Gönderen Konu: 2002-2006 Civic HB otm. sahiplerine sorular  (Okunma sayısı 15029 defa)

donniedarko

2002-2006 Civic HB otm. sahiplerine sorular
« : Eylül 20, 2011, 10:12:06 ÖÖ »
Merhaba,

2002 Honda civic hb 3k otm. aracı yeni kullanmaya başladım. Araç sadece 50.000'km'de. Bu araca sahip kişilere sormak istediğim sorular var.

1 - Otomatik vites yağı kaç yılda ya da km'de bir değişmesi gerekir. Benim aracın daha hiç değişmedi.
2 - Direksiyon çok sert ve hassas değil. Acaba bir sorun mu var yoksa genelde böyle mi?
3 - Araç çok yakıyor :) . Hava filtresi temiz, yağ castol magnatec 10-40 var. Siz ne tavsiye edersiniz yağ olarak? Herhangi bir kontrol edilmesi gereken sensör var mı?
4 - Ankara'da hangi servisi/usatayı önerirsiniz? Özel ya da Efe/Bora ??? 
« Son Düzenleme: Eylül 20, 2011, 10:18:46 ÖÖ Gönderen: donniedarko »

Grafink

Ynt: 2002-2006 Civic HB otm. sahiplerine sorular
« Yanıtla #1 : Eylül 20, 2011, 10:22:02 ÖÖ »
Öncelikle kendinizi tanıtmadıysanız ilgili bölümde tanıtınız.

1- Şanzuman yağı çok sık değişmez. Kaputun altında şanzuman yağı çubuğunu çekin, yağın rengi pembemsi ve şeffaf ise bi problem yok. Yok yağın rengi daha koyu ve şeffaflığı azalmış ise, değiştirmeniz gerekir.
2 - Açıkçası sizin kasaları bilmiyorum ancak, 93 civic'im de direksiyon oldukça yumuşak ve hassas. Bir problem olabilir. Baktırmanız da fayda var
3- Açıkçası otomatik vites araçlar siz gaza ne kadar çok basarsanız o kadar çok yakar. Az yaktırmak istiyorsanız, pedala okşarcasına yaklaşarak otomatik sistemin vites geçişlerini 2000-2500 devirlerde yapmasını sağlamalısnız. Bunu yaparsanız tüketim gözle görülür biçimde azalacaktır. Bunların dışında alternatif yakıt sistemlerine yönelmeniz gerekebilir.

umarım faydası olmuştur.

ilker KAPLAN

« Yanıtla #2 : Eylül 20, 2011, 11:17:37 ÖÖ »
Evet..
1 - Oncelıkle bir oncekı arkadsımın soyledıgı yontemle kontrol mumkun fakat teknık olarak tavsıye ettıgımız aralık 40.000 km de bır degısmesıdir..
2 - Bızde cok agır dıreksıyon pek yoktur ama yınede kullanıma gore degısen yada kısıye gore deıgsen bır durum oldugu ıcın yorum yapmamalıyım dıye dusunyorum.yınede bır dıreksıyon hıdrolıgıne vs br baktırın derım..

3 - Otomatık araclarda yakıt bıraz daha fazla olur buda devırle alakalı bunu sanırım herkes bılıyor..fakat senınkınde anormal bır durum varsa peryodık bakımlarda vs kontrolu yaptır aracın yag durumu bıle yakıtı etkiler bılıyosunuz..
Ama gazı mumkun oldugunca sert kullanmayın cok net degısım olacaktır kanaatındeyım..

donniedarko

« Yanıtla #3 : Eylül 23, 2011, 08:32:02 ÖÖ »
Fren Hidrolik sıvısı için son kullanma tarihi var mıdır? km'den bağımsız belli senede bir değişmesi gerekir mi?

Bu araçların direksionu tamamen elektrikli mi yoksa hidrolik kısmı da var mı?

donniedarko

« Yanıtla #4 : Eylül 23, 2011, 08:38:26 ÖÖ »
bir de bu aracın ön-arka hoparlör boyutlarını bilen var mı???

carousal

« Yanıtla #5 : Eylül 23, 2011, 10:23:22 ÖÖ »
Kullanma kılavuzundan bazı önemli bakım periyotlarına baktım,

*Fren Hidroliği: Her 20.000 km'de kontrol. Her 60.000 km veya 3 yılda bir değişim (ABS Hidroliği dahil)

*Otomatik Şanzıman Yağı: Her 20.000 km'de kontrol. Her 40.000 km'de değişim

*Bujiler: Her 20.000 km'de kontrol. Her 40.000 km'de değişim

*Motor yağı ve filtresi: Her 10.000 km'de değişim

*Sübaplar: Her 40.000 km'de ayar
« Son Düzenleme: Eylül 23, 2011, 10:25:28 ÖÖ Gönderen: carousal »

carousal

« Yanıtla #6 : Ekim 19, 2011, 08:24:31 ÖS »
Soru sorup da cevap vermeye tenezzül etmeyen kişilere anlam vermek mümkün değil.

bora

« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2012, 03:38:34 ÖÖ »
cevap için çok teşekkürler, tam de benim istediğim sorulara cevap gelmiş:) aranıza 49.000 km de 2,5 ay önce almış olduğum 2005 model HB otom. ile katılmış oldum. kullanıcıdan kullanım kılavuzunu bulamadığım için ve internette de hiç bir yerde bulamadığım için yardım talep ediyorum. arabamın bakımlarını düzenli yaptırmak adına bu benim için önemli. link verebilen birisi olursa çok sevinirim. yakıt tüketimi konusuna gelecek olursam bundan önceki civic im gibi uzuuuun yıllar binmeyi düşündüğümden alır almaz brc lpg taktırdım ve yakıt tüketimim (şanzıman yağı değişmiş hali ile) ist da 13 litre lpg dolayında. bu da 10,5 lt benzine tekabül ediyor. bana biraz fazla geldi. her sabah işe giderken 9 km yol yapıyorm. trafik ne akıcı ne de bomboş. sakin kullanıyorum. kış mevsimi ve sabahları da çok soğuk olduğu için ve/veya ilk 5 km si yokuş çıktığım için değilse bu tüketim miktarı arabanın tek kusuru denilebilir. bugün yağ-yağ filtresi, hava filtresi değiştirildi; bujiler kontrol edildi. lpg kalibrasyonu yapıldı. tüketimi takip ediyor olacağım. değişiklik olursa buraya yazarım. bu foruma düşünülenden çok daha fazla kişinin ulaştığını düşündüğümden almayı düşünenlere herhangi soruları varsa cevap verebilirim.

tecofeng

« Yanıtla #8 : Ocak 13, 2012, 10:05:30 ÖS »
aynı aracın 2006 modeli ve 5kapılısı otm. var bende. ben henuz bakım yaptırmadım. ama son dönemlerde çok yakmaya başladı. soğuğa vede bakım zamanı gelmesine bağlıyorum. yolbilgisayarı 10.4 gösteriyor ama hesaplarıma göre 12 lt yakıyor. direksiyon hakikaten ağır bende bununla alakalı konu açmıştm. herkes hafif olması gerektiğini söylüyor.japon arabaları yumuşak olur diye biliyorum. bende kapılardan gelen seslerden şikayetçiyim. vazelinle geçirmeye çalışıyorum. ve de haldır haldır ist avrupa yakasında özel bir honda servisi arıyorum. ikitellide atatürk oto sanayide var dediler ama daha tanışmadım bilmiyorum.

donniedarko

« Yanıtla #9 : Şubat 17, 2012, 01:06:24 ÖS »
2002 Civic HB otm. aracımın performansından memnun değilim. Aracım 60.000km'de. Sizce carbon clean mi yaptırmam gerekir?

Modifiye olarak ; filtre işine girmem. Ne yapsam azcık daha düzelir bu araba? :S

carousal

« Yanıtla #10 : Şubat 22, 2012, 07:54:08 ÖS »
Civic HB kullanıcıları baya artmış. 5 kapılı euro civic kullanıcısı 1 tek ben vardım sitede. Sanırım şimdi 3 kişi olmuşuz.

Evet, kapılardan özellikle rüzgar ve yağmur yağdığı zamanlar gelen yağmur sesi rahatsız edici. Bu kapı fitillerinin içerisine serum hortumu takılınca gelen ses azalıyor diyorlar, ancak ben uygulamadım. Aracın orijinalliğini bozmamak için.

Kapılara vazelin yerine yağ sürdürseniz, daha iyi sonuç alırsınız. Ben belirli aralıklarla bakıma gittiğimde ustaya kapıları yağlatıyorum, hiçbir sorun olmuyor.

Aracın motor yağı, şanzıman yağı, hava filtresi ve bujilerini kontrol ettirdiniz mi, donniedarko? Bir de gaz kelebeğini temizletmenizi ve eğer gerekiyorsa subap ayarı yaptırmanızı tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla sizin sözünü ettiğiniz carbon clean işlemi dizel araçlar için yapılıyor. Muhtemelen sizin aracınız kullanılmadığı için sağırlaşmış. 10 yaşında bir arabanın 60 bin kilometrede olması pek hayra alamet değil. :D

Dediğim gibi motor yağını, şanzıman yağını, bujileri ve hava filtresini değiştirin. Sübap ayarı yaptırın ve gaz kelebeğini temizlettirin. Mutlaka olumlu sonuç alırsınız. Bir de aracın bakımlarını yaptırdıktan sonra biraz yüksek devirlerde dolaşıp aracın ciğerlerini açın. :D

desperadoist

« Yanıtla #11 : Şubat 22, 2012, 09:04:23 ÖS »
Merhaba,

Bende de 2005 5 kapı civic mevcut ve elimdeki servis manueline göre 120.000 km de şanzıman yağı değişimi gözüküyor. Honda Ayışığında da bu km de değiştirttim. Vites geçişleri yumuşadı.
Ayrıca carbon clean adına da; EGR ve IAC valflerini temizledim. Basit bir işçilik ve baya bir carbon birikimi vardı. Neticelerini ilerleyen kullanımlarda göreceğimi biliyorum, beyin şuan öğrenme sürecinde.

cevap için çok teşekkürler, tam de benim istediğim sorulara cevap gelmiş:) aranıza 49.000 km de 2,5 ay önce almış olduğum 2005 model HB otom. ile katılmış oldum. kullanıcıdan kullanım kılavuzunu bulamadığım için ve internette de hiç bir yerde bulamadığım için yardım talep ediyorum. arabamın bakımlarını düzenli yaptırmak adına bu benim için önemli. link verebilen birisi olursa çok sevinirim. yakıt tüketimi konusuna gelecek olursam bundan önceki civic im gibi uzuuuun yıllar binmeyi düşündüğümden alır almaz brc lpg taktırdım ve yakıt tüketimim (şanzıman yağı değişmiş hali ile) ist da 13 litre lpg dolayında. bu da 10,5 lt benzine tekabül ediyor. bana biraz fazla geldi. her sabah işe giderken 9 km yol yapıyorm. trafik ne akıcı ne de bomboş. sakin kullanıyorum. kış mevsimi ve sabahları da çok soğuk olduğu için ve/veya ilk 5 km si yokuş çıktığım için değilse bu tüketim miktarı arabanın tek kusuru denilebilir. bugün yağ-yağ filtresi, hava filtresi değiştirildi; bujiler kontrol edildi. lpg kalibrasyonu yapıldı. tüketimi takip ediyor olacağım. değişiklik olursa buraya yazarım. bu foruma düşünülenden çok daha fazla kişinin ulaştığını düşündüğümden almayı düşünenlere herhangi soruları varsa cevap verebilirim.
Bora Bey, aracım 118.000 km de ve İstanbul içinde aynı değerleri tüketmekteyim (BRC).

Direksiyonun ağırlığından şikayet ediyorsanız, Bostancı Sanayide İkiler Honda var, Ferhat ustaya bir baktırın derim. Mili gresliyor ve direksiyon gözle görülür bir hafifliğe ulaşıyor.

donniedarko

« Yanıtla #12 : Şubat 23, 2012, 10:38:59 ÖÖ »
Civic HB kullanıcıları baya artmış. 5 kapılı euro civic kullanıcısı 1 tek ben vardım sitede. Sanırım şimdi 3 kişi olmuşuz.

Evet, kapılardan özellikle rüzgar ve yağmur yağdığı zamanlar gelen yağmur sesi rahatsız edici. Bu kapı fitillerinin içerisine serum hortumu takılınca gelen ses azalıyor diyorlar, ancak ben uygulamadım. Aracın orijinalliğini bozmamak için.

Kapılara vazelin yerine yağ sürdürseniz, daha iyi sonuç alırsınız. Ben belirli aralıklarla bakıma gittiğimde ustaya kapıları yağlatıyorum, hiçbir sorun olmuyor.

Aracın motor yağı, şanzıman yağı, hava filtresi ve bujilerini kontrol ettirdiniz mi, donniedarko? Bir de gaz kelebeğini temizletmenizi ve eğer gerekiyorsa subap ayarı yaptırmanızı tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla sizin sözünü ettiğiniz carbon clean işlemi dizel araçlar için yapılıyor. Muhtemelen sizin aracınız kullanılmadığı için sağırlaşmış. 10 yaşında bir arabanın 60 bin kilometrede olması pek hayra alamet değil. :D

Dediğim gibi motor yağını, şanzıman yağını, bujileri ve hava filtresini değiştirin. Sübap ayarı yaptırın ve gaz kelebeğini temizlettirin. Mutlaka olumlu sonuç alırsınız. Bir de aracın bakımlarını yaptırdıktan sonra biraz yüksek devirlerde dolaşıp aracın ciğerlerini açın. :D

Dediginiz gibi arac senelerdir yatiyordu. Ben kullanmaya baslayinca agir bakimini yaptirdim.  motor+sanziman yaglari, triger ve tum kayislar, filtreler, subap ayari, rolanti ayari hepsi Honda Bora'da yapildi. Ama tabi valf temizligi gibi seyler yapilmadi. Bilemiyorum ki, belki de arac hakkaten gitmio :)

carousal

« Yanıtla #13 : Şubat 23, 2012, 07:40:51 ÖS »
O zaman araç kilometre yaptıkça kendine gelecektir. Şehir içinde biraz devirli kullanın, motor muhtemelen  yavaş yavaş kendine gelir.

Ağır bakımlarının yapılmış olması, akla başka bir problem mi var acaba sorusunu getiriyor. Ancak, bu aracın aynısından başka bir arkadaşınızda ya da tanıdığınızda varsa, o aracı kullanıp kendi aracınız hakkında daha rahat mukayese yapabilirsiniz, ama böyle bir imkan var mı bilmiyorum. Malum bu araç ortalıkta pek fazla yok.

bora

« Yanıtla #14 : Mart 08, 2012, 08:00:56 ÖÖ »
Merhaba,

Bende de 2005 5 kapı civic mevcut ve elimdeki servis manueline göre 120.000 km de şanzıman yağı değişimi gözüküyor. (edit:reklam içerikli kelime)nda da bu km de değiştirttim. Vites geçişleri yumuşadı.
Ayrıca carbon clean adına da; EGR ve IAC valflerini temizledim. Basit bir işçilik ve baya bir carbon birikimi vardı. Neticelerini ilerleyen kullanımlarda göreceğimi biliyorum, beyin şuan öğrenme sürecinde.

Bora Bey, aracım 118.000 km de ve İstanbul içinde aynı değerleri tüketmekteyim (BRC).

Direksiyonun ağırlığından şikayet ediyorsanız, Bostancı Sanayide İkiler Honda var, Ferhat ustaya bir baktırın derim. Mili gresliyor ve direksiyon gözle görülür bir hafifliğe ulaşıyor.

direksiyonun sertliği benim sorunum değildi ancak direksiyonun sert olması yumuşak olmasında daha iyidir diye düşünüyorum. bu arada üzerindeki fabrika çıkışlı bridgestone lastikleri şu yaz lastikleri ile değiştirdim: http://www.nokiantyres.com/tyre?id=10360795&group=1.02&name=Nokian+H ile değiştirdim. lastik sesi ve yol uğultusu inanılmaz derecede azaldı. gürültü seviyesi o kadar azaldı ki arabaya binen herkes şaşırıyor. bu lastik 2009 da Almanya da ödül almış. ayrıca karlı günlerde çamlıca daki işyerime kimsenin çıkamadığı yokuşlara çıkabildim. sanırım yeni oldukları içindi. fakat eski lastikler ile girdiğim virajlara bunlarla giremiyorum araba kayıyor. bu da kusuru olsun, yol sessiz, yağmurlu havalarda da güven veriyor, virajlara 10 km yüksek hızla girmeyi bu faydalarına değişmem.
herkese saygılar

kskserkan

« Yanıtla #15 : Mart 08, 2012, 08:56:59 ÖÖ »
Ben 2005 yılında 2004 model makyajlı 5 kapı aldım ve 3 yıl yaklaşık 30bin yaptıktan sonra sattım ve bu performans problemleri ile ilgili çok net hatırladığım konu ise servise bu araç 200'den yukarı çıkmıyor daha devirde yer var neden gitmez diye gitmiştim :) Sizinkileri bilmem ama benim araç gidiyordu ;) Adamlarda bana gülerek limit olduğunu ve istersem açabileceklerini söylemişlerdi. Kullandığınız araçlar bence Civic'in en güzel ve kullanışlı kasası, sadece İngiltere üretimi olduğu için parçaları biraz pahalı :( Mesela 2006 yılında ön cama gelen taş için kasko şirketini aradığımda aracın orjinal camının değişimi bir kaç parça ile birlikte yapıldığı için 1250 tl olduğunu ve hasarsızlığımın yanacağını söylemişlerdi :( 

m_ali_ozkan

« Yanıtla #16 : Mart 15, 2012, 12:29:04 ÖÖ »
Değerli arkadaşlar (özellikle Bora, carousal ve donniedarko),

Yakıt değerleri ile ilgili (özellikle LPG) bilgileri güncellemeniz mümkün mü?
Halihazırda 2001 civic 1.6ies  (lpg) kullanıcısıyım. işe haftada 4 gün (ort.100 km/gün) aracımla gidip geliyorum. Kilometresi arttığından ve eurocivic'i çok beğendiğimden 2004-2005 bir eurocivic'e yükseltmek niyetindeyim.
Ancak forumlarda gördüğüm kadarıyla ort. 10.5 civarı benzin tüketimi var. Keza LPG tüketimi de az olmayacaktır diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

drbaalik

« Yanıtla #17 : Mayıs 29, 2012, 09:32:07 ÖÖ »
arkadaşlar bende geçen sene 2004 5 kapılı euro civic almıştım.araçtan çok memnunum ancak herkesin bahsettiği sıkıntılar bende de var. mesela direksiyon çok sert araç 200'ü zor görüyor 160'ı geçince kapıdan çok ses gelyor vs.bir şey daha var aracın vites geçişleri sedanlar kadar seri değil belkide sadece benim aracım için geçerlidir. Performansını ben birazda aracın ağrılığına bağlıyorum sedandan yaklaşık 100 kg daha ağır

benim bir sorum olacak aracın orjinal yağı ne bir de tavsiye ettğiniz yağ varmı?
 birşey daha soracağım carbon clean olayı aracın yağını boşaltıp yağ haznesini benzinle doldurup aracı çalıştırıp sonra benzini tekrar boşaltmak mı?

bora

« Yanıtla #18 : Eylül 24, 2012, 07:57:08 ÖS »
biraz geç oldu, kusura bakmayın, yakıt tüketimi kışa göre biraz düşüş gösterse de hala bana göre yüksek. şehir içi 100 km de 13lt civarı klima dahil. eski manuel civic sahibi olarak biraz fazla sanki. (aynı şartlarda 10 lt idi) eşim çok seviyor arabayı, ben de. genişliği ve dayanaklılığı bu tüketimi unutturuyor. satmaktan vazgeçtik sanırım...

20171026yuanyuan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 03, 2018, 05:35:31 ÖÖ »
clb0103
pandora jewelry store
ugg boots
nike outlet online
moncler uk
ferragamo shoes
adidas
ugg boots