Gönderen Konu: honda cıvıc 1.4is hb motor yıkatmak  (Okunma sayısı 3488 defa)

mehmetkyr

honda cıvıc 1.4is hb motor yıkatmak
« : Şubat 16, 2012, 01:05:33 ÖS »
merhabalar arkadaşlar
ben aracımın motorunu yıkatmak tertemiz yaptırmak istiyorum 1.4is hb marka aracların motoru yıkanırmı yıkanırsa sorun olurmu nerelerine su vurulmaması gerekir  ve motor soğukkenmi yıkatılmalı

poseidon999

Ynt: honda cıvıc 1.4is hb motor yıkatmak
« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2012, 01:09:30 ÖS »
merhabalar arkadaşlar
ben aracımın motorunu yıkatmak tertemiz yaptırmak istiyorum 1.4is hb marka aracların motoru yıkanırmı yıkanırsa sorun olurmu nerelerine su vurulmaması gerekir  ve motor soğukkenmi yıkatılmalı

Marş motorunu akü kutup başlarını kapatman gerekir muşamba ile falan.
Motor yıkama genelde önerilmez ama illa yaptıracaksan düzgün bir yere yaptır da başına dert alma.

Ben önceki aracımı satmadan 1 gün önce yıkatmıştım
satmaktan vazgeçecektim neredeyse. ciddi temiz görünüyor.

mehmetkyr

« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2012, 01:29:38 ÖS »
merhabalar arkadaşlar
ben aracımın motorunu yıkatmak tertemiz yaptırmak istiyorum 1.4is hb marka aracların motoru yıkanırmı yıkanırsa sorun olurmu nerelerine su vurulmaması gerekir  ve motor soğukkenmi yıkatılmalı

Marş motorunu akü kutup başlarını kapatman gerekir muşamba ile falan.
Motor yıkama genelde önerilmez ama illa yaptıracaksan düzgün bir yere yaptır da başına dert alma.

Ben önceki aracımı satmadan 1 gün önce yıkatmıştım
satmaktan vazgeçecektim neredeyse. ciddi temiz görünüyor.
yardımlarınız için teşekür ederim  müsait bir zamanda mazotla sileyim ozaman başımıza iş almayalım =)

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2012, 01:55:22 ÖS »
mazotla silmeyin.

söylediklerimi aynen yapın sıfır gibi olacak.

motor soğukken yıkamanız gerekiyor.

Tercihen kutup başları sökülebilir. Ben sökmedim bi zararı da olmadı. ama yinede tedbir iyidir.

Gereken malzemeler :

1 Fısfıs cam sil şişesi. Spay yani :D

2 Detay fırçası. Bildiğimiz ince fırça vs de olur.

3 Temizlik için sıvı sabun veya genel temizlik deterjanı.

4 Bolca su.

5 silikon sprey veya motoriçin matlosyon.

6 temizlik bezleri.

Öncelikle spray şişesine ılık veya sıcak su koyun. motorun geneline sıkın. Yanlız elektronik aksamların üzerine pek sıkmayın. özellikle alternatör üzerine ve kablo ek yerlerine sıkmaktan kaçının.

Komple kirler yumuşadıktan sonra. Şişeye detarjanlı su koyup yine sıkmaya başlayın. Su sırada geniş alanları düz zeminleri bez veya sünger ile temizleyin. girintili çıkıntılı zor yerlere fırça ile girişin. komple temizlendiğine inandıktan sonra tekrardan şişeye temiz su koyun. sıkarak yine fırçalamaya devam edin. deterjan kalıntıları temizlenene kadar temiz su sıkın.

aralarda yine sünger veya bezle siliyorsunuz. durulama işi de bittikten sonra. temiz bir bezle silin. kurulayın.

Şu vaziyette motor temiz olacaktır. ancak yinede gösterişi yeterli değildir.

Ben bu kısımda ilk önce silikon spray kullandım. ( şahincilerin torpido patlatıcısı)

Daha sonra arexon un iç plastikler için ürettiği ancak bi halta yaramayan sıvı malzemesini kullandım.

bu malzmeeyi de yine en ufak ayrıntıya kadar sıkın. Her aşamada atladığınız yerler çok kötü gözükecektir.

Malzemeyi sıkınca fazlası lekeli görüntü verebilir. Bunun için bezle yine siliyoruz.

Bi süre ıslaklığı gitmesi için beklerseniz daha iyi olur.
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2012, 01:57:10 ÖS Gönderen: ilkercom »

mehmetkyr

« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2012, 02:02:05 ÖS »
mazotla silmeyin.

söylediklerimi aynen yapın sıfır gibi olacak.

motor soğukken yıkamanız gerekiyor.

Tercihen kutup başları sökülebilir. Ben sökmedim bi zararı da olmadı. ama yinede tedbir iyidir.

Gereken malzemeler :

1 Fısfıs cam sil şişesi. Spay yani :D

2 Detay fırçası. Bildiğimiz ince fırça vs de olur.

3 Temizlik için sıvı sabun veya genel temizlik deterjanı.

4 Bolca su.

5 silikon sprey veya motoriçin matlosyon.

6 temizlik bezleri.

Öncelikle spray şişesine ılık veya sıcak su koyun. motorun geneline sıkın. Yanlız elektronik aksamların üzerine pek sıkmayın. özellikle alternatör üzerine ve kablo ek yerlerine sıkmaktan kaçının.

Komple kirler yumuşadıktan sonra. Şişeye detarjanlı su koyup yine sıkmaya başlayın. Su sırada geniş alanları düz zeminleri bez veya sünger ile temizleyin. girintili çıkıntılı zor yerlere fırça ile girişin. komple temizlendiğine inandıktan sonra tekrardan şişeye temiz su koyun. sıkarak yine fırçalamaya devam edin. deterjan kalıntıları temizlenene kadar temiz su sıkın.

aralarda yine sünger veya bezle siliyorsunuz. durulama işi de bittikten sonra. temiz bir bezle silin. kurulayın.

Şu vaziyette motor temiz olacaktır. ancak yinede gösterişi yeterli değildir.

Ben bu kısımda ilk önce silikon spray kullandım. ( şahincilerin torpido patlatıcısı)

Daha sonra arexon un iç plastikler için ürettiği ancak bi halta yaramayan sıvı malzemesini kullandım.

bu malzmeeyi de yine en ufak ayrıntıya kadar sıkın. Her aşamada atladığınız yerler çok kötü gözükecektir.

Malzemeyi sıkınca fazlası lekeli görüntü verebilir. Bunun için bezle yine siliyoruz.

Bi süre ıslaklığı gitmesi için beklerseniz daha iyi olur.
dostum yardımın için teşekür ederim