Gönderen Konu: Yakıt Tüketimi Hakkında BirŞey Sormak İstiyorum?  (Okunma sayısı 2591 defa)

bycalamity

Yakıt Tüketimi Hakkında BirŞey Sormak İstiyorum?
« : Ocak 12, 2011, 08:20:38 ÖS »
Öncelikle herkese merhabalar foruma yeni üye oldum ve kendimi tanışma bölümünde tanıttım inşallah konuyu doğru yere açmışımdır çünkü başka biryer göremedim benim araçla ilgili neyse artık yetkililer düzeltir.

Şimdi sizlere sormak istediğim şu ;

bende 2000 model honda civic 1.6ies var

düz vites , klima , hidrolik direksiyon havayastığı ikitane , abs fren elektrikli yan aynalar dört cam otomatiği bildiğim kadarıyla düz vitesin fulü oluyo sunroof yok tabi vs...

şunu çok merak ediyorum benim arabamda bir sorun olabilirmi aceba normalden fazla mı yakıyo yoksa normaldede benimkilerin hepsi böylemi yakıyo?

şimdi şehir içinde 70 km gittim (35 gidiş - 35 geliş)  giderken trafik yoktu ama dönerken vardı

30 liralık benzin aldım 7.700 litre bişey ediyo 7.5 diyelim , eve geldiğimde ibre yola çıkmadan (benzin almadan önceki) haline gelmişti yani tam 30 liralık benzini yedi :D  yani 70 kmde 7.5 litre 7 litre desek 10 kmde 1 litre 100 km de şehir içi 10 litre eder sizce bu normalmi? internetten bakıyorum eski model mercedesler (2000 motorlu 2 ton ağırlında yaklaşık, 96 da çıkan ilk yuvarlak farlı e kasalar) şehir içi aynı benzini yaktığını söylüyo :D:D:D

sizce bu normalmi? benim arabam hep böyle fazla yerde aceba benim yıl ve modeldekilerin hepsimi böyle yoksa benimkinde bir arıza olabilirmi olursa tahmini ne olabilir ? bir servise götürüyimmi?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim Saygılarımla...

chevasil

Ynt: Yakıt Tüketimi Hakkında BirŞey Sormak İstiyorum?
« Yanıtla #1 : Ocak 13, 2011, 08:34:49 ÖÖ »
ibreye aldanma bızım depolar yatık oldugun ıcın cabuk iner ibre. kırmızı cızgıye geldıgınde bıle ıcınde 15 lt benzın vardır. depoyu full yap sora yola cık 100 km git sora benzıncıden full yap oradan hesabını cıkar.

poseidon999

« Yanıtla #2 : Ocak 13, 2011, 09:30:30 ÖÖ »
Bugün 11-15 yaş aralığında 1600 cc bir Civic şehir içinde km de 9-10 litre benzin yakar.

Şimdi ben 6-7 litre yakıyorum şehir içinde diyenler çıkacaktır.

Olabilir ben genellemiyorum ama 96-01 model civic'lerin fabrika verisi oalrak karma tüketimleri 8 litredir.
Şehir içinde yarım saat dur kalkta bütün dengeler değişir.

bycalamity

« Yanıtla #3 : Ocak 14, 2011, 08:54:54 ÖÖ »
ibreye aldanma bızım depolar yatık oldugun ıcın cabuk iner ibre. kırmızı cızgıye geldıgınde bıle ıcınde 15 lt benzın vardır. depoyu full yap sora yola cık 100 km git sora benzıncıden full yap oradan hesabını cıkar.
yardımınız için teşekkürler

Bugün 11-15 yaş aralığında 1600 cc bir Civic şehir içinde km de 9-10 litre benzin yakar.

Şimdi ben 6-7 litre yakıyorum şehir içinde diyenler çıkacaktır.

Olabilir ben genellemiyorum ama 96-01 model civic'lerin fabrika verisi oalrak karma tüketimleri 8 litredir.
Şehir içinde yarım saat dur kalkta bütün dengeler değişir.

ozaman normal yani bukadar yakması bir arıza söz konusu değil :D vay be baya yakıyomuş bende diyodum bizdemi bir sorun var yoksa hepsimi böyle ee tabi eski teknoloji eskiden benzin bukadar pahalı olmadığından motorlardada az yakıyo diye bişey aranmıyodu şimdiki kadar. yeni motorlar daha az tüketim sunuyolar...

ENG

« Yanıtla #4 : Ocak 14, 2011, 09:02:39 ÖÖ »
dostum sol viraja biraz sert gir yarım depoya yakın benzinin olur :))

bycalamity

« Yanıtla #5 : Ocak 14, 2011, 09:17:16 ÖÖ »

hahaha :D:D

abi benzinin ibreye yani bu depodaki benzini ölçen herneyse ona baskısımı fazla oluyo ozaman ? :D

yada alıcam yarım depo benzin hiç kullanmıycam kalsın :D:D

chevasil

« Yanıtla #6 : Ocak 15, 2011, 07:17:27 ÖÖ »

hahaha :D:D

abi benzinin ibreye yani bu depodaki benzini ölçen herneyse ona baskısımı fazla oluyo ozaman ? :D

yada alıcam yarım depo benzin hiç kullanmıycam kalsın :D:D

depo yatık oldugundan benzın dalgalanması cok oluyor. bir tepside az suyu salla,aynı oranda suyu dık bır tencerede dene aynı dalgalanma yapmaz bızımkıler yatık oldugundan o yuzden yokuş assagı yada vıraja sert gırmelerde ıbre degısıyor :)