Gönderen Konu: Yay Hakkında Tavsiye  (Okunma sayısı 2778 defa)

SeRoCHoLy

Yay Hakkında Tavsiye
« : Mayıs 23, 2014, 11:31:17 ÖS »
Arkadaşlar Merhabalar

resimdeki aracım için yay bakıyorum. Arka kısımda çok zıplama oluyor. Ve tıkırtı geliyor. Araçta coilover ve kamber mevcut. Yaylarda kesilme mevcutmuş. Mevzu şu ki ne yay takacağımı bilmiyorum. 5lik varmış 3.5 lik varmış. orta yumuşak ve yumuşak yay varmış. Anlamları nedir olayları nedir bilemiyorum.

Bana önerileriniz ne olur yardımınızı bekliyorum.

Teşekkürler...

tnrdnzekr

• TNR
Ynt: Yay Hakkında Tavsiye
« Yanıtla #1 : Mayıs 24, 2014, 08:44:53 ÖÖ »
ucuz fk lar war konforuda yumuşakmış onlardan bakabilirsin

cagatay54

« Yanıtla #2 : Mayıs 24, 2014, 08:48:05 ÖÖ »
ucuz yay yine vurma yapacaktır.coiller de ucuz 150-200 liralıklardan sanırsam.yoksa koni gibi markalarda sıkıntı yaşanmaz.iyi bir yay takarsan bu sorunları yaşamazsınız.eıbach vogland H&R gibi... H&R de 4 cm eibach  ve vogland dan 5 lik alıp takabilirsin.vurma yapmaz konfordan dan orjinale bakarsan pek bişy kaybetmezsin.

tnrdnzekr

• TNR
« Yanıtla #3 : Mayıs 24, 2014, 08:49:19 ÖÖ »
ben kullanmadım fk gerçi bi civicte bi abimiz almıştır bayada bi memnundu ses yapar yapmaz bilmiorum

cagatay54

« Yanıtla #4 : Mayıs 24, 2014, 09:34:38 ÖÖ »
benim arkadaşım aldı araba yamuk durdu dengesiz düşürdü arabayı çıkarttık hemen

tnrdnzekr

• TNR
« Yanıtla #5 : Mayıs 24, 2014, 09:58:33 ÖÖ »
benim arkadaşım aldı araba yamuk durdu dengesiz düşürdü arabayı çıkarttık hemen
ciddi olamazsın  >%6rol

cagatay54

« Yanıtla #6 : Mayıs 24, 2014, 10:03:39 ÖÖ »
:) aynen ön bi acayip arka sağa yatık durdu :) ne biçim bişey dedik söktük.tabi geri de almadılar :)) 150 lira mı öylebişey vermiştik fk ya.onun için iyi yay almak gerek.benim fd6 da vogland kullnıyorum hiçbir sıkıntı yaşamadım

angaramos

« Yanıtla #7 : Mayıs 24, 2014, 12:11:53 ÖS »
ben bu kasaya 3.5 lik eibach öneririm konfordan çok az ödüünle iyi bir görüntü alabilirisin.Ancak öntampona mugen lip şart
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2014, 12:12:28 ÖS Gönderen: angaramos »

SeRoCHoLy

« Yanıtla #8 : Mayıs 24, 2014, 01:00:07 ÖS »
Sizce coil'i sökmelimiyim vede kamberi daha iyi bir görünüm alabilirmiyim. 2 parça olmazsa olmazım değil. Coili sökünce extra birşeyler almam gerekecek mi yay dışında...

maryellen

« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2014, 12:03:55 ÖÖ »
Kamber işinden pek anlamam ama aracın üzerinde kesilmiş yay varsa sen şuan emin ol traktör konforunda geziyorsun, coil moil de hikaye zaten.. Ben 1.6 ies aracımı satın aldığımda üzerinde kesilmiş yaylar vardı, aman Allah'ım o nedir öyle, o ne berbat bişeydir, en ufak bir çukurda veya tümsekte güp güp vuruyordu, sanki altımda yay namına hiçbişey yoktu, sonra gittim 2.el orjinal yay aldım taktım resmen dünya varmış, arabanın konforu yerine geldi.. Bu benim 2.civic'im, önceki civic'e eibach 3,5 cm'lik yay almıştım (ki spor yay konusunda tek öneririm) çok güzel seviyede düşüş sağlıyor, 5 cm'e hiç gerek yok benim kanımca, konfor kaybı elbet oluyor araç biraz zıpzıp hale geliyor ama kesik yaylar kadar bir kayıp değil.. Fakat sen de biliyorsundur civic'ler zaten yere yakın araçlar bir de yay takıp düşürürsen aman altını sürtmeyeyim diye sürekli tedirginlikle gezersin, bi de içeri bikaç kişi bindirirsen vay haline o zaman, dışardan bakanlar arabanın basık görünüşüne hasta olurlar ama sen içerde baya bi "altını sürtmeyeyim sancısı" çekersin, dışı seni içi beni yakar misali yani..

SeRoCHoLy

« Yanıtla #10 : Mayıs 25, 2014, 01:14:19 ÖÖ »
Cevaplarınız için teşekkürler beyler maryellen arkadaşın yaptığı gibi orjinal yay takıp coil ile indirmek istediğim kadar indirsem mi yoksa eibach 3,5 lik spor yay alıp yine coille istediğim seviyedemi tutsam kararsız kaldım. Sizce ne yapmalıyım.

maryellen

« Yanıtla #11 : Mayıs 25, 2014, 09:12:11 ÖS »
Coil'le 3,5'luk spor yayı aynı anda kullanmanı tavsiye etmem, zira senin derdin arabayı en az 3,5'luk yay seviyesinde düşürüp beğenmediğin veya daha düşük olmasını istediğin takdirde daha da aşağıya basmak ise yani seviyesini ne zaman ne sevide istersem öyle yapmak isterim mantığıysa (ki bu mantıkla da anlaşılıyor ki coil'den vazgeçmek istemiyorsun) o zaman coil'leri orjinal yaylarla kullanmanı öneririm, orjinal yaylarla kullandığında 3 ila 7 cm arasında düşme seviyeleri sağlayabilirsin.. Spor yaylar kullanım mantığı, basma seviyeleri, sağladığı konfor ve araç kontrol özellikleri ile belli standartlara sahiptirler ve bu sebepten ötürü (bence) işin içine başka ek ekipmanlar karıştırılmamalıdır..