Gönderen Konu: Honda CRV (97-2001) Kullanan Arkadaşlar Burada Buluşalım  (Okunma sayısı 1242167 defa)

tunci

Ynt: Honda CRV (97-2001) Kullanan Arkadaşlar Burada Buluşalım
« Yanıtla #950 : Mart 08, 2013, 08:32:30 ÖÖ »
Herkese günaydın mutlu sabahlar..

M 105= çizik giderici pasta olarak kullanılıyor
M=205 araçlarda oluşan harelenmeyi yok eder
M 66 = cila niyetine kullanbilirsin
M 21= de son kat bir nevi wax olarak düşünülebilir.

Benim arabada üstteki sıralama muhtemelen yapılmıştır ve henüz yeni yapıldı. Benim bundan sonraki arabamda kullanmam gereken M66 ve M21 ile parlaklığını ve cilasını taze tutsun diye wax yapmak. Doğru mu anlamışım?

tunci

« Yanıtla #951 : Mart 08, 2013, 08:35:04 ÖÖ »
ExLoRD aynen dediğin gibidir ancak bu lpg yakıt verisi olarak doğru.lpg litre bazında benzinden çok tüketim sağlar ancak maddi hesap yapılınca litre fiyatı dolayısıyla %30-40 arasında değişen ekonomi sağlar. daha verimli bir lpg taktırmak istersen türkiyede sadece Vialle marka mevcut olan sıvı sistem püskütme ile çalışan lpg kiti taktırarak ekonomiyi %50 düzeylerine net olarak çıkarabilirsin. maliyeti 3000 tl olan bu sistemde lpg sıvı hali ile yakılıyor.standart sistemlerdeki gibi (prince buna dahil) gaz haline dönüştürmek amaçlı lpg ısıtılmıyor.böylece standart sistemlerdeki yaz kış yakıt yakma farkı ortadan kalkıyor. ayrıca ısıtma gerekmediği için araç direkt olarak lpg ile çalışıyor. benzin e az da olsa ihtiyaç duymuyor. montaj sırasında kullanılan yakıt tankının içine lpg yi püskürtmek amaçlı bir pompa sistemi bağlanıyor. motor kısmına ise beyin ve yakıt değiştirici ünite.başka birşey yok.enjektör vs takılmıyor.yakıt normal enjektörler üzerinden yakılıyor.lt olarak da ekonomi sağlanıyor. ve litre olarak benzinden az yakan tek sistemdir.

Bahsi geçen sistem sıvı LPG iki farklı sistem olarak ele alabiliriz. İlki LPİ, İkincisi LPDİ. LPi farklı bir şeydir, LPDi farklı.
Övülen, takdir edilen, başarısı ve sorunsuzluğu muhakkak olan sistem LPDi'dır. Yani sıvı lpg'nin direkt enjekte edimesi. Yani direkt enjeksiyon motorlarda aracın kendi yüksek basınç pompası ve enjektörleri vasıtasıyla sıvı LPG püskürtülmesi. Bu sadece ama sadece direkt enjeksiyonlu TSI, FSI, GDI vb motorlarda mümkündür. Manifolddan enjeksiyonlu civicinize, astranıza, insignianıza, subarunuza vs bilimum manifolddan enjeksiyonlu araçlarınıza LPDi olmaz, LPi olur. LPi'ın tıpkı diğer sıralı sistemler gibi kendi LPG enjektörü, manifolda açılan deliği, ayarı, kalibrasyonu vardır. LPi'ın fiyatını hakedecek bir fark oluşturamayacak Sıralı sistem LPG ile kıyasladığınızda. O yüzden
Sıvı LPG yerine sıralı sistem taktırdım diye üzülmeyin zaten bizim CR-V lere LPDi kullanamayız.

Kerem Bey mesajınızı okurken bu konuya hakim olduğunuz anlaşılıyor. Mesleğiniz mi hobi mi merak ettim, paylaşımınız için de teşekkürler.

tunci

« Yanıtla #952 : Mart 08, 2013, 08:45:46 ÖÖ »
Bu fiyatlar nasıl sizce? Ben özellikle bujileri merak ediyom.
-hava filtresi 13,00 (fuji)
-polen filtresi 9,50
-yağ filtresi 9,00
-5*40 castrol 78,00 (tam sentetik-4lt-edge)
-buji 4adet 120,00 (ultrasonic iridyum. orjinal honda.dilerseniz denso marka kullanabilirisiniz. %50 daha uygundur)
-ön amortisor konusunda parça için sıkıntılar mevcut. stoklarda şu son bir kaç aydır amortisör sıkıntısı mevcut. amortisör şu an için elimde bulunmamakta ama size yardımcı olmak adına fıyat verebılırım. aracınız 2002 de kasa değiştirdiği için ;aracınız 2002 öncesi ise 130*2 2002 sonrası ise 195*2.

Motor silk kullanan oldu mu?

asosundan

« Yanıtla #953 : Mart 08, 2013, 09:42:30 ÖÖ »
Bu fiyatlar nasıl sizce? Ben özellikle bujileri merak ediyom.
-hava filtresi 13,00 (fuji)
-polen filtresi 9,50
-yağ filtresi 9,00
-5*40 castrol 78,00 (tam sentetik-4lt-edge)
-buji 4adet 120,00 (ultrasonic iridyum. orjinal honda.dilerseniz denso marka kullanabilirisiniz. %50 daha uygundur)
-ön amortisor konusunda parça için sıkıntılar mevcut. stoklarda şu son bir kaç aydır amortisör sıkıntısı mevcut. amortisör şu an için elimde bulunmamakta ama size yardımcı olmak adına fıyat verebılırım. aracınız 2002 de kasa değiştirdiği için ;aracınız 2002 öncesi ise 130*2 2002 sonrası ise 195*2.

Motor silk kullanan oldu mu?

fiyatlar gayet iyi. bir tavsiye yağ filtresini kesinlikle orjinal ve servisten alın yağ filtresi candır. kısa bir süre önce değiştirdim karter tapa pulu ile birlikte 16-18 arası bişeydi fiyatı.

motor silk ilk arabam da kullandım bi fark göremedim ben.

tunci

« Yanıtla #954 : Mart 08, 2013, 09:53:37 ÖÖ »
2 gündür okuyorum motor silk yazılarını senin gibi düşünen de var çok önemli diyen de var. Yalnız bu yeni arabalar için değil 150 bini devirmiş motorlar için yararı olur deniyor. Bu ürünü mersedes reno gibi firmalar argelerinde denemiş test etmiş, şahsın biri de üşenmemiş Almanya'yı Fransa'yı aramış test sonuçlarını sormuş. Mersedesdekiler yağ katkısı değil metal katkısıdır motor duvarlarındaki yağ kalıntılarını temizleyip aşınmış yerlere yapışarak koruyucu tabaka oluşturur, azalan kompresörü geri getirir, sürtünmeyi azalttığı için güç kaybını önler vs. demiş. Fransız da bu söylenenler doğru ama uzun vadeli sonuçlarını test etmeden kesin yargı veremeyiz demiş. Ben denemek taraftarıyım söylenene göre yağ değişim süresini de uzatıyormuş ama uygulamadan önce motordaki ve karterdeki eski yağın mümkün olduğu kadar içinden boşaltılmış olması uygunmuş. Hep mışlı muşlu konuştum çünki tecrübe etmiş değilim ama yine de denemek istiyorum.

Bu arada M66 veya M21 kullanırken polisaj makinesine ihtiyaç var mıdır?

asosundan

« Yanıtla #955 : Mart 08, 2013, 12:12:04 ÖS »
öncelikle çoğu yağ üreticisi motora yağ haricinde hiç bir türlü katkı koymayın diyor. ben de aracıma koymadan önce çok araştırdım. sonuç itibarı ile koydum fakat ben bir faydasını görmedim.

Meguiars M 66 M 21 olayına gelince elle atılabilir sıkıntı yapmaz fakat ürünler profesyonel ürün olduğu için maklineyle uygulanması daha iyiş sonuç verir.

tunci

« Yanıtla #956 : Mart 08, 2013, 12:33:11 ÖS »
Anladım, internette araştırayım şu M66 yı, saolasın.

bankaci05

• Ömer Faruk
« Yanıtla #957 : Mart 08, 2013, 01:23:06 ÖS »
Ben önceki araclarımda dahil bunda da motor silk kullandım. Ancak şöyle bir yol izledim ben. Eski yağı boşalttım, sonra 3,5 litre yağ koydum. Carbon clear ile temizlenmesi için Yarım saat kadar aracı çalıştırdım ve kısa mesafe hareket ettirdik. Sonra o yağı da boşalttık ve 5/ 40 yağ ve filtre değişimi yaptım. Motor ısındıktan sonra da motor silk konuldu. Sesi azalttığı kesin, rolanti de düzene giriyor. Yakıta katkısını direkt olarak görmedim ancak aracım az yaktığına göre artırmadı demektir. Bu yüzden hiç problem de yaşamadım. Her yağ değişimi 5/40 castrol tam sentetik ve mutlaka yağ filtresi değişiyor. Sıkıntısız devam ediyorum şimdilik.

tunci

« Yanıtla #958 : Mart 08, 2013, 01:26:55 ÖS »
Derinlemesine temizlik yapmışsın, carbon clear için üzerindeki eski yağı kullansak ne farkeder?

bankaci05

• Ömer Faruk
« Yanıtla #959 : Mart 08, 2013, 01:27:39 ÖS »
Bence farketmez de o benim sinekliğim :-))

tunci

« Yanıtla #960 : Mart 08, 2013, 03:26:35 ÖS »
Bence farketmez de o benim sinekliğim :-))
:) Benim merdanenin eline geçse basar klorağı gıcır gıcır yapar motoru :)
Üstte fiyatının uygun olup olmadığını sordum parça listesi varya, senin alışveriş ettiğin yere de soralım mı? Telefonu ya da iletişim bilgisini verirsen ben de sorabilirim. Listeye yazdığım bujiler senin bahsettiğin buji mi? Ararken LPG1, LPG2....LPG7 'e kadar kodları var bizim araçlar LPG kaç geçiyo? Sanki daha önceki sayfalarda konuşuldu gibi hatırlıyorum. Bir de listeye motor silkin fiyatını da ekleyelim. Hepsi burada sitesinde ikisi bir arada gibi fiyatlar var onlara da bakıcam.

bankaci05

• Ömer Faruk
« Yanıtla #961 : Mart 08, 2013, 03:31:26 ÖS »
Buji için bu numarayı ara 05326770155. Adamın adı Mustafa. Amasya'dan bir bankacı arkadaş sizden Buji almış dersen sana çok detaylı bilgi verebilir bu konuda. Telefondan bağlantı kurmanı tavsiye ederim. İnternetten dha hesaplı olur.

tunci

« Yanıtla #962 : Mart 08, 2013, 03:33:30 ÖS »
Buji için bu numarayı ara 05326770155. Adamın adı Mustafa. Amasya'dan bir bankacı arkadaş sizden Buji almış dersen sana çok detaylı bilgi verebilir bu konuda. Telefondan bağlantı kurmanı tavsiye ederim. İnternetten dha hesaplı olur.
Tamam dostum..

bankaci05

• Ömer Faruk
« Yanıtla #963 : Mart 08, 2013, 03:34:16 ÖS »
Yağlar ve filtreler genelde aynı zaten ama ucuz olsun diye kaçak Yada taklitleri alma. Filtreleri servisden yağları bayisinden al derim. İnternette bayi listeleri var nese olsa.

SOMEONESPECIAL

• SOMEONESPECIAL
« Yanıtla #964 : Mart 08, 2013, 03:43:20 ÖS »
ExLoRD aynen dediğin gibidir ancak bu lpg yakıt verisi olarak doğru.lpg litre bazında benzinden çok tüketim sağlar ancak maddi hesap yapılınca litre fiyatı dolayısıyla %30-40 arasında değişen ekonomi sağlar. daha verimli bir lpg taktırmak istersen türkiyede sadece Vialle marka mevcut olan sıvı sistem püskütme ile çalışan lpg kiti taktırarak ekonomiyi %50 düzeylerine net olarak çıkarabilirsin. maliyeti 3000 tl olan bu sistemde lpg sıvı hali ile yakılıyor.standart sistemlerdeki gibi (prince buna dahil) gaz haline dönüştürmek amaçlı lpg ısıtılmıyor.böylece standart sistemlerdeki yaz kış yakıt yakma farkı ortadan kalkıyor. ayrıca ısıtma gerekmediği için araç direkt olarak lpg ile çalışıyor. benzin e az da olsa ihtiyaç duymuyor. montaj sırasında kullanılan yakıt tankının içine lpg yi püskürtmek amaçlı bir pompa sistemi bağlanıyor. motor kısmına ise beyin ve yakıt değiştirici ünite.başka birşey yok.enjektör vs takılmıyor.yakıt normal enjektörler üzerinden yakılıyor.lt olarak da ekonomi sağlanıyor. ve litre olarak benzinden az yakan tek sistemdir.

Bahsi geçen sistem sıvı LPG iki farklı sistem olarak ele alabiliriz. İlki LPİ, İkincisi LPDİ. LPi farklı bir şeydir, LPDi farklı.
Övülen, takdir edilen, başarısı ve sorunsuzluğu muhakkak olan sistem LPDi'dır. Yani sıvı lpg'nin direkt enjekte edimesi. Yani direkt enjeksiyon motorlarda aracın kendi yüksek basınç pompası ve enjektörleri vasıtasıyla sıvı LPG püskürtülmesi. Bu sadece ama sadece direkt enjeksiyonlu TSI, FSI, GDI vb motorlarda mümkündür. Manifolddan enjeksiyonlu civicinize, astranıza, insignianıza, subarunuza vs bilimum manifolddan enjeksiyonlu araçlarınıza LPDi olmaz, LPi olur. LPi'ın tıpkı diğer sıralı sistemler gibi kendi LPG enjektörü, manifolda açılan deliği, ayarı, kalibrasyonu vardır. LPi'ın fiyatını hakedecek bir fark oluşturamayacak Sıralı sistem LPG ile kıyasladığınızda. O yüzden
Sıvı LPG yerine sıralı sistem taktırdım diye üzülmeyin zaten bizim CR-V lere LPDi kullanamayız.

Kerem Bey mesajınızı okurken bu konuya hakim olduğunuz anlaşılıyor. Mesleğiniz mi hobi mi merak ettim, paylaşımınız için de teşekkürler.

Yok ))) Sadece araştırma. CR-V me uzun zamandır LPG kiti arayışı içindeyim. En sonunda karar verdim. Kit MTM !!!
8mm Besleme silikon boru ve 1,5 Barlık regülatör + KEIHIN (Made in Japan) enjektörlü Kit MTM taktırmaya karar verdim.
Ama şu bir gerçek ki kitin yanısıra montaj işçiliğide çok önemli. Bu yüzden montaj için Ankaraya bile gidebilirim.
Çünkü kit takıldıktan sonra hiç bir servis araç hareket halindeyken ayar yapmıyor. Bunun içinde Widebant lazım tabiki.
Ankara'da bu şekilde montaj ve ayar yapan bir servis buldum. Maliyette 2000 TL gibi. Ama sanırım Eylülü bekleyeceğim
muayene zamanını.

Yağa gelince de ben 10-40 MobilS kullanıyorum. Aracım 220,000 de ve silindir basınçları 9-9-9-9. Gayet sağlıklı bir motor.
Çünkü ilk sahibi yetkili servis haricinde bakım yaptırmamış. Hep orjinal parçalar kullanarak bakımları yapılmış.
Motorun bu km de bu şekilde sağlıklı olmasının sebebi bu. Yanlız 300,000 km lerde sibop lastiklerini değiştirmek gerekecek.
Sonra katkısız ve zamanında yağ değişimi ile devam

Buji içinde orjinal bujinin bir tırnak soğuğunu tavsiye ederim LPG ile kullananlar için.
« Son Düzenleme: Mart 08, 2013, 03:44:35 ÖS Gönderen: SOMEONESPECIAL »

SOMEONESPECIAL

• SOMEONESPECIAL
« Yanıtla #965 : Mart 08, 2013, 03:51:05 ÖS »
Bu arada eşim geçen hafta sol önden bi marutiye tıklamış. Tampon söküldü boyandı boya çatlamış çünkü.
Tamponu sökmüşken uzun zamandır kafamda takılı olan far fıskıye motorunun çalışmaması vardı.
Baktım su deposu açıkta 3 motor var üzerinde söktüm aldım aşağı. Ön cam ve arka cam fıskıye motorları
küçük ve yanyana. Farfıskıye motoruna elektrik geliyor ama motor dönmüyordu. Söktüm motoru içini iyice
açtım küçük bir mil var o sıkışmış. Neyse mengene yardımıyla açtmı. verdim elektiriği çalışmaya başlayınca
çocuklar gibi bi sevindim. Hemen bağladım yerine sonra da depoyu takıp su doldurdum. Kontağı açıp o düğmeye bastığımda
çalışıyordu. Hemen Tamponun boyanması ve fıskıyenin şiddetini görmek istedim çünkü motor epey büyük diğer
cam fıskıyelerinin motorlarına nazaran. Tamponu taktım. Arkadaşa düğmeye bastırdım. İnanılmaz bir tazyik
sanki bahçe hortumunu ezip çimenleri sular gibi. Neyse onu da becerdim.

Şimdi kafamda kapılar açıldığında yeri aydınlatacak led sistemi var. Biraz sabır ve zaman arıyorum  >=ok

tunci

« Yanıtla #966 : Mart 08, 2013, 03:53:40 ÖS »
İyi araştırmışsınız ama tebrik ederim. Bilgiye ulaşmak çok kolay ama bir o kadar da kafa karıştırıcı, en isabetlisi tecrübe edenlerden dinlemek, bu açıdan bakınca burası da küçük çaplı amatör ar-ge departmanı gibi ve bunu seviyorum :)

Ben sahip olduğum, kullandığım, tükettiğim şeylerden emin olmak isityorum. Sırf bu yüzden lastik, amortisör gibi masraflarını görmezden gelip orjinal ve servis bakımlı bir araba aldım. Arabayla ilgili aklıma takılan tek şey motorunun durumu, her şey yolunda aslında ama bu da benim "sinekliğim" :)

Km si yüksek motorlar için motor silki önermişler ama compresör testi yapmak da lazım öncesinde diye bişiler okudum yine, araştırmalara devam :)

tunci

« Yanıtla #967 : Mart 08, 2013, 03:57:41 ÖS »
Fiskiyeniz için sevindim gözünüz aydın, aynı sorun civic de vardı benim. Fiskiyenin motorunu sök-tak, kurcala derken çalışmaya başlamıştı, sevincinizi tahmin edebiliyom. Ama fıskiyenin fışkırtma şiddetini kontrol etmek lazım, katılımı bizim cama katılımı arkadaki arabaların camına fışkırmasın :)

bora06

« Yanıtla #968 : Mart 09, 2013, 11:05:05 ÖÖ »
bi tane fluance da görmüştüm kapıdaki lambaya baglamışlar led lamba fenerbahçe arması kapı acılınca yere fenerbahçe armasıyla aydınlatıyo

afacanis

« Yanıtla #969 : Mart 10, 2013, 06:03:12 ÖS »
seLam aLeyküm arkadaşLar herkeze hayırLı muhabbetLer,benim size sorum var,bu araLar 99-2000 modeL crv bakıyorum 2 tane kafama göre buLdum,biri manisa sarıgöLde 99 modeL 25.000 tL fiyat çekmiş,araç deri koLtukLu falan dıştan görünümü gayet hoş işin gerçeği aracın pLaka sorguLamasında tek sorunu 2009 da antaLyada seL maduru oLarak kayıt aLtına aLınmış 22.000 tL Lik,araç şuan gaLeride gaLerici aracın herhangi bir sorunu yok diyor,kayıtLara geçmeside yanLışLıkLa oLmuş diyor,ama pLaka sorguLamasında hasarLı çıkıyor,

2.araçta sakaryadan 2000 modeL oda siyah renk 189000 km de,araçta sadece soL ön kapı boyaLı faLan dedi sahibi,23900 fiyat çekmiş bu araçLardan hangisi sizce aLınır.fırsatı oLan arkadaşLar sahibinden.com dan bu araçLara bakıp bana yardımcı oLurLarsa çok sewinirim şimdiden çok teşekkür ederim aLLaha emanet oLun....

bankaci05

• Ömer Faruk
« Yanıtla #970 : Mart 10, 2013, 06:58:33 ÖS »
1.arac deri koltuk ve sel mağduru ise mis gibi de kokar ha :-))) tabiiki 2. Sıradaki araç alınır bunu sorman bile hata bence....

NUJMAN

• NUMAN YILDIRAN
« Yanıtla #971 : Mart 11, 2013, 07:53:48 ÖÖ »
Cümleten günaydın.

Afacanis bütçeniz nedir, forumdan Ömer abi aracını satıyor gayette dolu, sel mağduru 22 bin tl lik hasar kayıtlı arabaya 25 verene kadar Ömer abinin arabasını şiddetle tavsiye ederim, sonuçta 13-14 yaşında arabalar kaportasının bakımlı olup olmamasından ziyade motor durumunu incelemek lazım, ayrıca km kontorlü yapılmalı malum 30 liraya sarıyorlar vesselam, araba alırken ince eleyip sık dokuyun sonuçta binbir emek vererek bu arabaları alıyoruz saygılarımla.

Bu arada bende ev almayı düşünüyorum uzun süredir, yakında bende satılığa çıkarabilirim fakat kerataya her bindiğimde vaz geçiyorum :)
« Son Düzenleme: Mart 11, 2013, 07:55:08 ÖÖ Gönderen: NUJMAN »

tunci

« Yanıtla #972 : Mart 11, 2013, 08:58:58 ÖÖ »
Günaydın, mutlu haftalar.

Allah gönlünüze göre verir inşallah. Ev alırken arabamı satmak zorunda kalmıştım halbuki bankada personel eksiğiniz için ayrı kredi verelim demişti korkup kabul etmemeiştim ama 4 ay sonra daha fazlasını çekip civic almıştım :) Satmadan alabiliyosan zorla kendini.

bankaci05

• Ömer Faruk
« Yanıtla #973 : Mart 11, 2013, 09:01:57 ÖÖ »
Temiz araç isteyen olursa beni bulsun arkadaşlar inanın pişman olmazsınız . Galeriden değil sahibinden :-)

SOMEONESPECIAL

• SOMEONESPECIAL
« Yanıtla #974 : Mart 11, 2013, 12:12:22 ÖS »
Galericiden ya da pert, sel hasar kaydı olan arabayı almak uzun vadede can sıkıcı olabilir.
Forumdan bilindik bir CR-V almak en mantıklısı. Alırkende 150-200 demeden yetkili servise
sokup aracı lifte kaldırıp inciğine cıncığına kadar nesi var nesi yok; aldıktan sonra ne kadar
masraf ederim diye bi bütçe ayarlaması şart. Çünkü ne de olsa 11-13 yaşında araçlar illa ki
alıp gönül rahatlığı ve huzurlu binebilmek için bi bakım şart