Gönderen Konu: özürlü adına 0 araç alımı  (Okunma sayısı 23879 defa)

garabatak

özürlü adına 0 araç alımı
« : Şubat 01, 2010, 05:42:05 ÖS »
selam abiler ben o km bi 2010 model honda almayı planlıyorum allah izin verirse özürlülere tanınan imkanlar hakkında bilgi almak istiyorum benim bi özrüm yok akrabam var onun adına aabilirmiyiz nasıl oluyo anlatırmısınız?

RattleSnake

Ynt: özürlü adına 0 araç alımı
« Yanıtla #1 : Şubat 01, 2010, 05:48:51 ÖS »
o alabilir ama siz yada başkası kesinlikle kullanamaz çok ağır cezası var ki bildiğim kadarıyla bir özürlünün aracını başka özürlü bile kullanamaz

rewhard

« Yanıtla #2 : Şubat 01, 2010, 06:58:08 ÖS »
bende 1.dereceden yakınlar kullanabilir diye duymuştum ama doğrumudur bilmiyorum....

RattleSnake

« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2010, 07:10:41 ÖS »
özür oranı çok yüksek ise yatalak veya araba kullanamıyacak durumda ise 1.dereceden yakını kullanabilir fakat özürlü kişinin bir kardeşi aldı öbür kardeşi bile o aracı kullanamıyor bir tanıdığım uzun zamandır bu konuyla uğraşıyor verdiğim billgiler onun anlattıkları

dewir

« Yanıtla #4 : Şubat 01, 2010, 07:35:23 ÖS »
benimde bildiğim kadarıyla özürlü araç kuıllanabiliyorsa ankarada  kişiye uygun hale getiriyorlar aracı (el gazı vs.) ondan sonrada aracı bir başkasının kullanması kesinlikle yasak  ancak özürlü aracı kullanamayacak durumdaysa bu durumdada bir şöför birde yedek şöför bildiriliyor ve bu kişiler haricinde kimse aracı kullanamıyor bu belirlenen kişilerde özürlü araçta iken kullanabiliyorlar yoksa bile almaya gidiyorum falan diyerek idare edilebiliyor ancak bu defalarca olursa veya aracı kendi hususi aracınız olarak kullandığınıza kanaat getirilirse  yine ceza alıyorsunuz. eniştem % 100 özürlü olduğu için geçen sene çok araştırdım bunu gerçi o kendine alıcaktı aracı teyzem kullanacaktı sorun yoktu ve baktıkki çok fazla avantajı yoktu ve almaktan vazgeçtiler.

2 avantajı var biri ÖTV ödemiyorsunuz 2. side bandrol ödemiyorsunuz yani 6 ayda bir ödediğimiz vergileri özürlüler ödemiyor.

ancak  bu ÖTV ninde şartları var aracı 5 yıl boyunca özürlü harici birine satamıyorsunuz eyer satmak istersenizde o günkü araç kasko değeri üzerinden ödemediğiniz ÖTV vergisini  sizden tahsil ediyorlar ve ÖTV normalde %37 ancak bu araç satış fiyatı üzerinden değil KDV ve bayii kaarı düşüldükten sonra kalan rakamdan %37 düşülüyor yani buda perakende satış fiyatından %20 indirim gibi oluyor 40,000 tl lik bir araçta 10,000 tl gibi bir avantaj

couragepapillon

« Yanıtla #5 : Şubat 01, 2010, 08:15:31 ÖS »
barış abi aydınlatmış konuyu :  başka söze ne gerek

mali

« Yanıtla #6 : Şubat 06, 2010, 09:57:24 ÖS »
barış arkadaşımız konuyu net olarak anlatmış
birde her özürlü bu imkandan faydalanamıyor
arabada ek tertibat gerekiyor
benim kardeşimin sol ayağında özür var
otomatik kullanabilir raporu var