Gönderen Konu: Yumurta Kasa  (Okunma sayısı 13128 defa)

honda_gfb

Yumurta Kasa
« : Temmuz 27, 2010, 01:24:25 ÖÖ »
Bütün Honda sevenler selamlar

Beyler ben yumurta kasa hastasıyım ama daha tam olarak hangi Hondalar yumurta kasa deniliyor bilmiyorum. Arada sokaklarda görüyorum ve hoşuma gidiyor arabalar.

Netten baktığımda ise yumurta kasa olarak 1.5 Ex, 1.6 Si , 1.6 Vti olarak anlıyorum ben yumurta kasayı hatta 1.4 İs olarak bile görebiliyorum yumurta kasayı nette.

Bizde aile olarak 2000 model 1.6 İes var buda çok sevdiğim bir araba ve ben istiyorum diye alındı şimdi kendime araba almayı düşünüyorum.

Benim istediğimi az çok anlamışsınızdır demem o ki asıl yumurta kasa hangisi ? hadi bunu geçtim yumurta kasa denilmese bile benim maksimum 11 milyara alabileceğim yumurta kasa yada yumurta kasa gibi görünen araba hangisidir ?

Yılı çok önemli değil ama dış görünüş olarak hoş olmalı genel Hondalar öyle ama çok eskilerde değil. Tabi biraz seri olmalı en az 1.6 ies kadar falan işte. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. burada link paylaşarak, bilgiler yazarak bana yardımcı olursanız çok sevinirim...

Konuyu yanlış açıyorsam kusura bakmayın. Adminlerden ricamda eğer bir yanlışlık varsa hemen silmeyin konuyu rica ediyorum.
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2010, 01:25:55 ÖÖ Gönderen: honda_gfb »

demiray

Ynt: Yumurta Kasa
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2010, 02:40:03 ÖÖ »
seni tatmin edecek   civic si 11 e inşallah iii bir araç bulursun  performans ies den çok öte hastalıktır si  iiii araştır  sonra al 1 yıl arayıpta bulamayan var  hadi şansın açık olsun

insomniac

« Yanıtla #2 : Temmuz 27, 2010, 05:32:13 ÖÖ »
dostum yumurta kasa denilen araç 92-95 arası olan model... şöyle düşün bu araçların kasa kodu EG ingilizce yumurta EGG ;) anladın sen onu?

byhakaco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Temmuz 27, 2010, 09:26:49 ÖÖ »
dostum yumurta kasa denilen araç 92-95 arası olan model... şöyle düşün bu araçların kasa kodu EG ingilizce yumurta EGG ;) anladın sen onu?

EG kasa kodunun EGG ile bir alakası yoktur. Honda, civic için kasa kodları sıralamasında 92-95 kasa HB ve sedan için E-G kodu verilmiş okadar.

(1988–1991) - EC/ED/EE/EF
(1992–1995) - EG/EH/EJ1/EJ2
(1996–2000) - EK9/EK4/EK3/EJ6/EJ8/EJ9/EM1

gibi C-D-E-F-G-H-J-K-M diye sırayla devam eder. ezberimizi biraz bozup araştırma yaparsak daha doğru bilgiler paylaşabiliriz. Bunun dışında araca yumurta kasa denmesi bir önceki kasa olan EF ye göre daha yumuşak hatlara sahip olmasıdır. bkz. 1991 civic EF HB

insomniac

« Yanıtla #4 : Temmuz 27, 2010, 10:08:08 ÖÖ »

EG kasa kodunun EGG ile bir alakası yoktur. Honda, civic için kasa kodları sıralamasında 92-95 kasa HB ve sedan için E-G kodu verilmiş okadar.

(1988–1991) - EC/ED/EE/EF
(1992–1995) - EG/EH/EJ1/EJ2
(1996–2000) - EK9/EK4/EK3/EJ6/EJ8/EJ9/EM1

gibi C-D-E-F-G-H-J-K-M diye sırayla devam eder. ezberimizi biraz bozup araştırma yaparsak daha doğru bilgiler paylaşabiliriz. Bunun dışında araca yumurta kasa denmesi bir önceki kasa olan EF ye göre daha yumuşak hatlara sahip olmasıdır. bkz. 1991 civic EF HB

dostum bende biliyorum EG kasa kodunun EGG ile bi bağlantısı olmadığını sadece akılda kalıcı olması açısından öyle dedim... merak etme bizim de yeteri kadar bilgimiz var bu konularda...

honda_gfb

« Yanıtla #5 : Temmuz 27, 2010, 10:38:56 ÖÖ »
tamam hepinizin bilgisi varda sonuç olarak ben max 11 milyara yumurta kasa ailesinden hangisini alabilirim ?

insomniac

« Yanıtla #6 : Temmuz 27, 2010, 10:48:54 ÖÖ »
yumurta kasa ailesi EL EX ve SI olarak 3e ayrılır. EL ve EXler 1.5 karbüratörlü 90 hp motor SI lar 1.6 enjeksiyonlu 136 hp dohc (üstten çift eksantrik) motor ile donatılmıştır. EX ve SI larda klima ve elektrikli cam standarttır.. ayrıca SI ların dört disk fren + çapraz fren sistemi mevcuttur. SI ların amerikan versiyonu sohc (üstten tek eksantrik) ve 125 hp motorludur ayrıca bunların bazılarında ABS vardır...
11bin tl ye bu üç araçtan alabilirsin ama temizliği motor durumuna göre alacağın araç değişiklik gösterebilir. 11bin e çok temiz bir EX te alabilirsin binicisinden temiz kullanılmış SI da...
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2010, 10:50:32 ÖÖ Gönderen: insomniac »

honda_gfb

« Yanıtla #7 : Temmuz 27, 2010, 11:41:04 ÖÖ »
yumurta kasa ailesi EL EX ve SI olarak 3e ayrılır. EL ve EXler 1.5 karbüratörlü 90 hp motor SI lar 1.6 enjeksiyonlu 136 hp dohc (üstten çift eksantrik) motor ile donatılmıştır. EX ve SI larda klima ve elektrikli cam standarttır.. ayrıca SI ların dört disk fren + çapraz fren sistemi mevcuttur. SI ların amerikan versiyonu sohc (üstten tek eksantrik) ve 125 hp motorludur ayrıca bunların bazılarında ABS vardır...
11bin tl ye bu üç araçtan alabilirsin ama temizliği motor durumuna göre alacağın araç değişiklik gösterebilir. 11bin e çok temiz bir EX te alabilirsin binicisinden temiz kullanılmış SI da...

anladım. peki mesela sen bu gibi bir paraya hangisini tercih ederdin ? bizde 2000 model 1.6 ies var en az bunun kadar seri bir araba istiyorum ben. ve dış görünüş olarakta iyi görünmesini istiyorum modifiyeli olmasını istemem genel olarak çünkü zamanla kendim modifiye etmek istiyorum. genel olarak honda nın motoru bitmez derler ama bu arabalar baya eski motorada dikkat etmek lazım

insomniac

« Yanıtla #8 : Temmuz 27, 2010, 12:32:36 ÖS »
dostum bana sorma ben SI hastasıyım çünkü performans olarak ies kafa tutamaz ona yüklesen stock vti ile kapışır EG kasa başlığını bi aç yapılan katılımları gör....

insomniac

« Yanıtla #10 : Temmuz 27, 2010, 12:34:35 ÖS »
şimdi ies ciler isyan edecek dediğime yanlış anlaşılmasın arada 16 hp var :)

byhakaco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Temmuz 27, 2010, 01:15:43 ÖS »

si 136 hp değildir dostum, 130 hp dir ayrıca ex ve si lerde klima standart değil opsiyonel dir, EL de arka camlar ve aynalar elektrikli değildir, EL sadece sedan olarak gelmiştir ve gereksiz bir opsiyondur düşünme sakın!. 11bine temiz bir sedan si bulabilme ihtimalin daha yüksektir, HB için iyi bir piyasa araştırması yapman gerekli. EX zaten bulur ve alırsın sorun olmaz, ama ilk tercihin si HB olsun...

akılda kalıcı olabilmesi için doğru bilgiler verelim ayrıca şu arabayada yumurta kasa demekten vazgeçin. EG kasa, 5. jenerasyon, 92-95 civic. bakın daha güzel isimleri var.

honda_gfb

« Yanıtla #12 : Temmuz 27, 2010, 01:22:56 ÖS »

si 136 hp değildir dostum, 130 hp dir ayrıca ex ve si lerde klima standart değil opsiyonel dir, EL de arka camlar ve aynalar elektrikli değildir, EL sadece sedan olarak gelmiştir ve gereksiz bir opsiyondur düşünme sakın!. 11bine temiz bir sedan si bulabilme ihtimalin daha yüksektir, HB için iyi bir piyasa araştırması yapman gerekli. EX zaten bulur ve alırsın sorun olmaz, ama ilk tercihin si HB olsun...

akılda kalıcı olabilmesi için doğru bilgiler verelim ayrıca şu arabayada yumurta kasa demekten vazgeçin. EG kasa, 5. jenerasyon, 92-95 civic. bakın daha güzel isimleri var.

ben kesinlikle 4 kapı bir araç istemiyorum. bildiğin yumurta kasa olacak işte. sence 11 bin gibi bir fiyata ne alabilirim ? si demişsiniz ama bulabilir miyim ? temizi var mıdır ? si ile ex arasında performans açısından çok fark var mıdır ?

pcvirus

« Yanıtla #13 : Temmuz 27, 2010, 02:15:31 ÖS »

130 hp olduguna eminmisin neye gore bunu soyluyorsun
benim tanıdıgım arkadaşlarımın boş motoru 135 hp veriyor

freedige2006

« Yanıtla #14 : Temmuz 27, 2010, 05:17:17 ÖS »
130 hp olduguna eminmisin neye gore bunu soyluyorsun
benim tanıdıgım arkadaşlarımın boş motoru 135 hp veriyor[/quote]

Yanlış hatırlamıyorsam ismin İlker'di. Ben bu konuda sana katılıyorum. 94 Sİ HB var bende  DYNO testinde geçen sene 134 hp çıkmıştı benim aracım...
honda_gfb sende eğer bir eg alacaksan Sİ dan başkası gelmez sana. HB yasa sedan farketmez ama Sİ olmalı. diğerleri performans olarak doyurmayabilir.
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2010, 05:18:29 ÖS Gönderen: freedige2006 »

byhakaco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Temmuz 28, 2010, 08:16:02 ÖÖ »
The American-market Civic Si of 1992-1995 used a 125 hp (93 kW) / 106tq single-overhead cam D16Z6 VTEC engine, which enabled the car to hit 0–60 in 7.5 seconds and a quarter-mile time of 16.1 at 86 mph.[10]  VTEC activated on the intake side and not the exhaust side, which was the result of the spark plug blocking the area where the cam follower would be. Standard equipment included 14-inch steel wheels with plastic wheel covers, front/rear disc brakes, tachometer, dash clock, power sliding moonroof, cruise control, power mirrors, power steering, and driver's side airbag. In 1994, a passenger side airbag and rear speakers were added.
Again, different regions adopted different powerplants—the Japanese, European and Peruvian Si's used a 130 hp (97 kW) D16A9 engine. At this time, however, the Si was not the most powerful variant of the Civic in Europe; Honda introduced to the region the Civic VTi, which featured a 160 hp (119 kW) B16A2 engine. The JDM version SiR carried an even more powerful B16A engine, which made 168 hp (125 kW). Civics in Japan using the SiR name included the EG6 SiR-II (hatch) and EG9 Ferio SiR (sedan) Civics as well as the CR-X Del Sol.

alın bu wikipedia dan bir bilgi. Türkçe reklam katalogları da evde, onlarıda bir ara yüklerim.

pcvirus

« Yanıtla #17 : Temmuz 28, 2010, 01:16:22 ÖS »
buradaki si lerin ruhsatında 92 kw yazıyor ???

insomniac

« Yanıtla #18 : Temmuz 28, 2010, 02:41:41 ÖS »

bildiğim tüm SI lar klimalı dostum opsiyon olarak herkese vermişler demekki ayrıca EG kasa olduğunu çok iyi biliyorum arkadaş yuurta kasa dediği için bende öyle söylüyorum...

insomniac

« Yanıtla #19 : Temmuz 28, 2010, 02:42:22 ÖS »
buradaki si lerin ruhsatında 92 kw yazıyor ???
ortak kafalarına göre yazıyorlar takma kafana...

byhakaco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Temmuz 29, 2010, 07:01:22 ÖÖ »
si ve ex ler (tr pazarı için getirilenlerden bahsediyorum) klima + sunroof, sunroof, klima, ve klimasız - sunroofsuz olarak 4 pakettir.

klimasız sunroofsuz
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-black-eg5-si/detay

klimalı sunroofsuz
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-hatasiz-civic-si/detay

klimalı sunrooflu
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-sunroof-klima-otomatik-vites-tertemiz-honda-hayat-onda/detay

sunrooflu klimasız
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-eg9-full-full-aciiiiiiiiiiiiiiilll/detay

bu arada arkadaş benim yapmak isteyipte bir türlü yapamadığım 4 kollu direksiyonu bulup takmış, tebrik ettim.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-y-53-sari-si/detay

ultrakif

« Yanıtla #21 : Temmuz 29, 2010, 07:13:27 ÖÖ »
si ve ex ler (tr pazarı için getirilenlerden bahsediyorum) klima + sunroof, sunroof, klima, ve klimasız - sunroofsuz olarak 4 pakettir.

klimasız sunroofsuz
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-black-eg5-si/detay

klimalı sunroofsuz
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-hatasiz-civic-si/detay

klimalı sunrooflu
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-sunroof-klima-otomatik-vites-tertemiz-honda-hayat-onda/detay

sunrooflu klimasız
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-eg9-full-full-aciiiiiiiiiiiiiiilll/detay

bu arada arkadaş benim yapmak isteyipte bir türlü yapamadığım 4 kollu direksiyonu bulup takmış, tebrik ettim.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-civic-y-53-sari-si/detay

cok işime yaradı bu linkler teşekkürler.... :)

honda_gfb

« Yanıtla #22 : Temmuz 31, 2010, 03:20:39 ÖS »
1.4 is lerde yumurta kasa değil mi ? bu araç hakkında bilgileri olanlar yazarsalar sevinirim

pcvirus

« Yanıtla #23 : Temmuz 31, 2010, 04:31:57 ÖS »
1.4 is lerde yumurta kasa değil mi ? bu araç hakkında bilgileri olanlar yazarsalar sevinirim
1.4 is ler bir üst kasanın modeli