Gönderen Konu: otomatik vitesde araba geriye kaçarmı acil lütfen  (Okunma sayısı 58440 defa)

Kemall

• Ziyaretçi
Ynt: otomatik vitesde araba geriye kaçarmı acil lütfen
« Yanıtla #75 : Ağustos 22, 2008, 10:16:43 ÖS »
Eğer bu kadar basit bir şekilde çözülebiliyorsa bu yokuşta kayma olayı; neden o zaman pek çok firma dünyanın parası harcayıp "HILL HOLDER" gibi sistemler geliştiriyorlar, ve neden insanlar extra paralar ödeyip bu donanımı da satın alıyorlar, ... ne güzel en basit şekliyle D2  konumunu kullan olsun bitsin.
 yaşım gereği hatırlıyorum da yıllar önce de ilginç bir itikat vardı; otomatikler yokuşta kaymaz, eğer kayıyorsa motor veya şanzuman zayıf inancı vardı, ilk otm vitesli arabamı saatarken (85 Corona) alacak olan üstün zekalı arkadaş oldukça dik bir kokuşta hem ileri hem geri kalkış yaparak arabanın gücünü denemiş, bir miktar kaydığı içinde  götürüp 3 ayrı tamirciye baktırmıştı, ne yazıkki o zamanlar o arkadı ikna etmek te pek kolay olmamıştı

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #76 : Ağustos 22, 2008, 10:30:00 ÖS »
kemal amca biz bu konuda 2001 2006 modelden bahsediyoruz. iyi oku
birde bahsettiğin sistemle bunun alakası yok bu kışın kullanılan bi sistem neyse sen bildiğin gibi kullan mesajı alan aldı zaten kullananlar nasıl olduğunu biliyor artık merak etme

BeSt HeRo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #77 : Ağustos 22, 2008, 11:53:39 ÖS »

selam kemal kardeş bir takım sorular sormuşsun cevaplayayım
arabanın 2 de kalktığını naslı anladığımı soruyorsun
bunu arabaya hiç binmemiş birine bile sorsan güler
d2 ye takıyorsun az gaz verip yol alıyorsun sonra d1 e takınca araba vites düşürüyor dahada basiti devirinden zaten şoför olan anlar

Tabiki öyle olacak  ... D2 ye takıp kalkınca araba 1 ile kalkıp  doğal olarak 2 ye geçecek yani sen D2 de kullanmaktayken D1 e takıncada vites 2 den 1 e düşecek , bu arabanın 2. vites ile kalktığının kanıtı olamaz, bu senin hissettiğin  durum sadece, ben 58 yaşımdayım , bu güne kadar okumadığım kitap dergi yayın vs kalmadı, 2. vitesla kalkan otm. araba duymadım

Bu konuya daha önce de müdahil olmuştum ama Kemal Bey'in ikna olmaya pek niyeti yok
Kemal Bey buyrun size referans Honda Türkiye Civic ES7 kasa ( 2001-2006 ) kullanım kitabı sayfa 83 . İsterseniz size fotokopisini göndereyim bu tartışma kapansın artık.  D2 konumunda şanzıman 2 viteste kiliitlenir ve başka bir vitese geçmez nokta..

2.de kilitenip daha üst vitese geçmeyeceği belirtilmiştir
özellikle " 2. vitesle kalkar " mı yazıyor...eğer öyle bir yazı varsa hondaya davca açacağım, rica etsem o sayfayı tarayıp buraya koyarmısım, malum benim araba yenilerden  D-1-2-3 konumları olmayanlardan

Eğer bu kadar basit bir şekilde çözülebiliyorsa bu yokuşta kayma olayı; neden o zaman pek çok firma dünyanın parası harcayıp "HILL HOLDER" gibi sistemler geliştiriyorlar, ve neden insanlar extra paralar ödeyip bu donanımı da satın alıyorlar, ... ne güzel en basit şekliyle D2  konumunu kullan olsun bitsin.
 yaşım gereği hatırlıyorum da yıllar önce de ilginç bir itikat vardı; otomatikler yokuşta kaymaz, eğer kayıyorsa motor veya şanzuman zayıf inancı vardı, ilk otm vitesli arabamı saatarken (85 Corona) alacak olan üstün zekalı arkadaş oldukça dik bir kokuşta hem ileri hem geri kalkış yaparak arabanın gücünü denemiş, bir miktar kaydığı içinde  götürüp 3 ayrı tamirciye baktırmıştı, ne yazıkki o zamanlar o arkadı ikna etmek te pek kolay olmamıştı

ya kemal abi sen boşver dava falan açmayı bu sistem sadece hondanın bazı modelleri ve mersedes'in bazı modellerinde mevcut muhtelmelen senin okuyduğun kitapta başka modellerden bahsediyolar boşver gitsin..!

delidr

« Yanıtla #78 : Ağustos 23, 2008, 01:05:25 ÖS »
D2 konumu yokuşta kalkış için değil kışın kaygan zeminlerde kalkış için öneriliyor zaten . Yani HİLL HOLDER sisteminin alternatifi değildir

Fatih Eryol

« Yanıtla #79 : Ağustos 23, 2008, 03:32:15 ÖS »
Arakadaşlar D2 konumunu Hill Holder ile karıştırmayalım bence.

Çünkü D2 konumu olan araçlar eski tip şanzumanlarda bulunuyor. Yani şu vites geçişlerinde şoklama adı verilen ve sanki vites geçerken arakadan biri ittiriyormuş gibi tepki veren şanzuman tiplerinden. Hill Holder sistemi bulunan araçların vites konumlarının hepsinde şanzuman güvenliğinin öne çıkartılması için yokuşlarda kayma eğilimi gösterir. Ama bu ufak sistem sayesinde fren balataları yaklaşık 5 sn kilitlenerek kaymanın önüne geçilmiş olur. Yani aslında Hill Holder denilen sistemde şanzuman kilitlenmesi diye bir şey söz konusu değil..

Saygılarımla....

BeSt HeRo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #80 : Ağustos 24, 2008, 11:26:28 ÖS »

D2 konumu yokuşta kalkış için değil kışın kaygan zeminlerde kalkış için öneriliyor zaten . Yani HİLL HOLDER sisteminin alternatifi değildir

Çünkü D2 konumu olan araçlar eski tip şanzumanlarda bulunuyor. Yani şu vites geçişlerinde şoklama adı verilen ve sanki vites geçerken arakadan biri ittiriyormuş gibi tepki veren şanzuman tiplerinden. Hill Holder sistemi bulunan araçların vites konumlarının hepsinde şanzuman güvenliğinin öne çıkartılması için yokuşlarda kayma eğilimi gösterir. Ama bu ufak sistem sayesinde fren balataları yaklaşık 5 sn kilitlenerek kaymanın önüne geçilmiş olur. Yani aslında Hill Holder denilen sistemde şanzuman kilitlenmesi diye bir şey söz konusu değil..

Saygılarımla....

arkadaşlar bu konuda çok şeyler söylendi ve söyleniyor ama herkes kendi bildiğini söylüyor başkad bişey yok hill holder sisteminin alternatifi değildir diede birşey yok burda bahsedilen  2001-2006 kasa honda civiclerde bulunan otomatik vites şanzumanlarda d2 modundayken aracın geriye kaçmaması (rampada çalışır vaziyette bırakıp araçtan inseniz dahi aracın geriye kaçmadığını söyleyebilirim stop etmediği sürece tabii ) bu  bir bulgu vaya varsayım veya ortaya atılmış bir tez değil dir, bu model aracı kullanan herkesin deneyip görebileceği bir bir sistem hepsi bukadar
saygılar..!

muRatpasa

« Yanıtla #81 : Ağustos 24, 2008, 11:34:05 ÖS »

Saygılarımla....
arkadaşlar bu konuda çok şeyler söylendi ve söyleniyor ama herkes kendi bildiğini söylüyor başkad bişey yok hill holder sisteminin alternatifi değildir diede birşey yok burda bahsedilen  2001-2006 kasa honda civiclerde bulunan otomatik vites şanzumanlarda d2 modundayken aracın geriye kaçmaması (rampada çalışır vaziyette bırakıp araçtan inseniz dahi aracın geriye kaçmadığını söyleyebilirim stop etmediği sürece tabii ) bu  bir bulgu vaya varsayım veya ortaya atılmış bir tez değil dir, bu model aracı kullanan herkesin deneyip görebileceği bir bir sistem hepsi bukadar
saygılar..!

kaldıki araç stop ta etse otom.vites dişlileri en fazla 5 cm kaçırır sonra araç olduğu gibi kalır,tabi denildiği gibi D(herhangi) konumunda ise.

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #82 : Ağustos 24, 2008, 11:53:05 ÖS »
yaw bu mevzu çıktığından beri D2 konumu olan bir honda arıyorum, bulamadım bir türlü, olmazsa bu pazar oto pazarına gidip orada bulursam deneyeceğim, D2 si olan bi toyota denedim ama onda öyle bi olay yok yani kaydırıyor,

hondaada

« Yanıtla #83 : Ağustos 25, 2008, 01:32:03 ÖÖ »
merhaba,
3. ve 4. viteste geriye kaymasi normal.
Bu ariza oldugunu gostermez.
Rampada geri kaymamasi icin D2 ye almanizi oneririm.
D2 de rampada geri kayma varsa otomatik sanzimani her yonuyle iyi kontrol etmenizde yarar.
aracin km si kacti?
esenlikler dilerim.
halil yalkin

Fatih Eryol

« Yanıtla #84 : Ağustos 26, 2008, 01:51:41 ÖS »

yaw bu mevzu çıktığından beri D2 konumu olan bir honda arıyorum, bulamadım bir türlü, olmazsa bu pazar oto pazarına gidip orada bulursam deneyeceğim, D2 si olan bi toyota denedim ama onda öyle bi olay yok yani kaydırıyor,

Benim arabam otomatik tecrübelerime dayanarak konuşuyorum.

İsteyen gelip deneyebilir arkadaşalr :)

Fatih Eryol

« Yanıtla #85 : Ağustos 26, 2008, 01:53:35 ÖS »

Ve yaklaşık 3,5 yıldır anadolu yakasında yetkili bir honda servisinde çalışıyorum. Buraya yazdıklarımıda emin olun servisteki arkadaşlarıma sorarak yazıyorum.

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #86 : Ağustos 26, 2008, 09:36:59 ÖS »
hangi traftasın Fatih, kaydırırımı , kaydırmazmı?...

Fatih Eryol

« Yanıtla #87 : Ağustos 26, 2008, 10:15:38 ÖS »

Kemal abicim sözümün arkasındayım d2 konumu kay-dır-maz ama dediğim gibi ağır devirlidir....

farukfaruk

« Yanıtla #88 : Ağustos 26, 2008, 10:36:26 ÖS »
98 civic otomatik kullanıyorum en dik rampada bile vites 2'de milim geri kaymıyor, araba öylecene asılı kalıp sizin gaza basmanızı bekliyor, evet 2 konumu ağır devirli, araba sanki düz vitesde ikide kalkmaya çalışıyormuşsunuz gibi oluyor.

Fatih Eryol

« Yanıtla #89 : Ağustos 26, 2008, 10:48:28 ÖS »

98 civic otomatik kullanıyorum en dik rampada bile vites 2'de milim geri kaymıyor, araba öylecene asılı kalıp sizin gaza basmanızı bekliyor, evet 2 konumu ağır devirli, araba sanki düz vitesde ikide kalkmaya çalışıyormuşsunuz gibi oluyor.

Kullanan biliyor :)

Fatih Eryol

« Yanıtla #90 : Ağustos 26, 2008, 10:49:50 ÖS »

Bu alemde tek değilsin kemal abiii

Kullanan biliyor :)

Kemal abicim sözümün arkasındayım d2 konumu kay-dır-maz ama dediğim gibi ağır devirlidir....

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #91 : Ağustos 27, 2008, 05:27:12 ÖS »

kemal amca merak etme uğraşma hiç birşeyle şimdi yola çıkıyorum izmir'e geliyorum hem tanışalım hemde benim arabayla çıkıp deneyelim d2 konumunu telefon numaram 05377605788 beni ararsın görüsürüz. (mutlaka ara ama bekliyorum yarın izmir'deyim)

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #92 : Ağustos 28, 2008, 01:38:29 ÖS »
Ah be abicim keşke 2 gün önce haberim olsaydı, kısa bir tatil için antalya civarlarındayım, ama erken döneceğim, izmirde çok kalacakmısın, döndüğümde arayayımmı

RaMsEs

« Yanıtla #93 : Ağustos 28, 2008, 04:08:58 ÖS »
Bence sen ara Kemal Bey.. 3 gün kadar oralarda.. Aramadı olmasın yani en azından... >=ok

BeSt HeRo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #94 : Ağustos 28, 2008, 05:53:35 ÖS »

Ah be abicim keşke 2 gün önce haberim olsaydı, kısa bir tatil için antalya civarlarındayım, ama erken döneceğim, izmirde çok kalacakmısın, döndüğümde arayayımmı

murat abi pazar gününe kadar izmirde bilginize..!

RattleSnake

« Yanıtla #95 : Ağustos 28, 2008, 07:02:14 ÖS »
arkadaşlar benim yatak sarıp şuan garajda yatan 88 model otomatik honda accord'da D2,D3,D4,R,N,P vitesleri var ve uzun yıllar bu arabaya bindim ve sürekli olarak arabamı D4 de kullandım yaz kış yokulş aşağı yokuş yukarı rampa yukarı kırmızı ışıkta frene basar durur ve ayağımı frenden çeker ve süre gösteren kırmızı işikta 50 saniye bir milim geriye gitmeden kullandım yeşil yandımı gaza basar giderdim yazdıklarınızı okuyorumda anlam veremiiyorum 8-10 yıl kullandığım araçtan bahsediyorum 1-2 kere geri kaydı otomatik şanzumancı bi ustaya gittim şanzuman filitresi tıkanmıştır dedi yağını değiştirdi bişeyler yaptı aynen devam dikkatinizi çekerim dik rampada D4 de 5o saniyeden fazla bir milim kaymadan bekledim 88 accord

ibratice

« Yanıtla #96 : Ağustos 30, 2008, 12:01:35 ÖÖ »
arkadaşlar bizim hondalarda 2 konumu bulunan her otm geri kaydırmaz diye bir zorunluluk yoktur . lakin 1996dan 2006 kasa civic lerde şanzımanda bir tutucu kavrama vardır biz ona low hold deriz görevi yavaşlamalarda motora komprösyon yaptırır bir görevidaha vardır oda sizin tartıştığınız konu   zites konumu 2 deyken geriye kaydırmamak siz 2 ye aldığınız zaman araç direk ikinci vitese geçer bir hat basıncıda low  holt kavramasına gider ve kavrar bu sayede araç geri kaymaz yeni kasa civic lerde 5 ileri vites olduğu için yani beştane kavrama yersıkıntısından bu kavramayı iptal etmişler ama 2 de gene 2 yle kalkıyorlar ama tutucu kavrama olmadığı için geri kaydırıyor .ya 5 ileri low holt olmayacak yada 4 ileri 2 kaydırmayacak  herkeze saygılar

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #97 : Ağustos 30, 2008, 12:38:10 ÖS »
Bu mantığa göre 2 konumunda araba 2 ile kalkıyorsa o zaman 3 konumundada 3 le mi kalkıyor...

BeSt HeRo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #98 : Ağustos 30, 2008, 01:50:11 ÖS »

Bu mantığa göre 2 konumunda araba 2 ile kalkıyorsa o zaman 3 konumundada 3 le mi kalkıyor...

kemal abi sen murat abiyi aradınmı ?? o hala izmir'de senden tel bekliyor

accordxx

• Ziyaretçi
« Yanıtla #99 : Ağustos 30, 2008, 02:10:38 ÖS »
çok dik olmadığı sürece geri kaymaz ileri bile haraket etmeye başlar. ama çok abartı yokuşlarda az da olsa geriye kayar. benim accord da öyle shuttle da öyle...