Gönderen Konu: Honda Türkiye’de kriz ayrılık getirdi  (Okunma sayısı 7163 defa)

34BB9000

Honda Türkiye’de kriz ayrılık getirdi
« : Şubat 12, 2010, 01:26:30 ÖS »
 <^^Seyt
Honda Türkiye; Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerdeki talep daralmaları nedeniyle tek vardiyalı üretime geçti. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesini 50 binden 26 bin adete düşürdü.

Şirket ayrıca 200 geçici çalışanıyla sözleşme yenilemezken, kadrolu çalışanlarına da 6 Mart 2009 tarihine kadar işten ayrılmaları halinde, yasal haklarına ek olarak, çalışma yıllarına göre 7 maaş ve üstü ek tazminat verme kararı aldı.

Japon yöneticilerin bu politikasına onay vermeyen Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan Honda ile yollarını ayırdığını açıkladı.

poseidon999

Ynt: Honda Türkiye’de kriz ayrılık getirdi
« Yanıtla #1 : Şubat 12, 2010, 01:31:53 ÖS »
Boya kalite kontrol bölümünde çalışan bir arkadaşım ve bütün vardiya
geçen sene aynı sebepten çıkatılmıştı.
O zaman da 3 vardiya vardı ve kriz sebebiyle 2 vardiyaya düşürmüşlerdi.
İnşallah son kalan vardiyayı önümüzdeki sene çıkartıp fabrikaya kilit vurmazlar.

yalçınn

« Yanıtla #2 : Şubat 12, 2010, 02:34:41 ÖS »
olayın sadece işsizlik boyutu kötü evine ekmek götüren birsürü insan var... onun haricinde kapanmış kapanmamış hiç umrumda olamaz....

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #3 : Şubat 12, 2010, 03:34:04 ÖS »
Kötü olmuş,onca insan işsiz kalmış.Allah yardımcıları olsun.

''poseidon999''  un dediği gibi;  ''İnşallah son kalan vardiyayı önümüzdeki sene çıkartıp fabrikaya kilit vurmazlar.''  :(

PANÇO

« Yanıtla #4 : Şubat 12, 2010, 03:56:04 ÖS »
Geçen haberlerde okudum Honda nın ilk çeyrek de 500 milyon dolar kar ettiğini büyük kar yapmanın zararlarımı bu toyota araçdaki sorun yüzünden çağırdığı arabalardan 2 milyar zarar etsin onda bişey yok honda kar ediyo vardiya düşürüyo adam çıkartıyo japonlarda kriz ortamında bile kar elde etme amaç değil, istediği karı elde etme amacı güdüyo ;)

adrenaliinn

« Yanıtla #5 : Şubat 12, 2010, 07:01:53 ÖS »
satışlar düşük olunca böyle olaylar normal..honda Tr de hak ettiği kadar satış yapamıyor.bir çok markanın satış rakamları hondadan iyi.

bunun böyle olmasının en büyük etkenlerinden biride reklam yapmaması.vw,fiat,peugeot,hyundai,renault gibi markaların reklamı ne tv lerden ne de gazetelerden eksik olmuyor..ama nedense honda hiç reklam yapmıyor..ve hala honda diyince "o neymiş" diyenler var..eğer bu anlayışla dewam ederse satışları daha çok düşer..bir sürü insanda işten çıkarılır..

İnşallah kendine bi çeki düzen verirde bu tür olaylar bi daha yaşanmaz

focusn70

• Ahmet
« Yanıtla #6 : Şubat 12, 2010, 08:28:32 ÖS »
ben honda türkiyenin durumu iyi değil diye baya önceden duymuştum oto yan sanayide çalışan arkadaşlarım var

recepyuksel

« Yanıtla #7 : Şubat 13, 2010, 02:19:01 ÖÖ »
satışlar düşük olunca böyle olaylar normal..honda Tr de hak ettiği kadar satış yapamıyor.bir çok markanın satış rakamları hondadan iyi.

bunun böyle olmasının en büyük etkenlerinden biride reklam yapmaması.vw,fiat,peugeot,hyundai,renault gibi markaların reklamı ne tv lerden ne de gazetelerden eksik olmuyor..ama nedense honda hiç reklam yapmıyor..ve hala honda diyince "o neymiş" diyenler var..eğer bu anlayışla dewam ederse satışları daha çok düşer..bir sürü insanda işten çıkarılır..

İnşallah kendine bi çeki düzen verirde bu tür olaylar bi daha yaşanmaz

Fiyatlar yüksek olunca doğal olarak satışlarda düşüyor. Aylık satış rakamlarında ilk 10'a giremeyecek neredeyse honda. Daha uygun bir fiyata satsınlar honda'da peynir ekmek gibi satılır. Ama adamlar burnundan kıl aldırmıyorlar gibi geliyor bana. Geçen sene yaptıklarını gördük hep birlikte. devlet indridi bunlar üstüne koydu, devlet bidaha indirdi bunlar bir daha koydu üstüne. Bu serbest piyasa ekonomisinde sonumuzu hayır olur işallah...
Allah işşiz kalan kardeşlerimizin yardımcısı olsun...

FZG

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 13, 2010, 07:56:59 ÖÖ »
Yazik gunah calisanlara, bari honda tr kapanmasa..

adyobatik

« Yanıtla #9 : Şubat 13, 2010, 08:41:27 ÖÖ »
malesef türkiye otomotivde üretim üssü olamkatn yavaş yavaş çıkacak arkadaşlar,doğu bolğundan ayrılan ülkeler firmalara inanılmaz cazip şartla sunuyorlar,bedava arsa,bedava altyapı,bedava yol-su, 5-10 yıl vergi muafiyeti,işte böyle kaptırmadıkmı hyundai nin yeni fabrikasını çek cumhuriyetine?türkiyedeki şartlar 5-10 yıl önce avrupadan iyiydi,ama şu anda vergilerde avrupayı soladık bildiğiniz gibi,işçiliğimiz yine ucuz ama vergiler can yakıyor,yerli üreticiler eğer ticari araç üretmese (buradaki üretimlerde kesinlikle insan konforu için sıfır araçlar,gerek fordun ticarileri,gerek fiati ticariler,berbat diyorum,wv'nini ticarilerine bakın ,bizimkilere bakın) bu üretimlerle , kalitesiz-ucuz üretim tekniği ile ayakta kalmaya çalışıyorlar,avrupada satılan nedeyse en ucuz ticariler bizden gidiyor,artık binek otomobil üreten firmalar bu duruma daha fazla dayanamıyor çünkü satış yok, düşünün arkadaşlar koca honda sen gel fabrika aç, topu topu 10.000 tane arab sat,gerisi sırf nakliye masraflı başka yere yollama,bir fabrikanın üretiğinin katılımı ürettiği ülkede satılmalıki o fabrika çalışsın,12 sene önce opel izmiri kapattı,toyota ortaklığını bitirdi,hyundai fabrika açmıyor,olanıda macaristana yada polonyaya taşıma planı var,honda kapandı kapanacak,yani anlıyacağınız bizim ülkemizde sadece konforsuz ticarilerin egemenliği devam edecek gibi duruyor,yakında hepimiz alırız birer doblo bineriz!!bu yönetimle...

emre16

« Yanıtla #10 : Şubat 14, 2010, 12:12:27 ÖS »
evet honda trde iyi reklam yapamıyor hala hondayla hyundai karıştıranlar var,sadece hayranları hondayı ayakta tutuyor buda nereye kadar artan vergiler yüzünden millet araba almayı bırak arabası olan benzin koyamıyor.Böyle giderse yukardada belirtildiği gibi hafif ticari araçla dolucak her yer fiorino,doblo,kangoo gibi buda sadece benzinli ve binek araba üreten HONDA yı çok sıkıntıya sokucağa benziyor inş toplarlar ama böyle giderse çok zor işsiz kalan abilerimize Allah kolaylık versin....

cıvıcem

« Yanıtla #11 : Şubat 17, 2010, 10:52:14 ÖÖ »

honda türkiyede sadece benzinli ve binek araç sattığından bence türkiye şartlarında az satılıyor gibi gözüküyor... mesela ford bu ara bangır bangır reklam yapıyor 8 sen üstüste birincilik diye... çıkatrsın bakalım connect ve transit satışlarını kaçıncı olabilir piyasada...  bu arada honda tr kapansın yada kapanmasın bu kadar insanın işsiz kalması çok kötü gerçekten...

silence

« Yanıtla #12 : Şubat 27, 2010, 02:20:50 ÖS »
honda polıtıkası ne kadar aykata kalıcak hıc bılmıorum.bu adamlar burada fabrıka kurmayı bılıyorlarda bu ulkedekı ınsanların ne sartlarda yasadıklarını bılmıolarmı sen eger buraya fabrıka acıyosan burdakı herseyden haberın olması lazım mesela benzın parası aldı basını gıdıo buraya adam gbı dızel motorlu arac getırse su anda fordun toyotanın yaptıgını 2 ye 3 e katlar.bısuru modellden mahrum kalıoruz dedıgınz gıbı reklamda yoq.yazık wala yaww

yalçınn

« Yanıtla #13 : Şubat 27, 2010, 04:21:22 ÖS »
honda polıtıkası ne kadar aykata kalıcak hıc bılmıorum.bu adamlar burada fabrıka kurmayı bılıyorlarda bu ulkedekı ınsanların ne sartlarda yasadıklarını bılmıolarmı sen eger buraya fabrıka acıyosan burdakı herseyden haberın olması lazım mesela benzın parası aldı basını gıdıo buraya adam gbı dızel motorlu arac getırse su anda fordun toyotanın yaptıgını 2 ye 3 e katlar.bısuru modellden mahrum kalıoruz dedıgınz gıbı reklamda yoq.yazık wala yaww

kesinlikle katılıyorum bizim ülkemizin şartlarına uygun araba üretmiyorlar birtek dizel seçenek kalmadı bi ara accord 2.2 geliyordu oda vergi engeline takılıp satılmadı en azından jazz city gibi küçük modellere dizel motor getirin bari reklam yapın...Bunların başına ne gelse müstehak olan işsiz kalanlara oluyor...

inventor

• Co-Admin
« Yanıtla #14 : Mart 01, 2010, 08:45:03 ÖS »
otomotiv fabrikasında çalışan biri olarak söylüyorum.bu fabrikaların sahipleri hep çok kazanmanın derdindeler,alıştılar koca fabrikanın maliyetini 1 senelik karla çıkartmaya,biraz satışlar düşünce hemen işçiyi çıkartsınlar.bu arada yurtiçine satılan araçlarla yurtdışına gönderilen araçların malzemeleri farklıdır.yurtdışına gönderilenler daha kaliteli

KADiFE

« Yanıtla #15 : Mart 01, 2010, 09:06:12 ÖS »
malesef kotu bi durum,,
turkiyede suan benim kanatim en yayin ve tutulan marka vw gibi gorunuyor bunun buyuk sebebide araclarin dizel motorda yakitta tasarrufu ile marka yapmasi ,eger honda bu zaman kadar vw dizel ile piyasa hakimi oldu bizde bi dizel surmeliyiz piyasaya demezse tek turkiye deyil bu fabrikadan cikip baska ulkelere satilan arac sayilari elbet duser,sonucta ne kadar sevsekte,bu fiyatlara yakit oldugu sebeple musteriden gelmeyen talepler fabrikada calisana boyle yansiyor,
Allah yardimcilari olsun,,