.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #10 : Haziran 22, 2012, 09:27:42 ÖÖ »
sanayide bi ara birine sormuştum yapcağımdan deyil ön mugen tampon 700 lr bagaj üstü spyler 150 lr arka cam üstü 150lira yan marşimer ler 130 lr arka tampon senin isteğine göre degişiyor500-900 arası öle aman aman bi maliyeti yok ahh ben ölesine sordum  kalitesini bilmem iyimi kötümü  ben tahminen  en iyisi 3bine yaparsın dedim

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #11 : Haziran 22, 2012, 09:30:54 ÖÖ »
bana ne kızıyon kardeşim videode sadece görüntü var ne bi açıklama var ahh japonca dda bilmiyorum ama en kısa zamanda öğrencem

vtecpower

« Yanıtla #12 : Haziran 22, 2012, 09:35:50 ÖÖ »
JAPONCA ÖĞRENDE BERABER JAPONYAYA GİDELİM.BU ARAÇLARDAN BİRER TANE ALIP GELİRİZ.

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #13 : Haziran 22, 2012, 09:41:01 ÖÖ »
Honda kullanıcılarının (marka fanatiklerini saymıyorum bile) markaya karşı duydukları ilgi, tutku, manevi bağlılığın katılımı kadar biz kullanıcılarına sahip çıksa ilk beklentim bu olur

Motor teknolojisinde atmosferiği, aşırı beslemesi, dizeli, hatta hybridi hiç bir marka eline su dökemez teknolojiye sahip oysa ki. Honda dan başka hangi marka uçak motoru, insan hayatını kolaylaştıran yürüme destek cihazı, her yöne hareket sağlayan dünyanın ilk sürüş sistemi U3X, asimo gibi akıllı robot teknolojisine sahip?

Türkiye pazarında downsizing ve dizel motor konusunda rakiplerinin gerisinde kaldığına bende üzülüyorum, pazarlama stratejisini acilen değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu haliyle bile bugün 1.8 benzinli civic, 45.000 liraya jazz ve uçuk yedek parça fiyatlarına sahip bir marka yeni motorlarıyla, dizel seçenekleriyle satış rakamlarını ciddi oranda katlayacaktır.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #14 : Haziran 22, 2012, 09:48:57 ÖÖ »
seni anlıyom ama sende onları anla honda bi japon markası tabiki kendi ülkesine ayrıcalık yapıcak bu gayet doğal  bu bizim ülkemisin sorunu kendi oto markamız olmayınca adamların yaptıklarına iç geçirmek  şöle başka açıdan bakalım bu marka global  her ülke için ayrı satış pollitikalrı olur örneklerle giderim acord yüksek motor yüksek vergiden dolayı türkiyedeki satışı dünya çapında en az satılan ülke  ama amerikanın en çok satan modeli  jazz ingilterde iyi satış rakamları var  türkiyede çok az cityy uzakdoğu ülkerinde türkiyede beğenirmeyen eski kasası bile 2008 de milyon rakamını geçmiştir  civic eski kasası türkiyede tuturdu bu ülkelere göre değişkenlik gösterir  senin dediğn o araç 2bnin motor  türkiyedekivergi sistemi nedniyle türkiyeye getirmezler   bu firmalr her ülkenin şartlarına göre satış politikası uygularlar

absolut01

« Yanıtla #15 : Haziran 22, 2012, 09:49:26 ÖÖ »
şuan servisdeyim 20bin bakımı için burdayım 380 tl sabit paket fiyatı istediler.bir kaç arıza da ilave ettim(park sensor,teyip arızası,cam sesi,gibi)bu arızaların benim için ücretsiz yapmaya çalışacaklarını söylediler.sebebi ise 2001 yılından bu yana çalışanlarla aramı iyi tutmamdır.
ve beklerken kahvaltı servisi yaptılar saolsunlar.(pohaça ve çay:)

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #16 : Haziran 22, 2012, 09:59:58 ÖÖ »
honda dünya çapında çok satan bir marka o yüzden türkiyede üst sıralara oynamak gibi bir derdi yok  ama ww  için türkiye çok büyük pazar keza reno fiat bu markalrın dünya çapında satışları çok düşük olduğu için türkiye pazarına yoğunlaşıyorlar bu saydığım 3 marka kendi ülkelerini en az satan markalrı

tttolga

« Yanıtla #17 : Haziran 22, 2012, 10:44:18 ÖÖ »
honda dünya çapında çok satan bir marka o yüzden türkiyede üst sıralara oynamak gibi bir derdi yok  ama ww  için türkiye çok büyük pazar keza reno fiat bu markalrın dünya çapında satışları çok düşük olduğu için türkiye pazarına yoğunlaşıyorlar bu saydığım 3 marka kendi ülkelerini en az satan markalrı

yapma etme hocam :) vw alman markası google'da vw almanya satış rakamları diye arattığında neler çıkar son yıla ait

BGR19

« Yanıtla #18 : Haziran 23, 2012, 01:52:58 ÖÖ »
bence turbo isteyen arkadaşlara tam olarak hondacı diyemeyiz, çünkü honda demek atmosferik yüksek devir çeviren motor demek. şimdi gelip burda vwnin dandik fındık motorlarına imrenmek yanlış geliyor bana.
fd2 type r sadece japonyada satılıyor JDM dediğimiz şey işte, her japon markasının jdm aracı oluyor bunun sadece hondayla alakası yok ki japonların kendilerine yaptığı özel araçlar işte. bu arada ufak bir ayrıntıya takıldım stock fd2 type r 225ps tir, mugen modifiye ile onu 240 a çekti. bu arada mugen rr sadce body kit değil tamamen jdm aracı komple modifiye edip satıyorlar, modifiye ettikleri araç zaten JDM, onun dışarı satılması beklenmez zaten
şuan honda gerçekten bir duraklama döneminde, yeni civic beğenilmedi zaten honda da bunun farkında, s2000 gibi bir efsane bitti, fn2 type r fln bitti, fd2 zaten jdm şuan hondanın en spor arabası cr-z o da hybrid... hondanın acil bir gelişime ihtiyacı var motor olsun yeni araçlar olsun millet yeni sınıflara atılırken toyota gt86 gibi, honda bu sınıflarını bitiriyor ben de anlamadım
millet ilerlerken honda yerinde sayıyor, inşallah bu durum uzun sürmez...

agartalı

« Yanıtla #19 : Ağustos 13, 2012, 06:01:13 ÖS »
valla ben servisten memnun  kaldım sabah pogaca kurabiye vb cesitlilikde sabah kahvaltısı sundular öğlen servis danısmanı geldi yanıma abi buyur gel yemek yıyelim dedi önce kabul etmedim tokum dedim 1 saat sonra acıktım danısmanımın yanına gittim yemek bitmiş midir acaba dedim abi bittiyse dışarıdan söyleriz merak etme seni ac bırakmayız diyerekten yemekhaneye gitti abi buyur gel yemek varmış dedi  cıktım yedim 3 cesit yemek salata ve tatlı saat 6 da teslim ederiz dedikleri aracı 3 te teslim ettiler acelem var deyince işlemleri hızlandırdılar ( belki beni öne almışlrdır bilmiyorum başkasının hakkını yemiş de  olabilirim bilmeden )

zaten bütüm firmalar diğer ülkelerdeki standartları bize sunmuyorlar hatta ekstra olarak satıyorlar amerikaya ihrac edilen ford connect ile türkiyedeki  arasında dünya kadar fark var cruze da öyle mesela ilk gelen araclarda 2009 ve 2010 lar hız sabitleyici yoktu ama avrupada hatta azerbaycandaki modeller bile cc li idi bütün markalar bunu yapıyor sebebi heralde vergilendirme sistemidir maliyeti düşürmek için bu sekilde yapıyor olabilirler

motor konusunda birsey diyemem

bymurat___61

« Yanıtla #20 : Ağustos 13, 2012, 07:11:26 ÖS »
Fanatiklik yapmaya gerek yok ama bence turkiyedeki musterisine en ilgisiz  markalardan biri. Malesef boyle. konu sahibi RR lardan girmiş olaya oncesine baktıgımızda cok ornek var Mesela EK kasa SI coupeler.

Ben anlamıyorum ya bmw verdin mi parayı istediğn arac gelyor almanyadan sadece biraz beklyosun ama honda boyle bir durum yok.

Tamam RR ları gonderme onda haklılar ama sedan typerları niye gondermiyosun yada niye getirtmiyosun ? Son 7-8 seneddir bunn ceabını arıyorum ama bulamıyorum bilen vrsa yazsın lutfen.

ZL135

« Yanıtla #21 : Ağustos 13, 2012, 08:36:48 ÖS »
Kesinlikle honda müşteri memnuniyetine gereken önemi vermiyor...
 konya toros  kayseri inciroğlu ankara efe  servislerin üçünden de gereken  ilgi alakayı göremedim ...
asık suratlı servis müdürlerine sıkıntıyı anlatmaya bile gelmiyo ...
 honda servis konusunda sınıfta kaldı bence ...  :con

honda2002

« Yanıtla #22 : Ağustos 13, 2012, 09:05:21 ÖS »
Acikcasi ben sadece 1 olay disinda hep memnun kaldim.
Bir keresinde yetkili servis sefi ucuza cozebilmem icin bana sanayideki bir tanidik telefonunu vermisti. Adam sorunu 20 liraya falan halletmisti.
Ama hicbir zaman yetkili servis isinin erbabi ozel honda servisini tutamaz. Hem sorularini tek tek yanitlar hem de hesapli is yapar

mehmet1971

« Yanıtla #23 : Eylül 23, 2012, 08:40:26 ÖS »
Cumartesi Osmaniye toyota servisinde MAkyajlanmış avensisi incelemek için gittim. Müşteri temsilcisi arkadaş beni kapıdan girerken karşıladı. Tam yarım  saat bana avensisi anlattı.İkramlarını saymıyorum. Ben sadece görmek için gittim. Nerede ise almaya ikna oldum.+araç gerçektten çok donanımlı ve kaliteli. Honda bayilerine gittiğimde Antep,maraş,Adana temsilciler değil ilgilenmek yerlerinden kalkmaya bile tenezzül etmiyorlar...Hondamı bi daha zor...Ancak accord 1.6 çıkarsa belki...