Gönderen Konu: cila uygulamanın araca faydası ?  (Okunma sayısı 27841 defa)

denizcan

cila uygulamanın araca faydası ?
« : Nisan 25, 2013, 09:18:43 ÖS »
arkadaslar ben meguarisin ürünlerin kullanıyorum pasta falan kesinlikle kullanmıyorum boya koruyucu wax ve cila kullanıyorum ve yaklaşık her ay atıyorum.arac parladıkca mutlu oluyorum :) fakat bazı arkadaslar aracın boyası incelir sıkıntı yasarsın falan seklinde şeyler söyledi ve cila atmaya artık korkar oldum.kullandığım ürünler pahalı ve kaliteli ürünler ama sizce cila atmanın arabaya bir sakıncası varmıdır ?

cem_kilinc

Ynt: cila uygulamanın araca faydası ?
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2013, 09:42:57 ÖS »
Hayır yok. Detailingturkey.com da bu işi dibine kadar öğrenebilirsin.

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #2 : Nisan 25, 2013, 10:15:48 ÖS »
aşındırıcı özellikli yani pasta kullanmadıktan sonra boyaya zararı olmaz.

ultrakif

« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2013, 11:04:09 ÖS »
telefonla yılların  boya ustası ile konuştum cila uygulayacam dediğimde boyaya çok faydasının olacağı tarzda beyanda bulunmuştu

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2013, 08:11:59 ÖÖ »
aşındırıcı özellikli yani pasta kullanmadıktan sonra boyaya zararı olmaz.

+1

ancak polisaj ile uygulama yapacaksanız ve bu iş te amatörseniz yüksek devirde uzun süre aynı bölgede yoğunlaşmadan dolayı oluşacak ısı vernik ya da boya yanığı oluşturabilir bunun dışında bir dezavantaj oluşturmaz.

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2013, 08:54:33 ÖÖ »
O zarar verir diyen arkadaşla daha selamlaşmayın :)

Cila aracı korur. Kir tutmasını engeller. Kus pisliğinin boyayı yakmasını önler. Asitlerden korur. Vs vs ...

Ayrıca attığınız vernik tabaka oluşturduğu için boyayı bi nevi kalınlaştırır :)

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2013, 07:00:00 ÖS »
bende kampanyalı yerlerden pasta-cila attırmayı düşünüyorum.Pastadan yana değilim ancak araçta çok kılcal çizik var insanın gözü takılıyor.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #7 : Nisan 26, 2013, 07:05:27 ÖS »
pastayı uzun aralıklarla yılda bir gibi,cilayı sık aralıklarla iki-üç ayda bir gibi atmakta fayda var bence.

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #8 : Nisan 26, 2013, 08:10:31 ÖS »
bende kampanyalı yerlerden pasta-cila attırmayı düşünüyorum.Pastadan yana değilim ancak araçta çok kılcal çizik var insanın gözü takılıyor.

Pasta zararlı değildir. Doğru kişilerce doğru ürünlerle uygulandığında.

Pasta yaptıracagın yerde kullanılacak ürünleri sor. Sanayı içi ÇBS derse arkana bakmadan çık.

Meguars Auto Glym vs ürünlerden bahseden yerler işi bilen yerlerdir.

Hakkınca pasta yapacak yer 150 200 den aşağı kesinlikle yapmaz. (Rötuş  iç temizlik vs 500 600 liraları bulur.)

50 100 liraya yapanlardan sakının.

denizcan

« Yanıtla #9 : Nisan 26, 2013, 09:42:15 ÖS »
yorumlar ve bilgiler için çok teşekkürler karayılana yarın cila atayım o zamanda kendine gelsin :D

klc-ozhn

« Yanıtla #10 : Nisan 27, 2013, 10:05:01 ÖÖ »
yorumlar ve bilgiler için çok teşekkürler karayılana yarın cila atayım o zamanda kendine gelsin :D
bende 2 kez attım aracıma cila üstübü ve fiber bez ile ama 2 3 saatimi aldı ve cok fazla yoruldum. artık cesaret edemiyorum :) Siz nasıl ayda bir bu zahmete katlanıyorsunz

denizcan

« Yanıtla #11 : Nisan 27, 2013, 10:44:49 ÖÖ »
hocam ben meguiarsın ürünlerini kullanıyorum uygulamasıda sonuçlarıda mükemmel olunca insanın her yıkamada atası geliyor :) bazı cilaları dediğiniz gibi uygulaması zor oluyor yada kaporta aksamında uzun süre bekletince temizlemesi zahmetli oluyor ama dediğm ürünleri kullanırsanız hiç zahmet çekmessiniz :)

klc-ozhn

« Yanıtla #12 : Nisan 27, 2013, 02:50:26 ÖS »
Bende sonax hızlı cila kullanıyorum. Ama ovala ovala sil bu işlem yoruyor beni :(

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #13 : Nisan 27, 2013, 03:02:01 ÖS »
12v çakmak soketine takılan polisaj makineleri var tavsiye ederim

sbs_11

• Burak
« Yanıtla #14 : Nisan 27, 2013, 05:14:40 ÖS »
Bende ayda bir cila atıyorum ve meguiarsın ürünlerini kullanıyorum gayet memnunum.Pasta senede bir kere filan atıyorum.Cilanın bi zararını görmüş değilim.

ms07

« Yanıtla #15 : Mayıs 07, 2013, 01:21:09 ÖS »
Amatör kullanıcılar için (Benim için) cila tavsiyesinde bulunabilir misiniz?

cem_kilinc

« Yanıtla #16 : Mayıs 07, 2013, 01:26:33 ÖS »
chemical guys m seal ürününü öneririm  ürünü yayıp 20 dakika bekliyorsunuz ve mikrofiber bezle siliyorsunuz.sealant olduğu için çizikleri doldurma özelliğide var.  yanlız türkiye fiyatı biraz pahalı. fiyat performans açısından fk 1000 öneririm . kullan kullan bitiremezsiniz.

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #17 : Mayıs 07, 2013, 03:12:10 ÖS »
ankarada bir yer alman würth markası pasta cila atıyormuş fiyatıda uygun.Sizce nasıl olur.Aracın boyasına bir zarar gelir mi?

ENES777

• NESS
« Yanıtla #18 : Temmuz 08, 2013, 03:07:54 ÖS »
öncelikle tüm üyelere selamlar. arkadaşlar bende boya işi yapıyorum. benim aracım siyah renk bilirsiniz siyah en çok toz gösteren ve bakılması gereken bir boyadır. ben her yıkamadan sonra elle aracıma cila atıyorum. aracım üzerinde toz konmuyor aracıma hiç bir zararı yoktur boyayı besler cila. bu bahsettiğim sadece cila için geçerlidir. pasta aracımıza zarar veriyor diyemem ama aracın boyasını incelttiği doğrudur. 

ben aracıma şu şekilde uyguluyorum cilayı
 aracımı yıkatıyorum  daha sonra aracımı kuruttuktan sonra tek tek parça parça  cila uyguluyorum sonrada hemen tam kuruma olmadan siliyorum. eğer cila üzerinde kurursa leke bırakabiliyor. cilamı uygulamada ise  üstübü kullanıyorum. silerkende özel 3m bezler var onlarla temizliyorum aracım parıl parıl parlıyor ben her aracıma bu şekilde bakıyorum bu gune kadar hiç bir zararını görmedim. makina ile cila atılmasıda güzel ama üzerinde makina izleri kalıyor çok profesyonel değilseniz sonra tekrar elle cila atıp düzeltmek gerekebiliyor. benim yöntemimi denemek isteyen arkadaşlar mutlaka faydasını görürler.kusura bakmayın biraz uzun yazdım ama bilgilerimi paylaşmak istedim sizlerle

bbhnda

« Yanıtla #19 : Temmuz 08, 2013, 03:15:12 ÖS »
öncelikle tüm üyelere selamlar. arkadaşlar bende boya işi yapıyorum. benim aracım siyah renk bilirsiniz siyah en çok toz gösteren ve bakılması gereken bir boyadır. ben her yıkamadan sonra elle aracıma cila atıyorum. aracım üzerinde toz konmuyor aracıma hiç bir zararı yoktur boyayı besler cila. bu bahsettiğim sadece cila için geçerlidir. pasta aracımıza zarar veriyor diyemem ama aracın boyasını incelttiği doğrudur. 

aracımı yıkatıyorum  daha sonra aracımı kuruttuktan sonra tek tek parça parça  cila uyguluyorum sonrada hemen tam kuruma olmadan siliyorum. eğer cila üzerinde kurursa leke bırakabiliyor. cilamı uygulamada ise  üstübü kullanıyorum. silerkende özel 3m bezler var onlarla temizliyorum aracım parıl parıl parlıyor ben her aracıma bu şekilde bakıyorum bu gune kadar hiç bir zararını görmedim. makina ile cila atılmasıda güzel ama üzerinde makina izleri kalıyor çok profesyonel değilseniz sonra tekrar elle cila atıp düzeltmek gerekebiliyor. benim yöntemimi denemek isteyen arkadaşlar mutlaka faydasını görürler.kusura bakmayın biraz uzun yazdım ama bilgilerimi paylaşmak istedim sizlerle

paylaşım için teşekkürler hangi ürünleri kullanıyorsunuz ?

YUNUS MERİÇ

« Yanıtla #20 : Temmuz 08, 2013, 03:27:47 ÖS »
arkadaşlar bende her yıkamada kirlerden arındıktan sonra araç ıslakken cila sürüyorum ve tekrar su sıkıyorum daha sonra kurulama işlemi kuruduktan sonra ise kadife bez ile bir tur geciyorum parlama süper hem basit oluyor hemde faydadı olduğunu düşünüyorum bir zararını görmedim şimdiye kadar  bu arada S ONA X hızlı cila kullanıyorum >=ok

ENES777

• NESS
« Yanıtla #21 : Temmuz 08, 2013, 04:19:51 ÖS »

paylaşım için teşekkürler hangi ürünleri kullanıyorsunuz ?
marka olarak 3m in cilasını kullanıyorum şuanda  iş yerinde değilim yalnız şu anda  daha sonra tam kodunuda verebilirim
http://www.tjskl.org.cn/images/cz154f37f-pz2296def-3m_compound_kit.html bu linkteki koyu mavi kapak olan sanırsam bendeki  ama yinede kodunu daha sonra belirteceğim kesin olması için.  meguiars  markasıda ii deniliyor ama ben hiç kullanmadım ben 3m den gayet memnunum.

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #22 : Temmuz 08, 2013, 04:35:06 ÖS »
Peki araçlarınızı nasıl yıkıyorsunuz ? Sayet sadece kopuk + basınçlı su ile yıkıyorsanız,kurulama sırasında çıkmayan kirler aracı çizer.

Evinde yıkama imkanı olanlar Çift kova yöntemini araştırmasını tavsiye ederim.

denizcan

« Yanıtla #23 : Temmuz 08, 2013, 05:30:29 ÖS »
hocam çift kova yöntemi mantıklı fakat biz tek kova ile başa çıkamıyoruz çift kova bizi bayıltır :) ama en temiz yöntemde bu aslında...

bbhnda

« Yanıtla #24 : Temmuz 08, 2013, 07:34:06 ÖS »
Peki araçlarınızı nasıl yıkıyorsunuz ? Sayet sadece kopuk + basınçlı su ile yıkıyorsanız,kurulama sırasında çıkmayan kirler aracı çizer.

Evinde yıkama imkanı olanlar Çift kova yöntemini araştırmasını tavsiye ederim.

müstakil ev olmadığı için kopuk basınçlı su ile yıkatıyorum.