Gönderen Konu: Eski araçlara yaş sınırı !  (Okunma sayısı 7846 defa)

onrkrn

Eski araçlara yaş sınırı !
« : Aralık 17, 2013, 08:34:56 ÖÖ »
arkadaşlar eski araçlara yönelik bir yasa hazırlandığı söyleniyor.Yasanın içeriği ise en fazla 20 yaşına gelmiş arabaların trafikten men edilmesi üzerine.örneğin 2000 kasa bi honda almak ne kadar mantıklı yada bu yasa ne zaman çıkar ? cevaplarsanız sevinicem.Bu konuyu illaki merak eden arkadaşlar vardır herkes aydınlanmış olur.

savas

Ynt: Eski araçlara yaş sınırı !
« Yanıtla #1 : Aralık 17, 2013, 08:56:57 ÖÖ »
Sadece teşvik yasası hazırlanacağı uzun süredir konuşuluyor. Telaffuz hatası olmuş en fazla 20 deyince 0 km araçlarıda kapsar 20 yaş ve üzeri araçlar için vergi bandrolünü yükseltirler, trafikten çekene fazla para verirler, 0 araçta kredi oranını düşürürler vs. ama kesinlikle aracın trafikten men edildi diyemezler. Burada sadece 93 model ve altı ucuz araba gözü ile bakmamak gerekir. Misal veriyorum benim 67 model Mustang ım olucak ve polis bana gelip aracın 20 yaşını geçmiş alıyorum elinden diyecek...  Veya kadıköy, üsküdar taraflarına gidin 2013 ferrari nin yanına 49 model dodge klasik koymuş galerinin elinden o aracı alabilirmi ?

Verilecek cevabı yazmama gerek varmı ? :)

onrkrn

« Yanıtla #2 : Aralık 17, 2013, 09:04:44 ÖÖ »
20 yaş ve üzerine yıldırma politikası başlar diyosunuz.Her yerde men edilicek diye yazdığı için konuyu sizlerlede paylaşmak istedim açıkçası.Dediğiniz doğru

honda2002

« Yanıtla #3 : Aralık 17, 2013, 10:56:08 ÖÖ »
Trafikte lambaları yanmayan, freni doğru dürüst tutmayan, kabak lastikle dolaşan araçları toplasınlar önce.
Ben arabamın bakımlarını aksatmayacağım piyasadaki 3 yaşındaki araçtan diri gözükecek sonra yaştan dolayı trafikten men olmaz böyle şey.

Japonya da böyle bir şey var ama ufak bir fark var orası Japonya.

faw13

« Yanıtla #4 : Aralık 17, 2013, 02:36:37 ÖS »
trafikten men edilmeyecek diye biliyorum, kasko vs yapılamıyor galiba şu anda da zaten, yani alırsanız günahı boynunuza diyor devlet ve sigorta şirketleri, yoksa herşeyiyle nizami bir aracı trafikten men edemezler, ki klasik araçlar falan da var bahsedilen listenin içinde yukarıda belirtildiği gibi

ha ne yapar (olması gerektiği gibi) vergilerini arttırır düşürüceğine, alım satımına ek birşeyler koyar falan, engel olmak istedikten sonra yapar ama trafikten men olmaz araç

niye olması gerektiği gibi dediğimi de açayım, saldırı olmasın sonra :) o vergiyi sonuçta çevreye verilen zararın bir bedeli olarak ödüyoruz, 2014 model 0 bir araç ile 1970 model bakımsız, eski teknoloji bir aracın çevreye verdiği zarar aynı değil, haliyle eski araçların vergisinin düşmesi bana hep anlamsız gelmiştir. Aynı zamanda yeni  araç alım-satımını da baltalıyor bu durum, ha tabi bizim ülkemizde ne yaparlar öyle bir uygulamaya geçerlerse? mevcut 0 araç vergileri düşürülmez, onlar baz alınarak her yıl artan bir vergi öderiz, 20 yaşındaki araca 50 TL öderken bir anda çıkar 4000 TL'ye falan, öyle komiklikler olur burası Türkiye :)

GokhanTfln

« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2014, 06:36:22 ÖS »
20 yaş üstü araçlara en fazla piyasasını öldürmek için arkadaşların dediği gibi vergi gibi işlemler olur. Ama tamen trafikten çekilemez. Sonuçta klasik otolar bu ülkede de mevcut. Ha şu var altında lastik olmayan frenleri doğru düzgün tutmayan yürüyen tabutları çektirsinler trafikten.

teachers71

« Yanıtla #6 : Ocak 05, 2014, 07:21:43 ÖS »
Trafikten çekilmesi yasal olarak mümkün değil ama gerek sigorta fiyatı gerekse eksoz emisyonundan çevreyi fazla kirlettikleri için vergi bindirilmesi gibi olaylarla bu araçlara binmeyi maliyetli hale getirirler.

fotoaktuel

« Yanıtla #7 : Ocak 06, 2014, 09:20:01 ÖÖ »
emisyon değerleri yüksek diye fazla vergi alınınca havayı dahamı az kirletiyor o araç anlamıyorum. maksat para.

teachers71

« Yanıtla #8 : Ocak 06, 2014, 04:56:40 ÖS »
Değil tabii ama birincisi çevre hassasiyeti. İkinci sebep ise sıfır araç satışını arttırmak. İkinci el araç alırsanız kazanan tek kişi araç sahibi olacaktır. Devletşn tek kazancı bikaçyüz tl vergi. Oysa sıfır alırsanız devlet binlerce tl vergi kazandığı gibi otomotiv sektöründeki milyonlarca kişide ekmek yemektedir. :)

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2014, 05:02:43 ÖS »
arkadaşlar bunlar masal sadece , milli gelir kişi başı 25000 dolar yapsınlar zaten millet kendiliğinden değişir binmez hatta ne 20 si 10 yaşını geçen bile verir devlete

gecetilkisi

« Yanıtla #10 : Ocak 06, 2014, 06:29:24 ÖS »
arkadaşlar bunlar masal sadece , milli gelir kişi başı 25000 dolar yapsınlar zaten millet kendiliğinden değişir binmez hatta ne 20 si 10 yaşını geçen bile verir devlete

aynen oyle zaten vergiler zamlar tavanda su an 20 yas uzerinede vergi artisi yaparsa  oy yerine baska bisey alirlar artik ..:)

teachers71

« Yanıtla #11 : Ocak 06, 2014, 09:26:59 ÖS »
Milli gelirin 25 bin dolar olması için bu tarz ürünlerin satılması lazım işte. O gelir 25bin tl ye gökten para yağrken çıkmıyor. Fabrikalar full kapasite çalışcak ürün satacak ihracat olacakta gelir çıkacak. Aynı arabayı 10 yıl içinde 10 kişi aralarında alıp satarsa milli ekonomiye ne faydası olur. Hiç böyle düşündünüzmü .. :)
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2014, 09:27:34 ÖS Gönderen: teachers71 »

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #12 : Ocak 06, 2014, 10:17:01 ÖS »
Milli gelirin 25 bin dolar olması için bu tarz ürünlerin satılması lazım işte. O gelir 25bin tl ye gökten para yağrken çıkmıyor. Fabrikalar full kapasite çalışcak ürün satacak ihracat olacakta gelir çıkacak. Aynı arabayı 10 yıl içinde 10 kişi aralarında alıp satarsa milli ekonomiye ne faydası olur. Hiç böyle düşündünüzmü .. :)
hocam bunlarda hikaye bence , birileri kutularla götürürken  , bazılarının eşşek gibi çalışması sadece kul hakkı ,, sonrada milli irade ağızlarda kaldıkları yerden devam ediyorlar  , gerçekleri görmemek değil görmek için çalışalım lütfen ..

tnrdnzekr

• TNR
« Yanıtla #13 : Ocak 07, 2014, 08:30:39 ÖÖ »
şu milli ekonomi biraz da bizim yaşam standartlarımızı düşünse

teachers71

« Yanıtla #14 : Ocak 07, 2014, 04:18:30 ÖS »
Çok  yanlış düşünüyorsunuz çok. Bunun iktidar yanlısı yada düşmanı olmakla ilgisi yok. Yazdıklarımı son günlerin güncel sorunları çerçevesinde yorumlarsanız doğru yere varamayız. Yarın öbürgün siz, oğlunuz, babanız çalışmak için fabrikalara yada onların ürettiği malları satan yerlere mecbursunuz. Hiçbir üretim yapmayan ülkelerin yunanistan gibi son krizde düştüğü durumu hatırlayalım. Üretimsiz al sat ekonomisine sahip ülkelerden (ki ozaman yurtdışından mal almak için gereken dolarlar eurolar nereden gelecek) dünyaya hakim güçlü bir ülke bulamazsınız. Amerika almanya çin hep üretim gücüyle buralara gelmiş ülkelerdir. Bazı ülkeler zamanında sömürgeler ile ülkelerine milyar dolarlar aktarsalarda bunu üretime çeviremeyenler mirasyedi gibi kendini tükettiler.
Saygılarımla.

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2014, 01:27:15 ÖÖ »
Çok  yanlış düşünüyorsunuz çok. Bunun iktidar yanlısı yada düşmanı olmakla ilgisi yok. Yazdıklarımı son günlerin güncel sorunları çerçevesinde yorumlarsanız doğru yere varamayız. Yarın öbürgün siz, oğlunuz, babanız çalışmak için fabrikalara yada onların ürettiği malları satan yerlere mecbursunuz. Hiçbir üretim yapmayan ülkelerin yunanistan gibi son krizde düştüğü durumu hatırlayalım. Üretimsiz al sat ekonomisine sahip ülkelerden (ki ozaman yurtdışından mal almak için gereken dolarlar eurolar nereden gelecek) dünyaya hakim güçlü bir ülke bulamazsınız. Amerika almanya çin hep üretim gücüyle buralara gelmiş ülkelerdir. Bazı ülkeler zamanında sömürgeler ile ülkelerine milyar dolarlar aktarsalarda bunu üretime çeviremeyenler mirasyedi gibi kendini tükettiler.
Saygılarımla.
Herkesin doğrusu kendine ..
Siz hangi üretim gücünden bahsediyorsunuz , birileri bi yerlere geliyorsa kendi alın teri ile değil başkalarının alın teri ile anlayan anladı 
Bizim vatansever dediklerimiz asıl vatan hainleri , son günlerde yaşananlar da beni bağlamaz , ben cebime giren ve çıkan paranın hesabını yaparım aldığım maaşa bakarak , ben-oğlum hatta babamda alın teri ile zar-zor ayakda duran orta ölçekli insanlarız  , ben 5 yıl tayin beklerken benim sıra arkadaşlarım babalarının torpiliyle benden 5 yıl önce memur oldular neyin kafasını yaşıyoruz önce bunu anlamamız gerek , ssaygı hakedene .

tnrdnzekr

• TNR
« Yanıtla #16 : Ocak 08, 2014, 04:09:59 ÖS »
bana babamdan hiç bişe kalmadı ben oğluma ne bırakıcam ne kazanıcam ne bırakıcam
ülkede birçok şeye zam yapılırken maaşlara yansıyormu bu üretim dediğiniz olay sanayileşmekten geçiyor
tamam üretelim hadi araba üretelim iran bizim gözümüzde kültür olarak geride olan bi ülke yıllardır kendi araçlarını üretiyorlar. biz ne üretiyor bana bunu bi sölermisin üretim yapacak makinamızı yurtdışından alıyoruz
bugun bi nalbura git plastik bi malzeme al. türk malı olanını almassın ama alman malı vs olduğunda alınır neden çünkü geçmişi var.
bizim bilim adamları mühendisler ileri seviyedeki profösörler neden yurt dışında ben sana sölim mi
çünkü adamlar önce insana değer veriyor bu yüzden.
torpildi yok avanta yemeydi onları zaten hakgetire bizim ülkemizde maşallah bolcana o işler
5 parmağın 5ide bir deil tabiki ama çoğunluğu maalesef bu şekilde

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #17 : Ocak 08, 2014, 05:56:49 ÖS »
bana babamdan hiç bişe kalmadı ben oğluma ne bırakıcam ne kazanıcam ne bırakıcam
ülkede birçok şeye zam yapılırken maaşlara yansıyormu bu üretim dediğiniz olay sanayileşmekten geçiyor
tamam üretelim hadi araba üretelim iran bizim gözümüzde kültür olarak geride olan bi ülke yıllardır kendi araçlarını üretiyorlar. biz ne üretiyor bana bunu bi sölermisin üretim yapacak makinamızı yurtdışından alıyoruz
bugun bi nalbura git plastik bi malzeme al. türk malı olanını almassın ama alman malı vs olduğunda alınır neden çünkü geçmişi var.
bizim bilim adamları mühendisler ileri seviyedeki profösörler neden yurt dışında ben sana sölim mi
çünkü adamlar önce insana değer veriyor bu yüzden.
torpildi yok avanta yemeydi onları zaten hakgetire bizim ülkemizde maşallah bolcana o işler
5 parmağın 5ide bir deil tabiki ama çoğunluğu maalesef bu şekilde
+ ........................++++++++++++