Gönderen Konu: Sıbop ayarı sıkı ise veya gevşek ise araç hararet yapar mı ?  (Okunma sayısı 4272 defa)

alper24

Araç da hararet sıkıntısı cekiyorum 15 gün önce hararet sıkıntısı için bir ustaya gittim(hondacı değil) termostatı değişti ve sıbop ayarı yaptı bana deri ki biri gevşemişti siktim dedi arabaya bindik gelirken araç daha çok hararet yapmaya başladı arabanın sıbop ayarı sıkıysa hararet yapar mı?

cagano

Ynt: Sıbop ayarı sıkı ise veya gevşek ise araç hararet yapar mı ?
« Yanıtla #1 : Ekim 05, 2015, 10:12:21 ÖS »
Aracın modeli nedir? Subap ayarı ile hararet arasında bi bağıntı ilk defa duydum. Hararet soğutma sistemi sıkıntısıdır. Su radyatörü su eksiltiyor mu? Kaçak var mı? Motor fanı çalışıyor mu? Termostatı değiştirmek yetmeyebilir. Müşür arızası olabilir. Fan açmıyor olabilir. Eğer bunlardada sıkıntı yoksa su radyatörü kapağı değiştirip bakınız. Yine yapıyorsa hararet yedek su deposunda suyu atıyor mu dışarı yada tamamen bitiyor mu diye bakılır. En son artık geriye conta yanık ihtimali kalıyor

Sent from my iPhone using Tapatalk

alper24

« Yanıtla #2 : Ekim 06, 2015, 08:36:12 ÖÖ »
Aracda hararet sorunu var ilk olarak termostat değişti devam etti sorun sonra hararet müşürü ardından fan müşürü sonra da su dolaşım borularına T borular takıldı eskiden çok sık hararet yapmasına rağmen artık rampalarda ve çokssıkıştırdığında hararet yapar oldu ben arabayi Adana'dan aldım şuan erzincandayım bana dediler ki avans ayarı yuksekse araç hararet yapma olasılığı var dediler onun icin sordum hararet problemim devam ediyor değişmediğim hararetle ilgili radyatör tamamen kaldı birde devirdaim pompası kaldı aracım Honda civic 2000 1.4 ve manuel sanırım eski sahibi buna otomatik radyatörü takmış ondan olma ihtimali varmı acaba?

cagano

Sıbop ayarı sıkı ise veya gevşek ise araç hararet yapar mı ?
« Yanıtla #3 : Ekim 06, 2015, 04:20:22 ÖS »
Hocam aracınızın motoru zaten küçük 1.4 ve sık sık harerete maruz kaldınızsa motor üst kapak yada alt kapaktan yamulma yapar.  Motor blok kapağının açılıp bakılması gerekir. Bu durumda yaptığınız parça değişimlerini boşa çıkartır. Sıksık hararet yapması yada hararetli kullanılması araçta conta yakar. Zaten herşeyi denemişsiniz. Geriye motor kapağının açılıp bakılması kalıyor. İyi bir motor ustası bulun sıkı pazarlık yapın. Conta değişimi kapak taşlanması falan fiyatlandırın. 500 ile 700 arasında fiyatla kurtarmaya çalışın. Geçmiş olsun. Radyatör orijinalliğinide kontrol ettirin. Uygunsuz ise onuda değiştirin. Yan sanayi radyatörler 180 -250 civarı.

alper24

« Yanıtla #4 : Ekim 06, 2015, 08:01:47 ÖS »
Aracı hararet yaptığında fokur fokur su kaynatır ve radyatör kapağını acıyorum hiçbir şekilde su kabarcığı yok yağ çubuğunu çıktığımda yağlanma yok hiçbir conta belirtisi yok ama aracın şase problemini çözdükten sonra sadece rampalarda yapıyor sıklık yok hararet de sıbop ayarlarınü baktıracam sence sıbop ayarları sıkı ise yapmazmı hararet

cagano

« Yanıtla #5 : Ekim 06, 2015, 09:05:47 ÖS »
Su eksilmesi var mı peki? Isı müşürü bunlarda iki tane sanırım biri termostatın olduğu yerde diğeride devir daim taraflarında diye biliyorum yanlışımda olabilir. Onada baktır.

alper24

« Yanıtla #6 : Ekim 11, 2015, 12:07:24 ÖÖ »
Bir tek radyatör kaldı değişmediğim benim arabam manuel ama üzerindeki radyatör otomatik radyatörü ondan yaparım?

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #7 : Ekim 11, 2015, 01:53:58 ÖS »
Bir tek radyatör kaldı değişmediğim benim arabam manuel ama üzerindeki radyatör otomatik radyatörü ondan yaparım?

otomatik ile manuel radyatörleri aynı,otomatiklerde alt kısıma giriş çıkış rekoru takılı otomatik şanzıman yağı girip çıkıyor soğutuluyor burda.Manuelin radyatörün giriş çıkışları kapalı.Muhtemelen orjinal çıkma radyatör alınıp takılmış,o da otomatik araçtan sökülmüştür.Bundan yapmaz sonuç olarak.
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2015, 01:55:24 ÖS Gönderen: oktayoo »