Gönderen Konu: Honda hybrit in tavanında güneş paneli olsa bir yandan aküyü şarj etse ...!!  (Okunma sayısı 3494 defa)

serindurus

Arkadaşlar bugunlerde hybrit otomobillere ve elektrıklı araçlara kafayı taktım ...
honda nın hybrıt modelını inceledım 2 motor var aracta..
1.4 benzınlı ve bırde elektrık motoru ..
yolun durumuna gore arac hangı motoru kullanacagını secebılıyor..
incelerken bişey aklıma geldı .. elektrıklı motoru besleyen akuleri tavana yerlestrılen gunes panellerıyle besleseler ş
boylece bıryandan aku dolsa nasıl olur sizce bu fıkır ...

honda2002

Radyoyu çalıştırmaya yeter :)

ilkeronat

daha önce passatta bu dediğini yapmışlardı ama kendi aküsünü şarj etmek için. zaman zaman klimayı devreye alıp kabin içini de soğutuyormuş :) bana pek akılcı gelmemişti bu yöntem ama dediğiniz şekilde çok mantıklı. en azından adanada çok işe yarayacağı kesin :)

serindurus

Hmmmm araştırdıkca dahada bılgılenıyor ınsan  ..
gunes panellerının verımı dusuk oldugundan yeterlı gelmıyor mus bı ustad oyle soyledı ...
demekkı teknolojının zamana ıhtıyacı var bu konuda ...

serindurus

evet bır aadanalı olarak bende aynı fıkırdeyım bu gunese bakarsak hız rekoru kırar hybrıt araçlar adanada :)

Qzann

yanlışlıkla biri tavanı ellese   kızarmış tavuga doner :)

Grafink

Aslında bu teknoloji şu an tıkır tıkır çalışıyor. Amerika'da Toyota Priuslar tavanda bulunan güneş panellerinden gelen enerjiyi Aracın güç kaynağına depolayabiliiyorlar... Verim genel olarak başarılı... Ancak Bir Prius alıyorsunuz, 45.000 Euro veriyorsunuz... Bu güneş panelleri ise bu paranın dışında aksesuar olarak 5.000 euro gibi bir rakama takılıyor. Yani böyle bir teknoloji varsa, direk baz donanımda bulunmalıydı, madem ki hibrid araç satılıyor... Honda'nın ise bu konuda bir çalışması yok diye biliyorum, ancak 1.4 motorların Sedan kasalara küçük geldiğinin farkında olacak ki, Bizdeki hybrid teknolojisini artık Jazz'lara uyguluyor. Yeni gelecek sedanlara uygulanacak hybrid motoru daha büyük olacaktır diye tahmin ediyorum...

benimde_vtim_olcak

şarj dinamosuyla şarj edilemez mi?