Gönderen Konu: Honda CRV (97-2001) Kullanan Arkadaşlar Burada Buluşalım  (Okunma sayısı 1242107 defa)

tunci

Ynt: Honda CRV (97-2001) Kullanan Arkadaşlar Burada Buluşalım
« Yanıtla #375 : Aralık 17, 2012, 02:50:03 ÖS »
Evet 2002 model, teknik inceleme sitelerinde de bu ebatlarla karşılaşmadım, jantlara bakıyorum orjinal jantları dur bakalım çözücem :)
 Ön cam için kalorifer yetiyo aslında ama sabah buzlanma olunca biraz uğraştırıyo olsa iyiymiş. Hız sınırı ve lastik zorunluluğunun olmaması da hoş.

karmak

« Yanıtla #376 : Aralık 17, 2012, 03:11:12 ÖS »
tuci  araban hayırlı olsun  lastıkler  muhakkak  degısmenı tavsıye ederım  kullanınca anlarsın  guvenlık  once gelıyorsa  daha bır guven  verıyor  aracın
sanzıman yagı ıcın  aslında haklısın  honda yusek sıcaklık verdıgı ıcın  sadece kendı honda yagını  yada enos   kullanmayı onerıyorlar  ancak  meteg dıye bır arkadasın  otomatıklerde  bayagı  bılgısı var  forumlarda gorebılırsınız  dektron  3 g  kullanımı  dogru  secım oldu 
saftın yapımınında buyuk  katkısı  var ama  dedıgım gıbı  2.9  dan  alınan tupte bıle  25 krs  yakması  ınanılmaz otesı  mutlu  ettı. ılk aldıgımda tup 1.75  de ıken bıle  28  krs  yakan arac  sımdı  azaldı  tabııkı bılen  canakkale  bursa arası  nıspeten duzdur..
bırde aku ıcın  yerındekı  tabagı  kaldırıp bıraz sıkıstırdık   sıgortayı  o kadar   bende eskı aku  mutluydu  ıkı sene surmedı  bıtmesı   bu  da mutlu  ama buyuk   ozellıkle  taksılerde  aku  olculerını  bılmek  gerekıyor   .

Mahmut27

« Yanıtla #377 : Aralık 17, 2012, 03:15:54 ÖS »
@Mahmut27, arkadaşım ben civic binerken yaklaşık 6 ay önce 4x4 lere ilgi duymaya başladım. Honda hr-v, nissan x-trail, land rover freelander, toyota raw4,  suziki grand vitara, accord, passat, volvo derken kafam karıştı. Sonra hangi tip araba istediğimi belirledim. Binek araba istemiyordum ve bineklerin hepsini eledim. 4x4 arabaları da bu ve bir kaç farklı forumda inceledikten sonra cr-v de karar kıldım. Önceki sayfalarda   neden cr-v sorusuna yanıt olabilecek güzel karşılaştırmalar yapılmış. Sizin öncelikle hangi sınıf araba istediğinizi belirlemeniz lazım. Eğer 4x4 seçerseniz ben de cr-v derim.
Demekki aynı durumdayız sizinle, bir gün CR-V bir gün Accord diğer günde passat arasında gidip geliyorum. CR-V konusunda tedirginliğim var doğrusu, fiyat aralığı çok fazla genelde internette inceliyorum. Aynı kasa aynı temizlikte arabalar arasında yaklaşık 2 ila 5 bin lira gibi farklar var. Birde Manuel isteyince kafa karışıyor. Tabi 4X4 de binek arabaya binen herkes ister. Birde bende honda tutkunluğu olduğundan dolayı CR-V ağır basıyor. Yakıt da düşündürmüyor değil.

karmak

« Yanıtla #378 : Aralık 17, 2012, 03:16:58 ÖS »
 >=oktucı  aracın lastık olcusu  cok yukselmıs  bence  205 70 15 ten  225 60  15 e  dondum  mutluyum
arac stop etmez  ustana bır tup ayarı ve oncesındede  subab ayarı yaptırmanı tavsıye ederım hayırlı olsun

tunci

« Yanıtla #379 : Aralık 17, 2012, 04:35:12 ÖS »
tuci  araban hayırlı olsun  lastıkler  muhakkak  degısmenı tavsıye ederım  kullanınca anlarsın  guvenlık  once gelıyorsa  daha bır guven  verıyor  aracın
sanzıman yagı ıcın  aslında haklısın  honda yusek sıcaklık verdıgı ıcın  sadece kendı honda yagını  yada enos   kullanmayı onerıyorlar  ancak  meteg dıye bır arkadasın  otomatıklerde  bayagı  bılgısı var  forumlarda gorebılırsınız  dektron  3 g  kullanımı  dogru  secım oldu 
saftın yapımınında buyuk  katkısı  var ama  dedıgım gıbı  2.9  dan  alınan tupte bıle  25 krs  yakması  ınanılmaz otesı  mutlu  ettı. ılk aldıgımda tup 1.75  de ıken bıle  28  krs  yakan arac  sımdı  azaldı  tabııkı bılen  canakkale  bursa arası  nıspeten duzdur..
bırde aku ıcın  yerındekı  tabagı  kaldırıp bıraz sıkıstırdık   sıgortayı  o kadar   bende eskı aku  mutluydu  ıkı sene surmedı  bıtmesı   bu  da mutlu  ama buyuk   ozellıkle  taksılerde  aku  olculerını  bılmek  gerekıyor   .

Teşekkür ederim iyi dileklerin için. Lastik önemli tabi, elimde 195x60x15 jant lastik takımı var sıfır sayılır, onları verip cr-v ye uygun lastik almayı düşünüyom. Arabayı almadan önce araştırmaya başlamıştım zaten. Yakıt olarak civiğe göre depo bazında sanki 100 km daha eksik yol gidecek gibi görünüyo bu hafta sonuna kadar litre bazında ölçmüş olurum.

tunci

« Yanıtla #380 : Aralık 17, 2012, 04:44:31 ÖS »
@Mahmut27, arabamı değiştirmeye karar vereli 8 ay oldu, bunun 4 ayı kafa karışıklığıyla geçti sonra cr-v de karar kılınca 99-01 model aralığında baktım. Param ona yetiyordu ama iyi araba bulamadım hep bir taraflarından kusuru vardı. Hiç kusuru olmayan hatta üzerine extraları olan forumdan 1-2 arkadaşda vardı gerçekten almak istedim şartlar elvermedi. Bi tanesi Ömer kardeşin profil resmindeki araba :)
Sonra kredi imkanım olunca kasa değiştireyim dedim bir kaç eksiği olan ama düzgün bi araba buldum. Yakıtı binek araba gibi değil henüz ilk depom bitmedi 30 litrelik deponun dörtte üçünü bitirdim 200 km yi geçti toplamda 250 km yapacak sanki. Vergisini bilmiyorum benimki 2002 model 10 yaşını doldurmuş olacak 6 aylık 300 lira gibi tahmin ediyorum.
Çok km yapmıyorsan zorlamaz ama lpg şart ve mümkünse arabaya bin arabada yalnız kal ve iç sesini dinle. Bu yöntemi de biri tavsiye etmişti ve işe yaradı :)

tunci

« Yanıtla #381 : Aralık 17, 2012, 04:56:02 ÖS »
>=oktucı  aracın lastık olcusu  cok yukselmıs  bence  205 70 15 ten  225 60  15 e  dondum  mutluyum
arac stop etmez  ustana bır tup ayarı ve oncesındede  subab ayarı yaptırmanı tavsıye ederım hayırlı olsun

Sübap ayarı 2 ay önce yapılmış ve tekrar ayar gerektirecek kadar km olmamış ama iyi yapılmadıysa ayar tutmamış olabilir. Fakat bu stop etmeyi sadece bir defa yaptı hani sübap ayarının ve lpg ayarının bozuk olduğunu gösterir belirti de yok motorun çalışmasında. Arabayı aldığımda lpg bitti ikazı veriyordu sesli olarak bip bip ötüp duruyordu benzin de bitmişti lambası yanıyordu, ben depoyu doldurmama rağmen boş depoyla kullanmanın verdiği bi aksaklık olabilir demek ki.
Şimdi benim jant 16 inç olunca orjinalliği korumak adına yine 16 inçlik lastik bulmam lazım ama taban genişliğini 225 e kadar çıkarabilirsin diyosun, ben tabanı genişletince konfor azalıyor diye biliyorum ama yanılıyor olabilirim, güvenliğin yanında konfordan ödün vermiş olmayalım? Ya da lastiği jantla beraber değiştirip 15 inçlik lastik bulmalıyım.

bankaci05

• Ömer Faruk
« Yanıtla #382 : Aralık 17, 2012, 04:56:15 ÖS »
:):):):) kapmışsın tunci bişeyler :):):)  doğru söylüyorsun. içine siniyorsa gerisi hikaye. az yakan, jip keyfi veren, bakımları makul fiyatlarda ve seni yolda bırakmayacak bir arac düşünenler için crv ideal. e tabiki bakımlı olsun.  herkesin aracı kendine güzel. zaten araca uzun süre bindikçe güzelleşiyor. tüm bakımlarını kendin yaptırıyor ve ve biliyorsun. bu arada kış geldi. antifiriz ve yağ değişiminde castrol 5/40 tam sentetik koymayı unutmayın. unutmayın ki arac ilk çalışma anında hızlı ve cabuk yağlama yapması lazım. özellikle de kışın dikkat.

tunci

« Yanıtla #383 : Aralık 17, 2012, 05:00:27 ÖS »
Bak bu yağ konusu da önemli sanırım, honda yetkili servislerinde mesela benim arabayı aldığım kişinin götürdüğü servisin bahçesinde elf marka yağ varilleri vardı. Marka olarak sıralamanın en üstünde değil sanırım. 5/40 tam sentetik yağlar ince değil mi? Tüplü arabalarda ince yağ motor performansına iyi gelse de daha çabuk eksiltme yapmıyor mu? Ben mi yanlış biliyorum.

bankaci05

• Ömer Faruk
« Yanıtla #384 : Aralık 17, 2012, 05:02:41 ÖS »
lastik ebatları ile oynamanı tavsiye etmem. tabanı genişletirsen yan yüksekliği azaltmak zorunda kalırsın. bu da yola tutunmanı artırır ancak aracın süspansiyonu sertleşir. konforda azalma hissedeceksin. bir eksi yanı da kışın karlı yüzeye basan alan ne kadar dar ise yolda gitmen ve aracın yola tutunması o kadar kolaydır. ne kadar geniş taban o kadar kayma demektir. yazın da bu aracla 240-250 km saat gitmeyeceğine göre lastik ve jant ebatları ile oynamamanı tavsiye ederim. japonlar bunu düşünmemiş de senin mi aklına geldi :)
ince yağ motor sağlıklı ise eksiltme yapmaz ama kışın soğuk havalarda etkisi fazladır.bunu yağ lambasının sönme süresine bakarak da cok kolay anlayabilirsiniz. 10/40 yağ koyan bir aracın yağ lambası daha gec sönecektir.arada cok kısa bir fark olsada motorun içerisinde geleceğe dönük yıpranma ile ilgili fark olacaktır.

bankaci05

• Ömer Faruk
« Yanıtla #385 : Aralık 17, 2012, 05:05:15 ÖS »
bu arada bazı arkadaşlar yorumlarımı fazla iddialı bulabilir lütfen affedin. sadece  crv için konuşuyorum. 4,5 yıldır aynı araca biniyorum ve seviyorum. başımdan gecen veyahut test ettiğim şeyleri paylaşıyorum sadece.

tunci

« Yanıtla #386 : Aralık 17, 2012, 05:12:42 ÖS »
Ben şimdilik duyduklarımı konuşuyorum, okuduydum, duyduydum, şöyleymiş vs. Tecrübe etsem veya bir konu hakkında test etsem çeşitli kereler başıma gelse kendimden emin konuşurum.
Ömer kardeş senin @asosundan, @NUJMAN ve diğer tecrübeli arkadaşların anlattıkların denenmiş ve yaşanmış bilgiler, kendi adıma memnun kalıyorum.

tunci

« Yanıtla #387 : Aralık 17, 2012, 05:19:55 ÖS »
İlk bakımda motor yağını tam sentetik yapıcam bakalım bizim motor ne alemdeymiş görelim :) Şu japonlara karşı herşeyi bilirler önyargısını kırmaya çalışıyordum ama hiç denemeyeyim :)
Batı ege bölgesi kar yağışı alan bir bölge değil, hızla da uzaktan akraba sayılırız. Tek derdim bu şartlarda en uygun lastiği almak. Şimdi 215x70x16 orjinal ebatları 205x70x15 olarak jantlarla birlikte değiştirsem konforu artırmış mı olurum yoksa caponların bir bildiği vardır deyip orjinali mi kalsın? :)

bankaci05

• Ömer Faruk
« Yanıtla #388 : Aralık 17, 2012, 05:22:50 ÖS »
yazdığın ebatları takarsan lastikleri iyice küçültmüş olursun :) saatte  100 km hızla gidiyor gösterirken göstergen sen 95 ile gidiyor olursun. yani hız göstergene de yansır bu durum. aracın da bu lastik ve jant ebatları ile komik duracaktır. sakın

tunci

« Yanıtla #389 : Aralık 17, 2012, 05:28:16 ÖS »
ALWAYS ORJİNAL...:)

tunci

« Yanıtla #390 : Aralık 18, 2012, 05:21:24 ÖS »
Cr-v ler için lastik değiştirmek durumunda kaldınız, arabanızın orjinal krikosu gayet pratik bir şekilde işinizi görüyor mu yoksa şu tip krikodan olsaydı dedirtiyor mu? Neden mi soruyorum? Benim arabamın krikosu yok :)

tunci

« Yanıtla #391 : Aralık 19, 2012, 09:17:48 ÖÖ »
Günaydın herkese,
İlk yakıt ölçümümü yaptım. 100 km de 11 litre lpg harcıyor, bunun yanında ilk çalıştırmada harcanan benzin de var. 220 km üzerinden hesapladım, 150 km si otoban 90-110 km hız aralığında, 70 km si de şehir içi trafiğinde.
Civiği ilk aldığımda da 11 litre yakıyordu sonra bakım ve sübap ayarından sonra 7-8 litre aralığına düşmüştü. Cr-v nin sübap ayarı 2 ay önce yapılmış, bu değerler normalse bir dahaki bakımına beklerim artık. Civic le cr-v yi kıyasladığımda 3 litre fazla tüketim normal sanki.

asosundan

« Yanıtla #392 : Aralık 19, 2012, 10:42:23 ÖÖ »
bence gayet normal benim. 99 crv şehir içi 38-40 kuruş arası yakıyor km de havalar soğumaya başladığından beri yazın ise bu değer 35 kuruşlara kadar düşüyor. bunlar full şehir içi kullanım. uzun yolda 26-27 kuruşlara geliyor yazın son zamanlarda uzun yola gidemediğimden ölçüm yapamadım. benim değerlerim bu şekilde

tunci

« Yanıtla #393 : Aralık 19, 2012, 10:57:39 ÖÖ »
Ortalama 30 kuruş yakmış benim de, normal demek ki. Kış şartları da göz önüne alınırsa endişe edecek bir durum değil. Dizel arabaların da bundan az yakacağını sanmıyorum. Yakıt fiyatları bu seviyelerde olunca ister istemez bu hesaplamalara giriyoruz.
Kriko hakkında düşüncen nedir?

asosundan

« Yanıtla #394 : Aralık 19, 2012, 12:09:06 ÖS »
inan hiç kriko kullanmadım şu ana kadar allah ta kullandırmasın. fakat inceledim. gayet partik ve kullanışlı bir şeye benziyor.benden bu kadar :-)

tunci

« Yanıtla #395 : Aralık 19, 2012, 12:24:57 ÖS »
Teşekkür ederim :) Civic deki kriko hiç pratik değildi, en iyisi satan yere gidip inceleyerek almak.

asosundan

« Yanıtla #396 : Aralık 19, 2012, 01:47:53 ÖS »
kullanışlı fakat biraz büyük bizim krikolar

asosundan

« Yanıtla #397 : Aralık 19, 2012, 01:50:48 ÖS »
arkadaşlar 99 cr-v' me arka poryo, arka amortisörler ve travers takozu lazım. hiç birinin sıkıntısı yok fakat uygun satan yer varsa alıcam yaza girerken genel check up ta değiştirmek istiyorum. sırf içim rahat olsun :-) elinde olupta satmak isteyen varsa da alabilirim.

tunci

« Yanıtla #398 : Aralık 19, 2012, 01:57:25 ÖS »
Bu söylediğin parçaları kim stoğunda tutar ki? :)

asosundan

« Yanıtla #399 : Aralık 19, 2012, 02:24:57 ÖS »
ne biliyim belki birinde çıkar bellimi olur şansımı deneyim