Gönderen Konu: HONDA FORMULA 1 DEN ÇEKİLİYOR.....  (Okunma sayısı 10523 defa)

ONDER

• Ziyaretçi

ahtapot

• Ziyaretçi
Ynt: HONDA FORMULA 1 DEN ÇEKİLİYOR.....
« Yanıtla #1 : Aralık 05, 2008, 09:51:20 ÖÖ »
Honda Motor, otomobil satışları için global görünümün kötüleştiği
ortamda mühendislik ve geliştirme kaynaklarını yeniden düzenlemek
ve nakitini muhafaza etmek için F1 katılımlarından çekileceğini duyurdu.

Honda Başkanı Takeo Fukui, Tokyo´da düzenlediği basın toplantısında
global otomobil satışlarındaki düşüşü, "haya gücünün ötesinde" diye
tanımladı.

ahtapot

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 05, 2008, 09:52:49 ÖÖ »
bu ne yaw... rezalet .. formulanın en iyi arabalarını yapmasına rağmen yine derece alamıyordu .. problem sürücülerde idi... ama habere bak! :ağlaa

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #3 : Aralık 05, 2008, 02:48:15 ÖS »
Ve çekildi :S

S2K_06

« Yanıtla #4 : Aralık 05, 2008, 09:12:11 ÖS »
Bizim forumdan bi sofor ayarlardik aslinda yurur giderdi :)

metin16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2008, 09:13:40 ÖS »
şöferle alakası yok anlaşma yapıldı kontrat imzalandı şimdi şöferler açıkta tabiki takım yeni sahibini bulmazsa ki bulacak bence

recepyuksel

« Yanıtla #6 : Aralık 05, 2008, 09:58:50 ÖS »

bu ne yaw... rezalet .. formulanın en iyi arabalarını yapmasına rağmen yine derece alamıyordu .. problem sürücülerde idi... ama habere bak! :ağlaa

biraz gerçekçi olalım lütfen. Formulanın en iyisi biraz fazla olmuş bence. bilmeyende honda formulada uçuyor sanacak.
en kötüsüne yakındı bence...
çekilme kararı isabetli bir karar olmuş... birinci olmak için herhangi bir şey yapmayacaksan orada olmanın bir anlamı yok bence.

metin16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 05, 2008, 10:11:42 ÖS »

biraz gerçekçi olalım lütfen. Formulanın en iyisi biraz fazla olmuş bence. bilmeyende honda formulada uçuyor sanacak.
en kötüsüne yakındı bence...
çekilme kararı isabetli bir karar olmuş... birinci olmak için herhangi bir şey yapmayacaksan orada olmanın bir anlamı yok bence.

orada olmanın bilinci çok başkadır arkadaşım...

emre16

« Yanıtla #8 : Aralık 05, 2008, 10:34:01 ÖS »
üzüldüm ya bende az önce tv de gördüm...iyi bi pilot bulamanın getirisi birazda bu ve en büyük sebep tabi KÜRESEL KRİZ...inş en kısa zamanda geri döner...

metin16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 05, 2008, 10:40:10 ÖS »
iyi pilot kötü pilotla alakası yok ekonomik kriz zaten şuan F1 de ciddi tehlike var ekonomik kısıtlamalar getirdiler satandart motor diyorlar şimdide bakalım neler olacak HONDA F1 TEAM çekilme kararı kesinlikle ekonomik yöndendir

sydney

« Yanıtla #10 : Nisan 13, 2010, 11:01:53 ÖÖ »
kono eskı ama paylasmak lazım,
ne pılot ne de krız hıc bırı degıl cekılme sebebı,
f1 olayı o kada buyuk ve teferruatlı kı zaten az cok bılıyorsunuz ısın boyutunu her manada,
ıs boyle olunca olaya zaaflar gırıyor, rant ve kestırme olaylar gırıyor,
mesela renault mclaren ferrarı olaylarında yasanalar gıbı dah ornegı coktur ama pek yansıtılmıyor,
bu olaylar saklaanamayacak kadar buyuk oldugu ıcın sonuc malum,
honda 90 lardakı basarısını devam ettırmedı evet dogru,
sebebını hem alman hem de japon arkadaslardan duydugumu soyluoyrum,
fazla durust ve ahlaklı olmak, evet dogru,
alavere dalavere kurnazlık haınlık cınlık kotuluk pustluk kancıklık calma cırpma vs dusunmedıklerı ve uygulamakadıkları ıcın basarısız gorunduler,
ve cekıldıler...

ursus

« Yanıtla #11 : Nisan 13, 2010, 02:23:47 ÖS »
konu hortlamış ama iki kelam etmeden duramayacağım. honda ve toyota çalışanlarının dürüst olduğu konusunda adım kadar eminim. lakin honda son 18 yıl berbat motorlar üretiyordu. bunu nerden mi anlıyoruz? brawn bildiğiniz gibi honda'Nın patronuydu. senelerce birlikte çalıştılar. jenson button gerçekten kaliteli bir pilottu. jacques villeneuve keza babasından yarışcı. onun tekniğini schumaer de bile göremiyordum eskiden. ama bu iki pilot da bar honda'da harcanıp duruyorlardı. aldıkları en büyük başarı sezonda bir, 5. sırada bitirmekti. jacques villeneuve dayanamayıp f1i bıraktı. button devam etti. honda f1 den çekildi ve yeni bir takım kuruldu.

brawn gp.

motoru = mercedes benz FO 108W

honda çekildiğini açıkladığı sezon brawn gp f1'de şampiyon oluyor. mercedes motoruyla. 18 senedir sürünürken, şampiyon oldular. kim oldu? jenson button. olay bu kadar basit. honda sandığınız kadar fantastik bir motor üreticisi değil.

canguder

« Yanıtla #12 : Nisan 13, 2010, 02:36:56 ÖS »
eğer honda motor üretemiyorsa 2.0 240 hp veya 1.6 160 hp atmosferik motor mercedesmi çıkardı ? bence hondanın tüm motorları fantastiktir mükemmeldir.

sydney

« Yanıtla #13 : Nisan 13, 2010, 02:46:36 ÖS »
sayın ursus motor konusunda sıze katılmak mumkun degıl,sasi desenız hadı bı nebze,
cunku buyuk usta aryton senna da honda ıle sampıyonluklar yasadı,
olunce adamlar yas ılan ettı cunku duygusal bır bag olmustu aralarında,
ekranda japon sunucu hungur hungur aglamaktan konusamdıgını gordum belgeslde,
neyse bu ayrı konu,
burada cok takdır ettıgım hatta merco ve dıgerlerı dıyebılcegım mercedes motorununu tartısacak degılım,
ama olay sadece motordan ıbaret degıl,
sız brawn gp nın sadece motorla mı sampıyon oldugunu sanıyorsunuz,
yukarda dedıgım f1 cok karmasık bı olay ılk 3 katılımta cıft dıfuzorle adamlar zaten olayı bıtrmıstı...

emre16

« Yanıtla #14 : Nisan 13, 2010, 03:39:53 ÖS »
canguder arkadaşa katılıyorum dünyada ilk defa 2000cc motora 240hp koyabilen marka 1000cc başını 120hp bu boru değil HONDA motor da dünyada sayılı markalar arasında....

ursus

« Yanıtla #15 : Nisan 13, 2010, 08:02:14 ÖS »
eğer honda motor üretemiyorsa 2.0 240 hp veya 1.6 160 hp atmosferik motor mercedesmi çıkardı ? bence hondanın tüm motorları fantastiktir mükemmeldir.

ufak hacme büyük güç sığdırmak sandığınız kadar harika bir icat değil. günümüz 3.2 mercedes motorları, 2.0 type r dan daha az yakıt tüketiyor. herşey ortada. fancılık yapmaya lüzum yok. brawn dayanamayıp honda f1i satın aldı, mercedes motorunu tedarik etti ve şampiyon oldu. brawn ı kutlamak gerek. takımı bu sezon mercedes'e satmak zorundaydı. çünkü geçen seneki tüm mali külfeti kendisi karşıladı. ilk katılımta sponsorları bile yoktu. kendini ispatlaması gerekiyordu ve bunu başardı. 18 senelik rezalet brawn'ın olsaydı eğer, mercedes motoruyla hem takımlar şampiyonu olmazlardı, hemde pilot şampiyon etmezlerdi. ayrton senna bile çok sevdiği takımından bu yüzden ayrıldı. isterseniz bir araştırın. 93 den sonra honda diye bir motor yok(f1 adına konuşuyorum). fakat acı bir gerçek var. şu an kullandığımız tüm araç teknolojileri, f1 sayesinde hayatımızda var.

sayın sydney, senna'yı senna yapan motor honda'dır. ama senna'yı honda'dan renault'ya geçmesine neden olan motor da hondadır. takdir edersiniz ki araçlar 1992 gibi aero dinamikte çığır diyebileceğimiz gelişmelere başladılar. ondan önce her araç aynı şasi aynı spoiler kullanıyordu. neticede, mclaren honda'yı bırakarak mercedes'le anlaşma sağladı.

bir de; mc laren gelecek sezon mercedes'le yollarını ayıracak. bildiğiniz gibi artık mercedes gp var. herkes gibi ben de mclaren'in gelecek sene, mclaren'İ mclaren yapan honda ile görmek istiyordum. fakat sağlam diyebileceğim kaynaklardan duyduğuma göre, honda ile görüşme yapmayı dahi düşünmüyorlarmış. bu durumun hezimetini gösteriyor.
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2010, 08:03:13 ÖS Gönderen: ursus »

canguder

« Yanıtla #16 : Nisan 13, 2010, 08:38:08 ÖS »
f1 için ne kadar yakıt harcadığı önemli değildir. çünkü 100 kmde 80-90 lt benzin tüketirler. bana göre honda dünyanın en büyük 3 motor üreticisinden biridir. Bunu sadece f1 değil günlük hayatta kullandığımız spor ve binek araçlar için söylüyorum. Zaten hondanın çoğu motor teknolojisi f1 den alınmıştır.F1 de amaç Atmosferik motorlarda düşük hacimden en yüksek beygiri almaktadır.Günlük hayatta bir audi tfsi , vw tsi motorla bile bu değerleri elde edemezken honda atmosferik motorla bunu başarabilmektedir. diğer markalara baktığım zaman hondanın teknolojisi bmw mercedes ferrari gibi devlerden aşağı değildir. ben honda macerama civic ile başladım ve sonraki aracımda şartlar elverirse s2000 olacak. Emin olun honda kalitesiz bir marka olsaydı almazdım çünkü kullandığım otomobil benim için çok önemli ve değerlidir.Konuyla ilgili F1 de katılıman tüm markaların belirli tecrübeleri vardır. Honda F1 hakkındaki eleştirilerine katılmıyorum. Bana görede hondanın çekilmesindeki en büyük etken ekonomik krizdir.

emre16

« Yanıtla #17 : Nisan 13, 2010, 10:44:50 ÖS »
bencede bunun tek sebebi ekonomik krizdir.Niye renault çekilmedi çünkü krizden en az etkilenen firmalar fiat(ferrari) adamların arabaları peynir ekmek gibi gidiyor.Ama Honda krize inat tr ye dizel seçeneği getirmedi ki getirseydi tr deki satış rakamları ne olurdu bilemiyorum.Senede en az 30.000km yaptığımız için Honda alamıyoruz dizel getirse ilk müşterisi biz oluruz ve bizim gibi düşünen bi çok tanıdığım arkadaşım ve insan var.Bunu fanatiklik hikayesine söylemiyorum herkes kendine bi ortak buluyor ama HONDA yoluna tek devam ediyor.Buda Hondanın kalite ve becerisini gösterir...buna keza toyotada öyle bu ikisini dünyada herkes biliyor zaten...(he f1 de artık toyotada yok.)

civic46

« Yanıtla #18 : Nisan 13, 2010, 11:06:09 ÖS »
Honda - Vikipedi
Honda, 1946 yılında Sohichiro Honda tarafından kurulmuştur.Dünyanın en büyük motor firmasıdır.Başlangıçta motosiklet üretimi yapan firma zamanla otomobil, ...
tr.wikipedia.org/wiki/Honda - Önbellek - Benzer

motor teknolojisi hakkında daha fazla konuşmaya gerek yok.. F1 den çekilmesi tamamen ekonomik nedenlerle alakalıdır...

ursus

« Yanıtla #19 : Nisan 13, 2010, 11:17:04 ÖS »
bencede bunun tek sebebi ekonomik krizdir.Niye renault çekilmedi çünkü krizden en az etkilenen firmalar fiat(ferrari) adamların arabaları peynir ekmek gibi gidiyor.Ama Honda krize inat tr ye dizel seçeneği getirmedi ki getirseydi tr deki satış rakamları ne olurdu bilemiyorum.Senede en az 30.000km yaptığımız için Honda alamıyoruz dizel getirse ilk müşterisi biz oluruz ve bizim gibi düşünen bi çok tanıdığım arkadaşım ve insan var.Bunu fanatiklik hikayesine söylemiyorum herkes kendine bi ortak buluyor ama HONDA yoluna tek devam ediyor.Buda Hondanın kalite ve becerisini gösterir...buna keza toyotada öyle bu ikisini dünyada herkes biliyor zaten...(he f1 de artık toyotada yok.)

toyota'nın f1 den ayrılmasının sebebi işte daha önce bahsini ettiğimiz gizli kapaklı işler yüzünden. toyota bu sezon çok sürpriz bir motorla katılacaktı. bunu bahreyn'de  kobayashi sayesinde gördük. toyota ne yaptı? kimi raikkönen gibi burnu havada, ukala bir adama neredeyse yalvarma konumuna düştü. raikkönen, mercedes'ten başka bir motorla katılımmam dedikten 2 gün sonra toyota f1 den çekildi. üstelik f1 le yeni sezon anlaşması yapılalı 5 gün olmuştu. yani bu şu demek, toyota yüklü bir tazminat ödedi çekilirken. mercedes ne yaptı? kimi raikkönen adında bir pilotla herhangi bir anlaşmamız yok dedi. ortadaki dik duruşu görebiliyor musunuz? mercedes diyor ki; harika olan şey bana ait. kimi istersem onu şampiyon ederim.

şuna katılıyorum. 1.8 atmosferik = 140 beygir. -bir dakka bir şeyi unuttuk. tork :)- harika bir şey evet.
mercedes'in 1.8 lik atmosferik motoru = 156 hp.

honda type-s'de 174 tork var, mercedes c 180 de 230 tork.

sizlerin gözden kaçırdığı bir şey var ki, vw'i ben honda ile kıyasa sokmuyorum bile. konu başlığımızın adı da honda f1 den çekiliyor.
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2010, 11:18:31 ÖS Gönderen: ursus »

canguder

« Yanıtla #20 : Nisan 14, 2010, 12:11:24 ÖÖ »
honda vti yıl 199x
1.6 160 hp

mercedes c180 blue effenciy kompresör(atmosferik değil) s/c yıl 2010
1.6 156 hp

burda tartışma yaratmak istemiyorum ama

honda s2000 yıl 2000
2.0 240 hp

mercedes clk280 kompresör yıl 2005
3.0 228 hp

ayrıca honda ile mercedes motorlarını karıştırmayın ikiside uzun ömürlü motorlardır. hondayı çok makul fiyatlara alabilirken mercedes neredeyse 3 katı ödenerek alınıyor.Tabiki kalite farkı olacaktır.Ama ben litre başı 120 hp veren başka bir araç bilmiyorum.En son ferrari bir model çıkarmıştı litre başı 127 hp veriyordu.Tabiki yıl 2010. Honda bu teknolojiyi 10 yıl önce bizlere sunmuştu.

ursus

« Yanıtla #21 : Nisan 14, 2010, 10:03:18 ÖÖ »
honda vti yıl 199x
1.6 160 hp

mercedes c180 blue effenciy kompresör(atmosferik değil) s/c yıl 2010
1.6 156 hp

burda tartışma yaratmak istemiyorum ama

honda s2000 yıl 2000
2.0 240 hp

mercedes clk280 kompresör yıl 2005
3.0 228 hp

ayrıca honda ile mercedes motorlarını karıştırmayın ikiside uzun ömürlü motorlardır. hondayı çok makul fiyatlara alabilirken mercedes neredeyse 3 katı ödenerek alınıyor.Tabiki kalite farkı olacaktır.Ama ben litre başı 120 hp veren başka bir araç bilmiyorum.En son ferrari bir model çıkarmıştı litre başı 127 hp veriyordu.Tabiki yıl 2010. Honda bu teknolojiyi 10 yıl önce bizlere sunmuştu.

peki hocam öyle olsun :)

adrenaliinn

« Yanıtla #22 : Nisan 14, 2010, 01:47:49 ÖS »
günlük hayatta kullanılan araçlarda motor bakımından Honda iyi ama F1 de maalesef kendini geliştiremedi.F1 de motor olarak hiçte iyi değildi.hatta en kötülerindendi.bizim teneke gözüyle baktığımız Renault bile honda dan iyiydi.hatta renault mercedes ve ferrari ile katılımır durumda.F1 de BMW den bile iyi motorlar üretiyorlar.
honda nın ve toyota nın F1 den çekilmesindeki neden sadece ekonomik değil zaten.bizim duymadığız çok şeyler dönüyor..

honda s2000 de rekor bi hp çıkarmış olabilir ama torkunun daha fazla olması gerekrdi bence..BMW ve Mercedes gibi markaların yüksek hacimli motor kullanmalarının sebebide bu zaten.hem hp yüksek olsun hemde tork

ursus

« Yanıtla #23 : Nisan 14, 2010, 06:02:48 ÖS »
günlük hayatta kullanılan araçlarda motor bakımından Honda iyi ama F1 de maalesef kendini geliştiremedi.F1 de motor olarak hiçte iyi değildi.hatta en kötülerindendi.bizim teneke gözüyle baktığımız Renault bile honda dan iyiydi.hatta renault mercedes ve ferrari ile katılımır durumda.F1 de BMW den bile iyi motorlar üretiyorlar.
honda nın ve toyota nın F1 den çekilmesindeki neden sadece ekonomik değil zaten.bizim duymadığız çok şeyler dönüyor..

honda s2000 de rekor bi hp çıkarmış olabilir ama torkunun daha fazla olması gerekrdi bence..BMW ve Mercedes gibi markaların yüksek hacimli motor kullanmalarının sebebide bu zaten.hem hp yüksek olsun hemde tork

allah razı olsun hocam. yani artık kendimi eleştirmeye başlamıştım ben mi yanlış biliyorum diye.