Gönderen Konu: Honda'nın Yeni Modeline Turbo Motor  (Okunma sayısı 7261 defa)

gmail34

Honda'nın Yeni Modeline Turbo Motor
« : Aralık 08, 2010, 11:47:22 ÖÖ »
Başarılı atmosferik motorlarla ve sıkılaşan emisyon kısıtlamalarına rağmen turbo besleme kullanmamasıyla tanınan Japon otomobil üreticisi Honda, yakında bu ısrarından vazgeçecek gibi görünüyor.Üretilmesi planlanan 1.6 litrelik turbo beslemeli benzinli motorun markanın birçok modelinde kullanılması planlanıyor.

Yeni geliştirilecek bu 1.6 litrelik motorun 160 beygir civarında güç üreteceği tahmin edilirken Type-R versiyonları için 200 beygirlik bir versiyonunun da olabileceği belirtiliyor. Hybrid CR-Z satışlarından zaten memnun olmayan Honda'nın bu yeni geliştireceği turbo motoru CR-Z'ye de entegre edeceği ve CR-Z'nin hybrid dışında bir de turbo benzinli motorla satılacağı düşünülüyor. Turbo beslemeli motorların CR-Z ile birlikte markanın diğer modellerinin de satışlarını arttırması hedefleniyor. Özellikle atmosferik motorlarla emisyon kısıtlamalarına karşı zor durumda kalan Japon otomobil üreticisinin turbo beslemeyle bu sıkıntıdan kurtulacağı ve yakıt tüketimi konusunda bazı avantajlara sahip olabileceği belirtiliyor.

Alıntıdır.

PearL GreY MoNsteR

Ynt: Honda'nın Yeni Modeline Turbo Motor
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2010, 03:46:36 ÖS »
turbo besLeme o

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2010, 03:47:35 ÖS »
turbo besLeme oLursa atmosferikLerini tutamıyorum torboLara ne oLur acaba birde dizeL motor diyorLardı fakat ne oLacak ? bu konuda biLqisi oLan varmı acaba ?

gmail34

« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2010, 03:48:52 ÖS »

emre16

« Yanıtla #4 : Aralık 08, 2010, 04:27:33 ÖS »
haberi hangi kaynaktan aldınız acaba gerçekçimidir?Eğer turbo yaparsa felaket bişey olur birde dizel ama Hondanın sorunsuzluk ünvanı bozulur mu diyede korkmuyor değilim...

gmail34

« Yanıtla #5 : Aralık 10, 2010, 07:04:26 ÖÖ »
http://www.donanimhaber.com/otomobil-teknolojileri/haberleri/sonunda-honda-da-yeni-bir-turbo-benzinli-motor-gelistiriyor.htm

Resim eklemeyi bilmiyorum, linki doğrudan ekliyorum, arabanın resimleri de var, aykırı bir dizayn yapmış yine Honda.
Bakalım ülkemize gelecek mi?

Cecul

« Yanıtla #6 : Aralık 10, 2010, 08:06:00 ÖÖ »
haberi hangi kaynaktan aldınız acaba gerçekçimidir?Eğer turbo yaparsa felaket bişey olur birde dizel ama Hondanın sorunsuzluk ünvanı bozulur mu diyede korkmuyor değilim...
Büyük ihtimalle sorunsuzluk gider ama Almanlar kadar da sorunlu olmayacağını tahmin ediyorum.

canguder

« Yanıtla #7 : Aralık 10, 2010, 08:14:40 ÖÖ »
turbo değilde hibrit motorda yüksek güç elde edip fiyatını uygun yaparlarsa ben şahsen alırım. şehir içi 5 litre benzin yakan 160 hp araç olsa tadından yenmez dimi :) hondada bunu yapacak kapasite olduğuna inanıyorum.

Cecul

« Yanıtla #8 : Aralık 10, 2010, 10:53:24 ÖÖ »
turbo değilde hibrit motorda yüksek güç elde edip fiyatını uygun yaparlarsa ben şahsen alırım. şehir içi 5 litre benzin yakan 160 hp araç olsa tadından yenmez dimi :) hondada bunu yapacak kapasite olduğuna inanıyorum.
Daha yüksek güçlü bir elektrik motoru ve batarya kapasitesi artırımı ile mümkün olabilir. Ama bunları koyacak yer sıkıntısı olabilir.

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #9 : Aralık 10, 2010, 11:47:35 ÖÖ »
turbo besLeme o

Yani???

yok hocam yanLış anLaşıLmasın yanLışLıkLa göndermişim özür diLerim...

gmail34

« Yanıtla #10 : Aralık 10, 2010, 03:56:54 ÖS »
turbo besLeme o

Yani???

yok hocam yanLış anLaşıLmasın yanLışLıkLa göndermişim özür diLerim...

Yok rica ederim, sen öyle yazınca ben de birşeyi yanlış mı yazmışım acaba dedim:)

gmail34

« Yanıtla #11 : Aralık 10, 2010, 03:59:35 ÖS »
Bu arada Bmw M3'ün atmosferik motorları da tarihe karışacakmış. Bir sene sonra kasa değiştirecek olan 3 serisinin M3 modeline daha küçük hacimli turbo bir motor koyacaklarmış. Zaman değişiyor artık, yüksek devir çeviren atmosferik motorları artık göremeyeceğiz sanırım önümüzdeki yıllarda.

kacaman

« Yanıtla #12 : Aralık 10, 2010, 04:46:15 ÖS »
turbo koyacaklar bence ama yinede küçük bir turbo olacak sanırım, sorun çıkarma riskini indirgemek için, yoksa 1.6 atmosferik motordan 183hp çıkarmıştı honda.

scarface

« Yanıtla #13 : Aralık 17, 2010, 12:59:00 ÖS »
iyi olur turbo.

hakangunister

• www.osgun.com.tr
« Yanıtla #14 : Aralık 30, 2010, 09:24:05 ÖÖ »
Turbo motora 3 yıl önce geçmesi lazımdı HONDA'nın. Atmosferik motor yapma işini gereksiz abarttılar.

Gene de 1.6 motordan 160 Hp az. VTI atmosferik te alıyor o gücü. HONDA dediğin zaman adamın aklına güçlü ve sağlam motorları geliyor. 1.6 Lt. turbo motordan en az 180-185 Hp çıkarması lazım Honda'nın ki adam akıllı bir şey olsun.

yusufaltintepe

« Yanıtla #15 : Aralık 30, 2010, 09:29:37 ÖÖ »
Turbo motora 3 yıl önce geçmesi lazımdı HONDA'nın. Atmosferik motor yapma işini gereksiz abarttılar.

Gene de 1.6 motordan 160 Hp az. VTI atmosferik te alıyor o gücü. HONDA dediğin zaman adamın aklına güçlü ve sağlam motorları geliyor. 1.6 Lt. turbo motordan en az 180-185 Hp çıkarması lazım Honda'nın ki adam akıllı bir şey olsun.

Yazıda zaten type-r için 1.6 200 hp versiyon düşünüldüğü yazıyor ;)

ocuuun

« Yanıtla #16 : Aralık 30, 2010, 09:54:01 ÖÖ »
çoğu avrupa ülkesinde emisyondan dolayı type-r ların satışı durduruldu bu yuzden emisyonu düşürüp turbo beslemeli motor yapacaklar haber dogru olabilir.

mali

« Yanıtla #17 : Aralık 30, 2010, 10:01:39 ÖÖ »
inşallah yakın bir zamanda gerçekleşir

canguder

« Yanıtla #18 : Aralık 30, 2010, 10:54:13 ÖÖ »
hibrit motor üretiyorlar turbo değil. millet hala turbo derdinde adamlar yakında uçan araba yapacak. honda zaten 4 yıldır hibrit araba satıyor ama millet görmezden geliyor. turbo veya dizel tarihe karışıyor. 10 sene sonra ne dizelin nede turbonun bir işlevi olmayacak.

emre16

« Yanıtla #19 : Aralık 30, 2010, 11:45:37 ÖÖ »
çok doğru otomotiv 2.sınıf öğrencisiyim emisyon dersimize prof.dr. ali sürmen giriyor.(kendi aracıda siyah elegance civic)Adamın bize aktardığı bilgi şu olmuştu,10 veya en geç 15 yıl sonra benzinli ve dizel üretimi bitecek ve yerini tamamen elektrikli araçlar alıcak bunun için çok alt değerlere çekilen egzoz emisyonlarına ayak uydurmak gerçekten çok zor ve maliyetli olmaya başladı.Bunun yerine elektrikli ve hybrid araçlar üretmek daha mantıklı olucaktır.Zaten dünyada buraya gidiyor.Mercedes 7 yıl sonra içten yanmalı motorları bitiricek.Hondanın felsefesi tamamen buna uyarlı...Honda bambaşka ve çok özel bir marka....