Gönderen Konu: HRV motor dalgalanması lütfen yardim  (Okunma sayısı 5270 defa)

teacherakin

HRV motor dalgalanması lütfen yardim
« : Eylül 03, 2016, 09:58:02 ÖS »
Öncelikle herkese merhaba. Hayatımda ilk kez bir honda sahibi oldum ve 2005 model hrv satın aldım. İzmitte sanayinin yolunu tuttum ve ilk işim motor yağını değiştirmek oldu ve prins marka lpg taktirdim ve herşey bundan sonra basladi. Araba özellikle motor soğukken yola çıktığımda devir saatinde dalgalanma oluyor. Ama yarım saat yol gidince çok çok azalıyor. Gittim honda yetkili serviste şanzıman yağını değiştirdim ama yine aynı sorun devam ediyor :( bu arada kalkışta titreme vurun yok çekiş mükemmel p den d ye atınca araç ileri doğru kasımiyor. Lütfen yardımcı olun lütfen. Bir usta şanzıman icindeki filtreleri değişince keser dedi. Sorun ne olabilir acaba kafayı yicem :(

vtec08

Ynt: HRV motor dalgalanması lütfen yardim
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2016, 08:07:34 ÖÖ »

Aracınızda lpg takıldıktan sonra sıkıntı olduysa lpg yi kapatın ve bir müddet o şekilde gezin aynı sorun varsa ozaman motor şanzıman ile alakalı konuşalım.ama benzinde eğer aynı sıkıntıyı vermiyoprsa bilinki arıza lpg montajı ayarı ve lpg ile alakalı bir durumdur.Öncelikle bunun tespitini yapıp ondan sonra burda bilgi verin.Yardımcı olalım.Yani önce doğru teşhis gerekli..

teacherakin

« Yanıtla #2 : Eylül 06, 2016, 03:08:51 ÖS »
Anladım teşekkür ederim ancak lpg den önce yoktu. Ve araştırdım kadarıyla bazı durumlarda lpg tesisatinin komple sökülmesi gerekebiliyormuşu doğru mu acaba

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #3 : Eylül 06, 2016, 04:15:28 ÖS »
Otomatik araçlarda bahsettiğiniz vuruntu sorunu LPG kaynaklı olabiliyor.
vtec08 nickli arkadaşımızın da bahsettiği gibi Benzin ile kullanınca yapıyor mu bir bakın!
Eğer benzinde de yapıyorsa şanzımanda bir sorun var demektir.

teacherakin

« Yanıtla #4 : Eylül 06, 2016, 07:42:13 ÖS »
Benzinde de yapıyor ama sorun şu ki lpg takılmadan önce yapmıyordu. Hadi diyelim sanzimanda kaynaklı... busefer bu gaz yemede dalgalanma sürekli olmazmiydi? Araç soğukken sabah çok bariz ama yarım saat sonra yavaş yavaş azalıyor anlamadım gitti. Bu arada kalkışta titreme yok vurumu da yok ..

vtec08

« Yanıtla #5 : Eylül 07, 2016, 10:09:53 ÖÖ »
Sorunlar sorunlar sorunlar yine lpg yine lpg :) Aracınız yıllarca benzinde çalışmış tüm elektronik ve mekanik sistem benzinle çalışıyor ve ona görede bir takım yorulmalar ,ömrünü tamamlamış aşınmış kirlenmiş kurumlaşmış parçalar.Tüm bunların üzerine araca lpg takılınca arac birden ne olduğunu anlamıyor.Haydaa diyor bu da ne bu ne biçim yakıt yıllarca su içtim şimdi buhar diyor...Ecu yani beyin algılamakta zorlanıyor lambda oksijen sensörü yeni yakıtın değerlerinin değişmesi sonucu ne yapacağına karar veremiyor.VB.vb.vb.Uzun kilometreler yapmış birde otomatik şanzımanlı aracı benzinde iken tümö eskiyen parçaları yenilemeden aracı ideal benzin yakıt değerleri formuna kavuşturmadan takılan lpg size kardan zor zarar vermeye başlar.Üzgünüm ama gerçekler malesef boyle.Şimdi gelelim size .Aracı kesinlikle en az 1000 km.benzinde kullanın ve hiç lpg açmayın.Bu süre zarfında aracı soğukken düşük hızda,yüksek hızda, sıcakda kullanın ve aracın motor şanzıman ile ilgili durumunu gözlemleyin.Aracta bariz bir düzelme varmı yoksa devir dalgalanması varmı.1000 Km.sonunda eğer benzinde sorun yaşamadıysanız,lpg sistemine dönelim.Öncelikle lpg montaj servisine gidip benzinden lpg ye geçiş sıcaklığını min.35 c.ve üzerine ayarlatınki sabah soğuk motor tam ısı rejimine ulaşmadan lpg ye geçmesin ve silkeleme yapmasın.Birde yola çıkıp yolda yürür halde araca kalıbrasyon yapılmasını isteyin.Bunların üstüne normal servise gidip gaz boğaz kelebek temizliğini özel sprey ile temizletin balata temizleme spreyi kullanmayın,mümkünse bujileride ngk iridyum serisi ngk laser lıne lpg bujisi ile değiştirin.Sonrasında şanzıman yağınıda mutlaka orjinali ile değiştiriniz.Tüm bunların sonunda aracınızda bariz düzelme göreceksiniz.Bu arada lpg montajı sırasında motor ve bağlantı parçaları bir yerden hava alıyorsa yine motor devrinde dalgalanma yaşanabilir.Onuda lpg servisinde kontrol ettiriniz.Sonuç olarak lpg olayı eski yorgun yıpranmış araçlarda bir sürü problem yaşatabiliyor.Burada sonuçları paylaşırsanız seviniriz.Geçmiş olsun tekrar.

teacherakin

« Yanıtla #6 : Eylül 07, 2016, 02:59:16 ÖS »
Çok ama çok teşekkür ederim. Lpg den sonra kalibrasyon ayari yapıldı hatta birçok kez. Hazır araba 10000 km ye dayanmisken ilk iş şanzıman filtrelerini degistiricem. Hrv lere şanzıman karterinin içinde gömülü parçalar dahil 400 tl gibi masraf olacak. Çok sağlam bir usta gömülü filtre hiç değişmediği icin şişmiş soğuk yagi susmekte zorlanıyor onun için yapıyor dedi gayet mantıklı geldi. Hazır onlar değişirken gaz kelebeğin de temizleticem. Bu arada yetkili servis şanzıman icindeki filtreleri değiştirmek için komple şanzıman inmesi gerek demişti ama benim ustam ki makina mühendisi bilgisayarda şemalarla gösterdi. Sadece alt şanzıman karteri sökülüp öyle değişecek. Siz siz olun yetkili servis dahi olsa dışarıda sağlam bir usta bulup ona da gösterin bi derim. Gelişmeleri burdan paylaşım arkadaslar

karaboga18

• Lamborghini Die-cast
« Yanıtla #7 : Eylül 15, 2016, 12:51:41 ÖS »
arakdaşlar hr-v ben de kullandım soğuk havada şanzıman yağından mıdır nedir ilk çalıştırmada gaza yüklenince devir saati inip kalkıyor demi

teacherakin

« Yanıtla #8 : Ekim 14, 2016, 10:08:34 ÖS »
Arkadaşlar sorunu sonunda çözdüm. Gülünç ama aku zayif mis :) aku zayıf olunca gaza yüklenince enjektor ateslemel erini düzgün yapamıyormus :)

fsunnetci

• http://www.TeamHondaintegra.com
« Yanıtla #9 : Ekim 15, 2016, 01:20:56 ÖS »
Arkadaşlar sorunu sonunda çözdüm. Gülünç ama aku zayif mis :) aku zayıf olunca gaza yüklenince enjektor ateslemel erini düzgün yapamıyormus :)
Olsunda aküden olsun yoksa çok uğraştırıyor bu tarz sorunlar  :emo