Gönderen Konu: Motor açma olayı??  (Okunma sayısı 8729 defa)

sinangunay

Motor açma olayı??
« : Mayıs 31, 2010, 12:21:48 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 20 gün önce yeni sıfır bir Civic Elegance aldım. Bu soruyu sormakta geçmi kaldım bilmiyorum ama acaba yeni aldığım aracımın motorunu nasıl açabilirim? Yüksek devirde düşük viteste yüksek hızda kullanarak mı nasıl olacak bu iş seneler sonrada yüksek performans istiyorum lütfen yardım edin. :)

Bu soruyu bayiiye sorduğumda, motorlar rodajlı geliyor açma diye birşey yok demişti ama size de sormak istiyorum.

Teşekkürler...

emre16

Ynt: Motor açma olayı??
« Yanıtla #1 : Haziran 01, 2010, 10:21:10 ÖS »
ilk yağ değişene kadar motora kesinlikle çok yüklenmeyiniz aksi takdirde motorunuzun ömrü baya bir kısalır ama yetkili servislere sorulduğunda genelde öyle diyorlar yanlızca ilk yağ değişimine kadar çok önemli....

#KemaL

« Yanıtla #2 : Haziran 01, 2010, 10:23:07 ÖS »
yeni arabalarda böyle birşey yok alırken satış elemanları size bunu söylemediler mi ?

sinangunay

« Yanıtla #3 : Haziran 03, 2010, 09:41:12 ÖS »
Hadi yaa :( 5000 km oldu araç hep yüksek devirde kullandım...

Uyarınız için teşekkürler arkadaşlar.

sinangunay

« Yanıtla #4 : Haziran 03, 2010, 09:41:33 ÖS »
Malesef #Kemal kimse birşey demedi, bende 3 hafta sonra sordum bunu :)

2834

« Yanıtla #5 : Haziran 03, 2010, 10:15:28 ÖS »
yeni arabalarda böyle birşey yok alırken satış elemanları size bunu söylemediler mi ?

siz hiç acaba görevliye sordunuzmu söyle bi soru? ' şimdı şurdaki yol duzluk arabayı alıp burda abanıcam siz bana bişy olmaz dıyosanız?' diye bı soru sordunuzmu? biz sorduk adam aman abi dedi en azından 1000-1500 km biraz sakin kullanin dedi...ne kadar satış elemani bunu desede siz onlara bu soruyu sorunca verdiği cevaplar tamemen değişiyo emin olabılırsiniz:D

ursus

« Yanıtla #6 : Haziran 03, 2010, 10:29:22 ÖS »
her şeyin bir ömrü var. devirsiz kullandığınız motorun da bir ömrü var. bırakın hayatı bildiği gibi aksın. 6 yıl garantisi var korkmanıza gerek yok. motor açma olayına gelince, fabrika rodajından bahsediliyor, bayi bana ne olur ne olmaz diyerek 1000 km, yüksek hızda düşük devirde uzun yol gitmemi tavsiye etti. 1000km den sonra 7k rpm yi bir çok kez gördüm. bir şey olacağını da sanmıyorum.

2834

« Yanıtla #7 : Haziran 03, 2010, 10:32:44 ÖS »

siz hiç acaba görevliye sordunuzmu söyle bi soru? ' şimdı şurdaki yol duzluk arabayı alıp burda abanıcam siz bana bişy olmaz dıyosanız?' diye bı soru sordunuzmu? biz sorduk adam aman abi dedi en azından 1000-1500 km biraz sakin kullanin dedi...ne kadar satış elemani bunu desede siz onlara bu soruyu sorunca verdiği cevaplar tamemen değişiyo emin olabılırsiniz:D

yanlış yazdım arkadaşlar özur dılerım şöyle duzelteyım;siz hiç acaba görevliye sordunuzmu söyle bi soru? ' şimdı şurdaki yol duzluk arabayı alıp burda abanıcam siz bana bişy olmaz dıyosanız?' diye bı soru sordunuzmu? biz sorduk adam aman abi dedi en azından 1000-1500 km biraz sakin kullanin dedi...bu soruyu böyle sormadan önce adam bişey olmaz diyodu :D şimdi oldu galiba duzelttim hatamı tkrardan özür dilerim arkadaşlar

sinangunay

« Yanıtla #8 : Haziran 04, 2010, 01:27:15 ÖÖ »
Hadi yaa siz yazdıkça pişman oldum bak şimdi :)

Ha bire motoru açacaz diye 5-6 bin devirde gittik 5,000 km. Ha birde vtec sesini duyalım diye. :D :D

canguder

« Yanıtla #9 : Haziran 04, 2010, 06:39:33 ÖÖ »
ilk 1000 km sakin kullanın diyorlar. bende öyle yaptım. ama 16.000 kmdeir araç vtec delisi oldu :)

Adem YILMAZ

« Yanıtla #10 : Haziran 04, 2010, 08:11:06 ÖÖ »
İlk 1500 km arabanın gayet yumuşak kullanılması frenlerinin sanki pamuk'a basıyor gibi yavaşca basılması ancak vites geğişimlerinin gayet seri ( sertte olsa ) yapılmasını tecrübem oldugunda taavsiye ederim.Ayrıca (motor açma diyelim) bu konuda bilgilerin toplanabilecegi bir sayfa düzenlenmesini admin arkadaşlardan rica ederim..

ursus

« Yanıtla #11 : Haziran 04, 2010, 10:59:10 ÖÖ »
Hadi yaa siz yazdıkça pişman oldum bak şimdi :)

Ha bire motoru açacaz diye 5-6 bin devirde gittik 5,000 km. Ha birde vtec sesini duyalım diye. :D :D

aracınız sohc i-vtec olduğu için vtec icadının sesi bu araçlarda duyulmuyor hocam. boşuna kasmayın. ben de zamanında duyduğumu sanardım da sonra kabul etmek zorunda kaldım :D

civcivic

« Yanıtla #12 : Temmuz 14, 2010, 08:34:41 ÖÖ »
oynar parçaların (piston-segman-gömlekler, supaplar, dişliler ve aktarma organları) birbirlerine ve yerlerine alışması için sakin kullanım şart..artık motorlarda kendileri gibi son teknoloji üretim teknikleri ve mühendislik bilgisiyle imal ediliyor..
aracın performansını yada beygir gücünü, motoru zorlayarak değiştirmeye çalışmak hayalcilik..

Utku Ataç

« Yanıtla #13 : Temmuz 14, 2010, 02:17:34 ÖS »
ilk 1000 km devirsiz kullanmak motor ömrünü uzatıyor.gerisi kişiye gelmiş.motoru boğmadığınız sürece her kullanım motoru açar zaten.devirli kullanmak boşuna benzin israfı

-Serhat

« Yanıtla #14 : Temmuz 14, 2010, 03:13:25 ÖS »
Biz ilk 10 den önce 3 k deviri geçmedik 3000. Km de antalyadan istanbula yola çıktık otobana çkınca arada 200 ü deniyırduk şimdi araç 24bin km de geçen cuma gün elazığa gittik bu sefer süper olmuş aracımız hız sınırını aştık ama radara girmedik Allahtan bu arada araç Civic dream 2008

ocean0636

« Yanıtla #15 : Temmuz 15, 2010, 02:42:18 ÖS »
rodaj dıye bır sey yok artık fab da yapılıyor rodaj..
Sureklı kesıcıde gıtmedıgın surece bılınclı olarak gazlarsan(motor ısınmadan basmıcaksın, motor sıcakken kut dıye kapıtmıcaksın az rolentıde beklıceksın vs) bunları yaparsan hıc bır sey olmaz..